VELOSPORT 6 YPERSCHE VOETBALKRONIEK De Ypersche Wielrijdersclub in feest I Deze week hebben de wintervelod rooms weerom hoog- lij gevierd en, daargelaten de oudste velodroom van het land. deze van Brussel, waar een haar in de boter te regelen valt over de kwestie van overname en waar er tot op heden zelfs niet werd geoefend, lokten Antwer pen en Gent de groote massa. Waar we dus ons spijt moeten uitdrukken die model inrichting van Brussel wellicht te zien verloren gaan, vooral na de groote kosten welke het uitdiepen van de pelouse heeft meegebracht, moeten we er ook op wijzen dat te Gent een vedette voor altijd de matten heeft op gerold. Haemerlinck. een vedette, ja en waarom niet. Hoeveel sportliefhebbers verplaatsten er zich niet naar Gent om Fred den klassieken bult te zien opschroeven, en dat het dan rap ging, weet iedereen. Oprecht jam mer zoo een element te verliezen en daarbij een ele ment zoo van nationale als internationale waarde. Onder ons gezegd, de prestaties welke Fred leverde waren niet alleen fenomenaal maar ook wel abnor maal te noemen. Immers, de Lange ketste geheel den Winter de velodrooms af in ploe^coersen, liep om niums tegen de sterkste, nam deel aan Zesdagen om, na hoogstens 2 3 weken rust. de baan op te vliegen en met de Ronde van Vlaanderen en andere klassiekers paraat te staan om de echte baanmannen het leven lastig te maken. Tusschenin draaide hij dan het ciment der zomervelodrooms af en die opsomming van verschei dene, doch te veel herhaalde krachtinspanningen, deed Haemerlinck zoo maar 9 jaren aan een stuk. Wie zou niet begeven Zelfs de sterkste. Alhoewel hij nog niet verrichtte hetgeen Haemerlinck zooal deed, moeten we toch nu ook reeds ondervinden dat Charlier b. v., welke zooveel 6 dagen heeft gelocpen en ook sedert 10 jaren met succes in de bres staat, ook het keerpunt van zijn rennersloopbaan kent en, gezien zijne opgave te Parijs, weldra den aftocht zal blazen. Ieder zijne beurt van komen en gaan. En de voorbeelden zijn ge noegzaam aan de hand om te bewijzen dat voortaan zij ook tot de toeschouwers zullen behooren. In Gent dus waren de groote kanonnen opgetrommeld, waaronder Pellenaers, die de 6 dagen van Parijs had gewonnen en dus ook een groote aantrekkingskracht had uitgeoefend op het publiek. Natuurlijk om te zien wat de echte Oo'st-Vlaamsche ploeg Billiet-De Kuys- scher tegen zulke kerels ging uithalen. Zoo kwamen op Slaats-Pellenaers. Billiet-De Kuysscher. Loncke-Brae- ckeveldt. Danneels-Van Eenaeme, Ra es-Verlinden, Ver- haegen-Debruycker, enz. om de 100 km. in 4 klasse menten af te draaien. De zege werd in prachtstijl veroverd door Billietje, welke men lang niet hoog genoeg schat, en Kamiel De Kuysscher, die dus nogmaals bewees dat hij liever op piste draait dan op de' baan rijdt, waar nochtans meer roem te verdienen is. Uitslag1. Billiet-De Kuysscher, 12 p.Op 1 ronde 2. Slaats-Pellenaers, 2 p.3. Loncke-Braeckeveldt Op 2 ronden4. Carpriaux-Thys, 6 p.5. Raes-Verlin- den, 1 p.Op 3 ronden6. Verhaegen-Debruycker, 3 p.; 7. Degreef-Verniers, 3 p.Op 4 ronden8. Danneels- Van Eenaeme, 1 p.Op 6 ronden9. Van Couter- Hermie, 13 p.Bonduel-Grysolle gaven op. In Antwerpen kon men de gewestelijken in strijd zien. Vooral de heroptreding van Kaers werd verlangd, omdat hij zich terdege had geoefend, en ook omdat hij, na die periode waar hij in voeling kwam met tegen standers, zoo ineens te kampen had tegen Richard, Pecqueux en Jan Aerts in Omnium. Zeggen we maar aanstonds dat Karei stilaan weer de kampioen van vroeger dagen wordt en prachtig dien omnium ver overde. Uitslag: 1) Snelheid: 1. Kaers; 2. Pecqueux, op 1 j lengte 3. Richard 4. Aerts. 