K0FFIES en CHÏC0PEI met PREMIEN Christiaers Devolder - KortrijK Charles HONGENAE MÜSEE DE GUERRE du Saillant d'Ypres Te koop ie alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20. üoonigaoFdstraef. Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE EXPOSITION VISITEZ LE Prijsuitdeeling in St Antonius Gesticht te Locre 25, Rue du Temple, 25 - YPRES ORDRES DE BOURSE Twee jeugdige Kampioenen De Spooroverweg van Brielen-Hoekje ONZE SCHEEPVAART Leest en verspreidt HET YPERSCHE O Mercredi a 11 heures, le Commissaire d'arron- dissement, M. Robert Clinckemaill'e, a inauguré au Musée Merghelynck, une exposition de tableaux de Madame M. P. De Schrevel-Van der Meersch, Madame Van Volxem, Mademoiselle Iweins, de Messieurs Gérard, juge a Termonde, et du baron Noël de Vinck. Le bourgmestre, M. Vanderghote, s'était fait excuser, devant assister a une distribution de prix. Notre plume demeure suspendue au dessus du feuillet blanc elle est indécise elle n'ose tracer les mots qui seront moins puissants que ceux qu'ont fixés, sur le papier, ses sceurs plus autori- sées qu'elle pour illuminer l'oeuvre riche et fé- conde de Madame De Schrevelelle préfère, j pour exprimer son admiration, emprunter a I Kaatje ces beaux vers de Paul Spaak. Ah Regarde aussi beau qu'un tableau de légende Ou d'histoire, ce vaste horizon de Hollande, Avec son fleuve lent, ses moulins dans les branches, Et leurs ailes en croix sur le ciel du Dimanche. Regarde le canal oil se mire en tremblant Le voyage éternel des beaux nuages blancs On peut faire une oeuvre immortelle En aimant son pays, en lui restant fidéle, En mettant sur la toile avec votre lumière, La bonne entente des choses coutumières... Oui, l'oeuvre de cette artiste est une symphonie de couleurs et de lumière, qui, dans sa simplicité, trouble délicieusement l'ame.Celle-ci s'évade vers la pureté de l'infini, entrainée par celle du peintre qui poursuit sans trève l'Idéal. Nous avons longuement contemplé Le calvaire dans l'enclos Maisons blanches a la campagne La grange a la porte bleue En longeant le canal; Moulin a Damme Les saules dans la prairie L'église de Houcke, etc. etc. Puis des miniatures superbes, oil nous retrou- vons, sur l'ivoire, les portraits animés de vie, dp notre ancien Bourgmestre, M. Colaert, et du No- taire Van der Meersch, et encore des gravures qui soulignent d'un trait d'or l'art divin de l'artiste. Nous concluons avec certain critique d'art qui fit l'éloge de Madame De Schrevel, ancien élève du professeur Guillonnet, a Paris Tout cela est étudié avec un goüt fin, mis en page avec une franche originalité, dessiné avec une parfaite correction et peint avec des couleurs exquises et distinguées. A cöté de cette oeuvre impressionniste, nous trouvons celle de Madame Van Volxem, qui cher- che et se plait a reproduire la Beauté d'une fleur, d'un paysage, telle que nous la présente la nature. Nous avons eu maintes fois l'occasion de mettre en relief le talent sobre et charmant de cette artiste, qui nous offre encore aujourd'hui de délicieuses trouvailles dans la disposition et le choix de ses sujets. Les essais de Mademoiselle Iweins sont d'une fraïcheur exquise par les couleurs. La persévé- rance y mettra un souffle de vie. II serait regret table de voir s'étioler un talent si riche en vertus. Lorsque l'artiste aura trouvé la Foi en son oeuvre, l'art lui procurera la plus douce volupté, et l'heure de l'élaboration du chef-d'oeuvre sera toute proche. Monsieur Gérard possède une palette vaga- bonde, mais qui, dans sa recherche de l'originalité, parvient a réaliser de petits chefs-d'oeuvre. C'est ainsi que nous avons particulièrement remarqué ses Coureurs cyclistes dans la rueet son Marché Est-il nécessaire: que nous fassions encore l'éloge des oeuvres d'art du Baron Noël de Vinck? Cette fois nous avons admiré un abat-jour, por- tant comme décoration, le plan et l'écusson de la ville d'Ypres. Nous avons contemplé, Hélas pour la dernière fois les beaux sites de notre Ypres d'avant guerre, dus a la palette du peintre de Selliers. Ce n'est pas sans émoi, que nous avons appris que ces belles peintures vont nous quitter pour aller tomber, a Ostende, dans les mains de quelques j touristes, qui les emporteront, Dieu sait oü loin de nos regards attendris qui se plaisaient tant a revivre le passé devant elles. Nous félicitons et remercions les Amis d'Ypres» de nous avoir offert ce nouveau régal artistique. G AIRED. P.S. II est regrettable que le jardin du Mu sée Merghelynck, ne voie fleurir et rivaliser de hauteur que des mauvaises herbes LA MEILLEURE COLLECTION QUI EXISTE DE GRANDE REPUTATION MONDIALE complétée en 1935. OUVERT TOUS LES JOURS En face des Halles Entree Rue du Verger. WMMUMWuiaiiwuiMfesatei: a Woensdag 12 dezer was het gesticht in volle feest, 't was de groote dag, de prijsuitdeeling aan de weeskindertjes. De Heeren van den Openbaren Onderstand hadden het goed gedacht dit jaar aan de