Ral van den Oudleeriingenbond F» I ff i- VrafafV Bal de l Union des Anciens élèves HET GROOT KUNSTCONCERT DER HARMONIE YPRIANA der Middelbare School te Yper Telling der Paarden en Voertuigen de l'Ecole Moyenne de l'Etat a Ypres ALLERHANDE NIEUWS ONZE SCHEEPVAART Uitslag van den Biljartprijskamp Handboogmaatschappij «Yper-Hoekje» VRIENDENSCHIETING 8 Ieder jaar wordt, door de Ypersche muzieklief hebbers, met belangwekkend ongeduld gewacht naar het eerste winterconcert van de Harmonie Ypriana't is op muzikaal gebied «The great Eventvan 't winterseizoen. En voorwaar, dit maal werd de verwachting van 't kunstminnend publiek overtroffen. De zaal van «Oud Yper» zat bomvol, tal van overheden hadden eraan gehouden, door hunne aanwezigheid, dit feest te vereeren. 't Publiek zocht te vergeefs naar den alge meen betreurden ondervoorzitter, Heer Arthur Weckesser, die bij ieder concert in de zaal rond wandelde met een gelaat waarop de fierheid over zijne harmonie te lezen lag. En of die fierheid verrechtvaardigd was Donderdag 11. overtrof dit galaconcert alle voor gaande in durf en in kunst. De sympathieke bestuurder Heer Francois De- ridder, wiens leiding betoovert, verwierf met zijne kunstvoelende keurschaar een welverdien den bijval. Op het uitgelezen programma prijkte als eerste nummer het werk van G. Pierné La Marche des Petits Soldats de Plomb gekenmerkt door zijn beslissende vlugheid. Het voorspel Semiramis van Rossini, door zijn bevalligheid en levendigheid, viel in ieders smaak. Met Dans les Steppes de l'Asie Centrale mieken wij kennis met den eigenaardigen Boro- dine. Een echt tafereel ontplooide zich langzaam en schilderachtig voor onze oogen. Het ballet van Casse-Noisettes van Tchai- kowsky, met zijn slavisch karakter, zijn ooster- sche bevalligheid en zijn zonderlinge chineesche muziek liet den besten indruk van sierlijkheid en vroolijkheid. Voorwaar een zeer aantrekke lijk stuk. Om te eindigen voerde de Harmonie de geest driftige en heldere Scène et Valse de Gretna Green van Guiraud, uit. Daarmeê was de prach tige reeks uitvoeringen van 't eerste deel ge sloten. Al de muzikanten dienen geloofd om hunne merkwaardige prestatie, doch de Heeren solisten Ossieur, Coffyn, Andries, enz. verdienen een gansch bijzondere melding. Na de rustpoos was 't de apotheose In een welgepaste tooneelversiering, die van beste smaak en gevoelen getuigt, vertolkten vier der beste kunstzangers uit onzen Koninklijken Muntschouwburg het majestueus operastuk Hé- rodiade van Massenet. Met Mevrouw Eglantine Deulin, eerste sopra no, de hartstochtelijke Salomé en met Mijn heer Richard, 1' baryton, de statige Herodes hadden wij vroeger reeds kennis gemaakt. Lenig en zuiver klonk de stem van Salomé weelderig en warm naar verlangen was Hero des En dan die streelende en zangerige eerste te norstem van Johannes rol vertolkt door den Heer Bricoult, die voor de eerste maal door het Ypersch publiek geprezen werd, alsook de sobere en talentvolle Phanuelondankbare rol ver tolkt door den Heer Maurice Dumoulin, eerste bas. 't Is ons onmogelijk al de schoonheden van deze selectie aan te stippen, want van 't begin tot t'einde was het een aanhoudende kunstopvoering. Op het klavier werd deze opvoering op meester lijke wijze aaneengeschakeld en begeleid door den Heer Vincent, den sympathieken pianist zangmeester aan den Kon. Muntschouwburg, die sedert lang te Yper geen onbekende meer is en die met recht een groot aandeel der toejuichin gen in ontvangst mocht nemen. Prachtige avond, waarvan de beschrijving on mogelijk de werkelijkheid weergeven kan. Het hartelijk applaus dat aan de kunstzangers te beurt viel bewees ten volle dat hunne kunst