2 500 met. tegen het uurwerk 1. Kaers, 30 sec. 1/5 2. Pecqueux, 31 sec.3. Aerts, 31 sec. 4/54. Richard, in 32 sec. 3/5. 3) Australische achtervolging1. Richard, de 5 km. in 6 min. 24 sec. 4 '52. Pecqueux, op 2 met.3. Kaers en Aerts ingeloopen. 4) Puntenkoers1. Jan Aerts, 4 p.; 2. Kaers, 9 p. 3. Pecqueux, 12 p.4. Richard, 15 p. Algemeen klassement: 1. Kaers, 7 p.2. Pecqueux, 9 p. 3. Richard, 12 p. 4. Aerts. 12 p. De herkansing van het Wereldkampioenschap Stayers» zag de begeesterende zege van Ronsse, die Metze, Lacquehaye en wereldkampioen Raynaud onder de knie hield. Waarlijk tegenstrevers van tel en een parel te meer voor (den favoriet van Sportwereld. De reek sen hadden als uitslag 1' reeks (40 km.) 1. Ronsse, 40 km. in 35 min. 28 sec. 3/52. Metze. op 75 met. 3. Lacquehaye, op 200 met. 4. Raynaud, op 1 ronde 150 met. 2r reeks (60 km.) 1. Metze. 60 km. in 55 min. 36 sec. 2/5; i. Ro.-.sse, op 35 met; 3. Lacquehaye, op 65 met.; 4. Raynaud, op 100 met. Einduitslag1. Ronsse, 5 p. (winnaar met den af- -tand) 2. Metze, 5 p.3. Lacquehaye. 11 p.4. Ray naud. 15 p. Te Berlijn won de ploeg Kilian-Vopel de 100 km en onze landgenoot Deneef, van wal gestoken met zijn nieuwen ploegmaat Schoen, eindigde 9*' op 4 ronden. De 6 dagen van Parijs zaten hen leelijk in de beenen. Uitslag1. Kilian-Vopel, 17 p. in 2 uur 2. Pijnenburg- Wals, 5 p.Op 1 ronde 3. Walthour-Crossley, 18 p. 4. Hurtgen-Merkens, 13 p. 5. Ehmer-Hoffmann. 8 p. 6. Rausch-Kunnig, 3 p.7.Funda-Putzfeld, 6 p.8. Smith Gebroeders, 0 p.Op 4 ronden 9. Schoen-Deneef, 18 p. Op 5 ronden10. Fertile-Schmidt. In Milaan ging Olmo met Bini met de zege loopen van den 100 km. koers, vóór Guerra-Battesini, op 1 ronde, Zims-Kusters, Diot-Ignat, Cazullani-Canazza en Bartali-Linari. De achtervolging, welke werd geloopen tusschen de Italianen Olmo, Bini, Guerra en Di Pacco eenerzijds en de vreemden Ignat, Diot, Zims en Kusters ander zijds, werd gewonnen door eerstgenoemden. welke de vreemden inliepen na 4 km. 200 met. in 5 min. 32 sec. Wij zouden geen gewag hebben gemaakt van deze uitslagen, ware het niet dat het wereldrecord van Olmo, op dezelfde baan behaald, en 45 km. 090 met. bedra gende, werd neergehaald door Richard, die zich spe ciaal had verplaatst en er een 300 tal meter bij af draaide in 1 uur, zoodat het nu feitelijk 45 km. 398 met. is. Bijna ongelooflijk. En zoo komen we tot die uitsla gen van Olmo op dezelfde baan. die een vingerwijzing zijn van de gestrenge oefening, welke hij zich zeiven oplegt met het oog op een toekomende poging om eveneens dit record te verbeteren. Hier in ons land zelfs, is door Sportwereld een som uitgeloofd van 5000 frank voor den renner die het record van Richard ver betert. Dit zal wel een slag in het water zijn, gezien de Belgische renner, om dit te verwezenlijken, zulks op geen binnenlandsche banen kan doen en zich naar Italië moet verplaatsen, zonder dan nog zeker te zijn in zijn poging te slagen. In acht genomen de kosten zijner reis, deze van zijn verzorger, een officieele afge vaardigde, zijn verblijf ter plaats zelf, dit alles samen overtreft reeds het bedrag van de uitgeloofde premie. Zij is dus bijlang niet hoog genoeg om een Belg te doen aanzetten, ten ware eèn landgenoot, per toeval ginder zijnde om er koersen te. loopen, van de gele genheid gebruik miek. Ons gedacht is dat, moest Olmo werkelijk lukken, Richard de kans zoo gauw niet meer wagen zou, en we dus Olmo een heelen tijd als wereld recordhouder zouden mogen begroeten. Intusschen, nu wij reeds met den