5 De Werking der Samenwerkende Maatschappij «ONS ONDIERDAK», te Yper VAART YPER-YZER ONZE SCHEEPVAART Leest en verspreidt HET YPERSCHE UITSLACEN van de Keuringen en Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras n. Hengsten mededingende voor de Bewaringspremie. 3 aanwezig drie aanvaard. ZAKAGENDAS VOOR 1937 In het maandblad L'Habitation a bon mar- ché nummer 10 van October 1936, verscheen een merkwaardige bijdrage over het ontstaan en de werking der Samenwerkende Maatschappij van goedkoope woningen Ons Onderdak te Yper, waarvan de Heeren H. Vermeulen en L. Vandc- voorde de afgevaardigde-beheerders zijn, en over het nieuw werkerskwartier dat door deze maat schappij opgericht werd op het Zaalhof, op de zelfde plaats en denzelfden grond waar ip vroe ger eeuwen het Gravenkasteel, de zaal van het Hof (vandaar de naam van Zaalhof) en de kapel van den Graaf van Vlaanderen, daarna het kloos ter en de kapel der Jacobijnen en eindelijk tot vóór den oorlog de Rijschool en de manege op gericht waren. Bekommerd om het welzijn der werkende klas, om de openbare gezondheid en de zedelijkheid verbood het gemeentebestuur van Yper, na den oorlog, den heropbouw der krotwoningen, koe ren en beluiken die men hier, zooals in veel oude steden, nog talrijk aantrof. Om er maar enkele te herinneren noemen wij het Patershoveken tusschen de Tempelstraat en de Mondstraat gele gen, waar er 54 huisjes bestonden zonder achter deur noch achteruit, met weinig licht en lucht, dan de koeren der Lange Thouroutstraat, der Aardestraat, der Doorgangstraat, der Brielen- poort, van het Zaalhof, enz. In het geheel waren er hier te Yper ongeveer 900 dergelijke krotwo ningen, wier gemiddelde waarde in 1914 op 800 fr. geschat werd, die voor het meerendeel geen ver dieping hadden en slechts uit twee plaatsen be stonden, waar een huisgezin, bestaande uit vader, moeder, kinders en soms nog grootouders, een gansche leven doorbracht. Alhoewel er hier na den oorlog ongelukkiglijk veel werkersgezinnen niet meer terugkwamen, doordat zij hier ter plaats zelf hun bestaan niet meer konden vinden tengevolge van het weg blijven van meest al de voornaamste vooroor- logsche inkomstbronnen van Yper, moest er toch voor gezorgd worden, in vervanging dezer onge zonde krotten, een zoo groot aantal mogelijk nieuwe werkmanshuizen te bouwen, Het tekort aan werkwanswoningen deed zich hier scherp ge voelen en ook de houten barakken, waarin na den oorlog zoovéél hüisgezirmeii ^eëir vt&Hööpig on derkomen vonden, hadden lang genoeg dienst ge daan en behoorden te verdwijnen. 't Is alzoo dat, naar het voorbeeld van wat el ders gedaan werd, de Samenwerkende Maat schappij Ons Onderdak hier te Yper tot stand kwam en, met den steun van Staat, provincie, stad en Commissie van Openbaren Onderstand en met kredieten der Nationale Maatschappij van goedkoope woningen, de taak opnam van de ver laten S' Pieterswijk een aangenaam en liefelijk werkerskwartier te maken, met schoone, luchtige en gezonde huizen waar de werkman, na het volbrengen zijner dagelijksche taak zich thuis zou aangetrokken voelen en in het verzorgen van zijn hofje genoegen zou vinden, in