Vande Lanoitte's Koffies zijn de beste! VOETBALKALENDER willigers, Vuurkruisers, British Legion en Poilus de France voor hunnen blijk van genegenheid dezen avond aan de afgevaardigden van N. V. I. betoogd. De groet, welken zij met hunne beteekenisvolle vlaggen aan mijn makkers hebben gebracht, heeft hen diep aangetast. Ik dank de pers onze uitnoodiging van dezen avond te hebben beantwoord. Ik dank inzonder de makkers, leden van den federa len raad. aan de afdeeling Yper en West-Vlaanderen de gelegenheid te hebben gegeven al onze kameraden eens gulhartig te ontvangen. Een bijzonder woord ben ik nochtans verschuldigd 1 Aan makker Leclercq. Federale Voorzitter ter eere. wie de grootste afstanden, de lastigste reizen niet hebben kunnen weerhouden. Het is versterkend voor gansrh ons verbond dien koenen werker altijd en overal aan zijn zijde te zien. Hij weze dan ook verze kerd van al de verkleefdheid, de innige vriendschap, de onsterfelijke genegenheid, welke al zijn makkers, zonder eenig onderscheid, hem toedragen. 2 Aan makker Valkeneer, algemeene federale voor zitter. de eerlijke en dienstvaardige opvolger van mak ker Leclercq. Laat mij toe U te zeggen. Waarde Heer Voorzitter, dat ge de leider zijt uit een stuk, die zonder aarzelen, n volle rechtschapenheid, stoutmoedig den weg opgaat. Tegenslagen kunnen u niet hinderen. Halsstarrig drijft gij uwe gedachten, uwe wenschen en uwen wil door. Uw aanhouden doet u lukken. Zoo zijt gij erin geslaagd op een uitzondering na al de groepeeringen oud-strijders in één confederatie te vereenigen. Zelfs zijt gij erin gelukt de twee vereeni- gingen S. O. S. en V. O. S. te overtuigen dat het niet alleen hun plicht, maar tevens eene noodzakelijkheid is in België, van al de oud-strijders een enkel blok te vormen, die dan en dan alleen in machte zal zijn van alwie ook den eerbied af te dwingen, de rechten der oud-strijders te vrijwaren en voldoening te bekomen aan hun rechtmatige eischen. Gij zijt erin gelukt morgen en acht dagen, in 't Koninklijk Circus te Brussel, al de voorzitters van de verschillende federaties van 't land bijeen te brengen, waar door uw toedoen het statuut der algemeene sta ten der Belgische Oudstrijders zal worden vastgelegd. Dat is een uwer bijzonderste werken, waarde heer Voorzitter, doe zoo voort, gij hebt den steun en de me dewerking van uw troepen uw mannen zijn fier over u. 3 Aan makker Leonard den ijverigen toegevoegden federalen voorzitter, den jovialen compagnon, den on- vermoeibaren werker, ons haantje vooruit, zoo bloed rijk dat hij er toekomt allen tegenstand dien hij op zijn weg ontmoet, met zijn ijzeren vuist weg te ruimen. ^Leonard, die naam, 't zij voor Waal als Vlaming, is voor allen iets buitengewoons, iets dat doet sidderen, doet hopen, doet opmarcheeren. Leonard is het lievekind van de federatie, de be heerder waarin eenieder al zijn vertrouwen stelt, de makker waarop alleman fier is hem in zijn midden te hebben, de geestige Luikenaar die door zijn vriend schap. zijn zingend doch bijtend woord, die mystische macht bezit de moeilijksten te overhalen. Vooruit Leonard, uw makkers zijn achter u en met u. Aan al de andere leden van den federalen raad hier tegenwoordigaan makkers Reisdorff. Timmerman, Castiaux. Kerkhofs. Moerman en anderen, alhoewel in korter woorden toch denzelfden welgemeenden dank voor al hetgeen gij jaar uit jaar in doet ten bate en tot welzijn van ons allen. En eindelijk onzen dank aan al die goede vrienden, die van verre en wijd zijn afgereisd om hier, in onze nieuw-opgebouwde stede, hun vertrouwen te komen zweren aan ons geliefd verbond en mede te werken aan het verstevigen van die vriendschap die in ieder groepeering zoo noodzakelijk is. 