NOS SOIREES M""' Vandendriessche Twee Wegen P. Degroote- Bruneel 3 Kamer van Ambachten en Neringen Op Zaterdag BI October 1936 OPENING DER PAARDENBEENHOUWERIj 166. RIJSSELSTRAAT. 166 Binnenlandsche Premieleening 1932 ANCIENNEMENT AM ITI ÉS FR ANCAISES Bal van den Oudleerlingenbond der Middelbare School te Yper Bal de 1'Union des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne de l'Etat a Ypres DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. ZAK AGENDAS VOOR 1937 O 't Land heeft dagen gekend van spanning voor dingen, die komen moesten. Ministers aan de micro kwamen die onrust nog vermeerderen. Wat ging er om in ons arm landeken Gelukkiglijk de storm is voorbij, 't Laatste woord bleef aan de regeering en de orde, welke wij zoo broodnoodig hebben, bleef gehandhaafd. De aandachtige en onpartijdige toeschouwer heeft kunnen besluiten, en de voorteekens zijn er reeds lang, dat er iets mank gaat in het Staats- huishouden. Allentwege wordt men een groeien de mistevredenheid gewaar toestanden in alle lagen der maatschappij treden op den voorgrond en vragen opheldering, klaarheid, oplossing een groot deel der bevolking wordt heen en weer ge slingerd, een bepaalde richting opgedreven met de vaste hoop aan 't einde van den weg het Para dijs te ontdekken. Wie brengt de gemoederen tot bezinning, tot bewustzijn Wie waagt het aan de massa voor te houden dat de redding niet ligt in het geweld maar in de orde wie heeft den moed den vinger op de wonde te leggen en 't probate geneesmiddel aan te duiden Wie durft de mistoestanden aan de kaak stellen en verantwoording opeischen 't is eender van wie, 't is eender waar. De Regeering heeft den slag thuis gehaald maar dat is niet alles. Er is geen oogenblik tijd meer te verliezen om het land terug te brengen tot den gulden middenweg der grondwettelijke rechten en vrijheden in den zin en den geest gelijk het onze voorvaders verstonden zoo niet dan is het de warboel, de macht aan 't geweld. En dat willen wij ons landeken bespaard zien. Sedert lang reeds teekenen zich in Europa twee strekkingen af, twee politieke strekkingen die steunen op dictatuur eenerzijds de dictatuur van de arbeiders, beter gekend onder den naam van Bolchevisme en anderzijds de dictatuur van de bezittende macht zooals het Fascisme in Italië, het Hitlerisme in Duitschland. In de landen waar die strekkingen nog geen regeeringsvorm zijn, vindt men aanhangers, aan bidders van die vormen, en 't is in die landen dat de strijd tusschenbeiden gevoerd wordt. Het kommunisme dat Rusland heeft overwon nen, voet in Spanje heeft gekregen, Frankrijk bedreigt en verder naar andere landen schijnt over te slaan, is het eerste gevaar voor binnen- landsche en ook buitenlandsche verwikkelingen. Het fascisme, dat heerscht in Italië, Duitsch land, Oostenrijk, opgevat en uitgewerkt door één man, met stalen wil en ijzeren vuist, wil ook tot andere landen overslaan. Die twee strekkingen in ons land uitwerken is hier den boel op stelten zetten. Immers beide stroomingen staan tegenover elkaar als water en vuur. De menners, de woordvoerders steken dit noch onder stoelen of banken. Zij dragen elkan der een doodelijken haat toe en die haat wordt wederzijdsch aangevuurd en in de jeugd geprent. Wie steunt die strekkingen Vreemde regee ringen 't Kan zijn. Maar zeker en vast deze die er een onmiddellijk profijt uit halen de groote oorlogstrusten, die niets onverlet laten om het vuur van den haat aan te blazen. De verderfe lijke rol van de munitiebarons en kanonkoningen is nooit uitgespeeld. Hoe staat het in België Het kan niet anders of in ons land wordt men de verstrengeling van het Europeesch kluwen gewaar. Voorbeelden werken aanstekelijk am bities komt men overal tegen, wantoestanden woekeren in ieder land. Wat in het eene land luk te, kan hier ook gebeuren. Waarom niet Durf van den een en kant en laksheid van den anderen kant en 't spel is gespeeld. Wij blijven tegenstanders, en met ons het over- groote