CLASHAN DEL Mce Cherchye=Kesteloot L. Despeghel=Van Raes 5 Vereenigde Hofbouwliefhebbers HANDEL DER POOT AARDAPPELEN Keuringen en Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras AANNEMERS - LANDBOUWERS Voor alle GLASWERKEN wendt U tot het gekend Huis Hoek der Elverdinghestraat en Veurnesteenweg - 1 - IEPER MASTIEK VERVEN EN VERNISSEN Tel. 484. BERICHT AAN DE FRUITKWEEKERS De FRUIT- en <;HOi:\n:\UT\iii:u vroeger Tempelstraat, 3 is overgebracht naar de Holersti*siat, Mr 39. Telefoon 374 Stand der Groenten- en Fruitgewassen op het begin der maand October 1935 Bestrijding van de Appel- of Peremade MAATSCHAPPIJ DE OUDE Landbouw, Bijen, Neerhof Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. Verslag der Algemeene Vergadering van 4 October 1936. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbese- laere, voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag der algemeene vergadering en tentoonstelling van 6 September 11., waarna dit verslag met algemeene stemmen goedgekeurd wordt. De heeren Cardoen en Vanbatenburgh, in de onmogelijkheid de vergadering bij te wonen, la ten zich verontschuldigen. Twee nieuwe leden worden voorgesteld Heer Michel Lemahieu, Yper, door M. Beyens en de Heer Armand Vanbatenburgh, voorgesteld door M. Sinaeve J., ondervoorzitter. De heer Voorzitter geeft een voordracht no pens de bestrijding der plantenziekten veroor zaakt door de vocht (schimmel) aan selderij, aardappelen, hoppe en druivelaars en duidt eenige middelen aan om deze met goeden uitslag te bestrijden. Mijnheer Vanbeselaere drukt zijn genoegen uit over den vooruitgang der maat schappij en den ijver die de leden aan den dag leggen om de aanbrengsten voor onze tentoon stellingen, zoowel in soorten als in hoedanig heden, te vermeerderen. Mijnheer Sinaeve, ondervoorzitter, het woord krijgende, geeft eenigen uitleg voor het in den handel brengen onzer eigen voortbrengselen en wakkert de leden aan hunne beste zorgen aan de fruitteelt te besteden. Deze uiteenzettingen wor den aandachtig gevolgd en langdurig toegejuicht. Worden als juryleden aangeduid Heeren Pe tit, Sinaeve J., Dekeerschmaker Theo, en M. Lamps, secretaris. Deze Heeren overhandigen ver volgens den uitslag hunner werking die luidt als volgtH. Beyens behaalt 10 p. H. Balduck 10 p.H. Deboozer 3 p. H. Vanbeselaere 3 p. H. Buseyne 4 p. H. Pieters 3 p. H. Lambrecht 2 p. H. Gareyn 2 p. H. Woussen 3 p.H. Lamps 1 p.H. Duron 1 p.H. Versavel 1 p. De tombola, geschonken door Mijnheer Bal duck, alsook eenige aanbrengsten worden vervol gens onder de tegenwoordige leden verloot. Mijnheer Vanbeselaere geeft kennis aan de le den dat er tijdens de toekomende algemeene ver gadering en tentoonstelling een voordracht zal gegeven worden door Mijnheer Delfosse, inge nieur Staatsvoordrachtgever, nopens de Planten ziekten en hij noodigt de leden uit alsook alle vrienden en kennissen, die in ons streven voor betere vruchten belang stellen, zoo talrijk moge lijk op te komen. Mijnheer Vanbeselaere bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten en de algemeene vergadering wordt te 17 Uur gesloten. Uitslag der Hofbezoeken binst het jaar 1936 (max. 30 p.) H. Beyens A. 30 p., met gelukwenschen van de jury H. Balduck, Zuidschote 27 p.H. Sinaeve J., Elverdinghe 26 p. H. Mestdag, Zonnebeke 23 p.'H. Woussen 21 p. H Bliseyne 21 p. Ver warde H. 19 p.H. Van Elslande, Dickebusch 20 p. H. Dejonghe M. 19 p.H. Lamps 16 p. H. Vandenbossche 15 p.H. Versavel 12 p. Op Zondag 1 November 1936 ALGEMEENE VERGADERING en TENTOONSTELLING. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vergadering van 4 October 11. 