HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES t Zielmissen 17 JAAR, N 31 - 31 OCTOBER 1936 17 ANNÉE, N 31 - 31 OCTOBRE 1936 SUPPLÉMENT WEKELIJKSCH OVERZICHT Zondagrust Repos Dominica! Zie Notarieele Aankondigingen op volgende bladzijden. Commissie van Openbaren Onderstand Eervoile Benoeming Nieuwe Postmeester te Yper Benoeming van Politiecommissaris HYMÉNÉE Yper Sf Vincentiusgenootsehap 1 en 2 November in St Maartens Kerk der E.E. P.P. Karmelieten OVERLIJDEN BIJVOEGSEL Te Londen heeft men een Raad gevormd om na te gaan in hoeverre de verschiliige landen de verbintenis hebben nageleefd die onzijdigheid tegenover de gebeurtenissen van Spanje als re gel stelde. Onzijdigheid wil dan ook zeggen verbod van wapens te leveren noch aan eene noch aan de andere strijdende machten. Wij hebben erop gewezen dat Rusland eene klacht had inge diend, gesteund op feiten, als zouden Portugal, Italië en Duitschland wapens geleverd hebben aan de opstandelingen. Verleden week had men geen nieuws meer over dit geval, doch men wachtte op de antwoorden der betichten. Deze zijn nu te Londen aangekomen en daaruit blijkt dat Rusland meer dan gelijk welk ander land steun in geld, wapens, vliegtuigen en officieren verleend heeft aan de Regeering. De klacht van Rusland ging dus alleen uit van eene groote ver bittering, omdat, niettegenstaande deze hulp, de Regeeringsgezinden toch het onderspit moesten delven en dit was ter zelf der tijd eene groote ne derlaag voor de bolsjevistische werking in Span je. Maar het geschil dat aldus uitgelokt werd door Rusland wordt een der grootste aangelegenheden tot een uitgebreiden oorlog die wij in de laatste jaren gekend hebben. Immers, indien Rusland in 't ongelijk gesteld wordt, en uit verbittering en woede met alle overeenkomst afbreekt, en dan openlijk de Moskowgezinde Regeering van Spanje wil helpen en steunen, dan staan wij voor de ge beurlijke tusschenkomst van Duitschland en Italië, die openlijk de opstandelingen zouden hel pen -en steunen. Moest er dan een van de schepen, door Rusland op den weg van Spanje gestuurd, aangevallen en gebombardeerd worden, dan zou de algemeene strijd losbarstenEn dit is het groot gevaar dat thans dreigtIntusschen rukken de legers van generaal Franco maar onophoude lijk vooruit en naderen hoe langer hoe meer Madrid. Portugal heeft reeds zijn gezant te Ma drid teruggeroepen en verbreekt de betrekkingen met de Revolutionnaire Regeering van Spanje. Men had ook reeds gemeld dat het de Regeering van Burgos als wettelijk zou erkend hebben, doch dit werd niet bevestigd. Italië heeft graaf Ciano naar Berlijn gestuurd om zich heelemaal akkoord te stellen nopens de gemeenschappelijke werking van het Reich met Rome. Dat er aldaar gewichtige vraagstukken behandeld werden, valt geenszins te betwijfelen. Maar het fijne ervan is niemand te wete gekomen. Men bepaalt zich overal met gissingen, doch de opgewondenheid waarmede men er in de dagbla den van spreekt, laat genoeg veronderstellen hoe ongerust men er zich over voelt. Wat er ook van zij, alleen is zeker dat beide landen zich uit alle krachten willen verzetten tegen de uitbreiding van communisme en bolsjevisme over Europa en dat zij daartoe eendrachtig samenwerken. In Frankrijk is de toestand ook heelemaal nog niet bevredigend. De Regeering voelt hoe langer hoe meer dat zij moet tegenwerken om niet over rompeld te worden door de extremisten. Het bezetten der fabrieken en nijverheidsinstellingen wordt hevig afgekeurd en het Radicaal congres dat verleden week gehouden werd heeft ten stel ligste deze bewegingen afgekeurd en zich ver- eenigd om te werken onder de leuze noch fascis me noch Moskow Doch de Regeering heeft hoe langer hoe meer krachtinspanning te doen om den financieelen toestand een behoorlijk uitzicht te geven. Of ze zal gelukken om er orde in te brengen blijft een brandend vraagstuk. In België, waar men niet gerust was over de gebeurtenissen die zich verleden Zondag hadden kunnen voordoen te Brussel, heeft men geen op hefmakende feiten moeten aanstippen. Buiten en kele beroering, die onvermijdelijk was door het sa mentreffen van twee groote betoogingen, is alles kalm afgeloopen. Het machtig optreden van leger en politie hebben er de orde kunnen in houden en allés heeft zich bepaald tot wat geschreeuw en geloop, zonder dat de politieke toestand er t het minst door geraakt werd. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Mecuenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 1 November Dimanche 1 Novembre YPER. Feestviering ter gelegenheid van den heropbouw der gestichten. Naar aanleiding van den heropbouw harer ver schiliige gestichten, die, dank aan de toewijding en de ijvervolle bemoeiingen der Commissiele den, prachtiger dan vroeger, voorzien van al het noodige comfort en gansch modern uitgerust, een voor een uit hun puinen zijn opgerezen en nu weer zooals voorheen aan onze jonge weezen, aan onze noodlijdenden, aan onze zieken en kranken en aan onze arme ouderlingen de grootste dien sten bewijzen, ontvangt de Commissie van Open baren Onderstand van Yper, op Maandag 16 No vember aanstaande, het vereerend bezoek van den Heer Vandervelde, Minister van Volksgezond heid, en van den Heer Baels, Gouverneur van W est-Vlaanderen. Te dier gelegenheid zijn een aantal plechtig heden en bezoeken ingericht, waarvan het pro gramma als volgt werd opgesteld Om 9 u. 45, in de Belle, Ontvangst van de Hee- ren Minister Vandervelde, Gouverneur Baels en van de andere overheden. Om 10 u., in het O. L. Vrouwgasthuis Plech tigheid der bekroning van den heropbouw der liefdadigheidsgebouwen en gestichten van den Openbaren Onderstand, gevolgd van het bezoek van het hospitaal door de uitgenoodigden. Daarna bezoek door de HH. Minister en Gouver neur, vergezeld van de leden der Commissie van Openbaren Onderstand, van de Knechtenweezen- school, Vlamertinghesteenweg, van het Weezen- gesticht voor meisjes te Locre en van het Oude mannenhuis Nazareth. Bij koninklijk besluit van 26 October 1936, is de Heer Demeyere J., burgerlijk bouwkundig ingenieur, directeur van de technische school der stad Kortrijk, voorloopig tot secretaris-generaal van den Dienst voor ekonomisch herstel benoemd. Wij bieden aan den Heer Demeyere onze beste gelukwenschen. De Heer Van Wynsberghe, thans postmeester van 2' klas te Sotteghem, komt tot postmeester van lc klas te Yper bevorderd te worden en zal hier den 6 November aanstaande in dienst treden. Wij wenschen hem van harte welkom in ons midden. Bij koninklijk besluit van 23 October 1936, is de Heer Maertens Leopold, politiecommissaris te Wervick, tot politiecommissaris der stad Yper benoemd, in vervanging van den Heer Vanden- braambussche Pierre, overleden. Deze benoeming zal ongetwijfeld door allen met vreugde vernomen worden, te meer dat de Heer Maertens hier geen onbekende meer is. Hij werd immers den ln Juni 1920, samen met den Heer Vansevenant, tot adjunct-politiecommissa ris van Yper benoemd en bleef hier dit ambt waarnemen tot wanneer hij, in den loop van het jaar 1923, te Wervick tot politiecommissaris be vorderd werd. Wij bieden den Heer Maertens onze beste ge lukwenschen om zijne benoeming te Yper en wenschen hem op voorhand van harte welkom. Mardi dernier a été célébré en notre ville le mariage de Monsieur Robert Van den Boogaerde, Docteur en Droit, Candidat-Notaire, avec Made moiselle Marie-Louise Matton. La cérémonie civile était présidée par Monsieur le Bourgmestre Vanderghote. La bénédiction nuptiale, en l'église Saint-Nico las, leur a été donnée par Monsieur l'abbé Matton, oncle de la mariée. Nos sincères félicitations et nos voeux de bon- heur. Dezer dagen zullen de Heeren van dit genootschap bij de begoede burgers eene omhaling doen voor de arme huisgezinnen die zij bezoeken. Iedereen hier ter stede kent de deugdelijkheid van dit werk dat bestaat in de in noodverkeerende gezinnen van ouderlingen of kroostrijke families te bezoeken en door raad en steun op te beuren en tè helpen. Ook verhopen wij dat de Heeren die zich zoo welwillend ten dienste stellen voor de noodlijdenden overal een gunstig onthaal en eene milde gift ontvangen zullen en dat de bevolking zich herinneren zal dat wie aan den arme geeft aan God geeft In St Maartenskathedraal wordt, op Allerheiligen, de Hoogmis gecelebreerd te 9 J u. 