plaats van elders nutteloos en ten nadeele van zijn gezin de zuurgewonnen centen te gaan verteren. Tot op heden werden er door Ons Onderdak reeds drie groepen werkmanshuizen gebouwd, 't zij een totaal van 43 woningen met een aanpa lende hoving, ieder voor een huishouden, en ze ventien gezinnen zijn nu reeds eigenaars hunner woning. Het meerendeel der huizen zijn bewoond door kroostrijke families die van een gevoelige vermindering van pacht genieten. Het stadsbestuur heeft het Zaalhof en de aan palende straten aan de waterleiding en het riool net aangesloten de gas- en electriciteitsmaat- schappijen hebbén er de verlichting en verwar ming aangebracht, zoodat Ons Onderdak on der dat opzicht geen onkosten heeft moeten doen. Door den aard van den grond echter, die door de vier jarenlange beschieting van stad op vele plaatsen gansch omwöeld was, heeft het oprich ten van dit werkerskwartier niet zonder moei lijkheden gegaan en duurder gekost, gezien de aanwezigheid van betonnen onderstanden, oude muren en fundaties die moesten Uitgebroken worden en waardoor men zich genoodzaakt- zag de grondvestingen der te bouwen huizen van zoo veel te verdiepen. Men moest daarvoor tot op een diepte van 1 m. 75 en soms van 2 m. 50 delven. Den 24 Maart 1930 werd een eerste groep van 20 huizen, waarvan 3 in de Neerstraat en 17 in de Tegelstraat, in aanbesteding uitgegeven. M. Emile Planckaert, aannemer te Passchendaele, laagste aanbieder met.de som van 577.738 fr., voerde de werken uit. Ieder dezer huizen heeft 4 m. 65 voorgevel en 8 m. diepte en de bijgebou wen hebben een breedte van 2 m. 13 op een lengte van 4 m. 25. In December 1931 werd een tweede aanbeste ding uitgeschreven voor een groep van 8 huizen, waarvan 3 gelegen in de Tegelstraat, aanpalende aan de 17 andere huizen, en 5 in de Arsenaal straat. Deze laatste hebben een voorgevel van 5 m. De muren dezer huizen die op den Zuid- Westkant uitgeven zijn dubbel en verbonden met haken in gegalvaniseerd zinkdraad van 3 mil limeter doorsnede, aan de uiteinden en in 't mid den geplooid en op 0.50 m. afstand van elkaar ge plaatst. De opbouw dezer tweede groep huizen werd toevertrouwd aan M. G. De Houck, te Z'on- nebeke, voor de som van 192.556 fr. 21. De grond voor deze twee groepen van huizen gebezigd heeft een oppervlakte van 36 aren, zoo dat ieder huis, koer en hof medebegrepen, dus een gemiddelde grootte van 1 a. 28 ca. heeft. Al deze huizen hebben beneden een ingang, voorplaats, keuken, klein keldertje onder den trap, klein achtergebouw met W. C. en koolhok op de verdiepingdrie kamers en daarboven een grooten zolder. Ieder huis heeft daarbij nog een koer en een hof. Den 20 Mei 1935 werd er overgegaan tot een nieuwe aanbesteding van 15 huizen, waarvan 8 in de Tegelstraat, rechtover de huizen van de eerste groep, en 7 in den Kanonweg, op denzelf den grond doch uitgevénde in een andere gelijk- loopende straat. M. R. Decru, aannemer te Emel- ghem, bouwde deze huizen voor de som van 363.825 fr. 85. Ieder dezer huizen heeft 5 m. voorgevel en een diepte van 8 m„ de bijgebouwen zijn 5 m. 29 lang op 2 m. 43 breed. De grond dezer huizen, koer en hovingen