Raphael Coulier Jonckheere KRON I NGS-BAL PRIVAAT BAL Mme Vandendriessche Toon Hee 'i Millioen Elverdinghestraat, 9, Yper Tel. 384. 4 HK/iOKKT mei Pasetien Opvolger van LEON JONCKHEERE Over de Uitbreidingswerken der Wasscherij van het Onze Lieve Vrouw Hospitaal GEMEENTERAAD VAN YPER L'ORIGINE FABULEUSE D'YPRES LAPIERES ZAAL YPER DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Koninklijke Tooneelkring «DE VLAAMSCHE STER» YPER Op Maandag. 15 Maart 1937 op «Ie Ypenaehe Handelsfooi* in lie llitllen K>en Stand van Bouwstoffen \iiii ile Firma Aangaande deze werken, waarover de gemeen teraad van Yper reeds tweemaal beraadslaagde en tweemaal de voorgestelde beperkte aanbe steding afkeurde, stuurt de Heer R. Bouquet, Voorzitter der Commissie van Openbaren Onder stand, ons de volgende regelen die wij bereid willig opnemen Daar het verslag van den Gemeenteraad vari 15 Februari laatstleden, in Het Ypersche ver schenen, over de bespreking der uit te voeren werken aan de wasscherij van het O. L. Vrouw hospitaal bij de buitenstaanders den indruk zou kunnen geven dat er. in deze zaak lichtzinnig gehandeld werd, meen ik dat het best ware de puntjes op de i's te plaatsen. De Commissie van Openbaren Onderstand wil de dus werken doen uitvoeren aan gezegde was scherij, en terzelfdertijde vroeg zij de toelating tot het uitvoeren dezer werken en de machtiging om, na aan een paar firma's prijzen gevraagd te hebben, deze werken aan zekere firma toe te ver trouwen. Dit zijn dus twee wel onderscheidene kwesties: de machtiging tot uitvoeren, en de uitvoering zelf. Volgens art. 53 der wet van 10-3-1925 moet de uitvoering van elk werk, in den zin van hetgene waarvan spraak, bemachtigd worden door de Be stendige Deputatie, na advies van den Gemeen teraad. Art. 54 derzelfde wet zegt dat al de werken, voorzien bij vorig artikel, dus bij het art. 53, openbaar dienen aanbesteed te worden, en dat deze aanbesteding moet onderworpen worden aan de goedkeuring, en niet aan het advies van den Gemeenteraad. Bij een eerste beslissing, genomen den 14-12- 1936, gaf de gemeenteraad een gunstig advies nopens de uitvoering der werken (art. 53) en hij keurde de ontworpen toewijzing aan de voorge stelde firma af. (art. 54). De zaak werd aan de Deputatie voorgelegd, die dus alleen te beslissen had nopens de machtiging tot uitvoering der werken. Zooals gewoonlijk werd de bundel door de De putatie aan den provincialen technischen dienst der gebouwen medegedeeld. De Heer Ingenieur - Bestuurder van dezen dienst, na de zaak grondig onderzocht te hebben en de zaak ter plaats te hebben bekeken, was van gevoelen dat de uitvoering der werken mocht bemachtigd worden en dat, alhoewel de 'openbare aanbesteding in princiep diende voor geschreven, een beperkte aanbesteding in som mige gevallen, zooals in het onderhavige, mocht aangenomen worden. Hij zond zijn verslag op naar de Deputatie den 14 Januari 1937. Ter zitting van 22 Januari 1937 werd de bundel samen met het verslag van den technischen dienst aan de Deputatie voorgelegd, en te dezer zitting gaf de Deputatie machtiging tot uitvoe ring der werken (art. 53) en besliste dat de bun del terug aan het bevoegde bestuur zou overge maakt worden, met vermelding dat in princiep de werken in openbare aanbesteding dienden ge geven, dat nochtans in sommige gevallen er an ders mocht te werk gegaan worden, maar dat >n alle geval het aan den Gemeenteraad toekwam desgevallend zijn vroegere beraadslaging her zien. In dien zin werd er dus geschreven aan de Commissie van Openbaren Onderstand dewelke thans, den raad volgende dien haar gegeven werd, gevraagd heeft aan den Gemeenteraad de uit voering der werken te mogen toevertrouwen aan zekere firma, zonder verplicht te zijn een open bare aanbesteding uit te schrijven. Zoo zijn de feiten gebeurd, zoo werd dus heele- maal op wettelijke manier de bundel aan den Ge meenteraad overgemaakt, en gevraagd zijn vroe gere beslissing te willen herzien. Waar men gevonden heeft dat de Deputatie eerst zou beslist hebben dat de werken dienden in openbare aanbesteding gegeven te worden, en daarna op deze beslissing terug gekomen is, kan ik mij niet inbeelden en nog veel min kan ik mij inbeelden, waar men het gevonden heeft dat het verslag van den Provincialen technischen dienst twee uren te laat bij de Deputatie is toe gekomen om een gunstig advies van den raad te bekomen, alswanneer dit verslag ingediend werd den 14 en de beslissing der Deputatie van den 22 Januari 1937 dateert Ik heb gemeend, om wille der waarheid, deze uiteenzetting te moeten doen, dewelke altijd kan nagezien worden in den bundel zelf die bij de Commissie van den Openbaren Onderstand be rust. