RUBENS Chez PASCAL GEMEENTERAAD VAN YPER Het Sinte Barbarafeest der Pompiers ONZE SCHEEPVAART Algsmesne Voorwaarden van het- Vervoer per Beurtschip TOUS COSTUMES MARCHAND - TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES o Zitting van Maandag 14 December 1936 om 18 ure ten stadhuize, die gebeurlijk zal voortgezet worden op Dinsdag 15 December aanstaande. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 30 No vember 1936. 2. Stadseigendommen Overdracht van pacht. 3. Openbare Onderstand Waschinrich- ting Verbeteringen en uitbreiding. 4. Openbare Onderstand Ontslag van pacht en openbare verpachting van een hofste deken. 5. Openbare Onderstand Begrooting over het dienstjaar 1936 Wijzigingen. 6. Openbare Onderstand Begrooting over het dienstjaar 1937. 7. a) Stedelijk Leerwerkhuis b) Stedelijke Huishoudklas Begrootingen voor het jaar 1937. 8. Taksverordening op het openen van nieuwe herbergen. 9. Provinciale Paardenkweekbond Aan vraag om toelage. 10. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1937. 11. Vernieuwing voor één jaar van 1° a) 90 opcentiemen op de cedulaire grondbelasting van den Staatb) 90 opcentiemen op de inkoms ten der roerende in België aangewende kapitalen; c) 90 opcentiemen op staatsbedrijfsbelasting. 2°) 28 opcentiemen op staatsbedrijfsbelasting op wedden, loonen en pensioenen. 12. Taksverordening op het Slachtrecht Hernieuwing voor één jaar. 13. Taksverordening op de Balkons en Log gias 'Hernieuwing voor vijf jaar. 14. Taksverordening op het straatgebruik Herziening 30 in plaats van 40 van de hoofdsom van staatsgrondbelasting (voor de ge bouwde eigendommen en de bouwgronden) en 15 in plaats van 20 van genoemde hoofdsom (voor de niet bebouwde eigendommen). 15. Mededeelingen. Zondag laatst vierden de leden van het stede lijk brandweerkorps den naamdag hunner pa trones, de Heilige Barbara. Om 11 u. 's voormiddags begaven ze zich, voor afgegaan door de.Harmonie Ypriana, naar de woning van Commandant Vergracht om er hun- _ne vlag af te halen. Van zoodra deze te voor schijn kwam, werd door de klaroenen de groet aan de vlag geblazen en door de Harmonie Ypriana het vaderlandsch lied aangeheven. Ver volgens toog de stoet naar St Maartenskathedraal waar, om 11 u. 30, de St Barbaramis werd opge dragen. Na afloop der kerkelijke plechtigheid, begaf de stoet zich naar de Groote Markt Koning Albert tot rechtover het stadhuis, waar de Heer burge meester het pompierskorps in oogenschouw nam en aan M. Valère Pyncket, onder-officier bij het stedelijk brandweerkorps, de gouden medaille der orde van Leopold II, hem bij koninklijk be sluit van 15 November 11. toegekend, opvestte. Onder het bevel van Commandant Vergracht, defileerde het pompierskorps vervolgens vóór de stedelijke overheid en sloeg daarna de Dixmude- straat in om het vaandel terug te brengen naar het huis van M. Vergracht, waar een beschink plaats had. Hiermede was het officieel maar niet het voor naamste gedeelte van het feest afgeloopen. Im mers, de pompiers vereenigden zich daarna rond een welgedekte tafel en lieten zich de smakelijke spijzen en lekkere dranken uiterst wel bevallen. Tijdens dit banket, dat gansch den namiddag in beslag nam en door de meeste vroolijkheid ge kenmerkt was, werden verscheidene heildronken ingesteld op de gezondheid van ons geliefd Vor- Vervolg onderaan volgende kolom). De tentoonstelling in de Orangerie te Parijs vestigt andermaal de aandacht op Vlaanderen. Wat Rubens is geweest voor de West-Europeesche