Het Ypersehe - 2 Bijvoegsel - La Région d'Ypres C h Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden e z PASCAL Landelijk Congres te Yper TOUS COSTUMES MARCHAND TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES T%if: Het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden heeft dit jaar de stad Yper gekozen om er zijn jaarlijksch congres te houden, waarop de voor zitters van al de verschillende afdeelingen van gansch het land uitgenoodigd waren met het doel de werking van het Verbond uiteen te zetten, er de richtlijnen van te bepalen en de belangen der invaliden te bespreken. Het congres, waaraan ruim 225 voorzitters deel namen, werd hier Zaterdag laatst, 19 dezer, te 14 u. geopend in den Stadsschouwburg, in aan wezigheid van de Heeren Henri Leclercq, gewe zen federale voorzitter Sylvain De Valkeneer, den weerhouden en erdoor verontschuldigd is hier niet te kunnen tegenwoordig zijn, heb ik de eer, als Eerste Schepe l, in naam der Ypersehe Bevolking, Ued. allen hartelijk welkom te heeten en te ontvangen hier op het Stadhuis. Met ware voldoening hebben wij vernomen dat de Vertegenwoordigers van het Nationaal Verbond der Oorlogsverminkten en Invaliden hun jaarlijksch Con gres van 1936 zcuden houden in de aloude Stede van Yper. 't Is daarom, Mijnheer de Voorzitter en Geachte Heeren, dat het Stadsbestuur zoo bereidwillig en zoo spontaan den Stadsschouwburg ten dienste gesteld heeft van de Congressisten. Ik houd eraan te verklaren dat de Stad Yper, die zelf in de hoogste mate een Oorlogsverminkte is ge- Een deel van de groep Congressisten vóór het Stadhuis. huidige federale voorzitter Léon Léonard, toe gevoegde federale voorzitter en algemeen beheer der Achille Reisdorff, gewezen ondervoorzitter, thans bestuurder van het blad De Belgische Verminkteen algemeene secretaris van het Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden A. Cas- tiaux, federale ondervoorzitter Baudouin Moer man, federale ondervoorzitter en provinciale voorzitter Hector Timmerman, algemeene secre taris Reckelbus, federale secretaris Smet, fe derale schatbewaarder Pary, voorzitter van de Commissie der privaatnijverheid De Wispelaere en Deloz, van de Commissie der Staatsagenten, en meer andere leiders nog van het Verbond. Na een welkomwoord door den Heer Isaï Gru- wez, eerste provinciale ondervoorzitter en voor zitter der afdeeling Yper, tot de aanwezige con gressisten in de beide landstalen gericht, werd er onmiddellijk overgegaan tot de behandeling der dagorde, die de volgende punten omvatte Uiteenzetting door den federalen voorzitter, M. De Valkeneer, over de Staten-generaal der oudstrijders van België, hun bedrijvigheid, hun werkingen en hun nut Verslag over de werking van den Federalen Raad sinds het jongste congres, in 't fransch door M. L. Léonard en in 't vlaamsch door M. H. Tim merman Uiteenzetting door den federalen voorzitter no pens het samenstellen van een parlementaire groep Bekomen uitslagen tengevolge van het werk der statistiek nopens de oudstrijders, en Gebeurlijke stichting van een groep onder de benaming De groepeering der Vuurkruisers van het N. V. I. Tijdens deze belangrijke vergadering die tot 18 u. duurde, werden, op voorstel van enkele le den, telegrammen gestuurd aan Z.M. den Koning, aan H. M. Koningin Elisabeth, aan Mevr. Prinses Jean' de Mérode, eerevoorzitster van het N. V. I. en voorzitster van het N. W. O. I., en aan den Heer minister Deschrijver. Nadien begaven de congressisten zich ten stad- huize, waar ze opgewacht waren door afvaar digingen met vlag der plaatselijke afdeelingen van de Poilus de Francevan het British Legionvan den Nationalen Oudstrijdersbond, van de Verbroedering van het 3' en 23'' Liniere giment, der Oorlogsvrijwilligers en der Vuur kruisers, en waar zij officieel ontvangen en ver welkomd werden door de Heeren Clinckemaille, arrondissementscommissaris Lemahieu en Van der Mersch, schepenen Jvr. Cornillie en de Hee ren Biebuyck, Missiaen, Seys, Van Alleynnes en Vergracht, gemeenteraadsleden, en Versailles, ge meentesecretaris. De Heer schepen Lemahieu hield er, eerst in 't vlaamsch en daarna in 't fransch, de volgende toespraak. Mijnheer de Voorzitter, Geachte Heeren, In afwezigheid van den Heer Burgemeester, te Lon vveest en al de gruwelen van den oorlog doorstaan heeft, het voor een groote eer en een plicht aanziet, die zoo verdienstelijke Congressisten wel te ontvangen immers de Verminkten en Invaliden van den grooten oorlog, die gedurende vier lange jaren moedig gestre den hebben in 't slijk der moerassen van den Yzer om de eer en het recht van het Vaderland te verdedigen en omhoog te houden, hebben alle recht op onze dank baarheid verworven. Gij moogt er allen van verzekerd zijn, Mijnheer de Voorzitter en Geachte Heeren, dat het Stadsbestuur, binnen de perken zijner bevoegdheid, geheel en al U ter zijde staat om U te steunen tot het bekomen van uwe rechtmatige en wettige verlangens en betrachtin gen, want de Ypersehe Bevolking zal nooit eraan on verschillig zijn of vergeten welke zware offers de Ver minkten en Invaliden gesteld hebben voor het Heil van het Vaderland. Mijnheer de Voorzitter en