'k Ben heden zoo gelukkig, Beste vrienden, gansch onze groote familie bij ons, in het verre Vlaanderen, aan eenzelfde tafel te mogen vergasten, dat het mij niet mogelijk is mij in woorden uit te drukken. Aan u allen mijne onbegrensde vriendschap, mijn welgemeende genegenheid, mijn innigsten wensch u allen nog vele jaren en spijts alles te zien optrekken ten strijde tegen alwie het aandurft aan onze rechten te tornen. Morgen brengen wij een bezoek aan de gewezen slag velden als ter bedevaart zullen wij die plaatsen weer zien, waar wij hebben gestreden en geleden voor ons dierbaar vaderland, de sectors die wij ons dagelijks herinneren, omdat wij allen in ons lichaam dat onuit- wischbaar merk dragen van angst, miserie en lijden. Wij leden van het inrichtend comiteit zijn overtuigd, dat wij u allen zullen gegeven hebben hetgeen gij van ons verwacht. En daarna, op rendez-vous tot 27 September te Brus sel, waar wij als een man achter onzen geliefden fede ralen voorzitter, onzen verdienstelijken federalen raad zullen opmarcheeren, hun den noodigen steun gevende om het reuzenwerk dat zij "hebben ondernomen tot een zegepraal te brengen. Vooruit makkers, allen in blok als een man vooruit, voor 't welzijn van ons groot en schoon verbond Leve N. V. I. Vervolgens nam de heer Gruwez nog het woord in het fransch en zegde, niettegenstaande zijn vriend, de zeer sympathieke heer Moerman, provinciaal voorzitter van West-Vl., ermede ge last was, namens het inrichtend comiteit, in deze taal te spreken, er niet aan te kunnen weerstaan in het fransch Aan zijn waalsche vrienden zoo buitengewoon talrijk van uit de verste dorpen uit de streek van Verviers, Spa en Aarlen opgekomen Aan de 35 kameraden van het Henegouwsche, die den oproep beantwoord hadden Aan makker Léonard, de vertegenwoordiger van die schoone afdeeling Luik, de ontembare vechter voor onze pensioenen, de onvermoeibare werker Aan M. Gibon, voorzitter der verminkten van Roebaais, die eens te meer het bewijs leverde zij ner diepe genegenheid, Aan al dezen zijn onvergankelijke gevoelens van broederlijkheid, zijn oprechtste vriendschap en zijn innigsten dank uit te drukken. De heer Moerman kwam daarna aan de beurt in het fransch, en drukte zijn vreugde uit om het feit dat het Congres dit jaar voor de eerste maal in Vlaanderen werd gehouden. Hij zegde zich diep getroffen door de ontvangst op het stadhuis en overtuigd dat alle aanwezigen er een blijvend aandenken zullen van bewaren. Hij dankte de heeren Missiaen, volksvertegen woordiger, en Clinckemaille, arrondissements commissaris, om hunne vereerende tegenwoor digheid. Hij dankte eveneens de vertegenwoor digers van N. S. B., vuurkruisen, oorlogsvrijwil ligers, verbroedering 3° en 23" en Poilus .de France om de genegenheid die zij aldus de inva liden betuigden en verzekerde hen van deze we- derkeerige sympathie. Hij bracht hulde aan den Heer De Valkeneer, de waardige opvolger van den gewezen voorzitter M. Leclercq, en zegde hoezeer alle invaliden de gedurige bedrijvigheid waardeeren, waarmede hij onverdroten hun lotsverbetering nastreeft. Hij wees op het grootsch doch