De Russische Beer in actie HARMONIE YPRIANA 3 O Grand Concert de Gala - C'esi le front barré d'un lourd souci, la main perdue dans nos cheveux qu'elle met en brous- saille, le crayon tambourinant sur la table, que nous cherchons dans notre vocabulaire lgs mots dignes de composer le compte-rendu du concert qui nous fut offert jeudi soir par le Comité de l'Harmonie Ypriana Nous regardons avec inquiétude les aiguilles de l'horloge qui semblent avancer plus vice que de coutume, car nous n'avons que trés peu de temps pour écrire ces lignes. Que nos chers lecteurs nous excusent done d'être bien en dessous de ce que füt l'iriterpré ta- tion de toutes les ceuvres figurant au programme et de nous servir, pour leur exprimer nos im pressions, de vieux clichés qui a force d'être utilisés diminuént la puissance et la valeur de la pensée. De nombreuses autorités et notabilités de la ville rehaussèrent de leur présence l'éclat de cette soirée de Gala a laquelle tout Ypres s'était donné rendez-vous. L'exécution de la première par tie du pro- gramme incombait a l'Harmonie. Elle était char- gée et hérissée des plus lourdes difficultés. Mais* sous la direction précise et savante de Monsieur Frangois Deridder, celles-ci furent surmontées avec aisance. Comme introduction et aussi sans doute pour mettre au point les instruments, le chef avait choisi la Marche des petits Soldats de Plomb de Pierné, qui plait toujours, comme le joujou plait a l'enfant par la fraicheur de son coloris. Semiramisouverture magnifique de Ros sini écrite dans un style dramatique, passionné, mais qui néanmoins renferme des passages ou la grace italienne a laissé son empreinte, fut jouée avec une fougue bien rythmée et habilement nuancée. Le commentaire détaillé du tableau sympho- nique de Borodine Dans les Steppes de l'Asie Centrale qui figure au programme, nous permet de dire, sans crainte de rester incompris, qu'en entendant cette ceuvre nous avons rêvé de pays lointains et mystérieux. II nous est impossible d'analyser, ici, une a une les diverses parties du Ballet Casse-Noisettes de Tchaikowsky. Cet auteur demande dans l'interprétation de ses ceuvres beaucoup de délicatesse et de grace, sans en exclure l'ardeur. L'Harmonie a exécuté tour a tour Ouverture Miniature Marche Danse de la Fée Dra- gée Danse Russe Trépak Danse Arabe», Danse Chinoise «Danse des Mirlitons», Valse des Fleursde telle sorte que notre ame déli- cieusement bercée dans une nacelle invisible voguait dans le royaume des Fées. Pour terminer cette série d'ceuvres remarqua- bles Scène et Valse de Gretna Green de Gui- raud, nous fit songer aux nombreux hymenées que célébra trés simplement au XVIII siècle, le légendaire Forgeron de ce village Ecossais. La deuxième partie du programme était con- sacrée a une sélection d'Hérodiade, en quatre tableaux. Cette ceuvre est une des plus exquises que nous a laissées Massenet, que l'on a appelé a juste titre, le chantre de la passion amoureuse. Sa musique caressante fascine l'ame, elle enveloppe le cceur d un trouble délicieux. Ses interprèïes étaient Madame Eglantine Deu- lin, premier soprano, Messieurs Simon Bricoult, premier ténor, Louis Richard, premier baryton et Maurice Dumoulin, première basse, tous du théatre Royal de la Monnaie a Bruxelles. Ces quatre voix puissantes et chaudes, au tim bre clair, agrémentées d'une diction parfaite, s'équilibrent merveilleusement. Nous n'allons pas énumérer toutes les scènes, d'un lyrisme profond qui nous ont charmés nous ne citerons que les plus belles pages de la partition qui permirent ces artistes de donner la pleine mesure de leur talentL'air de Salo- mé II est bon, il est doux dans lequel Madame Deulin fut divine Le duo de Salomé et d'Hé- rode L'air d'Hérode vision fugitive, dans le quel M. Richard nous confirma ses belles quali- tés que nous avons déja pu apprécier a maintes reprises L'air de Jean dans la prison dans le quel M. Bricoult couronna d'une auréole sa vir- tuosité dont il nous avait déja émerveillés dés le premier tableau. Quant a M. Dumoulin qui tint le róle de Phanuel, e'est un acteur sobre, qui mit en valeur sa belle voix de basse dans l'air qu'il chanta au troisième tableau, lorsqu'il inter- rogeait le ciel et les astres. Est-il bien nécessaire de dire que des applau- dissements enthousiastes saluèrent ces artistes et leur sympathique et talentueux accompagna- teur M. Vincent, directeur de chant au théatre Royal de la Monnaie, lorsque M. Aimé Gruwez vint remettre une