Geachte Heeren, in naam der Stad, uit ik de beste wenschen opdat, in de mate van het mogelijke al uwe rechtmatige en wettige be trachtingen door de Hoogere Overheid zouden ingewil ligd worden. Ik roep u toe Leve de Verminkten £n Invaliden van den Grooten Oorlog en vraag u. van met ons een glas te willen ledigen op den goeden bijval van deze wen schen en tevens tot het bestendigen van den Wereld vrede. De Heer De Valkeneer bedankte, insgelijks in ?t vlaamsch en in 't fransch, den Heer schepen vcor zijne zoo goed gemeende welkomwoorden en voor de hartelijke ontvangst die de invaliden te Yper te beurt viel, en drukte zijn groote vreug de uit de stad Yper zoo mooi herbouwd te zien. Vervolgens werd de eerewijn geschonken en het gulden boek door de leiders van het Verbond onderteekend. Na afloop dezer officieele ontvangst werden de congressisten door de Harmonie Ypriana ten stad- huize afgehaald en trokken in stoet, met muziek en vlaggen der afvaardigingen van de plaatse lijke oudstrijdersvereenigingen voorop, naar het Britsch gedertkteeken der Meenenpoort, waar de Last Postgeblazen werd en door den Heer De Valkeneer een prachtige kroon van natuur lijke bloemen neergelegd, terwijl de Harmonie Ypriana het God save the King uitvoerde, de vlaggen ten gronde buigden en de omstaanders zich eerbiedig het hoofd ontblootten. Voor het beeld van onzen immer betreurden Koning Albert, dat in den gevel van den Halle toren prijkt, werd eveneens dezelfde hulde be wezen. De federale voorzitter legde er ook een mooien bloemenkrans neer, terwijl de klaroenen het Te Velde bliezen en het muziek ons natio naal lied aanhief. De stoet trok dan verder naar het gedenkteeken der Ypersehe gesneuvelden, aan den voet van het welk de Heer De Valkeneer namens het N. V. I. een derde kroon neerlegde en de Harmonie Ypriana de Brabangonne op gedempten toon uitvoerde. Het Banket 's Avonds te 8 uur werd aan de congressisten, in de ruime Lapiere's zaal, een prachtig banket aangeboden. Aan de eeretafel bemerkten wij, benevens de federale leiders hier hooger reeds vermeld en waarvan verscheidene vergezeld wa ren van hunne dame, de heeren I. Gruwez, plaatselijk voorzitter van het N. V. I. Missiaen, volksvertegenwoordigerClinckemaille, arron dissementscommissaris en plaatselijke voorzitter van het N. W. O. I. Van der Mersch, schepen Biebuyck, gemeenteraadslid Versailles, stads secretaris. Verders nog M. Gibon, voorzitter der verminkten van Roebaais; de vertegenwoordigers der verschillende groepeeringen van het plaatse lijk verstandhoudingscomiteitde heeren Gan- tois, namens de N. S. B. Cambier, namens de Vuurkruisen De Dulle, namens de Verbroede ring van het 3" en 23' Declercq, namens de oor logsvrijwilligers Claeys, namens de Poilus de France de leden van het inrichtend comilei der afdeeling Yper MM. Lauwers, Molein, Lalous en Durie. Het feest werd ingezet met de Brabangonne door het orkest uitgevoerd en door alle aanwezi gen rechtstaande aanhoord. Verscheidene personen hadden zich laten ver ontschuldigen niet te kunnen aanwezig zijn Mevrouw de Prinses de Mérode, eere-voorzitster en voorzitster van het N. W. O. I., die zoojuist van een reis in het buitenland terugkwam de heer Materne, federaal ondervoorzitter en voor zitter der provincie Namen Vanderghote, burge meester, in Engeland weerhoudende heeren schepenen Lemahieu en Delahayede heeren volksvertegenwoordigers De Man en Butaye, die beiden hun spijt uitdrukten niet te kunnen tegen woordig zijn, doch de verzekering gaven altijd aan de zijde van het N. V. I te zullen staan wan neer het er op aan komt hun juiste rechten te verdedigen. Tusschen de gerechten in nam de heer Isaï Gruwez het woord en sprak de hiernavolgende rede uit, herhaaldelijk door luidruchtig handge klap onderbroken. Mevrouwen, Mijne Heeren, Waarde Makkers, Beter dan dezen namiddag kan ik U toespreken, nu dat wij hier allen vereenigd zijn rond deze vrienden tafel. De dank, dien ik u allen verschuldigd ben. zal des te beter dragen. Ik dank de Heeren Schepen Van der Mersch en Secretaris Versailles, welke hier de stad vertegen woordigen en bid hen den stedelijken gemeenteraad onze erkentelijkheid over te maken voor hunne ge negenheid ten opzichte der invaliden. Ik dank den Heer Volksvertegenwoordiger Missiaen onze uitnoodiging te hebben willen beantwoorden. Ik dank den heer Clinckemaille, arrondissements commissaris en arrondissementsvoorzitter van het na tionaal werk der oorlogsinvaliden, alsmede de heeren leden van het comiteit hier tegenwoordig. Het worde mij toegelaten hen, en inzonder onzen geachten Voorzitter Clinckemaille, de verzekering te geven van de diepe genegenheid welke al de invaliden 'hen toedragen en bidden hen hunne diepe erkente lijkheid te willen aanvaarden voor hun onverdroten werken ten bate van al de leden in nood. Ik dank mijn makkers van het Verstandhoudings comiteit der Ypersehe OudstrijdersVertegenwoordi gers van N. S. B., Verbroedering 3' en 23'', Oorlogsvrij- La maison enseigne gratuitement a tous les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons. «Mg«MWMWWWIlMl'lH|i|llll li'IM

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9