beschaving dient herinnerd tot verheerlijking van ons land en volk. Met de Van Eycken bouwt de Vlaamsche ziel zich uit in de volle glorie van haar mystiek leven, al behou den de vormen een middeleeuwsche stijfheid en heeft het landschap een geijkt uitzicht. Geleidelijk had de rijkdom onze gewesten verlaten en geraakte de kunst op het achterplan der belang stelling. Toch bleef er traditie. Vanderweydén en Memling zijn middeleeuwers. Q. Metsijs insgelijks. Een nieuwe houding, aangaande de natuur, ontstaat in Noord- Nederland met Lucas van Leyden. Maar de volle maat van anatomische raakheid wordt gegeven door P. P. Rubens. Breughel, leerling van J. Bosch had, in zijn onrustig zoeken en zijn onovertreffelijke geestigheid en levens wijsheid. de banden der geestesverdrukking doorge broken. Zijn spot was een geesel. Na de mislukking van de politiek van Alva, zwaaien Albert en Isabella den schepter. Zeer godsdienstig, had den zij meest oog voor den eeredienst. De kerken be schikten over de noodige sommen om de traditie van weelde van vroeger, ten minste in dit domein, te be waren. De Rococostijl viert hoogtij en de kunstschil ders vinden gelegenheid voor versiering. Rubens kwam op een gunstig oogenblik. Zijn vader, Doctor in de Rechten, was als hervormde gevlucht naar Keulen en was er raadsheer aan het hof van den Zwijger. Zijn moeder, M. Pijpelinx, was een uitgelezen vrouw dit blijkt uit haar brieven. De echtgenoote van Willem Anna van Saksen was romantisch aangelegd en wist den raadsheer van het hof in haar zondige listen te vangen om hem daarna aan de gevolgen eener roekelooze daad prijs-te geven. Doch M. Pijpelinx bezat een te groot hart om haar echt genoot in deze niet te redden. Haar brieven aan den gevangen zijn modellen van wijze liefde en vergevings gezindheid. Bezat zij ook niet acht kinderen, waaronder Pierre-Paul, nummer zeven, wier eerbaarheid en on schuld moest gered worden. Deze edele vrouw moet op Pierre-Paul een gulden invloed hebben uitgeoefend, want in zake hoogere kunst heeft de ziel haar woord te spreken. Dr Jan geraakte eindelijk uit het gevang en overleed enkele jaren daar na, na zich tot katholiek te hebben bekeerd. Hij werd met grooten sier in de St Pieterskerk te Keulen begra ven. De familie Rubens keerde naar Antwerpen terug. Zonderling toeval van het lot. De woonst, door Mevr. Rubens verlaten, werd betrokken door M. de Medicis, de Fransche koningin, in ballingschap. Op elfjarigen ouderdom kwam Rubens in den leer bij T. Verhaegt, een fijn besnaard kunstenaar, die hem zeer gunstig beïnvloedde. Daarna werd hij opgenomen in het atelier van Adam van Noort, behept met onstuimige driftbuien. Pierre- Paul kon er niet lang aarden. Alleen Jordaens kon het er houden omdat hij verliefd was op 's meesters dochter, een tegenbeeld van haar vader. Pierre-Paul is aan van Noort zijn liefde-voor Veronèse verschul digd. De jonge schilder komt daarna terecht bij Otto van Veen, vermaarde portretschilder. De meester bracht zijn begaafden leerling aan het hof, waar zijn beleefde manieren hem de harten veroverden. Rubens was daarbij zeer verstandig. Op veertien jaar sprak hij zeer vloeiend latijn. Mevrouw Rubens deed hem, als page, in dienst bij gravin de LaLeing, waar hij de men- schen'van nabij leerde kennen. Doch de onverbiddelijke roeping stoorde den knaap. Teekenen, schilderen, Gods schepping nagaan, scheen hem een genot zonder weerga. Beladen met aanbeve- lingen van het hof, begeeft hij zich in 1600 naar