magnifique gerbe a Madame Deulin. Et voila encore un pur joyau a mettre dans l écrin de nos souvenirs. L'heure passe, il nous reste a peine assez temps pour adresser nos plus sincères et plus cordiales félicitations ainsi que nos plus vifs remerciements a tous ceux qui ont contribué a la bonne réussite de cette fete, c'est-a-dire a MM. les membres du Comicé, qui nous ont offert ce plantureux régal, a M. Deridder, le talentueux chef et sa belle pha lange d'artistes amateurs, a Madame Deulin, MM. Bricoult, Richard et Dumoulin, a M. Vin cent, a M. Lelong, le Bourreau, a M. Leroy qui brossa les décors, enfin a MM. Edouard Gruwez et Albert Boone, metteurs en scène d'élite. A tous, encore un grand proficiat. GAIRED. Het grootste huidige gevaar, schreef onlangs De Nieuwe eeuwis wel hierin gelegen dat het greoi kapitalisme paait met het Bolchevisme met als vrucht dier paring een monsterachtig materialisme Weet gij, lezer, wie de eerste raadgever was. van de Soviëts bij de elektrificatie der Russische republiek Niemand anders dan Colonel Hugh L. Cooper, de schepper van de Wilson afdamming te Musele Shoals in Amerika, die dan 'ook de opperleiding had bij dat geweldig werk van de Dnieperstroï, de grootste stuwdamwerken der wereld, werken die, in 1933 voltrokken, 2500 mil joen kilowattsuur kunnen leveren. Weet ge wie de eerste raadgever was der So viëts bij de mekanisatie hunner reusachtige staats- bperderijen of kolchozenbeter gezegd de kollektivistische boerenbedrijven Niemand anders dan Thomas C. Campbell, de grootste farmer van Amerika. Hij mag aanzien worden als de vader van den Russischen land bouw. Industrieële exploitatie met dwangarbeid van den Moujik. Weet gij wie de eerste raadgever was der So viëts bij de reorganisatie van het spoorweg- en transportwezen Niemand anders dan Ralph Budd, voorzitter van den Amerikaanschen Great Northern Rail way. Weet gij wie de voornaamste raadgever was bij de Soviëts om hoogovens en metaalfabrieken in te richten Niemand anders dan Arthur G. Mekec van Cleveland, die met 19 Amerikaansche ingenieurs te Magnetogorsk de grootste staalfabriek der wereld inrichtte, die jaarlijks 3 miljoen ton staal kan leveren. Weet gij dat meer dan 1000 Amerikaansche, Duitsche, Italiaansche, Zweedsche, Engelsche en Tchekische werktuigkundigen in Rusland ge vestigd zijn om Staline's 5 jaren plannen uit te voeren Al die vertegenwoordigers der kapitaalkrach tige landen, de firma's die de uitrusting leveren en de bankiers, die ze ondersteunen stellen alles in het werk om de nijverheidsontplooiing zoo hoog mogelijk op te voeren van een land, dat zich openlijk aanstelt als de vernietiger van het kapitalisme en dat er ook met alle middelen aan werkt, zelfs in die landen die het ondersteunen. Dwaze roekeloosheid Wie met vuur speelt, zal zich verbranden Wie met pek omgaat, besmeurt zich Vanaf 1920 verklaarde Lenine dat de woud- en ijzerenwegvergunningen enkel een lokaas waren voor de kapitalisten. Het was er om te doen hun begeerlijkheid op te wekken, bij hen den geest der mededinging aan te vuren, een rush op te wekken naar Russische rijkdommen om de Re geeringen te verplichten de Soviëts te herken nen. Dan begonnen vanaf 1928 de vijfjarenplannen. Geen concessies meer aan vreemde kapitalisten maar de nijverheidsuitrusting van Rusland. Maar het geld ontbrak. Moscou moest door den uitvoer vreemde deviesen hebben en gaf zich over aan den monsterachtigsten dumping. De Russische produkten kwamen ter markt aanzien lijk onder de wereldprijzen. Ge kunt wellicht het onnoemlijk lijden gissen der ongelukkige be volking aan dwangarbeid onderworpen. Het eene vijfjarenplan na het andere viel in de patatten. Duizenden tractors kunnen niet eens gebruikt worden, de wegen zijn in betreurenswaardigen toestand, de spoorwegen zijn verwaarloosd, de havens kwijnen de woningnood is groot, hon derdduizenden leven in krochten, spijts het barre winterklimaat telt Rusland het grootste aantal barrevoetloopers terechtstellingen, sluipmoor den, verbanningen naar Siberië, gevangneming, uitroeiing van boeren, aanslagen, enz. zijn aan de dagorde. Wat geeft dat De Russische Staat, al leen eigenaar, alleenverkooper, alleenkooper, om dat hij van alles het monopool heeft, moet geld hebben om zijn plan uit te voeren en zijn wereldaktie te voltrekken. Kan de fopperij der handels- of diplomatieke betrekkingen piet zulk land nóg grooter zijn Het kommunisme lijdt schipbreuk in Rusland in zijn positief gedeelte maar zal het mislukken in