deel van de Belgen, van het Bolchevisme als van het Fascisme. Beide strekkingen ruiken te veel naar menschenbloed. Zoo wij den moord op de Russische keizerlijke familie, de uitmoor ding van gansche gewesten in het voormalig kei zerrijk verafschuwen, is onze afschuw even groot voor den moord op een Matteotti in Italië, een Dolf us in Oostenrijk, de vervolging in Mexico, het concentratiekamp in Duitschland. Niemand in België wenscht een diktatuur, ze kome van rechts of van links of van uiterst links. We houden te veel aan onze vrijheid, aan onze grondwettelijke rechten, die in den loop der tij den de vuurproef doorstaan hebben en ons in den vooroorlogschen tijd een gulden tijdperk de den beleven. Daarom ook veroordeelen wij alle strekkingen die voor doel hebben de vrijheid aan banden te leggen. België mag dan ook in zijn Buitenlandsche poli tiek geen voorkeur kennen. Wij hebben veel te lang leuning en steun gezocht bij onzen zuider buur. Dit heeft ons niet alleen veel geld gekost, maar tevens bij onze andere buren wantrouwen doen ontstaan. Het valt niet te ontkennen hoe in Frankrijk het gevoel meer leidt dan de rede. En gevoelsargumenten zijn niet zelden echt ge vaarlijk. Door die aanleuning en door het Fransch-Russisch akkoord kwam hier te lande het kommunistisch gevaar den kop omhoog steken. Het is zonneklaar hoe onze Oosterbuur met heel onze grensversterking als een schild zag smeden met de gedachte België is geen neutraal land meer, het staat militair verbonden met Frankrijk. Uit dien hoofde steunde hij hier te lande de twee de strekking het Fascisme. Tengevolge dus van een slecht gevoerde Bui tenlandsche politiek, zitten we in den interna tionalen warboel. Onze Koning, gelijk we verle den week zagen, poogde ons eruit te krijgen. Onze Binnenlandsche politiek moet aan 't Koninklijk woord de noodige stuwkracht geven. Geen aanleuning noch bij Frankrijk, noch bij Duitschland. Geen aanhangers van het Fascistisch of Bolchevistisch regiem. De politieke partijen, die zich openlijk aan hangers verklaren van het een of andere extre misme verdienen niet in aanmerking te komen, omdat zij anti-Belgisch zijn en buitenlandschen invloed binnen onze grenzen trekken, wat wij best kunnen missen. Geen afhankelijkheid meer. Los en vrij. Wij hebben geen gading om bloed te storten tot ves tiging van het Bolsjevistisch of Fascistisch re giem omdat wij er geen aanhangers van zijn. Wij staan op het Engelsch standpunt. Engeland ziet slechts een dingen in zijn belangen. Waar zijn belangen op het spel staan, daar laat Albion de stem weerklinken. Het zaakrijke Engeland kan het'heel goed aan zien dat de Duitschers onder den knoet leven van een Hitier, de Russen onder den vuist van een Staline. De Italianen onder de ricine-behande- ling van Mussolini. Engeland kan het verdragen dat beide strekkingen zich willen verruimen. Zoolang de Engelsche belangen daardoor niet geschaad worden, zoolang hun onzalige werking buiten eigen grenzen blijven, zoolang kan het Albion weinig schelen onder welk regiem de menschen in andere landen leven. En het heeft volkomen gelijk. En dat moet ook ons standpunt zijn. Den gul den middenweg. Wij hebben een goeden Koning iedereen kan alzoo niet spreken. Wij hebben goede finantiën, iedereen kan zoo niet spreken. Het meerendeel der Belgen weigert halsstarrig zich in twee kampen te verdeelen enkel voor het ver maak straatgevechten uit te lokkeniedereen kan zoo niet spreken. Wat ontbreekt ons dan. Een doortastende Regeering om ons betrouwen niet te beschamen in de mogelijkheid van een demokratisch regiem, met een betere organisatie, een grooter Staatsgezag, den onverbiddelijken oorlog tegen alle misbruiken, het evenwicht tus schen alle klassen der maatschappij. X... Woensdag 11. vergaderde de Kamer van Am bachten en Neringen van West-Vlaander en. De vergadering hoorde een uiteenzetting van den Heer De Bock, secretaris der Kamer van Am bachten en Neringen van Antwerpen, over de kwestie de Grootwarenhuizen, en was eenparig akkoord om drastische maatregelen tegen de grootwarenhuizen, evenals tegen de verbruiks- cooperatieven te eischen. VAN O VLEESCH EERSTE KWALITEIT GENADIGE PRIJZEN. TREKKING VAN 24 OCTOBER Zaterdag morgen had te Brussel de 56" trek king plaats der Binnenlandsche Premieleening 1932. Reeks 207433 is uitkeerbaar met fr. 250.000. De drie-en-dertig volgende reeksen zijn uitkeer- baar met 25.000 frank. 