Italië, droom aller kunstvoelende zielen van het tijdstip. Hij was toen 23 jaar oud. Te Venetië komt hij in aan raking met den graaf van Mentoua, die hem als schilder aan zijn hof hecht. Maar zijn beschermer schijnt wei nig oog te hebben voor de oorspronkelijke gaven van Rubens en verplicht hem kopijwerk te leveren. Geluk - kiglijk weet deze persopnlijkheid te leggen zelfs in dit werk. Hij wordt met eeh boodschap gezonden naar Val- ladolid bij hertog Lerme. Wanneer hij na een lange en vermoeiende reis er aanlandt ,zijn de doeken, die hij namens zijn meester moet aanbieden, erg beschadigd. Er blijft den boodschapper slechts over de werken der meesters te herstellen in der haast. Zijn verbeteringen onderlijnen nog meer de eigenschappen van Raphaël, Coreggio, enz. Doch zijn meester bleef hem toch als minderwaardig behandelen. Naar Antwerpen geroepen voor de ziekte van zijn moeder neemt Rubens zeer diplomatisch af- stenhuis en op den bloei van ons pompierskorps, en werd door Commandant Vergracht aan Lui tenant Dochy, geneesheer bij het korps, een geschenk aangeboden ter gelegenheid van zijn 35 jaar dienst bij het brandweerkorps van Yper. scheid van zijn onbehendigen mentor. Hij komt te laat om zijn moeder den laatsten groet te bieden. Zeer ongelukkig zwerft hij rond. De lucht is hem te grijs, de atmosfeer te killig. De groote mees ters ontbreken hem om zijn geestdrift te voeden. Hij wordt ontboden aan het hof te Brussel om de aartshertogen te conterfeiten. Zeer gevaarlijke zaak daar Isabella, vooral, weinig bevallig van uiterlijke is. Maar een liefde-ydille overwint zijn heimwee. Hij treedt in het huwelijk met I. Brandt, dochter van den Regent secretaris van het hof. Nu ontluiken de sterke hoedanig heden van den jongen meester. Zijn techniek was mees terlijk geworden door acht jaren nabootsing der groote meesters. Doch verklaart hij Ik heb altijd voor prin cipe genomen, mij nooit met andere te versmelten hoe groot ze ook waren.De copieën van Coreggio, Vero nese, Michel-Angelo, bewaard in de Louvre en elders, getuigen van deze waarheid. De copie van Adam en Eva van Titiaan, te Madrid bewaard, heeft de zelfde afmetingen als het oorspronkelijke, maar teekening en kleur verraden het meesterschap van R. Tusschen R. en Michel-Angelo zijn er trekken van ge lijkenis. Zij hebben beiden schrik voor de overdrijving der vormen, voor een tragische afdrukking der zaken. Beiden zijn de dichters der coloriet. Maar R. is meer vruchtbaar. Zijn genie berust in de ongewone bruik baarheid zijner techniek en zijner gestadige inspiratie. Niet min dan 1300 doeken, gemiddeld van 200 vierkante voet, zijn van zijn hand. Het laatste oordeel in de Pina cotheek meet 260 v. v. De gaanderij der Medicis telt twintig groote tafereelen. De Jesuiten bestelden hem 29 groote doeken. Rekening houdende dat M. A. vroegtijdig stierf be reikt dezes vruchtbaarheid maar 1/3 van deze van onzen landgenoot. De Italiaan werkt bij tusschenpoo- zen. Bij Rubens vloeit de scheppingskracht bij breede regelmatige stroomen. Deze meester beoefent alle onderwerpenGeschiede nis, godsdienst, allegorie, huiselijk leven, portret, bac chanalen, dieren, kinderen. Beziet Christus met den bliksem gewapendzijn opstandigen zijn cenakel van heidensche goden 't Cyrushoofd, met bloed doordrenkteen leeuwenjacht; zijn bekoorlijke landschappen, in den avond zijner dagen geborsteld. In allen heeft hij meesterschap en elegantie. Is hij voor deze laatste hoedanigheid niet vermeld als de