ODORAN L. Despeghel=Van Raes Ideale Mijtenverdelger fêaph. rssisekoucke 3 Zuivert de lucht der Badzalen en W.-C. Vraagt het bij den drogist. m Prijs fr. h De FR UT- en GROEIVTË^WI^KEL vroeger Tempelstraat, 3 is overgebracht naar de Boterstraat, \r 39. leiding verschoten hebben en nu nog steeds den last ervan dragen. Volgens het voorgesteld ont werp van contract moeten de belanghebbenden zelf de onkosten van aansluiting betalen. De te storten borgsom is vastgesteld op 60 fr. voor de private huizen en op 175 fr. voor de nijverheids instellingen. De watermeter is verplichtend. Er moet een jaarlijksch minimum verbruik van 15 m3 voor de particuliere huizen en van 200 m3 voor de nijverheidsinstellingen gewaarborgd zijn. De prijs per kubieke meter water is vastgesteld op 1 fr. 25 voor de nijverheidsinstellingen en op 1 fr. 50 voor de private huizen, en is betaalbaar op einde Juni en einde December van ieder jaar. In geval de aangeslotene water levert aan derden of zonder toelating een ander op zijne leiding laat aansluiten, zal hij uit dien hoofde een boete van 25 fr. moeten betalen en is de stad gemach tigd hem het water af te sluiten. Bij verkoop van een huis of gebouw dat aan de waterleiding aangesloten is, verplicht de verkooper zich het door hem aangegane contract aan den kooper over te zetten. M. Van Alleynnes. Gij zegt daar dat er een boete van 25 fr. zal moeten betaald worden in geval iemand een aansluiting op zijn waterleiding door een derden persoon zal laten doen zonder daarvoor de toelating der stad aan te vragen. Dit is niet voldoende. M. Biebuyck. Het zou moeten 250 fr. zijn. M. Van Alleynnes. Ten minste 250 fr., doch het ware nog beter 500 fr. Zij moeten zulks maar niet doen. M. Delahaye. Voor de nijverheidsinstellin gen zou men ook, in plaats van 200 m3, een mini mum verbruik van 300 m3 per jaar moeten eisehen. M. Van Alleynnes. Hoeveel wordt er hier in stad gevraagd voor het water dat dient voor nijverheidsgebruik M. Delahaye. 70 c"ien per kubieke meter. M. Van Alleynnes. Van de nijverheidsinstel lingen hier te Yper gevestigd wordt dus maar 70 cmf° per kubieke meter water gevraagd. Voor deze die buiten het grondgebied der stad gelegén zijn en de aansluiting met onze waterleiding wenschen, zou ik maar 1 fr. per kubieke meter vragen. Wij hebben er immers alle voordeel bij de nijverheid hier zooveel mogelijk aan te lokken en te begunstigen. Ik zou dus liever het minimum verbruik verhoogen en den prijs van het water verminderen. M. Vanderghote. Willen wij de vergoeding, te betalen in geval van overtreding van het ver bod van levering van water aan derden, op 500 fr. bepalen Voor de nijverheidsinrichtingen zullen wij dus het minimum verbruik op 300 m3 per jaar brengen en den prijs aan 1 fr. per kubieken meter vaststellen. M. Van der Mersch. Het zal voor de stad moeilijk zijn om zich die hooge vergoeding door de overtreders van het contract te doen betalen. M. Van Alleynnes. En in geval die menschen willen procedeeren, hoeveel zal hun advokaat hen dan niet vragen? (Gelach). M. Vanderghote. De in het contract voor ziene borgsom werd vastgesteld in evenredig heid van het opgelegde minimum verbruik. Nu dit laatste verhoogd werd, zou men ook de borg som moeten vermeerderen. Ik stel voor die te brengen op 400 fr. voor de nijverheidsinrichtin gen en 150 fr. voor de private eigendommen. Zijn wij met deze wijzigingen t'akkoord Het jaar lijksch minimum verbruik is dus vastgesteld op 15 kubieke meter voor de particuliere huizen en op 300 kubieke meter voor de nijverheidsinstel lingen. De prijs van het water bedraagt per ku bieken meter 1 fr. voor de nijverheidsinrichtin gen en 1 fr. 50 voor de woonhuizen, betaalbaar tweemaal 's jaars, namelijk op einde Juni en einde December. M. Van Alleynnes. Waarom niet betaalbaar per trimester zooals hier in stad M. Vanderghote. Voor het gemak der inning. M. Van Alleynnes. Het is ook goed zoo, vér- mits er een borgsom moet gestort worden. GROOT Mr. CLAUS. 