zijn negatief en vernietigend gedeelte in den vreemde Groote vraag!... Groot vraagteeken De huidige omstandigheden toonen aan hoe dankbaar Rusland is en hoe het weet met om wenteling de verleende diensten te beloonen. Welk is het einddoel van het Russisch plan De wereldrevolutie Dé Soviëts spannen alles in om de oorlogsnij verheid te ontwikkelen met hulp van vreemde technici's. Kommunistisch Rusland ontpopt zich in een gewapende citadel der wereldrevolutie en dat doel wordt nagestreefd met een wreede volharding, een koortsachtige bedrijvigheid, niet tegenstaande het lijden van geleerden, ingenieurs, meesterknechten, werklieden aan dwangarbeid onderworpen (geen achturenwerk, geen betaalde verlofdagen, geen vrijheid in keus) niettegen staande ontgoochelingen, tegenslag en ongeloof lijke ekonomische voorwaarden. Trotsky was van oordeel dat Rusland alleen niet bij machte was om het radikaal kommunisme op te bouwen, maar dat zijn zending was een geweldige gewapende macht daar te stellen,- een uitgebreid propagandacentrum, een vooruitge schoven bolwerk der sociale revolutie, een hef boom der wereldomwenteling. Staline verwierp die stelling niet maar wilde tevens de ekonomische ontplooiing. Zal zijn werk op tijd mislukken Zullen wij aan onze bevol king de droevige gevolgen van het negatief stre ven van het Bolchevisme kunnen besparen Zul len wij kunnen beletten dat ons volk zijn sterken evolutiegeest verkwiste ten voordeele van een dogma waarvan het niets kent en ten profijte van een overweldigingsdictatuur wier macht zich uitstrekt over goederen en personen, over het werk en het leven zelf der burgers Tot groote maatschappelijke hervormingen kan zoowel de rechtvaardigheid, de gelijkheid, de vrijheid, de broederlijkheid, het gezond en voort brengend werk, een ideaal van internationale vrede de groote massa's bewegen, alswel de klas senhaat, de begeerlijkheid en de on ver zadel ij ke hoogmoed. Het kommunisme verkiest het laatste en daarmee valt er af te rekenen. Hoe zijn de kapitaalskrachtige landen die Rus land ekonomisch hebben gesteund en uitgerust beloond geweest Engeland kreeg onder vorm van Russische han delsmissie een revolutionnaire inrichting die het bracht tot een nog nooit gekende algemeene werkstaking over enkele jaren. Italië bouwde schepen voor Rusland. Musso lini achtte het noodig een alarmkreet te slaken en uit te roepen dat het Bolchevisme zijn aan stekelijke verpesting over Europa en over de wereld zou verspreiden, indien men het niet be lette en evenals Hitier zond hij de Bolcheviekers naar huis. Frankrijk ging nog verder het moest buiten handels- en diplomatieke betrekkingen nog mili taire contrakten hebben. Het kreeg ze en op dert koop toe werkstakingen, bezetting van fabrieken, sabotage van openbare diensten en leger en het spook van den burgeroorlog. Spanje had ook pootjes gelegd voor den Rus sischen beer het Russisch bloedgeld heeft daar een der bloedigste omwentelingen ontketend waarvan de geschiedenis gewaagt. Spanje moest in het Westen worden wat Rusland in het Oosten was. HelaasSpanje boet vreeselijk om zijn dwaasheid. Maar 't is ook vooral in de koloniën dat de Rus sische beer zijn steert roert. Hij mislukte in de Europeesche hoofdsteden, ja, maar Moscou zou pogen Europa te treffen met de ekonomische be trekkingen der landen met hun koloniën in de war te brengen en hun land- en zeemacht daar heen te voeren. In enkele jaren kwam China in beroering. Engelsch Indië en Indochina, Afgha nistan en Palestina volgden. Rusland droomt van een Oostersch Locarno, de Vereenigde Staten van Azië, hoofdstad Moscou. Dat zijn de inzichten en de werkwijze van die vijandelijke macht waaraan Europa zijn hulp ver leende. Vaststellen en verkondigen dat de So viëts de omverwerping en de totale vernietiging der samenleving en der beschaving willen en toch de Soviëts helpen de Soviëts aanduiden als den gemeenen en gezworen vijand van het Westen en ze ekonomisch en militair uitrusten, is een politiek voeren van alle rede ontbloot, niet te verschoonen door stoffelijke belangen. Het is met vuur spelen. Gelukkig. Landen als Duitschland, Italië, Japan hebben de handen in elkaar gelegd om zoowel in het Oosten als in het Westen de wacht op te trek ken en de deur te grendelen voor de Bolchevis- tische penetratie. Zullen de andere landen maar bijspringen als de wolf reeds in hun schaapskooi is of dat Europa in vuur en vlam staat God verhoede het X...

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3