meester van Watteau In 1626 sterft I. Brandt. Een paar jaar nadien huwt hij met H. Fourment die slechts 17 jaar oud was. Hij betrok met haar een buitengoed te Elewijt, in Brabant, waar hij gelukkig leefde, want Helene schonk hem drie kinderen. Rubens werd staatssecretaris en werd vervolgens zaakgelastig de aan de hoven te Madrid, Londen, Parijs, waar hij met eer en de kostelijkste geschenken werd beladen. Doch kon hij het daar het hooge genot der kunst niet bereiken. Gekwetst door 'n gearmorieerden vijand keerde hij terug naar de kunst waarin de hooge hoe danigheden van ziel en techniek hem telkens en telkens triumphen berokkenden. Wij willen niet verder uitweiden over de schitterende hoedanigheden als staatsman van R. Het volstaat ons de aandacht te vestigen op dezen ongeëvenaarden vorst in het rijk der kleuren en vormen. Hij was de synthese van wat ons volk in het domein van het verstand, de zedelijke waarde en de voornaamheid kan presteeren. Zijn roem heeft honderden jaren de kunstwereld be- heerscht. Zijn persoonlijken glans heeft Vlaanderen en België verrijkt, een glorierijke bladzijde in de wereld geschiedenis geschonken. Staan wij heden aan den vooravond van nieuwen opbloei van de gaven van ons volk Wij wenschen hetLiefde voor onze groote kunstenaren is onze toe komst voordeelig. Daarom schreven wij deze enkele lijnen. J. T. Binnengevaren Vrijdag 4 December 1936, de André (schipper De Boeuf) met 15 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 5, de Honorine (schipper Roeland) met 221 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Maandag 7, de Nijverheidsvriend (schipper Ver- tente) met 125 ton potasch voor M. Talpe, Kortrijk. Dinsdag 8, de «Maria», (schipper Vande Bossche) met 110 ton graan voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper. Woensdag 9, de Matadi», (schipper De Bruyne) met 190 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Donderdag 10, de Stilla Juvans (schipper Florijn), van de beurt Met Zorg met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen. Weggevaren Vrijdag 4 December 1936, de Elza (schipper Van- cauwenberghe), van de beurt «Met Zorg», met 30 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogtetoestand normaal. De Vereeniging der Belgische Beurtschipperij heeft de algemeene voorwaarden voor het vervoer per beurt te water, welke geregistreerd werden ter Griffie van het Arrondissement Antwerpen, den 28 October 1936, neergelegd ter Griffie van de voornaamste Handelskamers van het land, en namelijk van Antwerpen, Brussel, Luik, Gent, Brugge, Oostende, Kortrijk, Dendermonde, Leu ven, Audenaerde, Doornik, Turnhout, Hasselt, Geeraardsbergen, Aalst, Veurne, Mechelen, Moes- croen, Nieuwpoort, St Niklaas, Thielt en Yper. In deze algemeene voorwaarden wordt er breed voerig gehandeld over den vrachtbrief, de aan bieding der goederen, het laden, de merken der colis, het gewicht, de verzekering, de aflevering, de klachten, de verantwoordelijkheid, de gevallen van overmacht, de inningskosten, de ledige colis, de verbintenis en de geschillen, al inlichtingen welke zoo voor verzenders als voor bestemmelin gen van het grootste belang zijn. Deze algemeene voorwaarden van de Vereeni ging der Belgische Beurtschipperij kunnen door de belanghebbenden, die er kennis van wenschen te nemen, in het Secretariaat der Handels- en Nijverheidskamer van Yper geraadpleegd worden. La maison enseigne gratuitement a tous les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5