4 pencollege voor sommige artikelen te verhoogen en anoere te verminderen derwijze dat het slot der be grooting ongewijzigd blijft. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de Heeren j Leuridan en Verbeke onthouden zich. IX. Taksveiordening op hel slraatgebruik Wij ziging. M. Vanderghote. Wij hebben een schrijven ont vangen vanwege het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen. gedagteekend van den 4 Februari 1937. waarbij de door ons gestemde taksverordening op het .-tra at gebruik teruggezonden wordt met verzoek er een kleine verandering aan te brengen en namelijk de laatste paragraaf van artikel twee te wijzigen. Daarin wcrdt gezegd dat de taks op het straatgebruik geheven wordt om de kosten der openbare verlichting, onder houd der wegenis en de algemeene bestuurskosten te dekken. Volgens het schrijven van den Heer gouver neur moeten de v oorden algemeene bestuurskosten weggelaten worden. Het schepencollege stelt voor de taksverordening, die den 15 December 1936 gestemd werd, in dien zin te wijzigen en alzoo goed te keuren. M. Michiel. Welk verschil brengt deze verandering mede M. Vanderghote. Geen verschil, het is alleen maar de formule die verandert doch de taks blijft dezelfde. M. Lemahieu. De formule was onredelijk, ik heb er vroeger altijd tegen geprotesteerd. M. Vanderghote. Ik stel voor de gewijzigde be raadslaging gced te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote; onthouden zich: de Heeren Michiei Coutelle, Vergracht, Leuridan en Verbeke. X. Taksverordening op de begrafenissen Grond- vergunningen Ontgravingen en het gebruik van den stedelijken grafkelder. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen Lemahieu, die dit punt zal uiteenzetten. M. Lemahieu. Wij moeten een nieuwe taksveror dening stemmen daar verscheidene posten van den begrafenisdienst met een klein deficiet sluiten. Alles is opgeslegen, het loon van het personeel, van de Der- sonen aangesteld voor het bezorgen van het kerkhof en van den grafmaker, ook de bestuurder en de lijk dragers hebben meer gekregen, en het aanleggen van net nieuw kerkhof zal veel kosten. Om daarin te voor zien wordt thans volgende taksverordening voorgesteld. Het eerste hoofdstuk handelt over het lijkenvervoer. Artikel 1. De begrafeniskosten zijn vastgesteld als volgt 1 klas. Beste lijkkoets getrokken door twee paar den bekleed met rouwgewaad en de lantaarns der koets ook overtrokken met rouwfluweel 800 fr. Zooals gij bemerken zult, wordt er niet meer ge sproken van uur. de wet laat zulks niet meer toe. M. Seys. Hoeveel bedroeg de prijs dezer klas vroeger M. Lemahieu. De eerste klas kostte vroeger 600 fr. Dit wordt dus thans wat verhoogd, doch de minste klas is gelijk gebleven. 2 klas. Beste lijkkoets getrokken door twee paar den zender rouwgewaad, maar de lantaarns overtrok ken met rouwfluweel, 650 fr. Voor deze klas betaalde men vroeger 575 fr. 3 klas. Beste lijkkoets getrokken door twee paar den zonder rouwgewaad en de lantaarns der lijkkoets ook niet overtrokken, 500 fr. M. Van der Mersch. Branden er dan keersen in de lantaarns M. Lemahieu. Neen, want dit is te gevaarlijk voor het in brand schieten van het rouwgewaad. 4 klas. Tweede rang lijkkoets getrokken door een paard en de lijkkoets met lantaarns niet overtrokken, 300 frank. 