3 Bal van den Oudleerlingenbond der Middelbare School te Yper Bal de l'Union des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne de l'Etat a Ypres Examen voor Landmeter termijn van zes maanden, zoo noodig steeds met een maand te verlengen. De bekofnen uitslagen zijn effenaf wonderbaar en geven algeheele vol doening, bij zoover dat reeds voorname gemeen ten, onder meer Athus en Terveuren, dergelijk zuiveringsstation bezitten en dat de stad Brugge, wier wateren eveneens besmet zijn en die daar door al de zwanen op haar schilderachtige kana len verloor, eveneens, tijdens een bezoek onlangs aan het proefstation van Spiere gebracht, beslo ten heeft zoo een inrichting te laten oprichten. De kosten, waarop de Staat thans tot 85 toe lage verleent, beloopen voor het oprichten van een zuiveringsstation noodig voor 25.000 inwo ners, zooals Brugge voor de helft zijner bevolking voorstelt te doen, tot de som van ongeveer 770.000 frank alles inbegrepen. De onderhoudskosten, amortissement inbegrepen, mogen gerekend wor den op omtrent 11 tot 12 centiemen per kubieken meter behandeld water. Zooals de Heer ingenieur Paquet het liet op merken zijn er in het zui.veringsstation van Spiere, juist om reden dat het hier een proef station geldt, verschillige machines voorhanden die elders in een gewone inrichting volstrekt niet noodzakelijk zijn. Aan het proefstation van Spiere is ook een ingenieur-chemist, M. N. De Baenst, gehecht, belast van Staatswege al de werkzaamheden nauwkeurig te volgen en de uit slagen te onderzoeken. Het juist debiet der Spiere, waarvan de stroo ming zeer snel is en het peil 's namiddags na 2 u., alswanneer de fabrieken haar afvalwateren be ginnen lossen, vlug stijgt, is nog niet gekend. Voor het oogenblik is men er bezig een soort sluis in de Spiere te maken en zal men er een toestel plaatsen om het debiet dezer beek te kunnen meten. Men schat dat het debiet ervan omtrent 6250 m3 per uur moet bedragen. Hiervan wordt slechts 1/50', 't zij dus 125 m3 per uur opgepompt om gezuiverd te worden. Het Spierewater is grijs, ondoorschijnbaar en verspreidt een verpestenden geur. Het bevat ongeveer 3 grammen hangende onzuiverheden per liter, wat zeer veel is. Vooral treft men er een groote hoeveelheid zeep in, men schat dat er door de fabrieken, voornamelijk wolwasscherijen, wolkammerijen, ververijen, enz. die haar afvalwater in de Spiere lossen, ruim 225 ton zeep of gelijkaardige producten per dag gebruikt worden. Om dit vuil -frater te zuiveren wordt het ge mengd met reeds gezuiverd water waarin vooraf gaandelijk 375 milligram gebluscht kalk en 250 milligram leemaarde per liter zijn verwerkt ge worden. Deze hoeveelheden kalk en leemaarde verschillen echter volgens den aard van besmet ting van het te zuiveren water. Deze vermenging van kalk en leemaarde geschieden automatisch, zonder toezicht door een krachtige machine die langs boven van twee groote kuipen voorzien is, een voor het kalk, een voor de leemaarde, en die groot genoeg zijn om maar eenmaal per week te moeten gevuld worden. De hoeveelheid te ge bruiken kalk en leemaarde, per dag wordt er een ton kalk en ongeveer ook een ton kleiaarde gebezigd, wordt automatisch geregeld, het alles wordt fijn gestampt en gemengd met water dat buiten het gebouw in een eerste kom, samen met het vuil water der Spiere, door een centrifugale pomp opgezogen, uitloopt. Een toestel voorzien van electrische bel verwittigt bij de minste ha pering aan de machine en electrische lampen duiden aan welk gedeelte van de werking in ge breke blijft, zoodat het toezicht over deze zelf werkende machine van op afstand kan verzekerd worden. Wanneer men nu in een glazen bokaal een hoe veelheid gemengd water opvangt, ziet men dade lijk het uitwerksel dat kalk en leemaarde op het water in die eerste bezinkingskom uitoefenen. Kalk en leemaarde, deze laatste dient vooral om gewicht te geven, vormen vlokken of bolletjes die al de schadelijke bestanddeelen, welke zich in het water bevinden, in hun val meeslepen. Na enkele seconden zakken de zware vlokken naar omlaag terwijl de lichtere vlokken, namelijk de kleurstoffen, die in veel mindere hoeveelheid voorkomen, bovendrijven, en in 't midden wordt het water weer klaar en helder. Dit klaargewor- den, water stroomt dan langs onder naar een tweeden en grooteren klaringbak, vanwaar het dan nog naar een derde kom stroomt. Hier is er een fontein die het water opspuit en alzoo voor de opname van zuurstof zorgt. Vervolgens loopt