8 NOS SOIREES ALLERHANDE NIEUWS HANDBOOGSCHIETINGEN Handbcogm~,atschappij «Yper-Hoekje» VRIENDENSCHIETING Stedelijk Slachthuis van Yper STAD YPER TENTOONSTELLINGEN DUIVENHOKKEN Election de Miss Ypres 1937 pour le titre de Miss Belgique Burgerlijke Stand van Yper Burgerstand van Zonnebeke Burgerstand van Wytsehaete Burgerlijke Stand van Langemarck Les membres de notre groupement savent-ils que l'intéressante séance de vendredi dernier a bien manqué de nous échapper Ce ne fut en effet qu'aux toutes dernières heures que la con férence de Monsieur l'Avocat Robert Gillon nous fut enfin assurée, ce grace a l'inlassable dévoue- ment et a la diplomatie de M. Eug. Glissoux, qui s'imposa un important déplacement pour aller repêcher le ponctuel sénateur appelé pour le méme soir a une séance du Sénat particulière- ment importante. Nous assurons done notre gra- j titude au plus actif de nos commissaires, et sur- tout, pour lui avoir cédé en pareille occur rence, au distingué conférencier a qui nous devons le privilège d'une causerie étendue et abondamment documentée. Privilège, certes, car la singulière originalité des espagnols, les sentiments de ces personnages qui apparaissent si fantasques a notre placidité nordique, leurs curieuses réactions sur tout, ne pouvaient nous être expliqués que par un com- patriote qui a largement pénétré parmi ces popu lations d'au dela des Pyrénées, et qui a su les comprendre. Durant toute la causerie, M. Gillon s'est révélé le psychologuetrés surpris a ses débuts en Espagne, curieux et attaché ensuite a saisir ce qu'il y a de particulier chez l'espagnol, averti enfin et indulgent malgré tout a legard de ces éléments complexes qui s'entre-tuent actuelle- ment avec une rage vraiment inégalée. M. Gillon a complété son exposé par des con- sidérations déduites de l'histoire assez lointaine de l'Espagne. II connaït celle-ci a fond, ce qui montre bien l'attachement tout particulier qu'il apporte a l'examen du tragique problème ibé- rique. Ces considérations accordèrent beaucoup de vraisemblance a des causes éloignées, aux- quelles le fin causeur croit devoir attribuer en grande partie la tragédie actuelle. Nous sommes cependant incités personnellement a croire que, malgré les faits sociaux qui ont, en effet, déja agité les espagnols. cette lamentable tuerie a des causes uniquement proches de notre époque, que ces causes ne seraient done pas particulières a l'Espagne, que nous serions done plus pressam- ment menacés dans nos sages institutions et notre j paix intérieure si nous relachions notre vigilance en accordant une part trop grande de responsa- bilité aux particularités de l'histoire de l'Espagne et a la singularité des habitants de ce pays. Ceci dit au fil de la plume, soulignons cepen dant que la théorie de M. Gillon, telle qu'il l'a exposée, parait extrêmement séduisante, et que nous souhaitons qu'en beaucoup de points elle soit plus vraie que nous ne le supposons. Elle révèle en tout cas un esprit subtil et noblement dévoué a la vérité dans les recherches difficul- tueuses. Nous le remercions au nom de tous, et nous souhaitons vivement d'avoir, au cours d'une pro- chaine saison, le grand avantage de le réentendre a notre tribune. R. D. LIGGENDE PERS ZONDAG 13 DECEMBER 1936 Om 3 uur: ARMENTIÊRESALLIANCE (bij Pal lade) Oppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, ieder 40 fr. Twee kallen, ieder 20 fr.45 vogels van 12 fr. voor 50 schutters. Inleg 15 fr. Om 3 I uur GHELUWEOppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, ieder 40 fr.Twee kallen, ieder 25 fr. en 37 vogels van 15 fr. voor 50 schutters. Inleg 17 fr. Om 3 1 uurMARCKE Oppervogel 80 fr. Twee zijd vogels, ieder 40 fr.Twee kallen, ieder 25 fr.20 primes aan 20 fr. en 60 vogels van 15 fr. voor 100 schutters. Inleg 17 fr. DINSDAG 15 DECEMBER 1936 Om 5 uur MOORSLEDE, bij M. BogaertOppervogel 80 fr.Twee zijd vogels van 40 fr.Twee kallen van 25 fr. en 86 vogels van 15 fr. voor 100 schutters. Inleg 17 fr. ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 Om 5 1 uurbij Cam. LIPPINOIS, Rijsselsteenweg Vriendenschieting. Inleg 5 fr. 50. Gewone voor waarden. Ook te BOESINGHE, bij Constant Desmedt. ZONDAG 20 DECEMBER 1936 Om 2 i uurYPER, bij Cam. Lippinois, Rijsselsteen weg Oppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, elk 40 fr. Twee kallen, elk 25 fr.Kleine vogels 15 fr. Inleg 18 fr. Al zonder aftrek. Om 2 1 uurBOESINGHE, bij Constant Desmedt Oppervogelschoonen haas en 30 fr.Twee zijdvogels, elk een haas en 5 fr.Twee kallen, elk twee konijnen en 5 fr. 10 geprimeerde vogels van een konijn en 5 fr. en 30 vogels van 10 fr. voor 50 schutters. Inleg 13 fr. 50. Boven de 50 schutters al primés van 13 fr. Al zonder aftrek. De leden der Ypersche Handboogmaatschap pijen worden uitgenoodigd tot de die zal plaats hebben in de verwarmde zaal der herberg Au Saumon den Maandag 14 Decem ber, om 5 1/2 uur stipt. Inleg 5 fr. 50 te verschieten in vogels van 2,50 frank zooals gewoonte. YPER. Rijwieldiefstal. De genaamde Lussaert Jerome, van Yper, had Vrijdag avond, rond 7 u. 30. zijn veio geplaatst tegen den gevel eener schoenma kerij in de Boesinghestraat, doch enkele oogenblikken later, wanneer hij terug buiten kwam, was zijn rijwiel reeds verdwenen. Klacht werd ingediend. Botsing. Dinsdag avond, om 6 u. 45, kwam Lema- hieu Sévère met zijn auto van uit de richting der Maloulaan naar de Esplanade gereden. Gekomen ter hoogte der Statiestraat, kwam de autó van Sedeyn An- dré op hetzelfde oogenblik laatstgenoemde straat uit gereden. Beide voerders zagen elkaar te laat om de botsing nog te kunnen vermijden. Er zijn echter geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Alleen de rijtui gen werden beschadigd. Slachtoffer der koude. Maandag namiddag was de 64 jarige Vilain Alidor, ongehuwd, wonende op den Verloren Hc.ek, naar stad gekomen om er enkele bood schappen te doen en rond 4 u. terug naar huis gegaan. Pas sedert enkele stonden daar aangekomen, zeeg hij plots ten gronde. Geburen liepen aanstonds de noodige hulp halen en ontboden een priester die den ongeluk kige het H. Oliesel toediende. Alle verdere tusschen- komst bleek echter overbodig. De man was aan de gevolgen eener hartaderbreuk, door de koude veroor zaakt, bezweken. Gaan wij naar het bal Ja zeker, had ik maar een kleed. Maar dit kleed hier, herverfd met de Verfstof Coloro, zal schooner zijn dan een nieuw. Vraag dus aan uwen drogist een pakje Coloro. Zonderlinge verdwijning. In ons laatste nummer meldden wij de verdwijning van Markey Marcel, in wonende bij Kesteloot Gustave, Dixmudestraat. M. Késtelaot Gustave, wonende te Yper, Paddepoelstraat. Nr 11, doet ons opmerken dat de genaamde Markey niet bij hem inwoonde, doch wel bij Goes René, Dix mudestraat. Wij verleenen hem volgaarne akte van deze verklaring, doch daarmee is het geheim der verdwij ning van Markey nog geenszins opgehelderd. Oneerlijke werkvrouw. Over eenigen tijd stelde M. Neys, eigenaar van het hotel Ypriana, de verdwij ning vast van een aantal groote pakken waschpoeder Blanchordie, sedert hunne bestelling, onmogelijk in zijne inrichting konden verbruikt zijn geweest. Op zijne vraag deed M. Vansevenant, adjunct-politie commissaris, een onderzoek ten huize der twee wasch- vrouwen van M. Neys. De vermiste pakken waschpoe der werden nergens ontdekt, doch bij B.Irma, 39 jaar oud, wonende op de Potyze en die reeds sedert een tiental jaren in het hotel Ypriana werkzaam was, werden een drietal flesschen dure portowijn ontdekt die, volgens de achtergelaten sporen van het afgewasschen merk, hetzelfde driehoekig etiket moeten gehad hebben als de portoflesschen die in het hotel