begrepen en gesmaakt werd. Aan het ijverig bestuur der Harmonie Ypriana, met de Heeren Armand Donck, eerevoorzitter, en Aimé Gruwez, voorzitter, aan het hoofd, stu ren wij onzen besten dank om de zoo heerlijke en kunstvolle uren die wij doorbrachten. Wij vergeten ook niet de liefhebbers die met zoowel smaak de décors van een echt Jeruza lem wisten te scheppen, met de medewerking van het gekend Huis Leroy, van Staden, van wien we reeds ter stede menige schoone schermen hebben bewonderd. Het eerste bal zal op Zaterdag 12 December, te 21 u. plaats hebben in de zaal Lapiere. Het Comi- teit heeft nogmaals de welwillende medewerking bekomen van het befaamd orkest The Rhythm King's dat verleden jaar zooveel bijval geoogst heeft. Ditmaal zal dit orkest versterkt worden met een bekenden negerzanger, die gedurende het zomerseizoen te Oostende een buitengewoon succes behaald heeft. Het Comiteit verwittigt het publiek dat de uit- noodiging strikt zal geëiseht warden aan den ingang der zaal. Niemand wordt dus toegelaten zonder uitnoodiging. De personen die er geen zouden ontvangen hebben kunnen zich richten tot den H. Bestuurder der Middelbare school. Mondstraat, 17, leper. ja» m wife Involge de bepaling der wet op de militaire opeischin- gen van 12 Mei 1927 zal de jaarlijksche telling der paarden, paardenvoertuigen en motorvoertuigen plaats hebben van 1 tot 20 December. De betrokken personen worden verzocht de aanplak- brieven te lezen, welke door toedoen van de gemeente besturen. gedurende de vijftien laatste dagen der maand November, moeten worden uitgehangen en waarop al de noodige onderrichtingen voorkomen. Le premier bal aura lieu le Samedi 12 décembre a 21 heures, a la salie Lapiere. Le Comité a obtenu de nouveau le concours du fameux or- chestre The Rhythm King's qui l'année pas- sée a obtenu un si grand succès. Cette année il sera renforcé par un réputé chanteur nègre qui pendant la saison d'été a constitué une attraction formidable a Ostende. Le Comité informe le public que les invitations seront strictement exigées a l'entrée de la salie. Personne ne pourra done entrer sans invitation. Celles qui n'en auraient pas regues sont priées de s'adresser au directeur de l'école moyenne de l'Etat a Ypres, 17, rue de la Bouche. YPER. Zonderlinge verdwijning. De 29 jarige Markey Marcel, inwonende bij Kesteloot Gustave, J Dixmudestraat, en in dienst zijnde van de Ypersche Centrale Brouwerij, had drie dagen verlof gevraagd en bekomen zoogezegd om in Engeland in den echt te treden met een engelsch meisje, waarmede hij hier kennis had aangeknoopt. Zijn drie verlofdagen zijn echter reeds verstreken en sedert Donderdag van ver leden week, dag waarop hij vertrok, heeft men hier noch taal noch teeken meer van hem gehad. Men vraagt zich angstig af wat er hem mag overkomen zijn en som migen stellen zich reeds de vraag zoo hij soms naar Spanje niet zou vertrokken zijn. Ruziezoeker. Zondag avond, rond 6 u. 30. bevond de genaamde Sinnaeve Marcel zich ter herberg De Visscherin de Boterstraat, waar hij, onder den in vloed van den drank, twist zocht met de andere ver bruikers en met zijn vuist moedwillig een bierglas aan stukken sloeg, waarbij hij zich aan de vingers kwetste. De baas echter miek er kort spel mede en stak den ruziemaker buiten. Dit stilde nochtans de woede niet van den bacchusvriend, die dan zijn vechtlust botvierde op drie velos, welke daar tegen den gevel der herberg stonden en die hij beschadigde. Solo-Schlem. Maandag avond werd in het café Central, Groote Markt, een solo-schlem gespeeld door M. Camille Christiaen met een zevende van klaveren aas en aas, vrouw, zot, tien, negen en acht van