3 BOTER EN MARGARINE Verkeersongeval te Vlamertinghe KONINGIN ASTRID MONUMENT Leest en verspreidt HET YPERSCHE Het is onze lezers niet onbekend dat de tegenstel ling boter-margarine de laatste weken meer dan ooit op het voorplan is gekomen. En het manifest van de margarinefabrikanten dat einde Januari door de meeste bladen werd opgenomen, en niet heelemaal zonder reden door al de landbouwmiddens als een oor logsverklaring werd aanzien, was voorwaar niet van aard om die tegenstelling minder scherp te maken. Waarover gaat het Om op deze vraag te antwoorden zouden we heel de kwestie van de valorisatie der zuivelproducten moeten onderzoeken. Zulks is niet mogelijk in een kort arti keltje, ïoodat we ons moeten beperken toi enkele aan duidingen. Er werd onomstootbaar bewezen dat de boeren voort brengers van melk sedert jaren in een zeer benarden toestand verkeeren en in vele gevallen met verlies werken. Op grond van zeer ernstige berekeningen ge daan door den Hoogeren Landbouwraad, vindt men dat de voortbrengingsprijs van 1 kg. boter de volgende was: 20,49 fr. in 1934, 19,72 fr. in 1935, en ongeveer 22 fr. einde 1936. Plaatsen we daartegenover de officieele verkoopprijzen volgens het Staatsblad, nl. 18,28 fr. Ir. 1934, 17,90 fr. in 1935 en 18,48 fr. (voorloopig) in 1936, dan kan men besluiten dat de toestand voor de vee houders effenaf onhoudbaar is geworden. Doen we hier bij opmerken dat deze verkoopprijzen nog niet de prijzen zijn door de boeren werkelijk ontvangen, ver mits ze zekere onvermijdelijke marktonkosten bevat ten. Wie zou in dergelijke omstandigheden aan de boe ren het recht durven ontzeggen een actie van de re geering in te roepen om dien toestand te verbeteren, zooveel te meer dat door de regeering zelf wordt toe gegeven (jat de landbouwers ongeveer de eenigen zijn die, sedert de muntontwaarding, de beloofde winst marge nog niet hebben teruggevonden. Maatregelen Sedert maanden en jaren werd door de lar.dbouw- vereenigingen en de landbouwvertegenwoordigers van Kamer en Senaat voortdurend aangedrongen opdat zekere afdoende maatregelen ten voordeele van de melkvoortbrengers zouden worden getroffen. Van hoo- ger hand werd veel beloofd, maar daden bleven uit. Eindelijk werden op Dinsdag 16 Februari, door den Heer Pierlot, Minister van Landbouw, een reeks maatrege len, onder vorm van wetsontwerpen, aangekondigd. Wat die maatregelen juist zijn moeten we nog af wachten. In ieder geval, de landbouwers eischen, langs hun vertegenwoordigers om, dat krachtige pogingen zouden worden aangewend om de melkproductie voldoende te valoriseeren. De gevraagde maatregelen houden ver band met de reglementeering van den melkhandel, zekere wijzigingen in zake bescherming van de binnen- landsche boter, de uitbreiding van de kaasnijverheid en een ingrijpen tegen de ongebreidelde en niet altijd eerlijke mededinging van de margarine. Het geschil boter-margarine dient dus beschouwd als een van de uitzichten van den strijd rond de valorisatie van de zuivelproducten. Is een actie tegen de margarine gewettigd Wie zonder vooringenomenheid de zaken beziet zoo als ze zijn. kan niet anders dan op deze vraag beves tigend antwoorden. Het margarineverbruik steeg van 12 millioen kg. vóór den oorlog tot meer dan 52 millioen kg. in 1936. Het boterverbruik daarentegen daalde gevoelig83 millioen kg. in 1932 tegenover 73 millioen in 1936. Is het ja dan neen te verwonderen dat de boeren zich beangstigd afvragen waar het met hun productie naar toe moet. als de margarine de boter meer en meer ver dringt? Deze angst kan een oningewijde des te beter begrijpen, wanneer we hem zeggen dat de melk- en boterproductie veruit de bijzonderste bron van inko men is voor onzen landbouw, ja, wat