Hector Casier Vandeputte Radio Service Station Bijzondere keus van groote Peerpyramiden. Bloemtuilen en allerlei Bloemenversiering. 28, Boterstraat, Yper. VOORDEELIQ AANBOD Bruggesteenweg, 58, YPER Tel. 82 7 Onze Geranium - Bloemen. Aankcop van bloembollen. EISCHT DEZE MERKEN Stand der Groente- en Fruitteelten in het begin der maand November WETENSWAARDIGHEDEN Maakt uwe reclame aantrekkelijk en nuttig. PARKPLANTEN - SIERHEESTERS. HERSTELLINGEN VERWISSELINGEN Verhuren van PICK-UPS voor bruiloften en feesten. Leven de geheel-onthouders langer dan de personen die alkoholische dranken gebruiken Is visch het beste voedsel voor de her senen ZAKAGENDAS VOOR 1937 gracht zoowat 40 tot 50 centimeters diep, een meter breed en lang naarvolgens men er groensels wil in be waren. Omlaag legt men de andijvie, de selder en de witte chicor.ei met hun klompje aarde, met deze voorzorg echter de groensels niet te veel tegen elkaar aan te .sluiten. De kooien legt men ietwat schuins en de eene naast de andere in een grachtje van 15 cent. diep, dat men heeft gegraven heel op den bodem van den alge- meenen put. Dan wordt een tweede grachtje gegraven en de aarde die daar van voortkomt, dient om ten halve de eerste laag kooien te dekken, en alzoo doet men voor den ganschen oogst, dien men wil bewaren. Als de groote koude aankomt, ziet men boven de gracht een dak van persen of boonrijs, waarop men dan stroo, bladeren of aarde legt. Zoodra de vorst voor bij is, maakt men het dak gedeeltelijk bloot, en wan neer geen nieuwe aanval is te duchten, ruimt men maar .alles weg. Ook wortelen kan men in den put bewaren. Om deze te beschermen, legt men eerst persen, waarop stroo en aarde, die men duchtig opeentast. Bij hevigen vorst, bedekt men zelfs alles met stroo en beter nog met mest. Doch men zorge er voor in dat dak eene schouwpijp te laten, waardoor wat versche lucht inkunne. De geraniums of de pelargoniums zijn zoowel tuin- als kamerplanten, die naarmate de Winter nadert, in een vorstvrij vertrek moeten beschut worden. Er bestaat een Amerikaansche doenwijze die uit muntende uitslagen oplevert. Zij bestaat in het over winteren der geraniums zonder pot of aarde. De gera niums worden uitgeplant en de wortels ontdaan van alle aarde. Na al de zieke ranken en de nog groene twijgen zorgvuldig te hebben weggesnoeid, worden zij met een tiental te zamen in bundels gebonden, en in den kelder aan een kram of nagel opgehangen. Na korten tijd worden zij droog en lenig. In Maart plaatst men ze terug in pot, en ze worden veil gehouden onder glas tegen het nog gure weder tot half Mei. De planten loopen nu weer uit en moeten hier en daar bij gesnoeid worden. Het is echter beter in Augustus stekken te zetten en in 't voorjaar deze te verpotten. Deze jonge elementen zijn veel schooner en leveren mooiere en meerdere bloemen op. Immers de geraniums, zoowel als de menschen en de dieren, wor den met den ouderdom zwakker, en geven veel meer blad dan bloemen. Behoudt men echter oude individuen, dat is het noodzakelijk minstens eenmaal per jaar deze te verpotten. Er verschijnt nog dagelijks reclame voor zeer goed- koope reclamepaketten bloembollen. De belanghebben de liefhebbers en tuiniers worden er op attent gemaakt, dat deze goedkoope waar veelal bestaat uit bollen van mindere kwaliteit. Het gunstige seizoen van de planting, der in de lente bloeiende bollen, is thans ten einde en een bijzondere voorzichtigheid dient aan den dag gelegd om bij der gelijke aankoopen geen teleurstelling op te loopen. GROENTETEELT Het regenachtig weder van de maand October heeft den groei der wintergroenten gunstig beïnvloed. De plantingen van spruitkool, winter-Savooikool, lentekool en de zaaiïngen van veldsla en spinazie, staan goed. De vroegtijdige vorst van het begin der maand Oc tober heeft de plantingen van 'late tomaten, boonen, andijvie en latuw gedeèltèlijk beschadigd. De laatste tomaten van vollen' grottd werden doorgaans te vroeg geoogst. De late tomaten onder glas laten te wenschen over. De groei van de prei is vertraagd. De aardbeiplan tingen komen èoed vobr. De oogst van groenten uit vol len grond en het inkuilen van groenten voor den winter voorraad, geschiedden in onguhstige voorwaarden. Het aanjagen van witloof is thans in al de teelt centra aah'gbftg ën mén rekeht in 't algemeen op goede uitslagen. Dé prïjzén'stonden hoog, yoor de goede kwa liteit. Zij zijn nochtans op het einde der maand ietwat gedaald. De afzet is voor de meeste groenten bevredigend. De verkoop van roode en witte kabuiskoolen en van sel derie (laat te wenschen over. FRUITTEELT De vorst van begin October