2) Mededeelingen 3) Aanvaarden van nieuwe leden. 4) Voordracht gegeven door Mijnheer Delfosse, Staatsvoordrachtgever, over de plantenziekten (Druivelaars). 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, A. Versavel. V. Vanbeselaere. De Keuringscommissie voor plantaardappelen brengt ter kennis der voortbrengers en kooplie den van gekeurde Plantaardappelen, dat het pootgoed klasse A naar Zwitserland mag uit gevoerd worden van af 15 October tot 30 April. Nochtans mogen maar uitgevoerd worden (en van het voordeel genieten van het verlaagd recht van 1 Zwitsersch frank per 100 kgr.) de variëtei ten Erdgold, Ackersegen, Eersteling, Bintje. King Edward en Industrie. De belanghebbende Belgische uitvoerders mo gen inlichtingen ontvangen, hetzij bij de Afzet- vereeniging 26, Sterrekundelaan, Brussel, hetzij bij de Keuringscommissie voor plantaardappelen, 7, Queteletplaats, te Brussel. Gehouden te Dixmude, op 20 October. I. Hengsten van 3 jaar. 6 aanwezig 3 aanvaard 3 geweigerd. T' prijs 1300 fr. en verzilverde medaille Hardi de Noordhof, aan Broucke Maurice, Ramscap- pelle. 2' prijs 1000 fr. en bronzen medaille Tribun de St Gerard, aan Joye René, Veurne. II. Hengsten mededingende voor de Be waringspremie 5 aanwezig 5 aanvaard K Annuiteit bewaarpremie van 1000 fr. Brutus d'Hazegras, aan Broucke Maurice, Ramscappelle en Vandevelde Cyriel, St Joris. 2' Annuiteit bewaarpremie van 1000 fr. La- boureur de Bruchom, aan Broucke Maurice. Ramscappelle. 3' Annuiteit bewaarpremie van 10.000 fr.Ave- nir de Petit Rceulx, aan Joye René, Veurne. III. Hengsten van 4 jaar en meer. 16 aanwezig 10 aanvaard 6 geweigerd. 1'' prijs 2000 fr. en verzilverde medaille Bloc du Pavé, aan Berghman Ach., te Woumen en Callebert Alois, te Zarren. 2" prijs 1500 fr. en bronzen medaille Tambour de Hillegem, aan Broucke Maurice, Ramscap pelle. 3° prijs 1000 fr. Méphisto du Beau-Soleil, aan Joye René, Veurne. Te Deinze op Zaterdag 24 October Drie premiën van 2500 fr. Twee premiën van 2000 fr. I. Gewestelijke Prijskamp tusschen de hengsten van West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen en Antwerpen, welke een 1° of twee de omschrijvingspremie behaald hadden in hunne provincie. 22 ingeschreven hengsten waarvan 16 aanwezig. Volgende hengsten werden geprimeerd 1" premie van 2500 fr. Paysan du Pavé, aan M Decraene Odo, te Wakken. 2'' premie van 2500 fr. Emigrant du Géron, aan M. Kamiel Verlodt, Drongen. 3" premie van 2500 fr. Hindou de Gasbecq, aan M. Holvoet Max, St Denys. 4C plaats lc premie van 2000 fr. Clairon d'Ous- selghem, aan M. Vandenhende Henri, St Baafs Vyve. f 5" plaats 2' premie van2Q0Ö fr.Bloc du Pavé, aan MM. Berghman Achiel, Woumen en Calle bert Alois, Zarren. Op de vijf winnende premiën, behaalde West- Vlaanderen er vier. II. Gewestelijke prijskamp voor de groote bewaarpremie van 10.000 frank. Zes premiën van 10.000 frank tusschen de hengsten van West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen en Antwerpen, welke een kleine be waarpremie van 1000 of 1500 fr. behaald hadden, in hunne provincie. 15 ingeschreven hengsten waarvan 12 aanwezig. Volgende hengsten werden geprimeerd 1. Marquis de Dargis, 8 j., rouaand, aan M. Mathys, Aalst. 2. Brutus d'Hazegras, 4 jaar, zwart, aan M. Broucke Maurice, Ramscapelle a/Yzer. 3. Marquis de Baillceul, 5 j., rouaand, aan M. Van Poucke Alfons, Nazareth. 4. Mentor d'Hulplanche, 4 jaar, rouaand, aan M. Vandenhende Henri, St Baafs Vyve 5. Bloc de Huysse, 7 j„ aan de Kinders d'Huy- vetter, Huysse. 