moeilijk werk van het oprichten van de Staten-Generaal der Oudstrij ders, waartoe de Heeren De Valkeneer, Leclercq en Leonard, door hun diplomatie, grootelijks heb ben bijgedragen, en maande alle invaliden aan hunne federale leiders in deze werking te steu nen. Hij groette den sympathieken Heer Leclercq, gewezen federale voorzitter, die zich nog altijd en overal ten dienste stelt van het N. V. I. en ver zekerde hem dat alle invaliden hem diep in het hart dragen. Hij bracht hulde aan den Heer Reisdorff, thans bestuurder van De Belgische Verminkte die ontelbare malen over heel de wereld, het N.V.I. heeft vertegenwoordigd, en deel heeft gemaakt van de F.I.D.A.C. juist dat jaar, gedurende het welk de doelmatigste uitslagen werden bewerk stelligd. Hij huldigde ook den Heer Leonard, voorzitter der afdeeling Luik, die de Waalsche invaliden vertegenwoordigde en zich steeds beijvert voor de toenadering tusschen Vlamingen en Walen. Hij dankte hem in 't bijzonder om zijn milde geldelijke tusschenkomst die toegelaten heeft dit Congres op zulke waardige wijze in te richten. Hij dankte verder nog de Heeren Timmerman, algemeen secretaris, en Castiaux, vertegenwoor diger der Officieren, en eindigde met het Comi teit der Afdeeling Yper geluk te wenschen om de voortreffelijke inrichting van dit uiterst geslaagd congres. Hij hoopte dat allen morgen, na het be zoek van de slagvelden en monumenten van den oorlog, tijdens hetwelk velen de tragische mo menten zullen herleven die zij in het slijk van den Yzer hebben doorgebracht, 's avonds na de ontbinding te Oostende, ten uiterste voldaan de terugreis naar het soms verafgelegen tehuis zul len aanvangen. De Heer Leclercq, gewezen voorzitter, alhoe wel van fransche uitdrukking, hield eraan in het vlaamsch enkele woorden te mogen richten tot zijn oude, trouwe, vlaamsche vrienden. Hij zeg de zich bijzonder ontroerd zich op de plaats zelf te bevinden waar, gedurende den oorlog, zoo fel gestreden werd en tevens gelukkig te mogen vaststellen dat op diezelfde plaats thans vrien den uit Vlaanderen en Wallonië samengekomen zijn en slechts van één ziel en één hart getuigen. Hij betuigde verder dat de invaliden niet het medelijden maar den eerbied hunner medebur gers verdienen en opeischen. De Heer Timmerman, algemeen secretaris, sprak over de voorbeeldige inrichting van het congres en dankte voorzitter Gruwez en al de leden van het Ypersch Comiteit. De heer Leonard le coq wallonbracht in gloedvolle woorden den groet der Waalsche inva liden en zegde hun gehechtheid aan hun Vlaam sche broeders, met wie zij in de toekomst zooals in het verleden, in éénzelfden geest van broeder liefde zullen samenwerken en opmarcheeren. Hij kondigde aan dat het aanstaande algemeen congres te Parijs en het congres der voorzitters te La Louvière zouden gehouden worden. Om de spreekbeurten te sluiten nam de heer schepen Van der Mersch het woord en dankte de invaliden Yper gekozen te hebben om er hun congres te houden. Evenals de invaliden verminkt uit den oorlog zijn teruggekeerd, werd Yper ten gronde verwoest en hare bevolking heeft al de oorlogsweëen van nabij gezien en aan den lijve gevoeld. Daarom ook is Yper, meer dan elk andere stad, dankbaar tegenover de invaliden, die voor de verdediging van het laatste plekje Belgischen grond gestreden hebben. In naam van de stad verzekerde de heer Van der Mersch de invaliden van zijn eeuwige erkentelijkheid