PIANOS R. V I A E N E Leest en verspreidt HET YPERSCHE GOEDE OCCASIES ALS NIEUW Mergheiynckstraat, 4 - YPER De zuivering van liet Spierewater I I i heid zullen gesteld worden zich meer en meer uit te breiden, ofwel zoo onze stad, niettegenstaande al de pogingen harer moedige bevolking, ge doemd is om voor altijd een minderwaardigen rang te bekleeden. j Mijnheer de Minister, heft van Yper berust in uwe handen. Yper verwacht U en stelt z\^ 1 betrouwen op U. Het zuiver water is niet alleen onmisbaar voor het leven van menschen, dieren en planten, maar het is ook een allereerste noodzakelijkheid om het bestaan van nijverheden mogelijk te maken. Het zijn de voorhanden zijnde hoeveelheid water en ook de hoedanigheid ervan die de uitbreiding der nijverheden beperken. Hebben wij hier na den oorlog, jammer ge noeg te onzen nadeele. het bewijs niet gehad van deze onloochenbare waarheid Van de nijver heidsinrichtingen, die wij hier vroeger bezaten, zijn er, juist om reden van het niet tijdig herstel len van onze waterwegen en van ons waterstel sel, wat van Staatswege een schuldige nalatig heid mag betiteld worden, enkele die zich naar andere streken zijn gaan vestigen waar zij in overvloed over het noodige water konden be schikken. En zoo wij nu nog steeds, spijts al de tegenkanting en onverschilligheid die wij ont moeten, even hardnekkig opkomen voor het her stellen onzer vaart Yper-Komen, voor het vol tooien onzer waterwegen, dan is het omdat wij ervan Overtuigd zijn dat de hier thans bestaande nijverheden zich onmogelijk ontwikkelen kun nen, dat wij niet mogen hopen hier ooit nieuwe nijverheden te zien oprijzen zoolang wij over geen behoorlijke en voldoende waterwegen be schikken. Doch de gedurige aangroei der bevolking en het steeds stijgend getal fabrieken in de bevoor- deeligde centra, die van goede waterwegen voor zien zijn,-brengen ook een ander vraagstuk mee waarvoor reeds sedert lang een afdoende en ver wezenlijkbare oplossing gezocht wordt. De bevaarbare kanalen, de besproeiingen, de voeding en de hygiëne, de nijverheid en de land bouw verbruiken ontzaglijke en steeds grooter wordende hoeveelheden water. Onze voorraden versch water zijn niet onuitputtelijk en het komt er dus op aan naar een middel uit te zien om de afvalwateren te zuiveren, ten einde ze verschei dene malen te kunnen gebruiken vooraleer ze definitief naar de rivier en naar de zee af te lei den en ten einde ook te voorkomen dat zij gan* sche streken verpesten, het water der onder- grondsche lagen en der waterloopen besmetten en alzoo een bedreiging worden voor de openbare gezondheid. Door sijpeling en filtreering in den grond, door bezinking in vijvers, rivieren en meren, door de opname van zuurstof onder de werking der lucht, door de mengeling en aanlenging van het on zuiver met het zuiver water in de waterloopen, door de werking der mineralen, dieren, planten, bacteriën en lucht, ook nog door de verdamping die de wolken vormt en de verdichting die ons het water, onder vorm van regen, bepaald gezui verd terugbrengt, op al deze verschillige manie ren werkt de natuur gestadig en krachtig mede om de bezoedelde wateren te zuiveren. Tengevolge echter van de uitbreiding der agglo meraties is deze weldoende werking van de natuur thans in vele plaatsen onvoldoende geworden. Het zuiveren der afvalwateren, met het dubbel doel het water te besparen en de besmetting van gansche streken te vermijden, is reeds sedert ja ren en jaren ter studie het werd in verscheidene ALSOOK ALLE ANDERE INSTRUMENTEN. VERMAKEN EN ACCORDEEREN. ■WMMMMMMMMIMM «5."IFIPIPIPIPIPIPI