0$ TANDPIJN DEN T O G E N E Voor 60 fr. per maand Edm. CHRISTIAEN 2 6 fr. de flesch in alle apotheken. V Handels- en Nijverheidskamer van Yper JAARVERSLAG kunt U zich deze prachtige NOVAK Radio, het laatste sukses der radio-con structie, aanschaffen bij 28, Boterstraaf, YPER Tel, 301 NOVAK JUNIOR LUXE Comptant 1450 fr. EERVOL ONTSLAG iets schuilt in deze zaak, dat de tegenwoordige autobusuitbating, spijts de groote verliezen en mislukking op financieel gebied, enkei en alleen behouden wordt om wille eener financieele macht. De interpellatie in de Kamer van Volksvertegen woordigers welke zal plaats grijpen tijdens de bespreking van het budget van het Ministerie van Verkeer zal wellicht wat klaarte brengen in deze zaak het moet De N. M. B. S. welke een verhooging der tarie ven op den Spoorweg voorstelde heeft ditmaal een weigerend antwoord ontvangen van het Mi nisterie van Verkeer. Voor de beslissing te ne men heeft de Heer Minister een onderzoek inge steld bij de Groot Industrie, Handelskamers enz. Nu het gaat om de herinrichting van het trein verkeer tusschen leper en Rousselare, ten on rechte afgeschaft, zal de Heer Minister van Ver keer, welke thans persoonlijk deze zaak onder zoekt, durven een beslissing nemen welke niet zou beantwoorden aan de motiën en wenschen uitgedrukt door de Gemeentebesturen der streek, Bestendige Deputatie, Handels- en Nijverheids- kamers ...of zal hij gehoor geven aan de persoonlijke opvattingen van zeker personen welke enkel ver dedigers zijn van financieele en privaatbelangen Zooals overal in het land eischen wij een trein verkeer met de autobusuitbating (privaat)... des te meer dat de afschaffing der treinen enkel voor- loopig was en de financieele uitslagen een volle dig fiasco daarstellen Het moet voor goed uit zijn met die financieele dictatuurWij vertrouwen er ons op dat de Heer Minister van Verkeer, onpartijdig, buiten alle invloeden, zijn beslissing zal nemen en indien noodig bevelen wordt gestild, weggenomen door de DENTOGÈNE Opgeleteischt Zaterdag laatst, 5" dezer, hield de Handels- en Nijverheidskamer van Yper, haat jaarlijksche algemeene statutaire vergadering, welke door een groot getal leden bijgewoond werd. De Heer H. Vermeulen, voorzitter, opende de vergadering, waarna de Heer Ed. Toussaert, se cretaris, lezing gaf van het volgende Mijne Heeren, Overeenkomstig artikel 22 onzer statuten, heb ben wij de eer heden verslag over onze werk zaamheden gedurende het jaar 1936 te geven. Het Bestuur vergaderde regelmatig en ver scheidene algemeene vergaderingen hadden plaats. Onze leden genoten de zeer belangwek kende voordracht van den Heer Ingenieur De Meyere, Regeeringscommissaris voor het grens- arbeidersgebied. Het bestuur richtte ook een cine- mavertooning in, tijdens dewelke propaganda films onzer regeering gegeven werden, namelijk over onze beiaarden, de meubelfabricatie, het katoenweven en de geschiedenis van Congoland. Het was een prachtige vertooning. In ons verslag van verleden jaar verheugden 1 wij ons over het besluit van den Heer Minister De Man, betreffende het herstel der vaart Yper- Komen. Thans hebben, onder het Ministerie van den Heer Merlot, de invloeden, die tegen Yper werken, de overhand gekregen en wij zien ons verplicht den strijd her aan te vangen. Wij heb ben dit met nieuwen moed gedaan, overtuigd van het goede recht onzer zaak en de zekerheid onzer overwinning. Wij hebben, voor het herstel der vaart Yper-Yzer, even groote moeilijkheden ontmoet en met taaien wil hebben wij gezege vierd. Na het bezoek van 30 September bij den Heer Minister Merlot en na vruchteloos naar de komst gewacht te hebben van denzelfden Minister, die beloofde de vaart Yper-Komen ter plaats te ko men bezichtigen, vergaderde de Handelskamer op 5 November 11. in algemeene vergadering om kennis te nemen van den toestand en de weerleg ging te hooren van de zoogezegde hooge kosten van het herstel. Op 22 November hadden wij een vergadering van het bestuur met Heeren Man datarissen en Burgemeesters. Daar werd op on tegensprekelijke wijze bewezen dat de beweeg redenen van het Hooger