deed de bladeren der fruitboomen vroegtijdig afvallen, doch beschadigde geenszins het fruit dat nóg niet geplukt was. De late ooftvariëteiten werden dientengevolge te vroeg geoogst en men vreest dat zij minder goed zul len kunnen bewaard worden. Men heeft de laatste druiven van koude kas geoogst; De Royal eii de Frankenthaler werden zeldzamerde Black Alicanta komt thans op de markt. De Colman krijgt goede kleur, doch lijdt van de overtollige voch tigheid. De verkoop van fruit was in het begin der maand voordeelig. De prijzen zijn nadien gedaald, wegens den invoer van peren en appels uit het buitenland. De aandacht der frultkwéekers wordt bijzónder ge vestigd op de noodzakelijkheid der winterbespuitingen hunner boomen, om de eieren en larven van insecten, alsook de kiemen der ziekten te vernietigen. Een be sproeiing van 8 kg. Carbolineürn in 92 liter regenwater wordt aanbevolen, om de poppen der wormstekigheid en de eieren der bladluizen, welkp dit jaar groote schade aan de fruitboomen veroorzaakten, te vernieti gen. Wil men zijn zaken doen marcheeren, dan moet men er reclame voor maken. Hoemeer tam-tam er rond ge maakt wordt hoe beter. Maar niet ieder zaak beschikt over de daartoe noodige fondsen. Toch gebeurt het wel een keertje bij ieder zakenman dat hij strooibriefjes ten bate van den handel of de firma moet doen uitdeelen, aan kerk, station, cinema j of langs de straat. En wat zien wij over het algemeen Niet een op de tien menschen lezen het gekregene briefje. Waarom niet Het interesseert hun niet. Aldus moet bij het opmaken van de reclame een voorstudie vooraf gaan. Men moet ernstig bestudeeren hoe men het strooibriefje een aantrekkelijk uitzicht zal geven. Hoe men er een paar schlager-formules zal doen op uitko men. Formules die onmiddellijk aller aandacht trek ken... zoowel van jong als van oud, van rijk als van arm... en dan, steeds heel zakelijk beknopt zegt men er op wat men te zeggen heeft. Doch zorgt er in elk geval ook steeds voor dat uw strooibriefje niet onmiddellijk weggegooid worde. Tracht dat men er waarde aanhecht, en dat men het meeneme naar huis. Daarom breng op de rugzijde iets dat elkeen aanbelangt en nuttig isuren van aankomst en vertrek der treinen uit het plaatselijk station uur regeling van den autobusdienst die verbinding geeft met het omliggende; posttarieven tarieven voor facturen en kwijtschriften, enz... enz... De keus is werkelijk zeer groot. Maar men neme dan ook niet het goedkoopste, het meest ordinaire papier. U kan veel beter een goede kwaliteit nemen, en er voor zorgen dat uw strooibil jetten meegenomen worden. Het kost u wel is waar heel wat duurder, doch... alleen op deze manier kan uw reclame het meest doeltreffend zijn. En daarop moet het ten slotte toch neerkomen. (Nadruk verboden). De Redactie. Staats-Gediplomeerde Tuinbouwkundige Aanleg en Herstel ONDERHOUD van TUINEN van PARKEN en HOVINGEN. van eigen aanleg. Allerhande FRUITBOOMEN §H| Uitgelezen soorten ROZELAARS in vorm en stam. TELEFUNKEN PHILIPS NOVAK S. B. B. SCARABEE HIS MASTERS VOICE en alle andere goede radiotoestellen seffens verkrijgbaar in het - E cl m. CHRI8TIAE\ - Deze vraag is heelemaal geen mop. En wij wenschen evenmin een publiciteit te maken voor de herbergen. Doch wij moeten de waarheid eens onder oogen durven kijken. Welnu volgens statistieken van zekere levens verzekeringsmaatschappijen is de sterfte bij personen, die alkoholische dranken gebruiken ook bier en wijn inbegrepen lager dan bij de geheel-onthouders. Zelfs zijn er geleerden, waaronder Prof. Flessinger, die verzekeren dat het matig gebruik van wijn het leven merkelijk verlengt. Het is vanzelfsprekend dat het overdadig gebruik van dranken zeer nadeelig is voor de gezondheid. Maar een glaasje op een weg schijnt dan toch wel aan te raden te zijn. Hadt U reeds gehoord dat visch het beste voedsel voor de hersenen is En dat dienvolgens alle menschen die veel moeten studeeren, schrijven, rekenen, of an dere... hoofdbrekingen hebben, veel visch moeten eten Geneesheeren verklaarden dat zeer wetenschappelijk De visch is zeer rijk aan fosfoor. En hersenen die veel moeten werken, hebben een: groote behoefte aan fosfoor Doch nu schijnt het dat heer Atwater een Ame rikaan natuurlijk na zeer grondige ontledingen tot de overtuiging is gekomen dat de visch niet rijker aan fosfoor is dan het vleesch van andere dieren. Toch blijft hij visch aanraden, aan alle menschen die veel met het hoofd werken, en niet veel lichaamsoefeningen doen... omdat de visch minder vetstoffen bezit dan de andere dieren. ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 7