5 Vereenigde Hofbouwliefhebbers AGENDAS DE POCHE POUR 1937 Verbeke. Onthouden zich de Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. XI. Stadsschouwburg Verhuring Verordening Wijziging. - M. Vandcrghote. Het woord is aan den Heer sche pen Van der Mersch. n M. Van der Mersch. Het schepencollege stelt voor enkele veranderingen te brengen aan het reglement op de verhuring van den stadsschouwburg. Volgens artikel twee van dit reglement was de huurprijs van het stads theater bepaald op 150 fr. per dag plus de kosten van verlichting en verwarming. Thans stellen wij voor deii verhuringsprijs als volgt vast te stellenvcor het ge ven van een voordracht, het houden eener vergadering of voor een banket 175 fr. en 50 fr. voor de kosten van verlichting en verwarming, en voor de tooneelopvoe- ringen, daar het gebruik der zaal hiervoor langer duurt, 250 fr. en 75 fr. voor de kosten van verlichting en verwarming. Voor de opvoering van een tooneel- stuk, gebeurt het meestal dat er gevraagd wordt een of twee dagen op voorhand over de zaal te mogen be schikken, ten einde er de laatste algemeene herhaling te houden. Daardoor is er dan ook meer verlichting en verwarming noodig en moet er dus uit dien hoofde meer betaald worden! Deze nieuwe prijzen zouden enkel vanaf ln Januari 1937 in voege treden, zoodat de maat schappijen, die voor dit jaar nog de beschikking van het theater gevraagd hebben, alleen den ouden prijs dienen te betalen. Een tweede artikel dat wij wenschen te wijzigen is dat het plaatsen der tooneelschermen verplichtend door de stadswerklieden moet gedaan wor den, ten einde te beletten dat ongeoefende handen ze bij het verhandelen zouden beschadigen. M. Leuridan. Ik begrijp zeer goed wat ertoe aan leiding heeft gegeven meer te vragen voor de opvoering van tooneel, omdat er daarvan vooreerst een grooter aanvraag zal zijn en dat het ook dikwijls gebeuren zal dat, voor de opvoering van een tooneelstuk, men meer dan eenmaal over de zaal moet kunnen beschikken. Dit verrechtvaardigt dus ten volle dat er hiervoor een groo ter recht geëischt worde. Doch, spijts deze beweeg redenen, ben ik er toch tegen dat er voor tooneel meer gevraagd wordt dan voor de eerste reeks. Ik ben er namelijk tegen dat er voor het houden van een banket minder moet betaald worden voor de zaal dan voor de opvoering van een tooneelstuk met onderwijzend en opvoedend karakter. Ik vraag dat de kwestie van het banket uit de eerste reeks zou geweerd worden. Het geven van een voordracht met wetenschappelijken aard mag op denzelfden voet niet gesteld worden als het houden van een vulgair banket. M. Van der Mersch. Er is een groot verschil tus- schen een vulgair banket en een tooneelopvoering. M. Leuridan. De eenen interesseeren zich aan het eene, de anderen aan het andere. M. Van der Mersch. Voor de vertooning van een tooneelstuk moet de zaal meer verlicht worden dan voor een banket. Wanneer al de lichten branden, wat het geval is wanneer een tooneelopvoering plaats heeft, dan zijn er 92 lampen. Daarbij voor tooneel zal de zaal soms twee dagen gebruikt worden, terwijl voor een banket de zaal maar een dag benuttigd wordt. Het is daarom dat wij een verschil van prijs hebben voorzien. M. Leuridan. Het verhuren der zaal voor het hou den van een banket moet hooger getarifeerd worden. Ik stel voor hiervoor denzelfden prijs te vragen als voor het opvoeren van een tooneelstuk. M. Delahaye. Wanneer er daar een banket gegeven wordt, moet de zaal ook meer gekuischt worden. M. Leuridan. Ge kunt dit wel peinzen. (Gelach). M. Verbeke. Ook nog voor een andere reden, name lijk in 't belang