het water, zooals wij het reeds zagen, zoo zuiver als het maar zijn kan langs een ondergrondsche leiding naar de Schelde. En dat het dan reeds, dank aan de eenvoudige werking van kalk en leemaarde, van alle schadelijke bestanddeelen ontdaan is, en dat het leven in dit water weer mogelijk is, bewijzen de vischjes die daar in een kunstmatig bassin, tusschen de twéé watervallen aangebracht en met gezuiverd Spierewater ge spezen, lustig en springlevend rondzwemmen en dartelen. De modder, die zich in groote hoeveelheid in de eerste bezinkingskom opstapelt vergeten wij niet dat het Spierewater ongeveer 3 gr. hangende onzuiverheden per liter aanvoert, wordt door een pomp opgezogen en door een buizenleiding op een achter het- proefstation liggenderi grond uitgestort. Daar hoopt de modder zich op,, zonder den minsten handenarbeid, in een aarden afdam ming en droogt er op natuurlijke wijze, door ver damping en zonder draineering. Na enkele dagen vertoonen de bovenste lagen diepe en menigvul dige barsten, wat bewijst hoe spoedig en hard die modder droogt. Wat vooral opmerkenswaar dig en van groot belang, is, 't i§ dat niet alleen- Na enkele dagen is de modder gansch hard ge droogd en vertoont zij talrijke barsten en klo ven. Men ziet hier eveneens de buizenleiding die de modder, door een pomp opgezogen, daar aan voert. lijk het gezuiverde Spierewater, maar ook het achtergelaten slijk volledig zijn kenschetsende en onaangename geur verloren heeft. Die mod der, die alzoo niets meer afzichtelijks heeft en gemakkelijk kan behandeld worden, die niets meer van een poel heeft die een walgenden stank verspreidt van zoo men er in roert en die 's zo mers ook geen leger vliegen of andere insecten aanlokt, is daarenboven, gezien zij rijk is aan kalk, klei, potasch en phosphaten, uitstekend voor het bemesten en verbeteren van magere en zandachtige gronden en wordt reeds met de beste uitslagen in de Kempen gebruikt. Daar de Spiere echter zoo een groote hoeveel heid slijk en ander afval aanvoert, wordt de mod der in het proefstation ook nog op kunstmatige wijze gedroogd en samengeprest. Daarvoor be zigt men een speciale pres-filter (gebreveteerd stelsel) waarmede insgelijks de beste uitslagen bekomen worden en die eindelijk een oplossing daarstelt voor het sedert zoolang reeds onder zochte vraagstuk der modder, waarmede men in vele centra niet weet wat aanvangen en waarvan men er maar niet' in slaagde de schadelijke ge volgen te verminderen. De voortgebrachte koe ken kunnen gemakkelijk met de hand gebroken en onmiddellijk tot stof verpulverd worden. Vervolgens werd er ook nog een bezoek ge bracht aan het laboratorium van den Heer in genieur N. De Baenst, die op zijne beurt eenige ophelderingen gaf aangaande de gevolgde werk wijze en de merkwaardige uitslagen ervan onder lijnde. Er werd namelijk uitgemaakt dat de Schelde gemakkelijk het overige van het in het proefsta tion behandelde water zuivert, daar de menge ling nooit volledig haar zuurstof verloren heeft. Er zijn een deel stoffen die gemakkelijk en een ander deel stoffen die moeilijk verzuurbaar zijn, en het doel der opzoekingen is de hoeveelheid te gebruiken kalk te bepalen die noodig is in verhouding der hoeveelheid zeep die in het te zuiveren water aanwezig is. In het Spierewater, waarvan de Heer ingenieur De Baenst enkele stalen toonde, bevinden er zich 20 kubieke centiliter hangende materies per liter. Na bezinking dezer materies is het water nog ver van klaar en zelfs na filtreering door middel van kostelijke methoden slaagt men er niet in het Spierewater zoo helder te maken als het hier op zoo eenvoudige wijze gedaan wordt. Het ware moeilijk een goedkooper middel te vinden om het afvalwater te zuiveren, gezien de gebruikte reac tiemiddelen, kalk en kleiaarde, weinig kosten en de noodige machines, een zuigpomp en een ma chine om kalk en klei fijn te stampen en te men gelen, ook niet overdreven in getal zijn. Het doel van dit proefstation is niet het water der Spiere drinkbaar te maken, alhoewel dit met hec thans, gebruikte stelsel mogelijk ware. Na opspuiting door een fontein neemt het water reeds 1 J milli gram zuurstof per liter op, na een tweede opspui ting neemt het 2 milligram zuurstof op en om deze hoeveelheid zuurstof tot het noodige peil te verhoogen zou men eenvoudig het aantal op eenvolgende fonteinen moeten vermeerderen. Doch zulks wordt niet beoogd en er wordt alleen maar getracht het Spierewater zoo te zuiveren dat het geen gevaar