landen in Frankrijk, Duitschland, Engeland en elders nog, beproefd, doch meestal zonder af- doenden uitslag. Op vele plaatsen zelf moesten de proefnemingen opgegeven worden, omdat de resultaten geenszins aan de gedane kosten be antwoordden. De kwestie van het verontreinigen der water loopen is niet eigen aan voornoemde landen al leen, maar wordt hier ook bij ons in België ge steld. Wie kent er hier, althans van ervan te hoo- ren spreken, het vraagstuk niet van de Spiere, dat kleine, onziende en stinkend waterloopje dat het afvalwater van Roubaix en Tourcoing, een nljvërheidsstreek van 300.000 inwoners, doorheen een gedeelte van ons land naar de Schelde voert? En hier dichter bij ons, want heel ver hoeven wij niet te zoeken om nog een ander voorbeeld te vinden, hebben wij de Yperlee, waarin al het rioolwater van Yper loopt, die vooral in den zo mer, van aan den Dixmudesteenweg tot aan Boe- singhe, een allesbehalve aangenamen geur ver spreidt, waartegen de oeverbewoners en ook het gemeentebestuur van Boesinghe reeds herhaal delijk protest hebben aangeteekend. Nu dat er hier in België voor de zuivering van het Spierewater een proefneming genomen wordt die de beste uitslagen oplevert en gezien het be lang dat zulks ook voor Yper biedt, daar wij hier eveneens weldra zullen verplicht worden de noo dige maatregelen te nemen om de verpestende reuk van het Yper leewater weg te nemen, werd, op het initiatief van den Heer H. Vermeulen, besloten eens een bezoek te brengen aan het proefstation van Spiere en de werking ervan eens van nabij te volgen. Dit uiterst belangrijk bezoek heeft Donderdag laatst, 15n dezer, plaat§ gehad. Namen er aan deel de Heeren Mallems, hoofdingenieur-bestuurder van Bruggen en Wegen, te Gent, belast met het bestuur der Waterwegen van Oost-Vlaanderen eb die de Schelde- en Spierewateren onder zijn gebied heeftClaeys, hoofdingenieur-bestuurder van den Dienst van Bruggen en Wegen, te Brug ge Merlin, ingenieur van Bruggen en Wegen te Yper alsmede de Heeren Vanderghote, burge meester Delahaye, schepen ingenieur Biebuyck, gemeenteraadslidVermeulen, voorzitter der HandelskamerA. Donck-Vermeulen en inge nieur H. Vanderghote. Korts na de aankomst der Ypersche afvaardiging, ontving het proefstation ook nog hét bezoek van den Heer Vanderstegen, burgemeester van Gent, die van tal van vooraan staande personen van Gent vergezeld was en wat getuigt van de groote belangstelling die dit proefstation in alle middens verwekt. Het zuiveringsstation van de Spiere Het proefstation verheft zich tusschen de ge meenten Spiere en Helkijn, niet ver van de fran- sche grens, op een langwerpige strook grond tusschen de Spiere en de Schelde, juist bij de Scheldesluizen en op een paar honderd meter van de plaats waar de vuile en verpestende Spierebeek in de Schelde uitmondt. Vóór het hoofdgebouw, dat een schilderachtig, niet onaan genaam uitzicht heeft, bevinden zich een reeks groote bezinkingskommen langs weerskanten met een breede wandellaan omgeven en heel liefelijk met bloemen en plariten versierd. Aan het uiteinde dezer kommen, waar het Spie rewater rèeds helder en klaar als in een waterval op rotsblokken neerstroomt, om dan langs een ondergrondsche leiding naar de Schelde te vloeien, werd de Ypersche afvaardiging op aller vriendelijkste wijze ontvangen en verwelkomd door den Heer Paquet, ingenieur bij de Firma Franki, van Luik, die mét de meeste welwillend heid alle gewenschte inlichtingen verstrekte, de gestelde vragen beantwoordde en de weetgierige bezoekers overal rondleidde. Na de voorstellingen en vooraleer het