der nering, steun ik het voorstel van mijn strijdgenoot, den Heer Leuridan. Immers, denkt gij niet dat, met de zaal voor het houden van een ban ket te goedkoop te verhuren, gij aan een bepaalde cate gorie van neringdoeners van stad schade zult berokke nen en namelijk aan de hoteliers hunne kliënteel zult onttrekken De stad zou moeten de eerste zijn om de neringdoeners tegen het verlies van hun inkomstbron nen te dekken. M. Leuridan. Ik stel formeel voor denzelfden prijs te vragen voor een banket als voor een tooneelopvoe ring. M. Lemahieu. Ware het niet beter daar in die zaal geen banket meer te houden M. Vanderghote. Is er iemand die zich tegen het voorstel van den Heer Leuridan verzet M. Van der Mersch. Ik zie er geen beletsel tegen en de Heer schepen van financiën zal zich er voorzeker ook niet tegen verzetten, gezien de stad alzoo nog over meer ontvangsten zal beschikken. M. Vanderghote. Wij zijn dus t'akkoord om den huurprijs der zaal van den stadsschouwburg gelijk te brengen voor het houden van een banket als voor het opvoeren van een tooneelstuk In dit geval vraag ik de voorgestelde wijzigingen te willen stemmen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. XII. Mededeelingen. M. Vanderghote. Zijn er raadsleden die een vraag wenschen te stellen M. Missiaen. Ik zou eens willen weten hoe het staat met de stadsbegrooting. Volgens de gemeentewet moet de begrooting tegen den eersten Maandag der maand October van ieder jaar neergelegd worden. Ik stel deze vraag, te meer dat de Heer burgemeester er steeds ten sterkste bij ons op aandringt opdat de begroo ting voor den 1 Januari zou gestemd worden. Wij zijn thans den laatsten dag der maand November en de begrooting is nu nog niet neergelegd. Ik vraag mij af hoe wij de begrooting dan zullen kunnen onderzoeken. M. Vanderghote. De stadsbegrooting zal morgen bepaald vastgesteld worden. Het opmaken ervan heeft eenigen tijd moeten verdaagd worden om wille dat wij nog niet al de noodige inlichtingen bezaten aangaande zekere werken die moeten uitgevoerd worden. Het is de buitengewone dienst die nog niet geheel in orde is, doch morgen zal dit gedaan zijn en tegen het einde dezer week zal iedere groep in 't bezit gesteld worden van een afschrift van het begrootingsontwerp. M. Missiaen. Ik verhoop dat de Heer burgemeester dit jaar niet zoo sterk zal aandringen om de begrooting tegen het einde van het jaar gestemd te hebben en dat hij ons toch den tijd zal gunnen om ze behoorlijk te onderzoeken. M. Vanderghote. Het is nagenoeg dezelfde begroo ting als verleden jaar. M. Missiaen. Wanneer gij twee maanden noodig hebt om de begrooting op te maken, dan is zulks een bewijs dat het dezelfde begrooting niet is. Als gij •daarvoor twee maanden moet hebben, hoe wilt gij dan dat wij ze in acht dagen onderzoeken M. Vanderghote. Ik geloof niet dat er ooit een be grooting tegen den 1° Maandag van October is neerge legd geweest. Zaterdag aanstaande zal ieder groep in 't bezit gesteld worden van de begrooting. M. Leuridan. Ik heb het bezoek en de klachten ontvangen van inwoners der Leo Ghekierestraat, van de Adjudant Masscheleinlaan en van den Bruggesteen- weg. Voor wat dezen laatsten steenweg betreft is het over het plaveien der voorlanden dat geklaagd wordt. Het gaat toch waarlijk wat buiten zijn hout en de toe stand is er onhoudbaar geworden. Men heeft mij onder meer verteld dat men in de Leo Ghekierestraat een achtenswaardige geestelijke met geweld uit de diepe wagensporen heeft moeten trekken. Meer dan een per soon heeft daar 's avonds in die grondelooze modder poelen versukkeld geraakt en geploeterd. Wat