winterfrak om de schouders loopen, hielden de beroepsrenners nog koers te Schelle en de qnafhankelijken te Wanfercée-Baulet, en we zagen in alle twee de plaatsen een renner aan de spits, die in den loop van het seizoen vele tweede en andere eereplaatsen in de wacht sleepte, maar luttel eerste, en dus van een eenige gelegenheid gebruik miek om nog een palmares mede te nemen. Zoo was het in Schelle, België's onvoorwaardelijke beste kermis- koerser Dhooge die aan de spits eerste over de meet bolde, vóór Braspenninckx Junior, Kemps, Van Hassel,- Vinck en Noens. Uitslag1. Michel Dhooge, 110 km. in 3 uur 3 min. 2. Braspenninckx Jr3. Kemps4. Van Hassel 5. Vinck 6. L. Noens, op 25 sec. 7. France 8. Duerloo 9. L. Deryck 10. Lauwers. DE ONAFHANKELIJKEN In Wanfercée ging Termont met de bloemen loopen vóór den taaien Van Ransbeek, die ook een schoon seizoeneinde heeft gekend, Pirmez en Michiels. Uitslag: 1. Termont, 110 km. in 3 u. 26 min.; 2. Van Ransbeek, op 40 sec.3. Pirmez 4. Michiels5. Joly. op 5 min.6. Vandenberghe, op 6 min. 15 7. Van Hove. DE JUNIORS In deze categorie was het muizestil, gezien het feit dat we op onze vijf juniors met drie soldaten zitten, namelijk Salomé, Woets en Verbeke. Van de twee eer sten vernemen we dat ze zich zullen mogen oefenen, maar van Verbeke kunnen we desaangaande nog niets met zekerheid zeggen, doch we hopen het beste. Niet temin worden de plannen reeds gesmeed voor het ko mende seizoen, en zou er zelfs een den grooten sprong wagen naar de beroepsrenners, natuurlijk onder voor behoud van te mogen oefenen. Intusschen zullen onze jongens, die rijden, in de ge legenheid gesteld worden meer op te treden in Fransch Noorden en dus wat meer geld kunnen verdienen, gezien voor de aansluiting is gezorgd bij een vermaar de Club, die hen heeft aangeworven en aldus vast en zeker ook prima krachten in haar gelederen telt. We mogen dus het komende seizoen hoopvol tegemoet zien en we durven zeggen dat onze mannen, na een welverdiende rust, weerom zullen gereed zijn om de banen af te ketsen en lauweren te oogsten. SPRINTER. lokken. Hij wenschte Meester nog lange jaren te mogen, zien aan het hoofd van de bloeiende Ypersche Wiel rijdersclub. Een lekker glaasje werd ^op de gezondheid van Meester geledigd en nog langen tijd werd er in intie- men kring gefeest en gezongen om deze schoone ver jaring en welverdiende huldiging. Matchen van S. K. Roeselare C. S. Yper Waereghem Sp. S. K. Sweveghem F. C. Iseghem G. S. Middelkerke De Panne Zondag 25 October 1936 F. C. Roeselare R. S. Waereghem Stade Mouscron Knocke F. C. W. S. Lauwe S. V. Ingelmunster Stade Kortrijk Zaterdag 11. vierde de Ypersche Wielrijdersclub haar tienjarig bestaan en tevens het tienjarig voorzitterschap van heer Henri Horrez. De leden van de club vergaderden te 7 uur in het lokaal Sportwerelden wachtten er de komst van hun voorzitter, die bij zijne intrede op luidruchtig hoerageroep werd onthaald. M. Quirin Strumanne verwelkomde den voorzitter en gaf het woord aan M. Emile Ghesquière, die de historiek van de club maakte gedurende de verloopen tien jaar. Langen tijd bleef Ypër op sportgebied verachterd tegenover tal van kleinere steden en gemeenten. In 1927 staken enkele vooruitstrevende sportman nen de koppen bijeen om de sluimerende sportgedachte te Yper wakker te schudden. Door een handvol over tuigde liefhebbers werd met zeer beperkte middelen een club gesticht en onverdroten gewerkt om de rij- wielsport in alle middens te doen doordringen. Velo- koersen werden ingericht eerst voor beginnelingen, naderhand geleidelijk voor