6. Infernal du Sart, 4 j., vos, aan M. Vanden Broucke Richard, Stalhille. Voor West-Vlaanderen waren er 5 hengsten in geschreven, 4 waren aanwezig waarvan er drie geprimeerd werden. GROOT KLEIN MINISTERIE VAN LANDBOUW (O) Het gunstig tijdstip om fruitboomen te planten is aangebroken. Talrijke fruitkweekers, steunende op den steeds groeienden lust naar keus-fruit, hebben besloten hunne fruitplantingen uit te breiden, of de varië teiten, welke geen voldoening gaven, door betere te vervangen. Het Departement van Landbouw vestigt op bijzondere wijze hunne aandacht op de noodza kelijkheid eener oordeelkundige keuze der varië teiten en dezes onderstam, welke het best aan den grond, aan de teeltwijze en aan de afzet mogelijkheden aangepast zijn. De fruitkeuringen, welke in de verschillende gewesten van het land plaats grepen, hebben toe gelaten een lijst van soorten en variëteiten van- fruit aan te duiden welke het best voor elke streek en voor eiken bijzonderen toestand ge schikt zijn. Dientengevolge zullen de personen, die voor nemens zijn fruitboomen te planten, met com- mercieele doeleinden, met nut den Rijkstuin- bouwconsulent hunner streek (voor West-Vlaan deren. M. Cumps, 24, Hoogweg, St Andries (Brugge), raadplegen, die hun .kosteloos al de noodige inlichtingen hierover zal verschaffen. (O) GROENTENTEELT De groentegewassen, hebben tijdens de maand September een bevredigenden toestand vertoond. De vroegtijdige vorsten van het einde dezer maand hebben maar weinig schade veroorzaakt. De herfstzaaiïngen-plantingen zijn goed opge komen. De aardbeiplantingen werden op breeder schaal en in gunstige voorwaarden aangelegd. De rijpwording der laatste tomaten van open lucht werd door de koude belemmerd. De late koudekas tomaat laat te wenschen over. De rupsen der koolwitjes hebben in vele ge westen schade berokkend in de koolplantingen. Het aanjagen van witloof is op vele plaatsen begonnen. Men voorziet dat deze groente door gaans een goeden uitslag zal geven, De prijs der groenten heeft zich op een gunstig peil behouden. FRUITTEELT De oogst van het herfstfruit is in goede voor waarden afgeloopen De rijpwording der winter- variëteiten was bevredigend. De Fransche Reinette en de Court Pendu zijn dit jaar goed gelukt, de Boskoop is schaarscher terwijl de Belle-fleur en de Keuleman insgelijks een kleine opbrengst geven. De vraag naar kwaliteitsfruit houdt aan. Het rijpen der kasdruiven werd wegens de koude bemoeilijkt, en men heeft de kassen 's nachts reeds moeten verwarmen. De algemeen vereischte zorgen werden dit jaar op grooter schaal in de boomgaarden uitgevoerd, er werd een merkelijke verbetering in de op brengst en in de hoedanigheid van het fruit vast gesteld op de plaatsen waar deze zorgen op oor deelkundige wijze werden toegepast. De appel- of peremade heeft dit jaar opnieuw veel schade veroorzaakt aan den appel- en peren- oogst. Dit insect was de oorzaak van het afvallen van talrijke vruchten vóór den normalen oogsttijd, en van de vermindering der handelswaarde en het bewaringsvermogen der geoogste vruchten. Van nu af aan dienen maatregelen getroffen om nieuwe schade in de toekomst te voorkomen. Het is aan te bevelen de oude schorsflarden, goede schuilplaatsen voor de overwintering der poppen, van stammen en dikke ,takken af te schrabben. Het schraapsel dient zorgvuldig ver zameld en verbrand te worden. Eene afwassching of winterbesproeiing met eene emulsie van carbolineum 7 a 8 in water, volledigt doeltreffend deze behandeling. Voor alle verdere inlichtingen kunnen de be langhebbenden zich wenden tot de Rijkstuin- bouwconsulenten van hunne streek.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5