SCHILDERWERKEN HENRI CHERCHYE 4 DE WERKLOOSHEID IN HET GRENSARBEIDERSGEBIED Nabootsing van Hout en Marmer - Letters en Reklaamschildering - PLASTIEK, enz. 2, Veurnesteenweg, 2, IEPER Tel. 484 DE KLASSEN HERBEGINNEN Rijksmiddelbare Jongensschool Mondstraat, 17, Yper STAD YPER MUZIEKSCHOOL MAATREGELS TOT OPSLORPING Vanwege den Heer Demeyere, regeeringscom- missaris voor het grensarbeidersgebied, ontvan gen wij het hieronderstaande merkwaardig ver slag dat aantoont hoezeer de werkloosheid in deze laatste tijden heeft afgenomen. In dit verslag wordt ook gewezen op den snel len aangroei der bevolking van sommige be- voordeeligde grensgemeenten. De aangeduide cijfers zijn deze van den hedendaagschen toe stand, doch wij moeten hierop laten opmerken dat had onze stad het geluk gehad, zooals die andere gemeenten en steden, niet ten gronde toe vernield te zijn geweest tijdens den wereldoor log, het bevolkingscijfer van Yper er heel wat gunstiger had uitgezien. Terwijl die andere ge meenten slechts te lijden hadden onder de hui dige economische crisis, was onze stad het slacht offer eener dubbele crisis. Vooreerst de crisis van na den oorlog door het niet tijdig herstellen harer weg- en waterverbindingen en, als gevolg daar van, door het wegblijven harer weinige nijver- den, en ook nog door de onrechtvaardige beroo- ving, die zij onderging, van meest al haar voor naamste inkomstbronnen, en dan ten tweede de hedendaagsche economische crisis waaronder allen geleden hebben. Het ware uiterst belang wekkend eens na te gaan hoeveel personen, hoe veel werkersfamilies, die vóór den oorlog te Yper verbleven en er ongetwijfeld zouden terugge keerd zijn had men hen daartoe de mogelijkheid moeten geven, nu sedert den oorlog het bevol kingscijfer van Kortrijk, Moescroen, Meenen, enz. zijn gaan aandikken en er thans misschien ook wel het getal werkloozen vergrooten. Zoo al die menschen en hun getal is aanzienlijk, wij zijn ervan overtuigd zich na den oorlog elders gingen vestigen dan is het uitsluitend en alleen omdat de Staat aan Yper niet teruggaf datgene wat het vroeger bezat en waarop het recht had. Ver van ons de ontworpen werken voor de ver betering van andere gewesten en voor de opslor ping der werkloosheid aldaar te willen beknibbe len, doch wij zijn van oordeel dat Yper, juist omdat het tweemaal door de crisis getroffen werd, omdat het verwoest, verbrand en van alles be roofd werd terwijl die andere steden gerust voortleefden en zich gedurig ontwikkelden, dat Yper, zeggen wij, nu voor de uitvoering der ont worpen werken den voorrang verdient en dat men, vooraleer gelijk welk werk in die andere steden aan te vatten, eerst en vooral de vaart Yper-Komen zou moeten herstellen en alzoo aan Yper het middel ter hand stellen om zich weer op te werken en zijn vroegeren rang en belang rijkheid te hernemen. Dit is onze meening die, wij zijn ervan ver zekerd, door den Heer Demeyere zal gedeeld wor den en die niets wegneemt van het zeer ver dienstelijk werk door hem, in zijne hoedanigheid van regeeringscommissaris, hier in de streek ge leverd. Wij laten hier thans zijn verslag over de werk loosheid in het grensarbeidersgebied volgen De West-Vlaamsche Grensarbeidersstreek is een strook welke zich 10 a 15 km. diep langs de fransche grens uitstrekt; zij bevat 115 gemeenten, zooals over eengekomen werd door het fransch-belgisch akkoord van 9 Mei 1935. Deze 115 gemeenten behooren tot de volgende arron dissementen: Veurne (24), Dixmuide (3), leper (43), Roeselare (5), Kortrijk (39), Thielt (1). De gemeentegroepen van het Kortrijksche en het Moeskroensche hebben alleen een bevolking van 279.759 inwoners, hetzij 65,8 van de bevolking van het grensarbeidersgebied. Bemerken wij dat het arrondissement Kortrijk, wat betreft bevolkingsden siteit, de 4e plaats inneemt in het vlaamsche land. Sommige grensarbeidersgemeenten zijn gekenmerkt door een zeer snellen aangroei harer bevolking gedu rende de laatste 10 jaren de aangroei bedroeg voor Luingne 39,1 Moeskroen 35,4 Herzeeuw 34,2 e. a Deze inwijking werd veroorzaakt door de aantrek kingskracht welke de Noord-Fransche nijverheid, voor al textielnijverheid, uitoefent. In 1910 gingen 21802 Westvlaamsche werklieden naar Frankrijk werkenin 1930 gingen er 46771, waarvan 30487 mannen en 16284 vrouwen. Het is gemakkelijk te begrijpen dat de crisis welke en de belgische en de fransche nijverheid verlamde, een intense werkloosheid in het grensarbeidersgebied voor gevolg moest hebben, vooral in sommige grens gemeenten, waaronder in de eerste plaats Meenen, 1365 werkloozen in December 1935, hetzij 6.15 van de bevolking Wervick 637 werkloozen in December 1935, hetzij 5,40 van de bevolking Moes kroen 184Ó werkloozen in December 1935, hetzij 5,17 van de bevolking Rekkem 210 werkloozen in December 1935, hetzij 5,00 van de bevolking. Met recht door dezen toestand verontrust, stichtte de Regeering in Januari 1936 het Commissariaat voor het Grensarbeidersgebied, ten einde een studie te doen over de economie, de werkloosheid en de geschikte maatregels tot werkverschaffing. Het enkwest over de werkloosheid en de systema tische studie van hare evolutie gedurende de jaren 1935 en 1936 hebben tot de volgende globale uitslagen ge leid In Februari 193610160 volledig werkloozen, waar onder 3835 grensarbeiders of 37,7 Ten opzichte van de totale bevolking bedroeg het aantal werkloozen in December 19352,9 Deze gemiddelde verhouding was als volgt over het grensarbeidersgebied verdeeld Voor het Moeskroensche 4,23 van de bevolking Voor het Roeselaarsche3,78 van de bevolking Voor het Iepersche2,42 van de bevolking Voor het Kortrijksche 2,32 van de bevolking Voor het Veurnesche 0,78 van de bevolking. De gedetailleerde studie, gemeente per gemeente, heeft niet alleenlijk toegelaten het zwaartepunt van het grensarbeidersvraagstuk vast te stellen maar ook van een juiste kijk te hebben op den ouderdom, het geslacht (zeer weinig vrouwen zijn werkloos) en het beroep der werkloozen. In Februari 1936, vinden wij 3400 volledig werkloozen uit de textielnijverheid 3900 volledig werkloozen uit het bouwbedrijf 1000 volledig werkloozen uit het vlasbedrijf. Volgens ouderdom 3900 volledig werkloozen jonger dan 35 jaar 2600 volledig werkloozen tusschen 35 en 45 jaar 1900 volledig werkloozen tusschen 45 en 55 jaar 2000 volledig werkloozen boven de 55 jaar. Vergeten wij niet dat deze optelling gedaan werd wanneer de seizoeninvloed zich ten volle gelden doet. Een nieuwe optelling is aan den gang (in de maand Augustus), ten einde op te zoeken in welke bedrijven en in welke ouderdomslagen de opslorping der werk loosheid zich heeft voorgedaan. Reeds in 1935 zagen wij, ten gevolge der devaluatie, veel werkloozen opnieuw te werk gesteld in het indus trieel gebied Kortrijk-Meenen-Moeskroen de opslor ping -der werkloosheid was min uitgesproken in de landbouwstreek benoorden leper. Sedert Februari 1936 geschiedde de vermindering van het aantal werkloozen zeer snel in gansch het