9, de Thystraat, Brussel. ■VSBMEflEWIBBVMl&SeSM M. Verbeke. Komt de nieuwe waterleiding in het midden der baan Neen. Dan zullen on der de personen die zich bij de waterleiding wenschen aan te sluiten twee categoriën van menschen gemaakt worden, naar gelang zij links of rechts van de baan wonen. Aangezien zij de kosten der aansluiting moeten betalen, zal zulks voor de eenen meer kosten dan voor de anderen. M. Delahaye. Aan de groote moerbuis van 350 wordt maar een enkele aansluiting met bui zen van 80 gedaan. Het is op deze laatste buis dat de aansluiting der huizen gedaan wordt, zoo- 12, BÖTERSTRAAT, 12 - YPER heeft de eer zijne geachte klienteel ter kennis te brengen dat, gedurende de veranderingen aan zijn voorgevel, de verkoop binnen ononderbroken voortgaat en hij, tijdens den duur dezer werken, een vermindering van 10 zal toestaan op alle kostumen voor heeren en kinderen. dat de afstand voor de huizen langs weerskanten der baan gelegen dezelfde zal zijn. M. Biebuyck. Die personen zijn eigenlijk geen Yperlingen en de stad kan daarin niet tus- schenkomen. M. Van Alleynnes. Wanneer een huis op een afstand van 200 m. van de waterleiding gelegen is en de eigenaar de aansluiting wenscht, dan moet hij de kosten dezer aansluiting van 200 m. betalen. M. Verbeke. Is de waterverdeeling van alge meen belang of niet Dit is hetgeen waarmede men zou dienen rekening te houden. M. Lemahieu. Ja, de watervoorziening is een werk van algemeen belang door en voor Yper verwezenlijkt. Ook betalen de Yperlingen maar een forfaitaire som voor hunne aansluiting, 't zij op gelijk welken afstand zij van de waterleiding wonen. Doch hier in dit geval zijn het meestal menschen die op grondgebied Vlamertinghe wo nen. M. Verbeke. Op het grondgebied Yper is de te betalen som dus voor allen gelijk. Dan ben ik met het voorstel t'akkoord. M. Vanderghote. Het thans voorgesteld con tract is alleen van toepassing op de personen die niet tot de stad Yper behooren. Ik stel voor thans het contract te willen goedkeuren zooals het tijdens de bespreking gewijzigd werd. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. XIV. Mededeelingen. 1) M. Vanderghote. Ik heb het genoegen aan den gemeenteraad mede te deelen dat wij, als ge volg op de voetstappen door het schepencollege aangewend, een brief ontvangen hebben aangaan de de kwestie van de afschaffing der Rechtbank van Oorlogsschade van Yper. Uit dit schrijven blijkt dat die kwestie voorloopig opgelost is en dat de diensten van het Staatscommissariaat en van het herbeleg dus te Yper blijven bestaan. 2) M. Vanderghote. De gemeenteraad heeft in zitting van 13 Juli 11. een motie gestemd voor de herinrichting der treinverbindingen Yper- Rousselare. In datum van 11 Augustus hebben wij een brief ontvangen bij denwelken men ons doet opmerken dat het verkeer met de kust ruim ver zekerd wordt door de treinen langs Cortemarck en Thourout, en de thans bestaande autobus dienst voor het binnenverkeer voldoet. De maat schappij zal evenwel eerstdaags haar in dienst zijnde autobussen gerieflijker maken en er een grooter aantal zitplaatsen in voorzien. Hier be komen wij dus geen voldoening, tenzij in zekere mate en namelijk daar waar wij wenschten de gerieflijkheid en de hoedanigheid der tot het verkeer dienende voertuigen te zien verbeteren. 3) M. Vanderghote. Aangaande den spoor overweg van Brielen-Hoekje, waarvan de bewa king afgeschaft werd, heeft men aan het sche pencollege het verwijt gericht deze zaak te heb ben verwaarloosd. Ik moet hierop echter doen opmerken dat de stad den 9 April 1936 officieel bericht werd* dat de spooroverweg nr 161 niet meer zou bewaakt worden, en reeds den 11 April nadien, dus 2 dagen later, hebben wij hiertegen geprotesteerd bij de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen. Den 27 Juli werden wij verwittigd dat het besluit van afschaffing zou ten uitvoer gebracht wordèn, en denzelfden dag nog hebben wij hiertegen nogmaals geprotesteerd. Thans zijn wij gelukkig te mogen melden dat dit besluit van afschaffing der bewaking