meer biedt voor de openbare gezondheid en dat het de dood der visschen niet meer veroorzaakt. Wanneer Frankrijk met de door deze proefne ming bereikte uitslagen zal t'akkoord zijn en er in zal toestemmen zijn evenredig aandeel te be talen om de zuivering van al het water der Spie- rebeek te doen, dan schat men dat er ongeveer 100.000 m3 water per dag zal moeten behandeld worden. Om dit te kunnen doen, zal het noodig zijn een grooter zuiveringsstation te bouwen en een belangrijker inrichting te voorzien, daar er mag geschat worden dat het zuiveren der Spiere- wateren een hoeveelheid van omtrent 200.000 ton modder per jaar zal nalaten. Men koestert goede hoop dat Frankrijk, gezien de bereikte uitslagen door al de bevoegde mid dens, en zelfs door Duitsche ingenieurs die het proefstation van Spiere kwamen bezoeken, als merkwaardig en meer dan voldoende worden beschouwd, niet lang meer aarzelen zal aan het zoolang besproken vraagstuk der besmetting on zer binnenwateren door de Spiere een oplossing te geven. Wat met de groote hoeveelheid modder zal aangevangen worden, daarvoor zal er ook wel een uitweg gevonden worden. Nu reeds is, nabij het zuiveringsstation van Spiere, als proefneming, een moestuin aangelegd waarvan de grond met een groote hoeveelheid modder van de Spiere ver mengd werd en waar allerlei groenten en veld vruchten weelderig groeien. Wat er ook van moge voortkomen voor het vraagstuk van het Spierewater zelf, is de aldaar gedane proefneming van het grootste belang voor tal van steden wier wateren met besmetting be dreigd of er door reeds aangetast zijn. Na Athus, Terveuren, Verviers, Brugge en andere steden nog, zal Yper ook weldra verplicht zijn te vol gen. Er zal van hoogerhand niet langer meer ge duld worden dat Yper met zijn afvalwater andere gemeenten en streken besmet en er de lucht door een verpestenden geur ondragelijk maakt. Nu reeds heeft de stad Yper dienaangaande verschei dene vermaningen ontvangen. Daarbij, gezien de sohaarschheid van het water in de vaart Yper- Yzer, en later in de vaart Yper-Komen, dient er ook nog voor gezorgd dat hier geen water nutte loos verloren loopt, maar integendeel hoeft men er met alle mogelijke middelen naar te streven al het hier voorhanden zijnde water voor het al gemeen welzijn te benuttigen en voor den bloei van handel en nering te doen dienen. Men schat dat het gezuiverde rioolwater van Yper, vloeien de in het benedenpand der vaart Yper-Komen, voldoende zou zijn om dagelijks- drie schepen te versassen. Het is onder dit dubbel oogpunt dat het be zoek aan het proefstation van Spiere gebracht voor Yper van zoo een groot belang is en dat wi) ervan de beste gevolgen verhopen. Om te eindigen bedanken wij den Heer Hoofd ingenieur-Bestuurder Mallems, die zoo welwillend dit. bezoek toestond, en den Heer Ingenieur Pa quet, die alles zoo leerrijk uiteenzette, alsook den Heer Hoofdingenieur-Bestuurder Claeys en den Heer Ingenieur Merlin, die de Ypersche afvaar diging vergezelden. Het eerste bal zal op Zaterdag 12 December, te 21 u. plaats hebben in de zaal Lapiere. Het Comi- teit heeft nogmaals de welwillende medewerking bekomen van het befaamd orkest The Rhythm King's dat verleden jaar zooveel bijval geoogst heeft. Ditmaal zal dit orkest versterkt worden met een bekenden negerzanger, die gedurende het zomerseizoen te Oostende een buitengewoon succes behaald heeft. Le premier bal aura lieu le Samedi 12 décembre a 21 heures, a la salie Lapiere. Le Comité a obtenu de nouveau le concours du fameux or- chestre The Rhythm King'squi l'année pas- sée a obtenu un si grand succès. Cette année il sera renforcé par un réputé chanteur nègre qui pendant la saison d'été a constitué une attraction formidable a Ostende. De Gouverneur van de Provincie West-Vlaanderen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat er nog vóór 5 November 1936 een examen voor landmeter, eerste proef, zal plaats grijpen volgens de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 1-10-21 betreffende het uitoefenen van het beroep van landmeter. De tweede proef zal afgenomen worden vóór 15 December 1936. Van 1 Januari 1937 af wordt een andere regeling van krachtnieuw programma, meer proeven. Voor verdere inlichtingen, gelieve men zich te wen den tot het Provinciaal Bestuur te Brugge. En altijd verder zegt men voort, Van Oost naar West, van Zuid naar Noord, De beste koffie maakt ge klaar Met PACHA chicorei voorwaar.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3