102976 105568 106365 106994 142751 150193 153916 168739 168954 169055 172728 184467 193557 194928 196159 201649 206298 209992 211542 215577 220812 226013 227284 238547 251187 254365 258963 261292 270349 277700 287572 293552 295777 Elke obligatie behoorend tot een uitgetrokken reeks heeft recht op een tiende van het lot, toe gekend aan de reeks waartoe zij behoort. Nos Soirées est une société privée qui ex- clut de son programme toute manifestation poli tique et qui pourrait prendre comme sous-titre Cercle d'agrément d'expression frangaise En effet, son but est d'offrir aux membres des confé rences, des soirées cinématographiques, des soi rées théatrales et des bals. Une trés modique cotisation permet d'assister a huit fêtes par année, dont au-moins deux soi rées théatrales. Et quel est le montant de cette cotisation 15 francs pour une carte personnelle 25 fr. pour une carte personnelle protecteur25 fr. pour une carte de familie et 50 fr. pour une carte de familie protecteur. Les personnes désirant faire partie de «Nos Soirées devront se faire présenter par un mem- bre et être acceptées par le comité avant de pouvoir assister aux fêtes. La présentation de la carte de membre est obligatoire pour assister a nos fêtes. Nous pouvons bien le dire, c'est le supplément payé par les membres protecteurs qui nous per met de donner deux soirées théatrales. II est dons logique que nous réservions les places de ces membres protecteurs pour ces soi rées. Faites un petit calcul, oui, calculez combien vous débourseriez pour assister, même seul, a deux spectacles du genre de ceux que nous vous offrons 4 Concluezvous devrez avouer, comme nous, que le débours pour être membre de Nos Soirées est dérisoire. Si chaque membre qui s'intéresse a nos efforts, faisait aussi un effort, ohbien minime, c'est-a- dire s'il nous amenait un nouveau membre, oü s'il se faisait membre protecteur, nous pourrions vous offrir les plus grands spectacles, vous per- mettre d'entendre les meilleurs conférenciers et vous donner les plus beaux bals. Voici ce que nous vous offrons cette année Le 4 novembre, au théatre communalUne affaire d'or pièce en 3 actes de Marcel Gerbi- don, par les tournées Charles Mahieu le 10 no vembre, en la salie Lapiere, le Bal de 1'Armistice; début de décembre, causerie par M. Gillon Ro bert, Ancien batonnier, Sénateur «Les champs de bataille de l'Espagne, Oviedo, la Sierra Gua- darrama, l'Alcazar de Tolède etc... La causerie sera illustrée par de trés nombreux clichés iné- dits. Le 31 décembre, le Bal du réveillon avec cotillon gratuitentre le lr janvier et le 31 mars, une soirée cinématographique, une conférence, une soirée théatrale et le Bal travesti de la mi- carême. LE COMITÉ. Het eerste bal zal op Zaterdag 12 December, te 21 u. plaats hebben in de zaal Lapiere. Het Comi- teit heeft nogmaals de welwillende medewerking bekomen van het befaamd orkest The Rhythm King's dat verleden jaar zooveel bijval geoogst heeft. Ditmaal zal dit orkest versterkt worden met een bekenden negerzanger, die gedurende het zomerseizoen te Oostende een buitengewoon succes behaald heeft. Le premier bal aura lieu le Samedi 12 décembre a 21 heures, a la salie Lapiere. Le Comité a obtenu de nouveau le concours du fameux or- chestre The Rhythm King's qui l'année pas- sée a obtenu un si grand succès. Cette année il sera renforcé par un réputé chanteur nègre qui pendant la saison d'été a constitué une attraction formidable a Ostende. ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3