meer is, berokkent deze toestand ook schade aan de gebouwen en er is daar reeds een huis, dit van M. Vanwichelen, dat schier gansch gebarsten is en aan 't zakken gaat. Tengevolgë van het blijven staan van het water in die modderpoelen, biedt de ondergrond ook geen weerstand meer. In die straten heeft men geen begaanbare gron den meer, 't zijn drijvende moerassen geworden. Wat echter vreemd is, 't is dat er daar reeds kalsijsteenen ter plaats gevoerd waren, zoodat de menschen er met reden dachten en verhoopten dat zij voor het bekal- sijden der straat moesten dienen. Doch wat later is men daar met geweld van wagens en peerden gekomen en heeft men er al de beste steenen uitgezocht en weg gevoerd, zoodat al de beste steenen elders zijn terecht gekomen. Er zijn daar eens een viertal moedige be woners geweest die weigerden de straatbelasting te be talen, doch het heeft hen slecht bekomen want zij zijn er enkel van af geweest met nog een 60 fr. bijkomende onkosten voor deurwaarder wanneer zij zagen dat zij gingen uitverkocht worden. Lacht maar, doch dit ver zet vanwege deze menschen was nochtans de moeite waard en te verrechtvaardigen, en moest het van mij afhangen, dan zou ik ze allen aanzetten om de straat belasting niet te betalen zoolang de straat er niet in orde gebracht is. Ik dring hier dan ook ten scherpste aan opdat het schepencollege hiervoor met alle midde len er zoo spoedig mogelijk een uitkomst zou vinden. M. Vanderghote. Voor de Leo Ghekierestraat of Kleine Pennestraat is er een krediet voorzien in de stadsbegrooting voor 1936. Het princiep van de aldaar te doene herstellingswerken is dus aanveerd en de er voor voorziene som zal in de begrooting van aanstaande jaar overgenomen worden. Wij hebben aan den stads bouwmeester reeds opdracht gegeven het bestek dier werken op te maken. M. Leuridan. Niettegenstaande uw krediet en prin ciepen blijven die menschen daar nog altijd voort suk kelen. M. Vanderghote. Voor de Adj. Masscheleinlaan, het Handelskwartier en de voorlanden van den Zonne- bekesteenweg wordt er een krediet voorzien in de be grooting voor 1937. Wij zullen bij den Heer bouwmees ter aandringen om het opmaken der bestekken te be spoedigen. M. Delahaye. De steenen, die daar bij de Kleine Pennestraat aangebracht werden en waarover de Heer Leuridan gesproken heeft, kwamen voort van den Bruggesteenweg en zijn eigendom der provincie. M. Leuridan. Werden dié steenen dan verkocht Er werden daarmeê private koeren gelegd, doch ik beschuldig niemand. Spijts uw krediet werd er daar tot op heden niets voor die menschen gedaan, en er moet bij hoogdringendheid een middel gevonden wor den om er de noodige werken uit te voeren. M. Verbeke. Ik weet niet zoo het onderhoud der voetpaden van den Meenensteenweg ten laste is van de stad of van den Staat, toch wil ik uwe aandacht er op vestigen dat er daar aansluitingen van water en gas zijn wier ijzeren koffertjes hoog boven het voorland uitsteken, zoodat meer dan een persoon daar 's avonds reeds over struikelde. M. Delahaye. Dit zal eens nagezien en zoo mogelijk verholpen worden. M. Michiel. Ik heb ook klachten ontvangen van menschen wonende dichtbij het Hommelhof die erover hun beklag doen dat er daar tot dichtbij hun huizen vuilnis gestort wordt. Die menschen moeten daar straat belasting betalen en de straat wordt er gedurig door de karren van den vuilnisdienst kapot gereden. M. Vanderghote. Wij hebben ons reeds over twee maanden daartegen verzet en zulks door de politie doen verbieden. De aanbesteder van den ruimingsdienst heeft het recht niet daar vuilnis te storten. M. Michiel. Ware