P Garage Devos Dewanckel, Ypres 17 ET 12 C. V. Le Royal Amer et le Bitter Zigomar VOOR LAND EN TUIN Wedervcorspellingen. GROENTENTEELT FRUITTEELT eut-être songez vous a changer de voiture bientót N'oubliez done pas qu'il y a.... sur le marché de l'automobile COMME EN BOURSEdes moments plus favorables les uns que les autres. C'est du flair qu'il fautAyez-en Renseignez vous done, sans engagement, au Vous y verrez les fameuses a) NAAR HET UITZICHT DER MAAN. Men beschouwt als teekens van schoon weder, wan neer de maanvlekken zichtbaarder dan naar gewoonte zijn, dat een schitterende cirkel de volle maan omringt. Zoo haar horens, den vierden dag, puntig zijn, is het schoon weder tot aan de volle maan haar goed blin kende schijf, 3 dagen na maansverduistering, duidt al tijd schoon weder aan. Na iedere nieuwe of volle maan, is er bijna altijd regen, door schoon weder gevolgd. In den Winter zijn de glans der maan en het puntig uitzicht harer horens, na de verandering der maan, een voorteeken van koude en van vorst. Zoo de volle maan schoon en zeer helder opstaat, wijst zij een reeks' van verschillende schoone dagen aan. Integendeel, verschijnt zij bleek, is regen te ver wachten. Men mag wind voorspellen, bij rooden maan- - opstand. In 't algemeen, kondigt de blinkende maneschijf een zuivere helderheidis zij roodde windgevlekt groote regen, storm. Goede hovenier zaait maar wanneer de maan groeit. Zoo ook, wordt meest de Donderdagen, gedurende nieuwe maan en het lr kwartier gezaaid. Men noemt rosse maan, deze, die beginnend in April, volledig wordt zij einde dezer maand, zij gewoonlijker in den loop van Mei, en beschouwd wordt als een na- deeligen invloed uitoefenend op de jonge scheutjes, waarvan de blaadjes en de botjes, aan haar licht des nachts blootgesteld, ros worden of bevriezen. Deze verwoestingen, zoo door de hoveniers gevreesd, hebben een gansch andere redendaar de rosse maan enkel bij helder weder schittert, heeft de onwetendheid haar een daad toegeschreven, welke volledig een weerstra- lingverschijnsel toebehoort. Gedurende de Lente, ont vangt de aarde, in den loop van den dag, nog maar een hoeveelheid warmte zeer minder dan deze welke zij des nachts door uitstraling verliestin dit seizoen van het jaar, is de lucht heel zuiverder en min beladen met vreemde zelfstandigheden, die naar de aarde een ge deelte der caloriek welke zij verliest, zouden kunnen terugzenden. Men voorkomt het kwaad, met schutsels boven de tengere planten te plaatsen. b) WEDERVOORSPELLINGEN VOOR MAART. In 't algemeen, de weergesteltenis van de maand Maart en tot midden April, is als de voorbode van deze van gansch 'den Zomer, ten minste zoo geen merkbare veranderingen te voorschijn komen omstreeks den Zon nestand (25 Juni). De lentestormen, vóór de bladuitbotting der boomen. voorspellen een terugkeer tot koude dagen en een ge woonlijk vochtigen Zomer. Zoo geen onweer plaats grijpt gedurende, noch na den Lentezonnestand, zal de zomer veelal droog zijn. Indien het, den nacht tusschen 9n en 10m Maart (feest der 40 martelaren of ridders), vriest, zal de koude bin nen de 40 dagen niet ophouden. Zoo het niet vriest, mag een vruchtbaar jaar verwacht worden. De 12" Maart, dag van den H. Gregorius, is het zaaien van erwten voordeelig. De H. Gertruda, den 17n Maart, zoo zij door volle maan verlicht wordt, be- .schermt de zaaiingen van den dag; erwten en boonen dezen dag in de aarde gedekt, kiemen goed. Zelfde pronostieken op Sint-Jozef (19n Maart), als voor den dag der H. Gertrude. Zooveel Vorst in Maart, zooveel dauw in April. Dauw in Maart, rijm op Sinksen, mist in Oogst. Grijze Maart, regenachtige April en winderige Mei, maken het jaar vruchtbaar en vruchtenrijk. Bij Maria Boodschap, houden de werken, met licht gedaan, op zij hernemen op Sint Michiel. Zoo het weder, gedurende den vasten, droog is, zal het jaar opbrengend zijn. Men zegtDe Vasten is laag, wanneer hij in Februari aanvang neemthoog, wan neer hij in Maart begint. Wind en storm, den Zondag van Loetare (Half vasten), F schoon weder, den dag van de H. Sibylle. J. M. Ministerie van Landbouw Tuinbouwdienst De aanhoudende regens van November hebben de winterbewerkingen van den grond belemmerd. Het inkuilen van groenten voor den wintervoorraad geschiedde doorgaans te vroegtijdig, en men vreest •dat deze groenten minder goed zullen bewaren. De oogst der meeste niet winterharde groenten is geëindigd. De oogst van late bloemkoolen is geëindigd, de teelt van broccoli, of winterbloemkool, heeft een zekere uitbreiding genomen. De teelten van spinazie werden door de overdreven vochtigheid op ongunstige wijze beïnvloed. Het aanjagen van witloof wordt normaal voortgezet en de prijzen dezer groenten, welke op een laag peil waren gedaald, zijn rond het einde der laatste maand merkelijk verbeterd. De hoedanigheid van het pro duct geeft in de meeste gevallen voldoening. De verkoopprijzen zijn slecht gebleven voor de roode kabuiskoolen voor de andere groenten geven zij vol doening. De planting van fruitboomen is in den loop van de laatste maand op tamelijk groote schaal in de meeste fruitcentra van het land geschied. Er werden bijzonder appelaars, pruimelaars, pere laars en enkele kerselaars geplant. In sommige streken zijn de kweekers reeds met het verzorgen van hunne fruitboomen begonnen. De verkoop van inlandsche appelen werd door den invoer van het uitheemsch fruit beïnvloed. De late druiven hebben van de overdreven vochtig heid te lijden. De verkoop van druiven is in den loop der laatste maand een weinig verbeterd. De prijs van appels en van peren van goede hoedanig heid geeft voldoening. ONT TOUJOURS ÉTÉ ET RESTENT LES MEILLEU R/S Telephone J%>rd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 11