H. CLAES L. Despeghel=Van Raes 3 Le Pèlerinage The Black Watch a Ypres VOOR HET INBINDEN VAN TIJDSCHRIFTEN GEÏLLUSTREERDE WEEKBLADEN STUDIEBOEKEN REGISTERS, en zoo meer, wendt U bij BOEKBINDER 3, Ksaistraafv 3 YPER Zou Yper dat niet kunnen bekomen De FRUIT- en GROEWTEMWIIVKEL vroeger Tempelstraat, 3 is overgebracht naar de Boterstraat, 1% r 39. Leerling der Verwoeste Gewesten 1922 Relations Economiques Belgo-Suédoises (Bijgenaamd MONTMARTRE) GROOTE FEESTEN o Ainsi que nous l'avons annoncé dans notre der nier numéro, notre ville a regu dimanche dernier la visite de plusieurs groupes importants d'An- glais, et entre autres les membres du pèlerinage écossais The Black Watch ou la Garde Noire. Parmi les membres qui faisaient partie de ce pèlerinage, citons les Lieutenant-général Sir A. R. Cameron, colonel du Black Watch Brig.- Gén. due d'Atholl, Lord Lieutenant du comté de Perth Lt.-Col. Comte d'Airlie, président de la Légion Britannique en Ecosse Right Hon. Comte de Mansfield Lt.-Col. The Lord ForteviotBrig- Gén. Sir Wm Alexander Col. Sir G. W. Aber- crombyla douairière Lady MoncreiffeMrs Wauchope Col. A. Hay Drummond Mr Thomas Hunter Lt.-Col. F. G. ChalmersMajor C. G. Stephen Lt.-Col. Robert Stirling Bt.-Col. P. C. HunterLt.-Col. J. Wylie Major Matthew W. GloagRév. D. Logan BlairCapitaine C. D. Bruce, médecin honoraire M. William B. Wilson, secrétaire de la section, etc. Partis le samedi 5 Septembre dans la matinée pour Harwich, ils y ont pris le bateau de nuit pour Zeebrugge, oü ils débarquèrent le lende- main, dimanche matin. De la ils prirent, en auto cars, la direction d'Ypres oü ils arrivaient vers midi. Le dimanche après-midi, a 4 h., ils sont allés fleurir le monument aux Morts Yprois et le soir, a 9 h., ils se retrouvèrent en haut des remparts. cóté droit du Mémorial Britannique, oü une belle cérémonie religieuse, conduite par le Rév. D. Logan Blair, avait été organisée a leur intention. Aussitót après la sonnerie habituelle du Last Post, a 9 h., sous les voütes du Mémorial de la Porte de Menin, sonnerie écoutée religieusement par une assistance particulièrement nombreuse, commenga, en haut des remparts, a la lueur de torches portées par des membres de notre corps communal des pompiers, le service religieux qui débuta par le cantique The Lord's my Shepherd.. chanté en chceur par tous les as sistants avec accompagnement d'harmonium. Après une prière récitée a haute voix par l'of- ficiant, les pèlerins entonnèrent l'hymne For all the Saints qui fut suivi par une autre prière et par l'hymne Abide with meLe Révérend Chapelain prononga ensuite une allocution de circonstance, Irendant hommage aux glorieux Morts de la grande guerre, et récita par après un Notre Pèrepour le repos de leur ame. Plusieurs couronnes furent déposées pendant qu'un cornemuseur écossais, qui accompagnait le pèlerinage, fit entendre une LamentL'Office se termina par l'hymne How bright these glo rious spirits shinesuivi de la bénédiction et de l'hymne national anglais. Cette cérémonie, qui dura 40 minutes et a la- quelle la ville d'Ypres s'était faite représenter par M. l'échevin Delahaye, fut enregistrée par les soins de l'I. N. R. et les principaux passages en furent retransmis le lundi soir, sur l'onde fran- gaise de Bruxelles, au cours de l'émission de 7 h. 50 jusqu'a 8 h. Ces pèlerins partirent le lendemain matin, en autocars, en excursion pour Lille, Douai, Cam- brai, St Quentin, Péronne, Albert, Beaumont, Thiepval, Bapaume, Arras, Lens, La Bassée, Ar- mentières et ne rentrèrent a Ypres que dans la soirée. Mardi après-midi ils visitèrent le monument Canadien de St Julien, Poelcapelle, le grand ci- metière anglais Tyne Cota Passchendaele, Gheluvelt, le bois de la Polygone, les Nonne- bosschenla ligne Hindenburg, la cóte 62, le Hell fire Corner et plusieurs