koekens. Zijn medespelers waren M. en Mevr. Lamoot-Dumoulin en M. Jules Demey. Proficiat, Camille. Gevaarlijk spel. Aan het huis van Dehaene Henri, op den hoek der Yperlee- en Tegelstraat, werd Dins dag middag een groote ruit gebroken door schoolkin deren, die zich aldaar vermaakten met steentjes, zelfs kleine stukjes ijzer of andere harde voorwerpen bij middel van een schietlap ver weg te slingeren. De ouders en onderwijzers zouden goed doen met dit uiterst gevaarlijk spelletje aan de kinders streng te verbieden en hen met klem te wijzen op het groot ge vaar dat zulk spel voor anderen oplevert. Moest een voorbijganger of een spelmakkertje door een steentje, met zulke kracht weggeslingerd, in het oog of elders getroffen worden, dan kan die persoon erg gekwetst, ja zelfs voor zijn leven verminkt zijn. De kinders geven zich niet altijd rekenschap van het gevaar dat aan sommige hunner spelletjes verbonden is. Aan de ouders en onderwijzers hoort de plicht hen dit wijs te maken en meer te letten op de spelen waar mede de kinderen zich vermaken. Een walgelijke kerel. Dinsdag namiddag vond de politie, in het smalle Appelstraatje, een kerel liggen die daar aan een natuurlijke behoefte had voldaan en, smoordronken zijnde, in zijn eigen vuil gevallen en blijven liggen was. Gelukkiglijk voor de politie, die me, de karwei belast was, kwam korts nadien de kolenwa gen van M. Degeest niet ver van daar voorbij en zoo kon het walgelijk pak, dat men schier niet wist hoe vast grijpen, bij de kolenzakken opgeladen en naar het po- litiebureel gevoerd worden. Daar kon de onhebbelijke dronkaard, zekere Wydoodt Achille, 43 jaar oud, van De Panne, zijn roes uitslapen. Gelukkige tappen. Een lot Nr 79.610 der Koloniale Loterij, 25<" snede, dat in de Banque de Bruxelles van Yper verkocht werd in deelen van een vijfde, is tijdens de trekking, welke Zaterdag laatst te Brussel plaats had, uitgekomen met de ronde som van 100.000 —————i frank zoodat er hier te Yper vijf gelukkigen zijn die elk de mooie som van 20.000 fr. zullen mogen oprapen. Opgepast voor de valsphe 20 frankstukken. Sedert eenigen tijd worden hier in de streek valsche munt stukken van 20 fr. in omloop gebracht. Deze stukken zi.in goed nagemaakt, doch kunnen toch herkend wor den daar de deelen van het beeld in relief blinkend zijn. Zij bevatten insgelijks een grootere verhouding tin of lood dan de echte stukken. Oppassen is de boodschap, wilt ge niei bedrogen worden. De aftruggelaar Desmet, van Kortrijk, zwaar ver oordeeld. Onze lezers herinneren zich nog aiien de afiruggeiarij te Yper gepleegd door Achiel Desmet, van Kortrijk, die hier in een klooster zoogezegde goud staven verkocht had en waarvoor hij reeds door de rechtbank van Yper gestraft werd. Om zijn koopers des te gemakkelijker te kunnen bedriegen, had Desmet voor ongeveer 55.000 fr. goudstukken uit Frankrijk naar België gesmokkeld. Voor dit laatste feit. waarvan het onderzoek insgelijks door den Heer Spilliaert, rechter lijke commissaris te Gent, geleid werd, werd Smetje door de Rechtbank van Kortrijk verwezen tot 8 maan den gevang en een fiscale boete van 400.000 fr., zijnde het bedrag der ontdoken rechten, te betalen aan den Staat die zich als burgerlijke partij had aangesteld. Na uitspraak van dit vonnis, werd Smetje geboeid naar het gevang weggebracht. BOESINGHE. Prachtig tooneelfeest. De familie kring Nut en Vermaak geeft op Zondag 20 Decem ber, om 6 uur. en op Zondag 27 December, om 3 uur, zijn derde wintervoorstelling in de zaal van het ge meentehuis. Wordt opgevoerd DE NIEUWE EDELMAN, gansch nieuwe operette in 3 bedrijven, door Paul Mersch, muziek van Emiel Martony. Prijzen der plaatsenEerste