er geen middel om de electrici- teit ook tot in de Pannenhuisstraat uit te breiden M. Delahaye. Van zoodra de overweg langs den nieuwen Dickebuschsteenweg geëindigd is, zal de elec- triciteit tot in de Pannenhuisstraat gelegd worden. Dit ware reeds sedert lang gedaan geweest, doch het zou thans een verloren werk zijn. De trammaatschappij moet haar spoorlijn in het midden der baan verleggen, en het is enkel daarop dat wij wachten om de menschen voldoening te kunnen geven. De trammaatschappij be loofde reeds dikwijls de te haren laste komende wer ken uit te voeren. Wij zullen daarvoor nogmaals aan dringen en van zoodra dit werk gedaan is, zal de electriciteit een einde in de Pannenhuisstraat gelegd worden. M. Van Alleynnes. Tijdens de laatste vergadering beloofde de Heer schepen Van der Mersch mij de noo dige uitleggingen te geven over den prijs der electrici teit, die van 85 centiemen tot op 1 fr. 62 de kilowatt gebracht werd. Hij beloofde mij de formulen te ver schaffen die mij moeten toelaten te weten hoe het moge lijk is dat de prijs der electriciteit van 1921 tot 1936 zoo gestegen is. Ik verwacht nog steeds zijn uitleg. M. Van der Mersch. Het is spijtig dat gij mij van deze vraag niet verwittigd hebt. M. Van Alleynnes. Ik doe thans niets anders dan u een mijner vroegere vragen te herhalen en u te her inneren dat gij mij beloofdet de gewenschte inlichtin gen te bezorgen. M. Vanderghote. Men moet die inlichtingen maar aan de electriciteitsmaatschappij vragen. M. Van Alleynnes. Het is mij gelijk waar gij ze vraagt, zoo ik ze maar van u bekom. M. Van der Mersch. Overmorgen zal ik u die for mulen overhandigen. M. Van Alleynnes. Ik houd er ten zeerste aan deze inlichtingen te bekomen. De openbare zitting wordt hierop te 19 uur opgeheven. Tijdens de geheime zitting van den gemeenteraad, die een uur en half duurde, werd er overgegaan tot de herkiezing der leden van de Commissie van Open baren Onderstand, waarvoor er thans, tengevolge der vermeerdering van de bevolking, 8 leden moesten be noemd worden in plaats van 6. Werden gekozenVoor de katholieken 1" CandidaatM. Lemahieu, schepen der stad Yper. PlaatsvervangersM. de advokaat Antoon Breyne en M. Ach. Vandeputte. 2° CandidaatM. R. Bouquet, huidige voorzitter der C. O. O. PlaatsvervangersM. de advokaat Germain Berghman en M. André Vander Meersch. 3'' CandidaatE. H. Socquet, lid der C. O. O. Plaats vervangers E. H. Dejonghe en Jvr. Cornillie. 4'- CandidaatM. de notaris Ernest De Cock, lid der C. O. O. PlaatsvervangersM. Henri Delobel en M. Eugène Biebuyck. Voor de liberalen M. Raymond Ommeslagh, lid der C. O. O. Plaatsver vangers M. Van Alleynnes en M. Robert Delhem. Voor de vlaamsche nationalisten M. Hilaire Verbeke, gemeenteraadslid. Plaatsvervan gers M. Antoon Notebaert en M. Simoens. Voor de socialisten 1' CandidaatM. Florent Callewaert. 'Plaatsvervan gers M. Van Keersbilck en M. Armand Donck. 2" CandidaatM. Missiaen, volksvertegenwoordiger, gemeenteraadslid en huidig lid der C. O. O. Plaats vervangers M. Michiel en M. Van Keersbilck. Voor de verkiezing der Commissie van Openbaren Onderstand beschikt ieder gemeenteraadslid over 5 stemmen, zoodat er in 't geheel 75 15x5) stemmen uitgebracht werden. Tijdens de verkiezing van Maandag laatst behaalde M. de advokaat G. Berghman 8 stemmen, waardoor hij de 9e plaats in den rang der gekozenen innam. Daar er echter slechts 8 leden der Commissie van Open baren Onderstand te verkiezen waren, zijn deze 8 stem men, op M. Berghman uitgebracht, verloren, zoodat er dus feitelijk in 't geheel maar 67 geldige stemmen uit gebracht werden. Van een