autres sites de guerre restés célèbres autour d'Ypres. Le Mercredi ils passèrent la journée entière en notre ville et le Jeudi fut consacré a visiter Wytschaete, Messines, Ploegsteert, Armentières, Estaires, Neuve-Chapelle, le monument Indien, La Bassée, Loos, Lens, Vimy, Givenchy, Béthune, Hazebrouck, Meteren, Bailleul, Kemmel, Mont- Aigu et Poperinghe. Hier, Vendredi 11 Septembre, ils nous ont quit té après diner pour Zeebrugge oü ils reprendront le bateau pour Harwich. Verzorgd werk Zeer matige Prijzen. Bijzondere prijzen voor Bibliotheken en Scholen. Tijdens de vergadering die de Gemengde Le- gercommissie Dinsdag morgen hield, gaf Luite nant-generaal Cattoir, hoofd van den dienst voor nijverheidsmobilisatie, een algemeene uiteenzet ting over de methodes die gevolgd worden om de burgerlijke en industrieele mobilisatie in oor logstijd te verzekeren, en drukte een aantal wenschen uit, waaronder de volgende vooral onze aandacht heeft getrokken. Deze wensch luidt als volgtdat de konink- lijke kanonnengieterij, de Rijkswapenfabriek en de munitiewerkplaatsen reeds in vredestijd in een gedeelte van de behoeften zouden kun- nen voorzien in een geografisch gunstig gele- gen streek. Zulks beteekent dat deze fabrieken en werk plaatsen niet op de geschikte plaats opgericht werden en elders, in gunstiger gelegen streken, zouden dienen overgebracht te worden. Waarom zou het omliggende van Yper daarvoor niet kun nen gekozen worden Dit ware een eenige gele genheid om aan Yper toch iets terug te geven in vergelding van al hetgeen waarvan men het be roofd heeftzijn bataljon voetvolk, zijn ruiterij- school, enz. Brugge bezit thans reeds een kardoezenfabriek, Roeselaere heeft een militaire wasscherij en Kortrijk een vliegplein bekomen.Alleen Yper ont ving tot op heden niets dat van het leger afhangt of er op betrek heeft. Thans biedt zich een uit muntende gelegenheid om in deze leemte te voorzien. Door het herstel der vaart Yper-Komen zal Yper het verbindingspunt zijn van twee goede waterwegen, de eene naar de zee en de andere naar het binnenland leidende. Alzoo zal onze stad al de gewenschte voorwaarden vervullen en waarlijk een geografisch gunstig ge legen streekuitmaken, zoodat zij met succes haar candidatuur voor de oprichting dier fabrie ken hier zou kunnen stellen. Wij vestigen hierop de aandacht van onze man datarissen, onze gemeenteoverheden, onze Han delskamer en van allen die eenigen invloed be zitten, met de hoop dat zij deze suggestie welwil lend zullen onderzoeken en ze desnoods met al de macht, waarover zij beschikken, door de bevoeg de overheid zullen weten te doen aanvaarden. Telefoon 374 TREKKING VAN 10 SEPTEMBER Donderdag had in de Nationale Bank te Brussel de 172'' trekking plaats van de leening der ver woeste gewesten 1922. Is betaalbaar met 250.000 frank reeks 57591 nummer 17. Zijn betaalbaar met 100.000 frank reeks 24.954 Nr 14reeks 122.985 Nr 17. De andere obligaties van die reeksen zijn be taalbaar met 312.50 frank of 300 frank volgens zij al dan niet werden omgevormd (Koninklijk Besluit van 11 Mei 1935). Nous attirons l'attention de nos lecteurs sur l'existence de la Société Belgo-Suédoise. Cette association a été fondée il y a prés de trois ans sous le haut patronage de feu S. M. la Reine Astrid, la présidence d'honneur de S. E. Mr. de Dardel, Ministre de Suède a Bruxelles, et la présidence effective de M. Alfred Martougin, président de la Chambre d'Industrie d'Anvers et Chef de la Mission commerciale beige qui a visité les pays scandinaves en 1933. Le secréta- riat est assuré par M. Albert Bourgaux, ancien secrétaire-général de la Fédération des Chambres de Commerce et d'Industrie de Belgique. Le but essentiel de cette association est de contribuer au développement des relations éco- nomiques réciproques entre la Suède et la Bel gique. Les commergants et industriels beiges et luxembourgeois qui désirent entrer en relations d'affaires avec la Suède, pour des ventes ou des achats, ou qui souhaitent étendre leurs transac tions avec ce pays, peuvent se mettre en rap port avec la Société Belgo-Suédoise, 69, rue Ducal e a Bruxelles, (Tél. 12.57.74). Cette associa tion se fera un plaisir et un devoir de les aider et de les documenter, dans toute la mesure de ses moyens, avec célérité et gratuitement. 