grensarbeidersgebied en vooral in het Kortrijksche. Verloop der gecontroleerde werkloosheid in het grens arbeidersgebied 1936 Maart10596 gecontroleerde werkloozen April 9409 Mei 9156 Juni 8764 Juli 7765 Gedurende de maand Juli slonk het aantal werkloo zen. ten opzichte van de voorgaande maand (Juni), met 11 of met 999 eenheden. In de tweede week van Augustus waren er in het grensarbeidersgebied 7440 gecontroleerde werkloozen. Dit is de huidige toestand. De laatste aflevering van grensarbeiderskaarten (in het begin van het jaar 1936) heeft merkwaardige cijfers aan het licht gebracht. Er werden 33706 kaarten afge leverd, waarvan 21962 aan mannen en 11744 aan vrou wen. Deze laatste vertegenwoordigen 31,8 van het totaal. De gemiddelde ouderdom van den man-grensarbeider is 35 jaarde vrouw-grensarbeidster is gemiddeld 27 jaar oud. Zooals men zien kan werd het enkwest in een zeer korten tijd gedaan, dank aan de goede medewerking van alle openbare besturen, tot dewelke wij ons heb ben gewend gemeentebesturen, Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid, gewestelijke bu- reelen van voornoemden Dienstgaarne betuigen wij hier in het bijzonder onzen dank aan den Bestuurder van het gewestelijk bureel voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid van Kortrijk. Van deze medewerking hebben wij ook in de volste mate kunnen genieten wanneer wij de economie van het grensarbeidersgebied en de geschikte maatregels tot 'opslorping der werkloosheid bestudeerden. Meer dan wij hadden durven verwachten, hebben de ver schillende administraties buitenlandsche zaken, arbeid, openbare werken, provincie, ijzerwegen, patroonsor ganismen en andere, ons talrijke en leerrijke inlich tingen verschaft Hoe moet de grondslag gelegd worden van een be stendige en gezonde economische bedrijvigheid in het grensarbeidersgebied Om op deze vraag te kunnen antwoorden, zouden wij eerst de groote trekken moeten schetsen van de econo mie van dit gebied. Er zijn 4 streken of economische zonen te onder scheiden de kuststreek de landbouwstreekde vlas- streek de nijverheidsstreek. Voor ieder van bovengenoemde streken stellen wij een reeks bijzondere maatregels vooro. a. openbare werken, zooals verbindingswegen, welke geschikt zijn om het economisch potentiaal der streek te verhoogen werken van hygiene en urbanisatieinstellingen be kwaam om onze basisnijverheden nog verder te valo- riseeren en vooruit te helpen. Benevens deze bijzondere maatregels waren wij zoo vrij nog andere van meer algemeenen aard voor te stel len wij citeeren Drinkwaterdistributie in Zuid-Westvlaanderen Leiewateraanvoer naar de vlasroterijen en saneering der Heulebeek Graven van een kanaal Schelde-Moeskroen Hergraven van de vaart Ieper-Komen, enz (O) VRAAGT PRIJZEN EN DEVIEZEN BIJ Eere diploma met gouden medaille aan Hooger Schilderschool van M. A. Logelain te Brussel. Eereprijs - Wereldtentoonstelling - 1935 - Brussel. Op Maandag 14 September, voor de leerlingen der Lagere afdeeling van 't College, Bollingstraat. Op Woensdag 16 September voor de leerlingen der voorbereidende en middelbare afdeeling van de Rijksmiddelbare school, Mondstraat. Op Donderdag 17 September, voor de leerlingen van de H. Familie (de Stuersstraat) Kindertuin, Lager Onderwijs, Middelbare Afdeeling, Middel bare Beroepsschool, Leerwerkhuis. Op Dinsdag 22 September, voor de leerlingen der Hoogere Afdeeling van 't College (Bolling straat) Moderne Humaniora en oudere Huma niora alsook voor de leerlingen der