bezoek aan te vangen, verontschuldigde de Heer inge nieur Paquet den bestuurder van het proefstation, den Heer ingenieur Delvaux, en gaf vervolgens eerst nog enkele inleidende woorden geschiede nis Sedert 85 jaar reeds is er kwestie van de ver ontreiniging der Schelde door de Spierebeek. Telken jare werd deze kwestie zoo in Kamer als De Heer ingenieur Paquet geeft uitleg aan de Heeren Vanderghote, Delahaye en Vermeulen over de uitwerking die de mengeling van kalk en klei op het Spierewater heeft. Senaat, in provincie- en gemeenteraden weer op gerakeld en besproken, doch tot over korten tijd nog was het steeds bij redevoeringen en protesten gebleven. Tengevolge van de gedurige klachten der belgische regeering werd er wel van Fransche zijde een poging gedaan om het Spierewater te reinigen. Te Grimonpont werd er een proefsta tion opgericht, maar zooals het reeds in zooveel andere landen het geval was geweest, leverden de proefnemingen geen voldoenden uitslag op en werd er na korten tijd van afgezién. Intusschen had een Belgische ingenieur, de Heer R. A. Henry, bestuurder van de Charbon- nages du Hasardte Micheroux (provincie Luik), een methode uitgedacht van waterzuive ring voor de mijnbehoeften, die uitstekende uit slagen opleverde en, na langdurige studies en tal van proefnemingen, ook uiterst afdoende bleek te zijn voor het reinigen van alle afvalwateren. Het stelsel van den Heer ingenieur Henry berust op de nieuwe theoriën over de PH voor de bezinking der colloïden en bestaat hoofdza kelijk in het afscheiden van alle modder en ande re, zoowel oplosbare als niet oplosbare schadelijke bestanddeelen in het verminderen dër beder vende en voor verrotting vatbare producten op zoodanige wijze dat het water dan gemakke lijk door de natuurlijke middelen kan gezuiverd worden, en eindelijk ook nog in het droogmaken van het modderafval en dit van verdere verrot ting te behoeden, zoodat de behandeling ervan voor de aangestelde personen niets meer oiitee- rends noch walgelijks heeft en het daarenboven nog zeer geschikt is om magere gronden te verbe teren. De uitvinding van den Heer ingenieur Henry biedt ook nog een ander en niet te ver smaden voordeel, namelijk dat het veel goedkoo- per komt dan al de tot dan toe gebruikte stelsels, doordat het een minimum van handenarbeid en toezicht eischt en de gebruikte reactiemiddelen, voornamelijk gebluscht kalk en leemaarde, over al te vinden en weinig kostelijk zijn. Door den Dienst voor Zuivering van Afval water», die onder de leiding van Dr Wagemans in het Ministerie van Openbare Werken en van Werkverschaffing opgericht is, werd besloten een proefneming met het stelsel R. A. Henry te doen voor het zuiveren van het Spierewater. Door de Bruggen en Wegen werd, ongeveer een jaar geleden, een aanbesteding-wedstrijd uitge schreven. De Firma Franki, van Luik, vergun ninghoudster der brevetten R. A. Henry voor alle landen (uitgenomen Engeland), deed het laagste aanbod en werd met het bouwen en in richten van het proefstation belast. Sedert Juli laatstleden heeft het proefstation, waarvan de duur tot zes maanden beperkt is, zijne werking aangevangen. De Staat behoudt zich echter het recht, mits betaling van een vooraf bepaalde som, de periode der proefnemingen na den verstreken Een zeer belangrijke proefneming Algemeen zicht op het zuiveringsstation van Spiere. Op het voorplan bemerkt men in 't midden twee kleine vischvijvertjes en langs weerskanten de watervallen langs waar het water van uit de bezinkingskommen naar de Schelde stroomt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2