Ypriana voorradig waren. Daarover ondervraagd, poogde de vrouw eerst te loochenen doch moest ten slotte, door allerhande strikvragen in 't nauw gebracht, eindigen met te be kennen dat zij die flesschen porto ontvreemd had in het hotel Ypriana. alswanneer Mevr. Neys er over aarde lag. Proces-verbaal werd tegen die oneerlijke werkvrouw opgesteld. NEER - WAASTEN. Ongeval. Nuyttens Jer., paardengeleider in dienst van een firiria van vervoer, bevond zich op weg naar Waasten, toen het paard op eens struikelde en in zijn val den geleider meesleepte. Deze laatste had verschillige verwondingen opgeioopeh aan aangezicht, rechter schouder en aan beide beenen. MOORSLEDE. Aanrijding. Op den hoek der Oostnieuwkerkestraat had er een botsing plaats tus- schen de bestelauto van Werbrouck A. en een auto gevoerd door Dereux Willy. Deze laatste, wiens rijtuig door den hevigen schok erg beschadigd werd, had den rechter arm gebroken, terwijl zijn vriend, Braems J„ die hem vergezelde, eveneens gekwetst werd. KOMEN. Twist tusschen goudsmokkelaars. Een wisselagent van Komen, die door een zijner medewer kers goud deed opkoopen te Komen en Wervick, gaf aan dien man een commissieloon van 25 fr. telkens deze erin toestemde een hoeveelheid goud over de grens te smokkelen. Onlangs werden er aan dezen laatste alzoo voor 25.000 fr. goudstukken toevertrouwd, doch niet tevreden met 25 fr. voor zoo een hoog bedrag te smokkelen goud, verzon hij een list. Hij stopte het goud weg in een beetenveld en kwam vervolgens aan den wisselagent verklaren- dat hij het goud had moeten wegwerpen om aan de douaniers te ontsnappen. De wisselagent beloofde hierop een belooning van 12.000 fr. zoo hij het goud kon terugvinden, wat natuurlijk niet lang duurde. Beide mannen gingen daarna naar Yper om het goud uit te wisselen en de wisseiagent gaf een som van 10.000 fr. aan zijn medewerker, hem zeggende daags nadien naar zijn kantoor te komen waar hij hem alsdan de afgesproken som van 12.000 fr. fransch geld zou overhandigen in ruiling van de 10.000 fr. bel- gisch geld. Toen de man zich echter bij den wisselageni. aanbood werd hij door dezen laatste met een revolver bedreigd en zag zich verplicht de 10.000 fr. terug te geven. Hierop ontstond tusschen beiden een hevige wist. die zoo hoog opliep dat de rijkswacht er moest tusschen komen, waardoor de gansche zaak aan het daglich. kwam. Gedurende de maand November 1936 werden er in het Stedelijk Slachthuis van Yper volgende dieren ge slacht 1 Stier 25 Ossen 41 Veerzen 19 Koeien 16 Nuchter kalvers 46 Vette itaivers oz ocxiapen 232 Verkens 10 Paarden en Muilezels. Te zamen 442 dieren. Op Zondag 13 December, bij Eugene CORNEILLE en op Zondag 20 December, bij A. DECLERCQ telkens van 9 tot 13 uur van volgende goede A. ROHSSELLE J. MAERTEN C. DONCK R. SPEYBROUCK C. BLIC Fl. MOLEIN E. CORNEILLE A. DECLERCQ L'élection de Miss Ypres 1937, pour les thres de Miss Belgique et de Miss Europe, aura lieu, au cours d on grand bal, le dimanche 3 janvier, de 5 a 11 heures du soir, 5 la Salie Lapiere, 46, rue des Chiens. Mademoiselle Alice Verslype, qui fut successivement élue Miss Ypres et Miss Flaridre Occidentale en 1936, couronnera Miss Ypres 1937. La Reine du Littoral sera présentée au cours de la fête et un concours de danse terminer.! la soirée. van den 5 tot den 11 December 1936 Geboorten Florissoone Joan, Meenensteenweg. 75. Bartier Julien, Zonnebekesteenweg, 196. Callewaert Germaine, Gevangenisstraat. 3. Pannekoucke Oswald. Mondstraat, 24. Taillieu Clara, Recollettenpoort. 5 (van Gheluwe). Boudewyn Ghislain, Riiselstraai. 176. Siaéns Regine, Dickebuschsteenweg. 164 (van Brussel). Decrock Wilfried, Recollettenpoort. 