en warme sympathie. Het Bezoek aan de Slagvelden Den Zondag werd besteed aan een bezoek aan de gewezen slagvelden. Een lange karavaan auto cars verliet de Groote Markt te 9 u. stipt en bracht de congresleden opvolgenlijk naar het Fransch kerkhof S' Charlesop de Potyze, waar bloemen neergelegd werden, naar het Britsch kerkhof «Tyne Cot» te Passchendaele, naar Poelcapelle, Houthulst waar het Belgisch kerkhof van Houthulstbosch bezocht en bebloemd werd, en verder naar Woumen en Dixmude. Na een bezoek aan de Minoterie werd er vervolgens doorgereden langs de vermaarde Doodengracht naar Pervyse, Ramscapelle, S' Joris en Nieuw- poort. Hier werd het Redan bezocht en het gedenkteeken der Verbondenen bebloemd, waar na een lunch in het Duynenhuis werd opge diend. Om 15 u. werd de tocht voortgezet langs Lom- baertzijde, Westende, Middelkerke haar Oosten de, alwaar de congressisten door de invaliden der afdeeling van Oostende ontvangen werden en hen, door het bestuur van den Kursaal, een thé in den Kursaal aangeboden werd. 3 AFDEELING SPECIAAL B. 4 Oktober Stade Kortrijk R. C. Harelbeke S. K. Heule A. A. Mouscron C. S. Yper Kortrijk Sp. II Oktober Stade Mouscron S. C. Meenen S. V. Kortrijk F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. 18 Oktober Stade Kortrijk R. C. Harelbeke S. K. Heule A. A. Mouscron C. S. Yper Deerlijk Sp. 25 Oktober Stade Mouscron S. C. Meenen S. V. Kortrijk F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. Kortrijk Sp. 8 November Stade Kortrijk R. C. Harelbeke S. K. Heule A. A. Mouscron Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. 15 November Stade Mouscron S. V. Kortrijk F. C. Poperinghe C. S. Yper Kortrijk Sp. 15 November S. C. Meenen 22 November Stade Kortrijk R. C. Harelbeke S. K. Heule F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. 29 November Stade Mouscron S. C. Meenen S. K. Heule A. A. Mouscron C. S. Yper Kortrijk Sp. 6 December Stade Kortrijk R. C. Harelbeke S. V. Kortrijk F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. 13 December S. C. Meenen 20 December Stade Mouscron R. C. Harelbeke S. K. Heule A. A. Mouscron C. S. Yper Kortrijk Sp. 27 December Stade Kortrijk S. V. Kortrijk F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. 3 Januari Deerlijk Sp. F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. S. V. Kortrijk Stade Mouscron S. C. Meenen 10 Januari Kortrijk Sp. A. A. Mouscron C. S. Yper S. K. Heule Stade Kortrijk R. C. Harelbeke 17 Januari S. V. Kortrijk Kortrijk Sp. S. C. Meenen Stade Mouscron F. C. Poperinghe Wevelghem Sp. 24 Januari S. K. Heule Deerlijk Sp. R; C. Harelbeke Stade Kortrijk A. A. Mouscron C. S. Yper 31 Januari Stade Mouscron S. C. Meenen C. S. Yper Kortrijk Sp. F. C. Poperinghe S. V. Kortrijk 7 Februari R. C. Harelbeke Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. A. A. Mouscron S. K. Heule 21 Februari Stade Kortrijk 14 Februari Kortrijk Sp. C. S. Yper A. A. Mouscron S. V. Kortrijk S. C. Meenen Stade Mouscron 28 Februari Wevelghem Sp. S. V. Kortrijk Stade Kortrijk R. C. Harelbeke Deerlijk Sp. F. C. Poperinghe 7 Maart A. A.'Mouscron S. K. Heule Stade Mouscron S. C. Meenen C. S. Yper Kortrijk Sp. 21 Maart C. S. Yper 14 Maart S. C. Meenen Wevelghem Sp. Deerlijk Sp. F. C. Poperinghe Stade Kortrijk S. V. Kortrijk 21 Maart R. C. Harelbeke S. K. Heule Stade Mouscron Kortrijk Sp. A. A. Mouscron

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 10