juniors, onafhankelijken en beroepsrenners. En gedurende deze dagen kende Yper den grooten volkstoeloop der sportmassa, de ne ring ten bate. Doch daarbij alleen bleef het nietde jonge opko mende renners werden gesteund in materiaal, geleid in hun training, aangewakkerd met premiën. Het jaarlijksch souper, de ingerichte bals en ver makelijkheden, deden de vriendschap, door de sport- liefhebberij onder de leden ontstaan, nog toenemen. En gedurende deze tien jaar, zegt de spreker, hebben we de toewijding van onzen gevierden voorzitter naar waarde kunnen schatten. Tien jaar staat hij op de bres voor de sport aan het hoofd van de Ypersche Wiel rijdersclub. In de moeilijkste omstandigheden vond hij steeds de passende woorden om de meest uiteenloopende gedachten in overeenstemming te brengen en met wijs overleg en vastberadenheid de te volgen richting aan te toonen. Haar stichting, haar bloei, haar huidig be staan heeft de club grootendeels aan meesterte danken. Onder langdurige toejuichingen sloot M. Ghesquière zijn rede met den kreet, in koor herhaald Lang leve meester Horrez en met hem de Ypersche Wielrijders- club Vervolgens werd door de kleine Simonne Debeer aan voorzitter Horrez een prachtig geschenk over handigd, dat hem ten zeerste trof. Onder den indruk van deze zoo spontane als diep gevoelde blijken van genegenheid, dankte de Voorzitter diep ontroerd voor het mooie geschenk hem aangebo den maar vooral, zegde hij, om de gevoelens waarvan dit geschenk de uiting is. Hij bracht op zijne beurt hulde aan den heer Joseph Debeer, de ware ontwerper en stichter van de club, en dankte de bestuursleden en inzonder den ijvervollen ondervoorzitter, M. Georges Parret, voor hun trouwe en dienstvaardige medewerking. Hij dankte ook nog in 't bijzonder den heer Aimé Gru- wez, den milden weldoener van de club, zonder wiens medewerking het onmogelijk ware geweest verschei dene sportfeesten in te richten, die nu konden op touw gezet worden. Hij zegt ook nog zijn dank aan M. René Vandamme, voorzitter van de feestcommissie, en aan al degenen die tot het feest medegewerkt hacftlen. De heer Gruwez wenschte den heer Horrez van harte geluk en dankte hem namens de kleine neringdoeners van stad om de schoone sportfeesten die de club in richt en die telkens de groote volksmassa naar de stad Uitslagen der matchen van Zondag 18 October Ingelmunster C. S. Yper 1—1 F. C. Roeselaere Iseghem 31 Waereghem Sp. S. K. Roeselaere 31 F. C. Knocke R. S. Waereghem 71 Stade Kortrijk Middelkerke 121 Lauwe S. K. Sweveghem 43 Stade Moeskroen De Panne 52 S. V. Ingelmunster 1 C. S. Yper I Na de prachtzege tegen Stade Moescroen, was ieder een benieuwd te weten wat de rood-witten tegen de nieuw-gepromoveerde ploeg van Ingelmunster gingen uitrichten. De match is op een gelijk spel ten einde ge loopen, wat voor onze kleuren als bevredigend mag: aanzien worden. Nochtans, had moeder kans naar onze zijde overgekomen, dan waren de twee punten ons misschien wel gansch te beurt gevallen. De ontmoeting was reeds ver gevorderd, alswanneer Ollivier er in gelukte het eerste doel der partij aan te teekenen. Men dacht reeds dat de rood-witten met gansch den inzet naar huis zouden trekken, doch de thuisspelers konnen den gelijkmaker netten een weinig vooraleer de scheidsrechter het einde floot. Neen, 'k druk mij slecht uit. Het einde werd gefloten dadelijk na den aftrap, omdat de scheidsrechter verder lucht zou kun nen gegeven hebben aan zijn vreugde om wille van de puntenverdeeling van de lokale club. Immers, Ingel munster ligt niet ver van Iseghem, vanwaar de heer scheidsrechter