5, (van Wytsehaete). Leerg Jacqueline, "Lange Thou- routstraat, 25. (van Wytsehaete). Leerg Jacques Lange Thouroutstraat, 25, (van Wytsehaete). Huwelijken DegrendelGerardus, aardewerker, te Bixschote en Van Imschoot Martha, naaister, te Yper. Nastri Carmine, leurder, en Hustin Germaine. z. b„ beiden te Yper. Gauquie Lodewijk, marokijnfabri kant, en Keignaert Andréa. z. b., beiden te Yper. Overlijdens: Caenen Emile, 78 j., z. b., wed. Vanden Berghe Amelia, Surmont de Volsberghestraat, 33. Vandenbulcke Marie, 42 j„ z. b. echtg. Vandevijvere- Pierre. Poperinghesteenweg, 8: Bartier Julien, 1 dag. Zonnebekesteenweg, 196. Gekiere Marie-Louise, 69 j.. herbergierster, wed. Platevoet Jules, Brugges teen weg, 2. Vilain Alidoor, 64 j., landwerker, ongehuwd, Zonne bekesteenweg. 235. Logier Germaine, 28 j., huishoud ster, echtg. Provoost Jerome, Meenensteenweg, 125 Libberecht Arthur, 66 j.. z. b., wed. Dehaerne Celina. Rijselstraat, 133. Ségard Madeleine. 50 j„ z. b„ onge huwd, Poperinghesteenweg, 8. Huwelijksbeloften: Georges Cnockaert, beenhouwer, cn Margareta Bonneel, z. b„ beiden te Yper. Gerard Van Isacker. slachter, te Yper en Marie Declerck, land bouwster, te Brielen. MAAND NOVEMBER 1936 Geboorten: Vangheluwe Diana, d. v. Joseph en De- norme Celina. Remmery Agnes, d. v. Oscar en Duthieuw Laura. Simoen Laura, d. v. Camille en. Desaele Rachel. Vandeputte Era, d. v. Achiel en Vandevelde Magdalena. Kesteloot Frans, z.v. Georges en Lapere Marie. Bentein Elza, d. v. Camiel en Van- decappelle Emma. Lapere Astrid, d. v. Camiel en Busschaert Emma. Colis Anna, d. v. Remi en Knockaert Felicie. Huwelijken Kerrinckx Albert, met Masure Maria. Vandepitte Achiel, met Vanbesien Maria. Goudeseune Juüen.' met My lie Paula. Carrein Jerome, met Van- lerberghe Maria. OverlijdensVandenbroucke Charles, wed. van Claer- bout Maria, 73 j. Kesteloot Frans, z. b. Georges en Lapere Marie, 3d. Bossier Louise, wed. van Blieck Charles-Louis, 74 j. Vyncke Jules, z. v. Omer en Vandenbroucke Adrienne, 20 j. MAAND NOVEMBER 1936 Geboorten De Coninck Dick, z. v. Gérard en Paula Tamboryn. Dewachter Christiane, z. v. Jules en Lydie Doise. Taffin Simone, d. v. Emile en Marthe Mahieu. Croes Marcella, d. v. Nestor en Germana Milleville. HuwelijkBaekelandt Georges, landbouwer, met Bertha Dumont, z. b„ beiden van Wytsehaete. Overlijdens: Soenen Elza, z. b., oud 32 jaren 4 m.. ongehuwd, overleden te Brugge, huis E. 34. Komvest. Deeroix Pharaïlde, z. b„ oud 66 j., echtg. van Henri- Charles Biervliet. Decrock Georgette, oud 2 m. 15 d.. d. v. Oscar en Lydie Gruson. Gombert Valeer, scho lier, oud 11 j„ z. v. Hilaire en Augusta Braem. over leden te leper, L. Thouroutstraat. 25. MAAND NOVEMBER 1936 Gebeorten Blanckaert Arthur-Louis, z. v. Odiel en Staelen Godelieve. Mercy Maria, d. v. Mercy Ivonne. Van Craeynest Daniel-Alois, z. v. Jerome en Van- lerberghe Laura. Lerminez Suzanne, d. v. Jules en Vandenbussche Marie. Vermeulen Monica-Alice, d.v. Hector en Rambour Alice. HuwelijkVarllerberghe Leon, te Woumen en De- bergh Maria, alhier. OverlijdensDerco Arthur, landbouwer, oud 53 j., ochtg. var. Vanlerberghe Antonia. Vanderhaeghe- Petrus. oud 67 j., wed. van Depover Elodie. Weyne Henri cus, 89 j.. echtg. van Vandamme Elodie. Ram- bcur Fernand, H m., z. v. Cyrille en Platteeuw Irma. Defevcr Tan-Frans, oud 2 j. 4 m., z. v. Amand en Mor- 1-cn Jeanne. MARKTEN Middelprijzcn MARCHES Prix Moycns Tarwe de 100 kilog Froment les 100 kil. Rogge id. Seigle id. Haver id. Avoine id. Aardappelen 100 k. Pommes de Terre Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren het stuk (Eufs la pièce Hoppe de 50 kilogr. Ho.iblons les 50 kil. A ai Z C. O - C li Q 3 e I- L- 4* O) -O JZ -O e g e o> 3 a> O O. 19 0( to O O 123.00 119 00 >25 0. 97,50 106 50 113,00 105.00 116 Of 92 50 93 0 95 00 93 0 93 35.'0 37 00 36 00 37 50 35 00' 21.00 K 21 51 20.75 21 00 21 50- ,52 0 55 •i 50 o 62 50- 1936 koopers verkooptrs 625- 65(b

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8