5' klas. Tweede rang lijkkoets getrokken door een paard, de lijkkoets zonder lantaarns, 200 fr. De 6' klas is gelijk gebleven zooals vroeger en voor ziet de derde rang lijkkoets getrokken door een paard, de koets zonder lantaarns, 100 fr. Artikel 2. Mits voorlegging van een bewijs van onvermogendheid afgeleverd door de Commissie van Openbaren Onderstand, worden de lijken van behoef- tigen kosteloos vervoerd met den dienst van zesde klas. Artikel 3. Voor het vervoer van lijken van kinde ren beneden de 10 jaar, wordt de taks van iedere klas tot op de helft verminderd. Artikel 4. Voor de lijken die uit een andere ge meente overgebracht worden om alhier op het stede lijk kerkhof begraven te worden, is een taks van 150 fr. op voorhand te betalen. Zelfde taks is ook verschuldigd voer de lijken die van Yper naar een andere gemeente overgebracht worden, en in geval het vervoer met een lijkkoets der stad gedaan wordt dient daarenboven nog een vervoertaks van 5 fr. per kilometer af te leg gen weg betaald te worden. Artikel 5. De bestuurder van den begrafenisdienst is gelast met het innen dezer taksen die op voorhand moeten betaald worden. M. Michiel. In artikel twee wordt bepaald dat de kosteloosheid van vervoer voor de zesde klas zal toe gestaan worden op vertoon van een bewijs van onver mogendheid door de Commissie van Openbaren On derstand afgeleverd. Zoo zullen vele onvermogende behoeftigen toch die som van 100 fr. moeten betalen, daar het alleen deze zijn, die door de Commissie on dersteund worden, die dergelijk bewijs zullen kunnen bekomen. Het zijn enkel de gezinnen die minder dan 5 fr. per dag en per lid inkomen hebben, die van den Openbaren Onderstand steun genieten. Welnu van deze, die bijvoorbeeld 5 fr. 10 of 5 fr. 20 inkomen hebben, kan er toch niet gezegd worden dat zij welstellend z jn. zelfs niet al zouden zij nog een inkomen van 10 fr. daags hebben. Voor vele families dus. die geen be- v ijs van den Openbaren Onderstand zullen kunnen be komen, zal in geval van overlijden die te betalen som van 100 fr. nog overdreven zijn, te meer dat zij reeds vc kosten van dokter en andere zullen gehad hebben. Ik zou dus voorstellen het vervoer der lijken koste- Hos toe te staan aan al dezen die het vragen on voor waarde dat zij de 6" klas gebruiken. M. Lemahieu. Dit vervoer is thans reeds koste loos als de personen onvermogend zijn. '•T. Michiel. Wanneer men een dagelijksch inko men van 5 fr. 10 bezit, zal men het vereischte bewiis niet kunrten bekomen en dus de taks moeten be talen. M. Lemahieu. Wie zal dit anders scheiden Er kunnen ook menschen gevonden worden die een groo- ter inkomen bezitten en zich met de zesde klas laten bi .raven. Ten andere dit bewijs van onvermogendheid, docr de Commissie van Openbaren Onderstand af te leveren, wordt ook in alle andere steden gevraagd. M. Leuridan. Volgens mij heeft de Heer Michiel gelijk. M. Vanderghote. Voor het afleveren van een be wijs moet de Openbare Onderstand zich niet beperken tot die personen alleen die steun genieten. M. Leuridan. De Openbare Onderstand beschikt toch niet over gegevens aangaande die families die meer dan 5 fr. inkomen hebben. M. Vanderghote. Jawel. M. Verbeke. De Heer Michiel heeft gelijk, wanneer hun inkomen meer dan 5 fr. per dag bedraagt zijn de personen in de boeken van den Openbaren Onderstand niet ingeschreven. M. Leuridan. Om de kosteloosheid van het lijken- vervoer te kunnen bekomen moet iemand, die meer dan 5 fr. per dag verdient, toch een bewijs van onver mogendheid, door den Openbaren Onderstand afge leverd. voorleggen. Welnu ik vraag zoo de Commissie van Openbaren Onderstand zoover gaat toch een be wijs af te leveren aan iemand die in haar boeken niet ingeschreven staat M. Vanderghote. Ja. M. Lemahieu. Hoe wilt gij dat wij anders een on- scheid maken tusschen degenen die kunnen betalen en dezen die het niet kunnen Ik kan toch niet zeggen welke personen onvermogend zijn. M. Leuridan. De