1936 STAD YPER 1936 Maarschalk Frenchlaan, Meenensteen weg Zonnebekesteenweg en Basculestraat gegeven met de medewerking van de Harmonie Ypriana de Harmonie uit Merckem de Maatschappij De Jonge Accordeonisten uit Yper en de bevolking van de Wijk Montmartre, met de toestemming van het Stadsbestuur en met de ondersteuning der Firma Vander Eist. PROGRAMMA ZATERDAG 12 SEPTEMBER Te 7 uur, in Montmartre Prijskaarting De Jongman 60 fr. prijzen. Inleg 1 fr. ZONDAG 13 SEPTEMBER Te 2 uur namiddag, Groot Concert, gegeven door De Jonge Accordeonisten onder leiding van den virtuoos-Accordeonist, Heer Albert De Hollander. Te 4 uur, Groote Velokoers voor Beginnelingen. Afstand 60 kilometers. 500 frank prijzen en premiën. Verdeeling der prijzenAan den Overwinnaar 100 fr. en bloemtuil, verders 80, 65, 50, 40, 30, 20, 15, 10, 10 fr. en talrijke premiën. Inschrijving vanaf 3,30 uur, ter herberg La Bonne EspéranceVertrek aan de herberg In den Nieuwen Telefoon Aankomst aan de herberg In het Pauwtje Prijsuitdeeling ter herberg In de Cité Te 6 uur, Groot Volksconcert, gegeven door de Harmonie uit Merckem. Te 6 uur, Kaarting in De Diamantmijn 60 fr. prijzen, inleg 1 frank. Te 7 uur, Kaarting in La Bonne Espérance 75 fr. prijzen, inleg 1 frank. Te 7 uur, Vogelpik in De Mol50 fr. prijzen, inleg 1 frank. Te 8 uur, Kaarting in Het Pauwtje 100 fr. prijzen, inleg 2 frank. Te 8 uur, Trou Madame in Vicinal50 fr. prijzen, inleg 1 frank. Te 9 uur, Gezang in De Meenenpoort 100 fr. prijzen, inleg 1 frank. Den Zondag en Maandag ,Bal in De Rust der Wielrijders en in De Nieuwe Café Allerhande Volksspelen en Vermakelijkheden in de herbergen. MAANDAG 14 SEPTEMBER Te 4 uur namiddag, Velokoers voor knapen onder de i8 jaar. Afstand 30 kilometers. 250 frank prijzen en premiën. Verdeeling der prijzen Aan den overwinnaar 60 fr. en bloem tuil, verders 50, 40, 30, 25, 20, 15, 10, 5 fr. en verscheidene premiën. Inschrijving vanaf 3.30 uur, ter herberg In de Steenhouwerij Ver trek aan de herberg Au Repos des Voyageurs Aankomst aan de herberg In de Meenen poort Prijsuitdeeling ter herberg In de Vicinal Te 6 uur. Appeltje knap aan De Diamant mijn Te 7.30 uur, Prijskamp op den Russischen Bil jart in Flandria 50 fr. prijzen, inleg 1 fr., het inleggeld wordt terug verspeeld, alsook koste- looze Loterij van een wild konijn onder de aan wezige spelers. Te 8 uur, Kaarting in Breda 60 fr.prijzen, inleg 1 fr. Te 8.30 uur, Teerlingbak in Au Repos des Voyageurs 50 fr. prijzen. Te 8.30 uur, Volksconcert door de Harmonie Ypriana PROGRAMMA Les Enfants de France G. Paris Phiphi, Fantaisie Christiné Les Millions d'Arlequin Drigo Un Salut a Gemona Cossetti (Valse pour piston a distance). SolisteM. Beun. Suite Oriëntale F. Popy Rève de Printemps J. Strauss Tu verras Montmartre, Marche. Te 9 uur, Prijsdansen in De Nieuwe Café 100 fr. prijzen. Te 9.30 uur, Teerlingbak in De Rust der Wiel rijders 50 fr. prijzen, inleg 1 fr. Te 10 uur. Zangprijskamp in «De Rozeboom 40 fr. prijzen, inleg 0,50 fr. De inwoners van Montmartre worden vriende lijk verzocht hun huizen te bevlaggen. De inrichters zijn niet verantwoordelijk voor de gebeurlijke ongevallen. HET BESTUUR. Ze is Pacha Cichorei genaamd, Er is geen beter in het land Wereldberoemd en befaamd, Wie ze bezigt, heeft verstand

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3