meer is, dat een landbouw als de onze niet denkbaar is zonder melk productie. Heeft men reeds gedacht aan de sociale wanverhoudingen die zouden voortspruiten uit het feit dat meer dan een vierde van onze bevolking, namelijk de landbouwbevolking, haar bijzonderste middel van bestaan voor een groot deel zou verliezen, tengevolge van de voortdurende stijging van het margarinever bruik De meeste landen, om niet te zeggen alle lan den, België uitgezonderd, hebben dan ook dit gevaar ingezien en zijn er krachtdadig tegen te keer gegaan. Canada, Zuid-Afrika, Italië, Spanje, Finland, Tcheko- slovakije, Oostenrijk, Australië, Frankrijk, Nieuw- Zeeland, Vereenigde Staten van Amerika, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Duitsch- land, enz. hebben niet geaarzeld de natuurlijke boter tegen het geel gekleurd voedingsvet dat men marga rine noemt, op afdoende wijze te beschermen. Doch benevens dit uitzicht van de kwestie zijn er andere die een actie tegen de margarine volkomen wettigen. Zoo konden we de gezondheidsredenen aan halen we zullen het niet doen omdat men ons niet zou verdenken van partijdigheid. Toch willen we deze woorden aanhalen uit het boek Het vraagstuk van de voeding, Deel I, bl. 65, uitgegeven door den Volkeren bond Boter is het meest verteerbare en het meest vol ledig voedzame vet dat men in de moderne voedings leer kent. We konden ook uitwijden over het feit dat de mede dinging van de margarine niet altijd eerlijk is, en over het bedrog op groote schaal dat met margarine ge pleegd wordt. Of is het eerlijke mededinging, wanneer de margarinetrust, sterk door zijn millioenen, een reu- zereklame voert, waarin de margarine evengoed rf zelfs beter dan boter wordt geroemd Is het eerlijke mededinging wanneer de artificieele gele kleur van de margarine toelaat veel verbruikers te bedriegen Is het eerlijke mededinging, wanneer men den verbruiker petit-beurre en boterkoeken in de handen stopt, die met margarine werden toebereid We begrijpen vol komen dat de boeren eischen dat dergelijke practijken zouden ophouden. Opwerpingen Dat de margarinefabrikanten, die zich in hun machts- en gunstpositie door de rechtvaardige eischen der boe ren bedreigd voelen, dan ook reageeren en den huidi- gen onduldbaren toestand zouden willen zien besten digen, spreekt van zelf. Hun argumentatie is echter zeer zwak of houdt zelfs geen steek. Men wil de margarinenijverheid doen verdwijnen, beweren ze me,n wil de margarine wit, rood of groen doen kleurenmen bekommert zich niet om deze natio nale nijverheid men bekommert zich niet om de vele werkloozen die haar verdwijnen zou meebrengen, noch om de sociale beteekenis van het margarinever bruik vcor de minder begoeden, enz. We hebben de eischen van de vier jongste zuivelcongressen grondig nagezien, dcch vonden nergens dat de dood van de margarine, noch de rood- of groenkleuring geëischt werden. Zouden margarinefabrikanten zich van het onduldbare van den huidigen toestand bewust zijn, dat ze hun toevlucht moeten nemen tot onwaarheden met het doel de openbare opinie tegen de boeren op te hitsen Het argument van het «nationaie» der margarine- nijverheid is potsierlijk. Weet men dat deze nijverheid voor het grootste deel werkt met vreemd kapitaal en uitsluitend met ingevoerde vreemde vetten, zoodat deze nijverheid zeker voor 90 als volkomen volksvreemd kan bestempeld worden En aan zulke vreemde machtstrust zou men toelaten de 100 nationale boterproductie, waarin honderd duizenden boeren" het grootste deel van hun bestaan vinden, langzaam maar zeker te doen doodbloeden De bewering omtrent de vele werkloozen is even belachelijk, wanneer men weet dat de 26 margarine- fabrieken in ons land op en al 800 tot 