vrees die de Heer Michiel en ik Koesterden, namelijk dat de niet ondersteunde onver- mogenden geen bewijs zouden kunnen bekomen, is dus ongegrond. M. Lemahieu. Men is steeds zeer breed in het afleveren der gevraagde certificaten, doch men moet ook vermijden dat de kosteloosheid zou toegestaan worden aan personen die kunnen betalen. M. Vanderghote. Willen wij bepalen dat de koste loosheid van het vervoer verleend wordt in geval van bestatigd onvermogen. M. Leuridan. Bestatigd is een germanisme, het moet zijn vastgesteld onvermogen. M. Coutelle. Ware het niet beter de zesde klas af te schaffen. M. Van der Mersch. De personen die niet behoef tig zijn maar vragen met de zesde klas begraven te worden, moeten toch ook voldoening kunnen bekomen. De zesde klas moet dus behouden worden, zooniet zou den de onvermogenden dan kosteloos met de vijfde klas moeten begraven worden. Daarbij werden er tot nu toe nog nooit klachten hiertegen geuit. M. Lemahieu. Neen, wij hebben daarvoor nog nooit reclamaties ontvangen en de thans voorgestelde bepaling is dezelfde gebleven van vroeger. Wij mogen niet zeggen dat er een kostelooze klas is, zulks wordt door de wet niet toegelaten en zou in'hoogerhand niet goedgekeurd worden. M. Michiel. Ik zeg wel enkel de kosteloosheid van het vervoer toe te staan op voorwaarde dat de laatste dienst gebezigd wordt. Iemand die een weinig inkomen bezit zal toch met den laatsten dienst niet willen begraven worden. M. Leuridan. En voor de burgerlijke begravingen die naar de kerk niet gaan en gewoonlijk op een later uur geschieden Dit stelsel gaat dus niet. M. Lemahieu. Zelfs als de begraving te 11 u. plaats heeft, zal die thans met de zesde klas kunnen ge schieden. M. Leuridan. Men zal zich dus voor 100 fr. ook te 11 u. naar de Bascule kunnen laten voeren. (Gelach). M. Lemahieu. Vanaf 8 u. 's morgens tot 4 u. 's na middags zal men voortaan voor de begravingen gelijk welk uur en gelijk welke klas mogen kiezen. M. Vanderghote. Ik stel voor deze artikelen be treffende het lijkenvervoer goed te keuren. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. M. Lemahieu. Het tweede hoofdstuk betreffende de ontgravingen werd niet veranderd. Artikel 6 luidt als volgtElke ontgraving, behalve deze door de rech terlijke of bestuurlijke overheid bevolen of deze van soldaten voor het vaderland gestorven, is onderwor pen aan de onmiddellijke betaling van een taks van 200 fr„ boven alle andere kosten der ontgraving en het eereloon van den dokter. De taks en de bijgaande kos ten moeten onmiddellijk in handen van den Heer stads ontvanger betaald worden. Dit artikel wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Lemahieu. Wij zijn thans gekomen aan hoofd stuk drie aangaande de grondvergunningen. Artikel 7. De taks verschuldigd per vierkanten meter is vastgesteld op 600 fr., ieder onderdeel van een vierkanten meter wordt voor een geheelen vierkanten meter aangerekend. In die som is begrepen het vierde deel aan de Commissie van Openbaren Onderstand toekomende. Vroeger miek dit het voorwerp uit van twee verschil- lige rekeningen. Die taks werd nu alzoo verhoogd om dat het than smet de geplaatste kelders mogelijk is drie lijken boven elkaar te leggen wat feitelijk maakt dat de prijs eener grondvergunning thans niet duur der komt dan vroeger, gezien men in de kelders drie lijken boven elkaar mag leggen. M. Seys. Ik vind dat dit te veel geld is, niet zoo zeer de prijs van 600 fr. voor een vierkanten meter maar wel voor een deel van een vierkanten meter. Ik ben daarmede niet t'akkoord. Voor een kelder heeft men gewoonlijk 1 vierkante meter en kwart noodig en