Bestuur van Bruggen en Wegen, betreffende de spijzing der vaart Yper- Komen, niet ernstig zijn en dat er daartoe ruim schoots water genoeg beschikbaar is. De Heer Senator Vandenbulcke nam het op zich den Heer Minister Merlot daarover te interpelleeren. Deze vergadering kreeg kennis van een schrijven van den Heer Gouverneur, meldende dat hij, in naam van de Bestendige afvaardiging, aan den Heer Minister Merlot een wensch gezonden had ten voordeele van het herstel der vaart Yper-Komen. Uw bestuur heeft nu aan al de Burgemeesters en gemeentebesturen gevraagd een wensch in denzelfdên zin op te sturen. De uitslag der scheepvaart op de vaart Yper- Yzer zal dit jaar de 50.000 tonnen overtreffen. Het is prachtig en het doet ons terugdenken aan den tijd toen men, in het Hooger,BestüUr van Bruggen en Wegen, juist zooals nu voor de vaart Yper-Komen, het economisch nut van dezen waterweg loochende... Het waren weliswaar an dere heeren. maar de geest van genegenheid voor onze geslachtofferde stad en streek was er de zelfde... en de vaart Yper-Yzer is er toch ge komen. Zondag li. werd, op initiatief van uw bestuur, het eerste Ypersch schip 't Nieuw Yper» door den Zeer Eerwaarden Heer Deken Vermaut plechtig gedoopt. De Heer J. Vanderghote, Bur gemeester, was peter en Mevrouw Hector Ver meulen meter van het schip. De Heer Bestendige afgevaardigde Lommez sprak in naam van den Heer Gouverneur, die belet wasde Heer Hec tor Vermeulen in naam der Handelskamer en de H.er Burgemeester Vanderghote in naam der stad. Meest al de overheden der stad en een tal rijk publiek waren tegenwoordig. Het is een plechtigheid die zal dagteekenen in de geschie denis en kenschetsend is van het nieuw leven dat Yper ingaat. Wij mogen* eens te meer ons genoegen uitdruk ken over de voortdurende verbetering van het wegennet in ons arrondissement. Zelfs het Ko- mensch R out je is thans in orde en ons stads bestuur verdient ervoor geprezen te worden. I)e spoorwegverbindingen zijn hier weinig ver beterd en c'e redetwist betreffende het her in voege brengen der spoorlijn Yper-Rousselare duurt steeds v.ort. Uw voorzitter nam deel aan het onderhoud met den Heer Thelismar, Kabi netsoverste van den Heer Minister van Verkeers wezen. Wij drukken de hoop uit weldra het goede nieuws te ontvangen dat de Heer Minister en het bestuur der Nationale Maatschappij van Spoor wegen een oplossing gevonden hebben die alle belanghebbenden voldoet. Uw bestuur teekende krachtdadig protest aan tegen het afschaffen der bewaakte spoorover wegen van Yper-Hoekje en Boesinghe Statie. Wij kunnen verheugend nieuws geven betref fende de lijnen der Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. Afgevaardigden van uw be stuur namen deel aan vergaderingen met het bestuur der buurtspoorwegen, die de herinrich ting dezer lijnen met motorwagens voor gevolg hadden. De bekomen uitslagen zijn belovend voor de toekomst. De werken, uitgevoerd door het stadsbestuur aan Dickebuschvijver, vestigen onze aandacht. Zij moeten dienen om de watervoorziening te verbeteren en te verzekeren en zijn onder alle opzichten van het hoogste belang voor de toe komst onzer stad. Ook het herstel der Hallen gaat langzaam zijn weg. doch toekomende jaar, voor onze veer tiende Handelsfoor, zullen wij over het nieuw herstelde gedeelte nog niet kunnen beschikken. Wat gezegd van de taksen en belastingen Zij blijven steeds even drukkend en de tegenwoor dige sombere tijden zijn niet van aard om, op dit gebied, een merkelijke en spoedige verbete ring te zien ontstaan. Öp het oogpunt van Toerisme wafe 1936 een bijzonder vruchtbaar jaar. De roem van Yper's Last Postbreidt zich steeds meer en meer uit en verscheidene zeer hooge bezoekers woon den de plechtigheid bij. Het Last Post Comiteit verloor zijn zoo gewaardeerden voorzitter en stichter, den Heer Vandenbraambussche, en uw bestuur deelde mede in den rouw. Uw voorzitter neemt deel aan de vergaderin gen van het voorloopig bestuur, belast een offi cieel Comiteit tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer te stichten. Zooals onze leden het weten, werd onze