bijgerekend, beslaat een oppervlakte van 22 a. 45, 't zij omtrent 1 a. 50 ca. per huis. De schikking dezer huizen is de volgendebeneden, vestibule met trap naar de verdieping, klein en wel verlucht keldertje onder den trap, voorplaats, groote keuken, waschhuis, W. C. en koolkotop de verdieping drie kamers en daarboven groote zolder. Ieder huis beschikt nog over een koer met betonnen platen afgesloten en over een hofje met betonnen staken en gegalvaniseerd ijzerdraad omsloten. Al de huizen zijn aan het net der waterleiding en ook der gasleiding aangesloten. Binnen kort zal er nog een vierde blok van 19 huizen, waarvan een tiental nu reeds besproken zijn, gereed zijn. De aanbestedirig ervan had den 27 April 11. plaats en de werken, dié: reeds zeer gevorderd zijn, worden uitgevoerd door M. C. Wybaillie, aannemer te Wervick, lgaigste aanbieder met de som van 441.785 fr. 00, Daar zal dus op St Pieterswijk, dank aan de werking van Ons Onderdakweldra een der schoonste werkerskw^rtieren van Yper, gelegen in de nabijheid van scholen, kerk en centrum van stad, oprijzen. Een gelukkig^ beslissing Tengevolge van het zakken van het waterpeil in den Yzer en de schaarschheid van water in de vaart Yper-Yzer, werd,. zooals onze lezers het weten, den 4 September 11. ëen besluit genomen waarbij, met het doel het water te besparen, de doorvaart van een op- of afvarend schip aan de sluizen van Boesinghe-Sas en van Boesinghe- Dorp verboden was wanneer er terzelfdertijd geen ander vaartuig, uit de tegenovergestelde richting komende, moest versast worden. Op aandringen der Handels- en Nijverheids kamer van Yper en als gevolg op de herhaalde klachten van handelaars en schippers, wien dit verbod groot tijdverlies en nadeel berokkende, komt dit besluit thans, in datum van 20 October 1936, ingetrokken te worden. Wij houden eraan den Heer E. Claeys, Hoofd ingenieur-Bestuurder van Bruggen en Wegen, van harte te bedanken om deze gelukkige be slissing die door al de belanghebbenden met vreugde zal vernomen worden en die aan onze steeds belangrijker wordende scheepvaart ten goede zal komen. Binnengevaren Donderdag 15 October 1936, de 2 Gebroeders (schipper Koopman) met 58 ton aardappelen voor M. Pauwels, Poperinghe. Vrijdag 16, de André(schipper De Boeuf) met 10 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 17, de Maatje Elisabeth (schipper Wage naar) met 49 ton phosfaat voor M. Talpe, Kortrijk. Maandag 19, de Vroom en Vrij (schipper Sanders) met 105 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Dinsdag 20. de Constance(schipper Segers) met 115 ton maïs voor MM. Blootacker-Vermeersch. leper. Donderdag 22, de Elza (schipper Vancauwenber- ghe), van de beurt Westflandria, met 10 tón beurtgoed voor verscheidenen. Weggevaren Donderdag 15 October .1936, de Stilla Juvans (schipper Kooyman) met 15 ton beurtgoed voor ver scheidenen. Waterhoogtebenedenpand 2,93 m. toegelaten te va ren 1,65 m. te Ghistel op Dinsdag 13 October. I. Hengsten van 3 jaar 12 aanwezig5 aanvaard, 7 geweigerd. 1* Prijs 1300 fr. en verzilverde medaille Fer- mier au Bois, aan Van den Broucke Richard, Stalhille. 