voor dit klein deel zou men dus ook 600 fr. moeten betalen. M. Lemahieu. Luister liever nog wat verder. In 't vervolg zullen er geen grondvergunningen van min dan 2 vierkante meter toegestaan worden. Nu reeds zijn er geen concessies van min dan 2 m2 toegestaan, omdat wij daardoor te veel moeilijkheden hadden. Deze bepaling komt echter niet voor in de taksverordening, maar in het politiereglement dat in de aanstaande zit ting aan den gemeenteraad zal voorgelegd worden. M. Seys. Wanneer men op een vergunning maar drie lijken mag begraven, dan zullen de families be staande uit vier leden verplicht zijn een tweede ver gunning te nemen. M. Lemahieu. Zij kunnen dit op voorhand voor zien en van eerst af den noodigen grond vragen die voor een begraafplaats van vier personen noodig is. De vergunningen die van nu voort nog zullen toege staan worden zullen minstens 2 vierkante meter moe ten bedragen. Al de betonnen grafkelders beslaan een oppervlakte van twee vierkante meter. Alleen de ge metste kelders kunnen soms iets grooter of kleiner zijn. M. Delahaye. Wat de Heer Seys daar straks zegde kan waar zijn. daarom zou ik voorstellen dat ieder onderdeel van een vierkante meter betaald worde per halven vierkanten meter. M. Vanderghote. Ik ben daarmede t'akkoord. Willen wij dan bepalen dat ieder onderdeel van een halven vierkanten meter of min aangerekend wordt voor een halven vierkanten meter, 't zij aan de som van 300 fr. M. Leuridan. Blijft dit stelsel van drie verdiepin gen behouden M. Lemahieu. Al de reglementen zijn overal el ders ook zoo. M. Seys. De Heer Leuridan weet dit niet, hij is immers nog nooit dood geweest. M. Lemahieu. Thans hebben wij nog een over gangsbepaling in 't vooruitzicht van het voorstel geen andere vergunningen dan voor eeuwig meer toe te staan. M. Leuridan. Hoeveel dooden zijn er reeds terug gekeerd M. Coutelle. Het laatste oordeel bestaat dus niet meer. M. Vanderghote. De bespreking is nog niet open. En zoo ging het om zeggens binst gansch de bespre king dezer taksverordening. Op sommige oogenblik- ken geleek de gemeenteraad op een echte garenmarkt. Allen klapten luidop dooreen en velen, doch vooral de Heer Leuridan, vonden er behagen in met de voor gestelde taksverordening te schertsen. Zelfs de Heer voorzitter loech dat hij «rbij schudde terwijl hii met zijn poLcod cp de tafel hamerde om wat meer stilte en kalmte tijdens de bespreking te bekomen. M. Lemahieu. Artikel acht bepaalt dat de taks voor omzetting eener vergunning van 20 jaar in een eeuwigdurende vergunning vastgesteld is op 600 fr. per vierkanten meter en op 300 fr. voor ieder deel van een halven vierkanten meter, mits aftrek pro rata temporis van het vroege rbetaald bedrag. Iemand dus die een grondvergunning van 2(f jaar bezit, waarvan er nog 10 jaar te loopen vallen, en die ze nu reeds in een eeuwigdurende vergunning wenscht om te zetten, zal de som, waarop hij voor de nog te loopen jaren recht heeft, zien aftrekken van de taks die hij voor de eeuwige vergunning moet betalen. M. Vanderghote. Ik stel voor hoofdstuk drie van de taksverordening goed te keuren. Is er nog iemand die het woord begeert M. Leuridan. Neen, want ik ben er benauwd van. De voorgestelde artikelen worden hierop eenparig goedgekeurd. M. Lemahieu. Het laatste hoofdstuk der voorge stelde taksverordening betreft het gebruik van den stedelijken grafkelder. Artikel 9. De taks voor het tijdelijk verblijf van een lijk in den stedelijken grafkelder is vastgesteld op 2 fr. per dag met een minimum taks van 30 fr. M. Leuridan. Men mag er dus 15 dagen lang blij ven. M. Lemahieu. Al verbleef het lijk er maar