1.000 werklieden en personeel gebruiken. Wie ten andere eischt de werk loosheid van deze arbeiders Niemand alleen de mar garinefabrikanten hebben die bewering met kwade bedoelingen rondgestrooid. En daarbij, wat hebben die enkele honderden werklieden te beteekenen tegen over de meer dan een half millioen boeren en werk lieden die bij de melkveeuitbating en de boterbereiding rechtstreeks betrokken zijn, en wier bestaan bedreigd v. erdt door de margarine In het laatste argument, namelijk de sociale betee kenis van het margarineverbruik door de minder be goeden, steekt wel waarheid. Daarom ook is er nooit sprake van geweest de margarine te doen verdwijnen, alhoewel het voor de openbare volksgezondheid uiterst wenscheiijk zou zijn konden juist deze minder begoe den in de mogelijkheid worden gesteld het margarine- vet door boter te vervangen. Maar zelfs bij beschouwingen van socialen aard als deze, kan men niet stil houden, wanneer het bestaan van het meest gezonde, meest levenskrachtige, ja edelste deel van de bevolking, namelijk de boeren, o.p het spel staat. N. B. Tijdens de bespreking van de begrooting van landbouw in den Senaat, die Woensdag 11. plaats greep, heeft de heer Minister Pierlot de politiek uit eengezet die de Regeering zinnens is te volgen inzake zuivelproductie. De middelen die de regeering zinnens is aan te wenden zijn namelijk Ccntingenteering van de margarineproductie en hef fen eener belasting bij het afleveren der vergunningen Aanmoediging aan de kaasnijverheid en den boter- uitvoer. Regeling van de voortbrenging en der verdeeling vermindering der voortbrengingskosten Stichting van een fonds van 100 millioen voor de verbetering der stallen. Een auto in de gracht en de andere tegen een boom Tengevolge van de sneeuwvlagen die wij Maandag laatst kregen was het verkeer zeer be moeilijkt en er gebeurden dien dag dan ook ver- schillige ongevallen, allen gelukkiglijk weinig erg, daar de voerders op hun hoede waren en voorzichtigheidshalve niet al te snel reden. Van al de ongevallen, er zijn er zoo wat een vijftal die hier in de streek omtrent rond het zelfde uur voorvielen, is hec zwaarste, althans onder opzicht van stoffelijke schade, dit welke te Vlamertinghe, nabij den Brandhoek, plaats had- Omstreeks 3 u. namiddag kwam de 24 jarige Forrest Sylvere, van Hollebeke, vergezeld van zijn broeder Louis, met een kleine autocamion- nette naar Poperinghe gereden, waar zij regel matig karnemelk gaan afhalen om die dan hier in stad en in 't omliggende voorts te verkoopen. Gekomen nabij het gehucht De Brandhoek kwam een ander auto, bestuurd door Bouquet De camionnette die op een boom terecht kwam. Lionel, handelsvertegenwoordiger te Poperinghe, uit de andere richting aangehold. Hoe het onge luk dan juist gebeurd is, zal het onderzoek met zekerheid moeten uitwijzen. Hebben beide voer tuigen bij het kruisen elkander lichtjes zijde lings aangehaakt? De meeningen hierover zijn verdeeld, daar de eene voerder zulks ontkent ter wijl de andere het bevestigt. Ofwel hebben de autobestuurders, om elkander te vermijden, te veel naar rechts uitgeweken of te hard geremd met het gevolg dat hun voertuigen op de met gesmolten sneeuw bedekte en glibberige asphal- baan zijn uitgegleden Wat er ook van zij, het gevolg van1 het aanrijden of van het uitglippen was dat de auto van Bouquet, rechts van den weg navolgens de richting waaruit hij gereden kwam, de diepe en mei water gevulde gracht inbolde, terwijl de camionnette van Forrest wat verder en langs den anderen kant der baan, doch insgelijks rechts, vlak te midden op een boom reed en daar aan den rand der gracht was blij ven stilstaan. De auto van Bouquet was met den radiator naar voren de helling der gracht