's Namiddags, te 4 u. Sol. Vespers en Lof. 's Avonds, te 6 u., het plechtig en indrukwekkend Officie der overledenen. Op Allerzielendag (2 Nov.), te 9 u., Sol. Jaargetijde tot zielelafenis der afgestorven parochianen. Er worden dan, aan de offerande, gedachtenissen uitgedeeld waar op vermeld staan al de parochianen die overleden zijn sedert Allerheiligen 1935. Aan volk en devotie zal het, op die dagen van Aller heiligen en Allerzielen, niet ontbreken. mondstraat, ieper ALLERHEILIGEN EN ALLERZIELEN. Zondag 1 November, ALLERHEILIGEN, zingt het gemengd St Jozefs koor Te 9 uur de Plechtige Hoogmis. De Mis ter eere van de Allerheiligste Maagd Maria, voor twee ongelijke stemmen, met begeleiding van orgel en snarenkwartet, van Staf Nees, stadsbeiaardier te IVIechelen, en leeraar aan de interdiocesane muziek school (Lemmensinstituut) aldaar, 't Is de eerste uit voering van die mis door het St Jozefs koor. Het eigene der mis wordt ook door het gemengd koor gezongen. Aan de OfferandeJustorum animae van Tresch. Te 5 u. het Plechtig Lof. 1. In cruce latebat Kempter 2. O gloriosa virginum Mitterer 3. Justorum animae Tresch 4. Tantum ergo Schöpf 5. Jesu, Salvator mundi, bewerkt voor 4 gemengde stemmen door wijlen Gust. Desramault. Onmiddellijk na het lof, wordt het Officie der over ledenen in het hoogkoor gezongen door de kloosterlin gen. Maandag 2 November, ALLERZIELEN, is de Hoog mis, gevolgd door de processie in de kerk. te 9 uur. Het lof 's avonds te 6 uur. Wij vernemen het'afsterven, in den gezegenden ouder dom van 80 jaar, van Jufvrouw Caroline, Overste van St Jans Godshuis (Godelieve), in de wereld Desmadryl Sidonie. De begrafenis der Eerweerde kloosteroverste zal Maandag aanstaande plaats hebben. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 November, om 7 uur, in de parochiale kerk van Brielen, tot zielelafenis van Heer Leon ROSSELLE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 November, om 7 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Hubert FIERS overleden den 24 October 1933. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 November, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Juffrouw Hortense BAILLIEVIER en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 November, om 8 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Güstaaf WENES Zoon van Heer Joseph en DEBROUWER Julia. Vous êtes priés d'assister a l'OBIT qui sera célébré le Jour de la Toussaint, a 9 h., en l'église de St Nicolas, pour le repos de l'ame de M. Jean GOUSSAERT Epoux de Dame Sylvie VALLAEYS. Vrienden en bekenden worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 November, te 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Karmelieten, tot zielela fenis van Jufvrouw Margriet DESRAMAULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 1 November, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer André TANT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd tot de ZIELMIS die zal gezongen worden tot lafenis der ziel van Vrouw Ludovica BENOOT Echfgenoote van Heer Jules VANRAES op Maandag 2 November, (Allerzielendag), om 8 uur, in Sint Pieterskerk. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 8 November, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis der overleden leden van het Syndicaat der Beenhouwers.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9