Rous- brugge-Damen (Maloulaan) Kindertuin, Lagere en Middelbare Afdeeling. A. Voorbereidende afdeelingZes studiejaren. De kinderen vanaf hun zesde jaar (zes jaar vóór 1 Januari 1937) worden in die afdeeling toegelaten. B. Middelbare afdeelingDrie studiejaren. De leerlingen die de zes studiejaren der lagere school geëindigd hebben kunnen in die afdeeling aanvaard worden. Deze drie studiejaren staan gelijk met het 6C, 5e, 4e van de nieuwe humaniora van het atheneum. C. Grieksch-Latijnsche afdeeling: Eerste studiejaar Dit studiejaar staat gelijk met het 6e van de oudere humaniora van het atheneum. D. Hoogere afdeelingEen studiejaar. Dit studiejaar staat gelijk met het 3e wetenschappe lijke van de nieuwe humaniora van het atheneum. E. Meisjesafdeeling De meisjes worden aanvaard in de middelbare, hoogere en Grieksch-Latijnsche afdeelingen. De cur sussen worden door een vrouwelijke leerkracht gegeven. SchoolgeldVoorbereidende afdeeling100 fr. per jaar. Middelbare afdeeling 200 fr. per jaar. Hoo gere afdeeling300 fr. per jaar. Kostelooze toelatingen worden verleend in de voor waarden bepaald door de wetFamilie met één kind Maximum van het netto inkomen15.000 fr. Dit maximum wordt vermeerderd van 3000 fr. per bij komend kind. Bijkomend schoolgeld voor de leerlingen die buiten de stad leper wonen40 fr. per jaar voor de voorberei dende, middelbare en Grieksch-Latijnsche afdeelingen; 50 fr. voor de hoogere afdeeling. CantineDe leerlingen van buiten de stad blijven des middags in de school onder de bewaking van een leeraar. Zij kunnen op aanvraag soep, koffie en melk bekomen aan zeer voordeelige prijzen. Schoolboeken De Oudleerlingenbond der Middelbare School heeft een kostelooze bibliotheek voor school boeken ingericht voor de leerlingen der middelbare en hoogere afdeelingen. AvondstudieVan 16 uur tot 17.30 uur voor de leer lingen der middelbare en hoogere afdeelingen en voor de leerlingen der voorbereidende afdeeling, die de stad niet bewonen. INSCHRIJVING 14, 15 en 16 September, van 9 tot 12 uur, Mondstraat, 17, Yper. DE LESSEN HERBEGINNEN DEN WOENSDAG 16 SEPTEMBER, TE 9 UUR. Het College van Burgemeester en Schepenen heeft de eer de belanghebbenden ter kennis te brengen dat de leergangen der Muziekschool, voor het schooljaar 1936-1937, zullen hernomen worden op WOENSDAG 30 SEPTEMBER aan staande. De inschrijvingen zullen in gezegde school, Hondstraat, plaats hebben op Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Sep tember, van 18 tot 19,30 uur. Het inschrijvingsrecht, onmiddellijk betaal baar, is bepaald als volgt NOTENLEER Lagere Graad 20 fr. Middelbare Graad 30 fr. Hoogere Graad 50 fr. ZANGLESSEN Lagere Graad100 fr. Middelbare en Hoogere Graad200 fr. SNAARTUIGEN Lagere Graad 75 fr. Middelbare Graad 100 fr. Hoogere Graad 150 fr. HOUTEN en KOPEREN SPEELTUIGEN 40 fr. KLAVIER Lagere Graad100 fr. Middelbare Graad 150 fr. Hoogere Graad 200 fr. HARMONIE en MUZIEKGESCHIEDENIS Lagere Graad 100 fr. Middelbare Graad 150 fr. Hoogere Graad 200 fr. De nieuwe leerlingen moeten door hun ouders vergezeld zijn. De andere leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Voor de leerlingen die deel uitmaken derzelfde familie betaalt de oudste het volle inschrijvingsrecht, de volgende de helft. De leerlingen waarvan de ouders te Yper niet woonachtig zijn, betalen dubbel in schrijvingsrecht. Yper, den 29 Oogst 1936. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vander gho te.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4