afgereden en het achterste van het rijtuig sloeg dan over, zoodat de auto op de linkerzijde en met den kop gekeerd naar de richting van Poperinghe, van waar hij kwam, in de gracht lag. De Heer Bou quet had als bij wonder niet het minste letsel bekomen en had reeds zijn auto verlaten als- De personenauto die de gracht inbolde. wanneer de bewoners van een nabijgelegen huis je, die den slag gehoord hadden, ter plaatse kwa men gesneld. Het was echter slechter gesteld met de inzit tenden van de camionnette. Door den schok was de karnemeikton, die op de camionnette lag, met geweld tegen het achterste der zitplaatsen van den bestuurder en zijn broeder geslegen en had dit houten paneel letterlijk ingebeukt vooraleer dan verder af te rollen en in de gracht te vallen. De zitplaatsen waren hierdoor zoodanig naar voren geschoven dat het te verwonderen valt hoe de inzittenden niet erger gekwetst werden en in alle geval mag het voor den voerder een geluk heeten dat het stuur gebroken werd, an ders zou hij voorzeker de borstkas zijn ingedrukt géworden. Door de toegesnelde personen werden beide broeders uit hun neteligen toestand gered, wat nochtans niet gemakkelijk ging gezien de kabien, waarin zij zich bevonden, langs achter ingedrukt was en schier geen plaats meer bood. De Heer Dokter van Vlamertinghe, die verwit tigd werd, kwam spoedig ter plaats om de ge kwetsten zijne hulp te bieden. Benevens kneu zingen en verwondingen aan aangezicht en han den, veroorzaakt door de glasscherven zoo der voorruit als der ruit die zich achter hen bevond, had de voerder Sylvère de linker knie gebroken, terwijl zijn broeder Louis den rechter schouder verstuikt had. Beiden werden door den Heer Dok ter naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper over gebracht, alwaar Sylvère ter verzorging bleef terwijl Louis, na verbonden te zijn geweest, on middellijk naar huis mocht terugkeeren. Ter plaats van het ongeval werd het onder zoek gedaan door de rijkswacht. De werken om de in schijn weinig beschadigde auto van M. Bouquet uit de gracht te halen, werden door een groot aantal nieuwsgierigen bijgewoond. STAD KOBTRUK De Kapel van het 1° Gidsenregiment en het Klavier-Hans >i te Kortrijk. Zondag 14 Maart a. s., organiseeren de Studenten aan de Hooge Technische School, in den Schouwburg een Groot Concert, te 6 u. 's avonds. De bedoeling hiervan is het noodige geld in te zamelen met het oog op het oprichten van een Koningin - Astrid monument te Kortrijk. Het concert staat onder de hooge bescherming van het Gemeentebestuur en van het Koningin-Astrid Comité. De organisators van het feest zijn voor geen enkele moeilijkheid teruggeschrokken zij hebben een beroep gedaan op de Kapel van het 1° Gidsenregiment, onder leiding van Commandant Prévost. Men zal daar even eens Mevrouw Scapus kunnen hooren, leerares aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Antwerpen, de pianiste-virtuose op het klavier-Hans. Ze zal voor de eerste maal te Kortrijk het Concerto uitvoeren in Cis Kleine terst voor Klavier-Hans en Orkest, van de hand van Ingenieur Pierre Hans, Belg, uitvinder van het dubbel klavier-Hans. Dit Concerto kan op een gewone piano niet worden uitgevoerd. Juffrouw Madeleine Bermont, zangeres bij de Con certs Classiques de Bruxelles zal eveneens meewerken aan dezen Kunstavond en zal er melodieën van Belgische Componisten voordragen. De Kapel der Gidsen zal ons de beste werken van haar repertorium ten gehoore geven, namelijk stuk ken vjoor orgel van Guilmont en C. M. Widor. voor Harmonie bewerkt door Commandant Prévost en verder meerdere werken van onze nationale componis ten, Gretry, Léon Delcroix en Paul Gilson.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3