van dien spooroverweg ingetrokken werd. Zijn er thans nog raadsleden die eenige andere inlichtingen wenschen te bekomen 4) M. Verbeke. Vroeger reeds heb ik er op gewezen dat er tijdens de Zaterdagmarkt ver handelingen van kiekens en eieren buiten de markt geschieden. Zulks is een oneerlijke mede dinging ten nadeele van de handelaars die het marktgeld kwijten. Ik weet dat de Heer schepen Lemahieu reeds heeft geweest onderzoeken wat er gebeurt, doch spijts alles wordt er met deze praktijk voort gedaan en zou er strenger moeten toegezien worden. M. Vanderghote. Volgens het reglement is zulks verboden. Wij zullen vragen aan de politie strenger op te treden. 5) M. Verbeke. Is het waar dat de notelaars in de wandeling aan een bepaald persoon gege ven we de M. Delahaye. Dit jaar voor het afslaan der noten alleen. M. Verbeke. Voor 250 fr M. Delahaye. Neen, omdat er zoo weinig noten aan zijn. Later zal dit echter in aanbeste ding uitgegeven worden. 6) M. Michiel. Wat werd er gedaan sedert de laatste bespreking van de loonen der stads- werklieden Wij zien dat er nog geen verbete ring gekomen is, alhoewel wij vroeger de belofte verkregen dat zulks binnen de 14 dagen ging ge daan zijn. M. Delahaye. Allen kennen den toestand in Yper, doch gij moogt overtuigd zijn dat er in het begin van September verandering komt. Er was een akkoord tusschen het bazenverbond en de vakorganisaties om 3 fr. 75 per uur te betalen, doch zulks werd niet nageleefd door den Staat die slechts 3 fr, 56 aan de ongeschoolden betaal de. Hierop liet het bazenverbond een bericht verschijnen waarbij een uurloon van 3 fr. 60 zou betaald worden. Thans zijn opnieuw onderhan del.1 ngen aan den gang en volgens een onlangs ontvangen brief zullen de loonen met begin Sep tember op 4 fr. per uur gebracht worden. jVI. Michiel. En zulks met terugwerkende kracht M Delahaye. Indien de gemeenteraad dit stemt, ja. M. Michiel. Nu staan de stadswerklieden aan 3 fr 50 per uur. In afwachting dat er een be paalde regeling kon getroffen worden, had men toch iets voor hen moeten doen, zooals voor het betaald verlof. M. Vanderghote. Dit werd reeds door de stad toegepast vooraleer de wettelijke regeling in voege trad. 7) M. Michiel. Hoe komt het dat op 15 Oogst aan sommige personen de toelating geweigerd werd om een bal te geven, terwijl zulks aan drie inrichtingen toegelaten werd M. Vanderghote. Ja, dat ist waar. Doch vol gens mij dient er een onderscheid gemaakt te worden tusschen de plaatsen die als bestendige danszaal ingericht zijn en deze die slechts nu en dan eens als danszaal gebruikt worden. Daar het met den 15 Oogst een koppeldag was en er veel volk in stad was, heb ik gemeend dat deze die zekere kapitalen in hun inrichting gestoken heb ben om ze tot bestendige danszaal in te richten, iets vóór zijn bij andere personen bij wien slechts nu en dan eens bij gelegenheid gedanst wordt. Dit is de reden waarom al de vragen om toela ting dien dag niet ingewilligd werden. Deze kwestie wordt thans nader onderzocht. Binnen kort zullen wij ze regelen en de verordening op de dansgelegenheden herzien. M. Verbeke. In schijn is deze handelwijze een stelsel van twee maten en twee gewichten toepassen. M. Michiel. Ik zou graag eens het oordeel van den Heer schepen Lemahieu over die zaak willen kennen. M. Lemahieu. Ik ben geen burgemeester en ik wil op het recht van den Heer burgemeester niet treden, doch indien ik burgemeester had ge weest dan had er op 15 Oogst aan niemand geen toelating gegeven geweest om te dansen, noch aan kleine noch aan groote inrichtingen M. Michiel. Ik zou ook nog willen vragen indien er niet zou mogèn gedanst worden vanaf 2 u. 's namiddags. Wanneer men slechts vanaf 4 u. mag beginnen dansen is dit voor de meeste buitenmenschen veel te laat, en vooral in den winter. M. Vanderghote. Wij zullen het reglement op het dansen eens herzien en zoo noodig wijzigen. De openbare zitting wordt hierop te 19 uur opgeheven. Telefoon 374 -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3