een dag. dan toch ware er een som van 30 fr. verschuldigd. Gij tracht de bespreking in het belachelijke te trekken, doch dit is" echter veel ernstiger dan ge denkt. Vroeger reeds hebben wij gevallen gehad dat een lijk te lang in den voorloopigen kelder verbleef en dan bij hoog dringendheid moest weggenomen worden omdat de lijkkist niet kloek genoeg was en openbarste. Daarom wordt thans bepaald dat het tijdelijk verblijf van een lijk in den stedelijken grafkelder de 60 dagen niet mag overtreffen. Dit laatste artikel wordt eenparig gestemd. Xi. Mededeelingen. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen van den Heer Minister van Landsverdediging die ons, in antwoord op ons schrijven van 24 Januari 11., laat weten dat het hem spijt dat het, om dringende mili taire redenen, niet mogelijk is voldoening te geven aan de vraag om een garnizoen te Yper te bekomen. M. Verbeke. En de Heer schepen Van der Mersch beweerde dat het nutteloos was mij ertegen te verzet ten, daar de verplaatsing van bedoeld bataljon toch reeds besloten was. M. Van der Mersch. Het was de Heer Van Alleyn- nes die beweerde ervan zeker te zijn dat het naar Yper zou komen. M. Vanderghote. Wij zullen hier die discussie daarover niet meer herbeginnen. M. Pattyn. Zou ik mogen weten, Mijnheer de bur gemeester, welk advies het schepencollege heeft ge geven over de verlenging der huishuurwet. M. Vanderghote. Een ongunstig advies ..Er zijn bijna geen gemeenten meer waar die huishuurwet nog bestaat. In de laatste tijden is hier veel gebouwd ge weest, zoodat deze wet hier geen reden van bestaan meer heeft. De rechterlijke overheid, die eveneens geraadpleegd werd, heeft een gunstig advies uitge- brachi en, niettegenstaande deze twee tegenstrijdige zienswijzen, heeft men in het ministerie toch besloten de vernieuwing der wet voor Yper niet toe te passen. M. Pattyn. In Rousselare werd ze nochtans ver lengd. Het is spijtig dat zulks hier ook niet gedaan werd. M. Leuridan. De Heer burgemeester vergist zich wanneer hij denkt dat er veel gebouwd werd en dat er dus niet veel huizen meer te kort zijn. Er werden misschien wel veel huizen van een zekere categorie gebouwd, doch er bestaat geen overvloed van kleine huizen. Ik betreur het voor Yper dat de verlenging der huishuurwet niet gestemd werd. M. Michiel. Heeft het ministerie zelf uw, advies over de verlenging dier wet gevraagd M. Vanderghote. Jar M. Pattyn. En is er daar thans niets meer aan te veranderen M. Vanderghote. Neen. M. Pattyn. 't Is jammer. y M. Vanderghote. Ik ben 'eveneens voorstander eener politiek van goedkoope huizen, doch er mag toch niet gezegd worden dat er hier huizen te kort zijn. Wij hebben de Kalfvaart en Ligywijken en dan nog de huizen door Ons Onderdak gebouwd. M. Michiel. Al moesten er hier te Yper nog meer kleine huizen zijn, dit zal niet beletten dat, gezien de wet hier niet meer toepasselijk is, de huishuur zal verhoogen. M. Van der Mersch. Hoeveel personen, denkt ge. hebben verleden jaar voor den vrederechter versche nen om het voordeel der wet in te roepen Misschien twee in geheel het jaar. M. Michiel. Zij hebben er toch van geprofiteerd. Dcch volgens mij zijn er wel minstens 50 personen die, dank aan de wet, vermindering van pacht bekomen hebben. M. Van der Mersch. Maar dit is hetzelfde niet. De huishuurwet, die nu voor Yper niet meer vernieuwd werd, betreft de verlenging van de pacht of de uit drijving der huurders. Wat de verm'nderir.g der pacht prijzen aangaat, die wet bestaat nog altijd. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 40 opge heven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4