rang 5 fr. genummerd. Tweede rang 4 fr.Derde rang 3 frank. Kinderen beneden de 14 jaar betalen halven prijs. Kaarten op voorhand te verkrijgen Nr 3. Plaats. KOMEN. Moto gestolen. De genaamde Maeckel- bergh Alb. had zijn moto aan den gevel eener herberg J gezet doch bestatigde eenigen tijd nadien dat het voer tuig verdwenen was. Uit het onderzoek bleek dat men een persoon den Busbekesteenweg had zien oprijden en er nog een ander persoon had opgeladen. De opzoe kingen worden ijverig voortgezet om den dief op het spoor te komen. Hebt gij het gezien Hebt gij haar nieuw kleed gezien Ziet gij hoe mooi het is Welnu, 't is een oud kleed in 't nieuw gezet met de verfstof Coloro. Ook gij, gaat bij den drogist en vraagt Coloro, de beste verfstof. POPERINGHE. Brand. Woensdag avond, rond: 7 u., ontstond er brand in de schouw van het huis be woond door Henri Couwet, in de Groeninghestraai. Het vuur nam snel een dreigende uitbreiding, zoodat de hulp der brandweer moest ingeroepen worden. De pompiers kwamen spoedig ter plaats, doch moesten hunne tusschenkomst beperken tot het vrijwaren der nabijgelegen woningen. Het huis Couwet alsmede een aanpalende barak werden door het vuur totaal vernield. Binnengevaren Vrijdag 27 November 1936, de André(schipper De Boeuf) met 45 ton beurtgoed voor verscheidenen t de Alice(schipper La Haye) met 150 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leperde Karei Cogge (schipper Vannieuwenhuize) met 120 ton graan voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper. Zaterdag 28, 't Nieuw leper(schipper Vande Bossche) met 220 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Dinsdag 1 December, de Julia (schipper De Dob- belaere) met 35 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Donderdag 3, de Elza (schipper Vancauwenber- ghe) van de beurt Met Zorg met 23 ton beurtgoed voor verscheidenen. Weggevaren Vrijdag 27 November 1936, de «Stilla Juvans», (schip per Florijn) van de beurt Met Zorgmet 75 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 28, de André(schipper De Bceuf) met 35 ton beurtgoed voor verscheidenen. Donderdag 3 December, de Alice(schipper La Haye) met 50 ton oud ijzer, verzonden door de wed. Vandamme, leper. Waterhoogtetoestand normaal. SCHIP GEZONKEN Tijdens het stormweder van Dinsdag laatst is de boot «Pem», schipper De Bock, geladen met 110 ton maïs, 10 ton rogge en 10 ton cinquantino, bestemd voor de Heeren Blootacker en Vermeersch, handelaars te Yper, 's avonds rond 7 u. 30 in de Schelde te Dender- monde, nabij de spoorwegbrug, vergaan. Door het ge weld van den storm vaarde de boot tegen een poutrel of paal, waardoor een gat in het schip geslagen werd. De hulp der pompiers werd nog ingeroepen en alles werd aangewend om het schip te kunnen redden, doch te vergeefs. Het water drong zoo geweldig in het schip dat het pompen niet*kon baten en na eenigen tijd zonk het schip, met gansch zijn lading, de diepte in. Geluk kiglijk waren het schip en de koopwaren verzekerd. van Zondag 29 November ter Herberg In den Slachter Boomgaardstraat. 1° prijsVanderhaeghe Alfons, leper en Samyn Joel,. Poperinghe. 2'' prijsBrutsaert Achiel, en Vermeulen Michel. Proven. 3P prijs Cappelaere Henri en Moentjes Omer, leper. 4'' prijsThomas Gaston, leper en Verstraete Valere. Isenberghe. 5' prijsDeknudt Georges, leper en Vlaminck Joseph. Isenberghe. De leden der Ypersche Handboogmaatschap pijen worden uitgenoodigd tot de die zal plaats hebben in de verwarmde zaal der- herberg Au Saumon den Maandag 14 Decem ber, om 5 1/2 uur stipt. Inleg 5 fr. 50 te verschieten in vogels van 2,50- i frank zooals gewoonte.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8