2l Prijs 1000 fr. en bronzen medaille Néron de St Pierre, aan Simoens Camiel, Stalhille. 1'' Bewaarpremie van 1500 fr.Infernal du Sart, aan Van den Broucke Richard, Stalhille. 2r Bewaarpremie van 750 fr.Mandarin de Wihéries, aan Vanderbeke Constant. 2" Annuiteit bewaarpremie van 10.000 fr. Ave- nir d'Hodoumont, aan Simoens Camiel, Stalhille. III. Hengsten van 4 jaar en meer 11 aanwezig vier geweigerd, 7 aanvaard. T' Prijs 2000 fr. en verzilverde medaille Jou- bert II de Stalhille, aan Simoens Camiel, Stalhille. 2' Prijs 1500 fr. en bronzen medaille Labas de Bulscamp, aan Simoens Camiel, Stalhille. Te Thielt op Woensdag 14 October I. Hengsten van 3 jaar 12 aanwezig 5 aanvaard, 7 geweigerd. 1' Prijs 1300 fr. en verzilverde medaille Baron de Pitthem, aan Dobbels Richard, Thielt. 2" Prijs 1000 fr. en bronzen medaille Bijou de Tieghem, aan Cyriel Lambrecht, Thielt, en Van den Hende Henri, St Baafs Vijve. Hl, Hengsten van 4 jaar 8 aanwezig7 aanvaard, 1 geweigerd. 1° Prijs 2000 fr. en verzilverde medaille Paysan du Pavé, aan Decraene Odo, Wakken. 2C Prijs 1500 fr. en bronzen medaille Glaneur de Beugnies, aan Lambrecht Cyriel, Thielt, en Van den Hende Henri, Vyve St Baafs. Te Kortrijk op Donderdag 15 October I. Hengsten van 3 jaar 14 aanwezig 6 aanvaard, 8 geweigerd. 1'' Prijs 1300 fr. en bronzen medaille Abricot du Pare, aan Vanden Hende Henri, Vyve St Baafs. 2' Prijs 1000 fx. en bronzen medailleAvenir de Zierbeek, aan Vanden Broucke J., Wielsbeke. II. Hengsten mededingende voor de Bewaringspremie. 7 Aanwezig7 aanvaard, lp Bewaringspremie van 1500 fr. Mentor d'Hul- planche, aan Vanden Hende Henri, St Baafs Vyve. 2C Annuiteit bewaarpremie van 10.000 fr. Kei ler d'Isaac, aan Bouckaert Henri, Waereghem. 3° Annuiteit bewaarpremie van 10.000 fr. Fil d'Or d'Hoves, aan Vanden Hende Henri, St Baafs Vyve. 4C Annuiteit bewaarpremie van 10.000 fr.Mer- cure du Fosteau, aan Vanden Hende Henri, St- Baafs Vyve. IH. Hengsten van 4 jaar 11 aanwezig 7 aanvaard, 4 geweigerd. 1'' Prijs 2000 fr. en verzilverde medaille Clai- ron d'Ousselghem, aan Vanden Hende Henri, St- Baafs Vyve. 2° Prijs 1500 fr. en bronzen medaille Hindou de Gasbecq, aan Holvoet Max, St Denys. 3l' Prijs 1000 fr. Tambour de la Barrière: aan Vandamme Arthur, Moorseele. **4 Te Yper op Woensdag 21 October 1936 I. Hengsten van 3 jaar (4 goedgekeurd) L prijs Rigole de la Bruyère, aan Gebr. Pyck te Poelcapelle. 2' prijs Gilbert de la Mandel, aan M. Jos. Loncke te Roeselaere. II. Bewaringspremiën (3 goedgekeurd) Bewaringspremiën van 10.000 fr. 5' jaardooding. 1) Titan de Savenne, aan Coene Marcel te Dik- kebusch. 2) Emilion d'Iseghem, aan HH. Soetaert Ge broeders te Ledeghem en aan M. Vandenhende Henri, te Vijve St. Baafs. Bewaringspremie van 1000 fr. Clairon de Moerkerke, aan M. Denijs Jules te Crombeke. IH. Hengsten van 4 jaar en meer (7 gekeurd) 1° prijs Hercule de Bouge, aan M. Desmijter Henri te Voormezeele. 2C prijs Aiglon de Wespelières, aan M. Soe taert Gebr., te Ledeghem en aan M. Henri Van denhende, te Vijve St Baafs. Teruggeroepen met Bronzen Medaille Elegant de Soignies, aan M. Gerard Lebbe, te Poperinghe. ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5