naast- bestaanden der weeskindertjes de gelegenheid te geven naar Locre te komen en daartoe en prach tige autocar te hunner beschikking te stellen. Wat is het er netjes en deftig in dit gesticht De kinderen zijn er, niet in een gesticht maar in een echt pensionaat. Benevens al de heeren van den Openbaren On derstand, bemerkten wij nog den Zeer Eerw. Heer Deken van Yper, den Eerw. Heer Pastor van Locre, de heeren Burgemeester, Schepenën en gemeenteraadsleden van Yper. Spel en zang en leute wisselden zich af tot dat Wantje de blijde noot van dank erbij voegde. Na de prijsuitdeeling nam de heer Voorzitter van den Openbaren Onderstand, de heer Bouquet, het woord en bedankte de heeren Burgemeester, schepenen en leden van den gemeenteraad van Yper voor hunne vereerende aanwezigheid. Hij bedankte ook hartelijk de Eerw. Moeder Overste en Zusters van het gesticht voor de onverpoosde zorgen en de groote toewijding die zij aan het onderwijs en aan de opvoeding der haar toever trouwde kinderen besteden. Verders beloofde hij dat de leden der Commissie van Openbaren Onderstand het steeds als een plicht zullen aan zien de Eerw. Zusters zooveel mogelijk in haar edele taak te helpen, stuurde een woord van dank aan de onbekende en milde weldoeners van het - gesticht en eindigde zijne schoone rede met de kinders om de door hen bekomen uitslagen geluk te wenschen. De heer Burgemeester bedankte ook, in naam van het stadsbestuur, de Eerw. Overste en Zus ters en drukte den wensch uit het getal leerlin gen nog steeds te zien aangroeien. Dan werd de tentoonstelling van de werken der leerlingen bezocht en met recht en reden bewonderd. Om alles in orde te hebben, werd door het beheer van den Openbaren Onderstand aan de ouders en kinderen een geurig potje koffie met koekeboterhammen aangeboden. Of het goed smaakte!.;. Uiterst tevreden ver lieten de menschen het gesticht met de verzeke ring dat hunne kinderen nergens beter kunnen zijn dan in het Sint Antonius Gesticht te Locre. Agent de change agréé a la Bourse de Bruxelles Téléphone 461 (o) Ristourne de courtage aux Banquiers et Agents de Change correspondants. Verleden week gaven wij den uitslag van den trottinettenkoers, die voor de eerste maal gedu rende den Tuindag ingericht, een buitengewonen bijval genoot, zoowel van jeugdige deelnemers, als van oudere kijklustigen. Hieronder een foto van de twee overwinnaars Alleman Marie, bij de meisjes, en Compernolle Roger, bij de jongens, die beiden in de bloemen werden gezet en elk een beker ontvingen. O In ons laatste nummer hadden we reeds het genoegen te mogen aankondigen dat de spoor overweg van Brielen Hoekje op de druk bereden baan Yper-Veurne weer bewaakt wordt. Deze week kreeg de Handels- en Nijverheids kamer van Yper, als gevolg op haar protestbrief, kennis van de antwoorden welke de Heer Marcel- H. Jaspar, minister van verkeerswezen, in datum van 6 Oogst liet geworden aan de Heeren sena tor Gillon en volksvertegenwoordigers Butaye en De Man, en waarbij hij aan deze Heeren be loofde de zaak, voor grondig onderzoek, aan de bevoegde diensten te onderwerpen en ervoor zorg te dragen ze zoohaast mogelijk in te lich ten omtrent het gevolg dat er zou aan voorbe houden worden. Het is ongetwijfeld aan de welwillende tus- schenkomst van deze Heeren senator en volks vertegenwoordigers te danken dat het onderzoek zoo spoedig gedaan werd en zulk een gunstig gevolg had. Zooals wij het reeds meldden, is de spoorover weg nu reeds terug bewaakt. Deze bewaking is echter nog maar voorloopig, doch naar men ons verzekerde, zullen tegen 15 Oogst de definitieve barreelen, gezien er door de verbetering en de verbreeding van den steenweg nieuwe moesten aangebracht worden, geplaatst zijn. Binnengevaren Vrijdag 7 Ocgst 1936, de «André», (schipper De Boeuf) met 40 ton beurtgoed voor verscheidenen de P. E. M. (schipper Debock) met 132 ton graan voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper. Dinsdag 11, de Elza (schipper Van Cauwenberghe) van de beurt Westflandria, met 10 ton beurtgoed voor verscheidenen de St Antoine (schipper Matthys met 95 ton graan voor M.M. Blootacker-Vermeersch, leper. Woensdag 12, de «2 Gebroeders», (schipper Blom) met 80 ton erwten voor M. Vandeputte, leper. Donderdag 13. de André (schipper De Boeuf) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. In Juli zijn binnengevaren10 schepen met een totale lading van 262 ton beurtgoed 9 schepen met 1053 ton graan 5 schepen met 912 ton kolen 3 schepen met 178 ton turf5 schepen met 633 ton maïs 1 schip met 50 ton landvetten 1 schip met 115 ton erwten; 3 sche pen met 362 ton kasseien Drie schepen zijn geladen weggevaren, namelijk twee met 60 ton beurtgoed en 1 schip met 100 ton baksteen. In totaal zijn gedurende de maand Juli 1936 37 sche pen onze kaai binnengevaren met een totale lading van 3565 ton tegen 27 schepen met 2576 ton gedurende Juli 1935.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3