Han delskamer wettelijk bevoegd de exportcertifica ten uit te geven, maar thans moet zij zich aan passen aan de nieuwe ingevoerde schikkingen. Te dien einde had hier Donderdag 11. een zeer belangwekkende vergadering plaats van leden van uw bestuur én belanghebbenden met den Heer L. Gerard, Hoofdbestuurder van Nijverheid in het Ministerie van Economische Zaken. Uwe afgevaardigden volgen regelmatig de ver gaderingen van de Federatie der Handelskamer. De afgevaardigden van het Comiteit voor ver dediging der scheepvaart in de Yzerkom nemen ook deel aan de bijeenkomsten van het Nationaal Comiteit voor de Verdediging der Binnenscheep vaart. Onze betrekkingen met de andere Handels kamers zijn altijd even goed. Uw voorzitter miek deel uit van het comiteit dat de Heer De Meyere, Regeeringscommissaris voor het grensarbeidersgebied, raadpleegde. De Heer De Meyere voltooide daar een buitenge woon merkwaardige taak, die overal de meeste bewondering verwekte. Wij moeten echter de opmerking maken dat onze streek en stad in dit verslag de plaats niet innamen, welke haar als groote en beroofde slachtoffers van den oorlog toekwamen. De Maatschappij Ons Onderdakzet hare taak voort en weldra zal geheel het verlaten ge deelte van St Pieters in een gezond en schoon werkerskwartier herschapen zijn. Mijne Heeren, daar is het bilan van uwe Han delskamer voor het jaar 1936. Gij ziet er de taak van morgen en het nut van het bestaan uwer Handelskamer. Het verslag toont u welken steun uw bestuur van u van doen heeft om zijne taak voort te zetten en vooral op dit oogenblik nu dat de economische toekomst van Yper opnieuw be dreigd is. Mijne Heeren, gij zijt heden geroepen om vier bestuursleden te benoemen. Het mandaat der Heeren Glissoux Eugène, Seys Ernest, Toussaert Edouard en Vandevoorde Leon, is geëindigd. Zij zijn herkiesbaar. De Heer schatbewaarder, Daniel Van Lede, zal u verslag geven over den financieelen toestand alsook het voorstel van begrooting voor 1937 voorlezen. Ónze taak Ued. het jaarverslag vóór te leggen is hiermede volbracht. Vervolgens werden de rekening 1936 en de be grooting voor 1937 goedgekeurd en de vier uit tredende en herkiesbare besuursleden' met een parige stemmen herkozen. Tijdens de mededeelingen werd er o. m. kennis gegeven van het volgend ministerieel antwoord Ministerie Brussel, van Economische Zaken den 3 December 1936. Kabinet van den Minister Den Heer Voorzitter van de Handels- en Nijverheidskamer van en te Yper. Mijnheer de Voorzitter, Ik heb wel uw schrijven d.d. 9 November 11. ont- vangen. Het hangt van het Parlement af de wetgeving be- treffende de groote magazijnen ten spoedigste te zien toepassen. Op mijn verzoek zal het Parlement nog deze week de behandeling van dit wetsontwerp ter hand nemen. Wat het overige betreft, raad ik U aan U in be- trekking te stellen met den Heer Collin, Koninklijke Commissaris voor den Middenstand, 15, Jacques de Lalaingstraat, te Brussel. Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, de betuiging mijner achtingsvolle gevoelens. De Minister, (get.) Van Isacker. Hierop ontstond er een zeer belangrijke bespre king, waaraan verscheidene leden deelnamen, en ten slotte werd er besloten dat het Bestuur der Handelskamer op Vrijdag, 11" dezer, opnieuw zou bijeenkomen om de zaak verder te onderzoe ken en een comiteit samen te stellen belast met het opmaken van een verslag over den toestand van den middenstand hier te Yper. 5 lampen Anti - fading - stroomfilter dynamieke luidspreker 6 duim stroom - antennesteker klankregeling Bij koninklijk besluit van 23 November 1936, wordt, met ingang van 15 Januari 1937, aan den heer Verougstraete (A.), op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van griffier van de provincie West-Vlaanderen. Hij wordt gemach tigd aanspraak te maken op een pensioen, tot het voeren van den eeretitel van zijn ambt en het dragen van de ambtskleedij. Bij gelegenheid van zijn oppensioenstelling, wordt aan den heer Verougstraete (A.), het kruis van commandeur in de Leopoldsorde toegekend.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2