afkomstig is. A bon entendu, salut Morgen staan de Yperlingen nogmaals voor een harde karwei. R. S. Waereghem is namelijk een goed gedrild elftal en ofschoon dit Zondag laatst een groote pil van Knocke te slikken kreeg, mag er niet besloten worden dat het een gemakkelijk hapje voor onze mannen zal worden. Er zal integendeel een waakzaam oog dienen gehouden te worden, willen wij dat de twee punten thuis blijven. Zeker hebben de Red-Starmannen weinig punten te Yper zelf geoogst, doch in de voetbalsport mag men zich aan alles verwachten. Daarom vragen wij aan onze spelers van door te geven zooals tegen Moescroen, en met den moreelen steun der talrijke supporters, mag de zege ons niet ontsnappen. TWEEDE AFDEELING BEVORDERING F. C. Knocke 7 6 1 0 28 7 12 S. K. Roeselare 7 6 1 0 28 9 12. F. C. Roeselare .7 4 x 2 26 II 10 Waereghem Sp. 7 4 1 2 15 12 10 Stade Moescroen '7 4 2 1 20 13 9 Stade Kortrijk 7 4 3 0 31 13 8 R. S. Waereghem 7 3 3 1 15 21 7 F. C. Iseghem 6 3 3 0 14 15 6 W. S. Lauwe 7 3 4 0 13 23 6 C. S. Yper 6 2 3 1 7 11 5 S. K. Sweveghem 7 1 4 2 17 18 4 S. V. Ingelmunster 7 1 5 1 18 28 3 G. S. Middelkerke 7 1 5 1 9 34 3 R. C. De Panne 7 0 6 1 11 37 1 Derde Speciaal 4 F. C. Poperinghe 2 De specialers, die wederom met invallers in lijn ston den, hebben de zege op hunne geburen kunnen beha len. Doch voegen wij er aanstonds bij dat de bezoekers, na vijf minuten spel, enkel met tien man konnen voort- spelen, daar een hunner zich aan de knie bezeerd had. Yper speelde met het voordeel van den wind, maar 't zijn de gasten die op strafschop het eerste doel der partij zullen aanteekenen. Evenwel bleef de gelijkma ker niet lang uit, want op hoekschop, goed door Notebaert ingezonden, kopte Litière geheel mooi het leder in Po- peringhe's kooi. Rood-wit behield verder de bovenhand, maar de rotsvaste verdediging der tegenstrevers hield goed stand en liet zich maar eenmaal meer verschal ken. Segers immers zond, met een keihard schot, een wegwerken van den geel-rocden keeper onmiddellijk terug in t doel. Gedurende deze speelhelft bekwamen de thuisspelers negen hoekschoppen. Na de rust speel den de specialers op hunne beurt tegen wind, maar bleven de leidende rol spelen, ofschoon Poperinghe, met zijn tien man, soms heftig aanviel. Versailles G. vermeerderde onzen voorsprong, terwijl Demarets, op persoonlijke poging, den stand op 3-2 bracht. In de laatste minuten benuttigde Versa vel een voorzet van Vandënbussche om de score tot 4-2 te brengen. Nu de weg gevonden is, denken wij dat de specialers zullen volharden en te Kortrijk bewijzen dat zij dit seizoen op nieuw een voorname rol in de competitie willen spelen. DERDE SPECIAAL B Stade Kortrijk 3 3 0 021 6 6 S. C. Meenen 3 2 1 0 10 5 t Kortrijk Sp 3 2 1 0 11 6 4 F. C. Poperinghe 3 2 1 0 7 5 4 A. A. Moescroen 3 2 1 0 7 6 4 I C. S. Yper 3 1117 7 3 j Stade Moesereen 3 1 1 1-7 7 3 Deerlijk Sp. 3 1 1 1 6 9 3. S. K. Heule 3 1 2 0 6 7 2 S. V. Kortrijk 3 1 2 0 f 13 2 R. C. Harelbeke 3 0 2 1 5 8 1 I Wevelghem Sp. 3 0 3 0 4 16 0 Juniors C. S. Yper 3 F. C. Komen 0 De juniors wilden bij speciaal niet ten achter blijven en hebben insgelijks hun eerste zege geboekt. De ont moeting ging in het begin gelijk op en menige kans werd door de voorwaartsen van beide kampen onbe- nuttigd gelaten. Het half uur was reeds nabij, alswan neer Clayes van een pas van Dumalin O. gebruik maakte om het eerste doel aan te teekenen. Tien minu ten nadien doelde dezelfde speler een tweede maal. De tweede speelhelft zag nogmaals verdeeld spel en soms

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 6