anderen kant zal de lijst der acht geko zenen, zooals zij door den uitslag der uitgebrachte stemmen aangewezen werden, nog een kleine verande ring moeten ondergaan. Immers, er mag slechts een derde der leden van de Commissie van Openbaren On derstand terzelfdertijd ook lid zijn van den gemeen teraad, 't zij hier in dit geval twee leden op de acht die van de C. O. O. mogen deel uitmaken. Daar M. Mis siaen slechts 8 stemmen bekwam, terwijl de Heeren Lemahieu en Verbeke er elk 9 behaalden, zal eerstge noemde voor de keus staan, ofwel zijn ontslag van lid der Commissie van Openbaren Onderstand, ofwel zijn ontslag van gemeenteraadslid in te dienen, en moet hij deze beslissing tegen ln Januari a. s. nemen. In geval M. Missiaen verkiest aan zijn mandaat van be heerder van den Openbaren Onderstand te verzaken, dan zal zijn plaatsvervanger zijn, niet M. Michiel die ook gemeenteraadslid is, maar wel M. Van Keersbilck. provinciaal raadslid. MAATSCHAPPIJ DE OUDE Landbouw, Bijen, Neerhof Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. Verslag der Algemeene Vergadering en Tentoonstelling van 1» November 1936. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbeselaere, voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag der voorgaande vergadering, waarna dit verslag met alge meene stemmen goedgekeurd wordt. Mijnheer Vanbeselaere stelt den heer Delfosse, Staats- voordrachtgever, aan de leden voor. Mijnheer Beyens, schatbewaarder, bedankt de jury leden en de deelnemers van den wedstrijd der hof- bezoeken voor hunne werkzaamheden, en vraagt aan de leden al het mogelijke te doen ten einde het getal deelnemers nog te vergrooten en het genoegen van eigen cultuur te verbeteren. Mijnheer Delfosse, overgaande tot de voordracht, nopens de druiventeelt, duidt de bijzondere kenteekens aan der verschillende ziekten die de druivelaars aan tasten, zooals witziekte, steekziekte, kobben en luizen. Sprekêr handelt daarna over de verschillende menge lingen die dienen gebruikt te worden en steunt in het bijzonder op de noodige maatregelen, die binst den winter moeten genomen worden, ten einde deze ziekten in de kiemen te vernietigen of te bestrijden. Deze voordracht, met groote aandacht gevolgd, wordt van harte toegejuicht. Mijnheer Vanbeselaere bedankt vervolgens den Heer Delfosse voor zijne nuttige les. Worden als juryleden gekozenH. Vanacker, H. Del fosse, en M. Lamps, secretaris. Deze heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking. Mijnheer Beyens behaalt 14 p. H. Sinaeve J. 13 p. H. Lecluse 2 p.H. Verwarde H. 6 p.H. Vandenputte J. 2 p.H. Leuridan 6 p. H. Depcorter 2 p. H. Deruc- ter 2 p. H. Buseyne 1 p.H. Mestdag 2 p. H. Ver- savel 1 punt. Er wordt aan de leden ter kennis gebracht dat men. in de toekomende vergadering, de punten der hofbe- zoeken zal uitbetalen, en dat de gevraagde plantaard appelen in het lokaal aangekomen zijn. Een prachtige tombola, geschonken door Mijnheer Sinaeve J., ondervoorzitter, alsook eenige aanbrengsten worden vervolgens onder de tegenwoordige leden ver loot. De heer Voorzitter bedankt de leden voor hunne te genwoordigheid en hunne aanbrengsten, en de alge meene vergadering en tentoonstelling worden te 17 u. gesloten. Op Zondag 6 December 1936 ALGEMEENE VERGADERING 1. Lezing van het verslag der vergadering van 1 November 1936. 2. Mededeelingen. 3. - Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht Planten en Bijenteelt. 5. Beoordeeling der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, A. Versavel. V. Vanbeselaere. en vente 34, RUE AU BEURRE, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5