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft gemeend dat, gezien de hoogdringendheid der uit te voeren werken en de omstandigheden waarin de werken moesten uitgevoerd worden, het wenschelijk was deze aan zekere firma toe te vertrouwen. Men kan hierover van zienswijze verschillen, doch het kan niet aangenomen wor den dat men de feiten verdraaie. De Commissie van Openbaren Onderstand werd in deze zaak door de Deputatie niet afgekeurd. Remi Bouquet, Voorzitter, Openbaren Onderstand. Zitting van Maandag 8 Maart 1937, om 18 uur DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van den 15" Februari 1937. 2. Openbare Onderstand O. L. V. Hos pitaal Waschinrichting Uitbreidingswerken Openbare aanbesteding. 3. Taksverordening op het openen van nieuwe herbergen Wijziging en aanvulling. 4. Casemat Rijselpoort en onderaardsche gangen Herstelling en inrichting in Museum en toeristische aantrekkelijkheid Bepaalde overeenkomst. 5. Baan Yper-Dickebusch a) Bijkomende werken ten laste van de Stad. b) Stoepkant- steenen levering van nieuwe materialen. 6. Rioolnet en besteeniging der kleine Pen- nestraat Plan Lastenboek Beschrijving en afmeting der werken. 7. Zonnebekesteenweg Meenensteenweg Voetpaden. 8. Groote Pennestraat Overname in den atlas der buurtwegen. 9. Stoffelstraat Overname in den atlas der buurtwegen. 10. Zwemkom Verbeteringswerken Plan Lastenboek en bestek Goedkeuring. 11. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Ontwerp van Statuut. 12. Carnavalstoet op 9 Mei 1937 Aanvraag om toelage. 13. Politieverordening ter handhaving der orde. 14. Politieverordening op de aanplakkingen. 15. Politieverordening op de Radio's en Rad io-Reklaamwagens. 16. Politieverordening op de begrafenissen en begraafplaatsen. 17. Mededeelingen. Des chroniqueurs Yprois ont fait remonter l'origine de notre ville a l'an du monde 3504, ou 500 ans avant Jésus-Christ, et attribuent sa fon- dation au noble et puissant prince Hyperborus, troyen de naissance et envoyé expressément par le roi de Belgis, avec sept cents ouvriers bien armés, pour jeter la toute première fondation de la célèbre et illustre ville d'Ypres de aller eerste fondatie van de vermaerde en de door luchtige stad van Ypre». Ils vont même jusqu'a donner la description architectonique du chateau d Hyperborus, du temple de Mars, de l'enceinte de la ville qui avait sept portes dédiées aux sept planètes. Ces portes étaient ornées de bustes représentant ces planètes et, a l'appui de leurs assertions, ils affirment que ces mêmes bustes ornent encore aujourd'hui la facade de l'hótel de la Chatellenie On le voit, les antiquités de Pompéi, d'Herculanum, etc. ne sont que des jouets d'enfants en comparaison de celles que renfermait notre bonne ville d'Ypres, car, a peine Brutus et Collatin avaient-ils chassé Tar- quin-le-Superbe, que déja notre ville voyait ses sept portes ornées des bustes qui décoraient en core avant guerre l'hótel de la Chatellenie Et Hyperborus, le noble et puissant seigneur, après avoir régné pendant trente-huit ans, dans la ville dont il était le fondateur, y mourut pai- siblement et fut inhumé au milieu de la grande place, dans un cercueil d'airain, comme il en avait témoigné le désir a son lit de mortVous souriez, ami lecteur Ce n'est pas toutvoici le cérémonial de son enterrementSon corps fut déposé sur un char de triomphe tiré par cent jeunes vierges habillées mi-partie de noir et de blanc, noir au-dessus, blanc en-dessous le cer cueil d'airain ayant été, comme nous venons de le dire, enterré au milieu de la grande place, on y éleva un tombeau consistant en un grand pië destal de marbre, et sur le piëdestal on plaga la statue du défunt et de crainte que dans la suite, on ne la confondit avec celle d'autres person- nages, on eut soin de graver sur le piëdestal les armoiries du noble seigneur et on y ajouta une inscription en lettres d'or, et en caractères grecs, qui ne contenait pas moins de vingt lignes Les susdits chroniqueurs nous en ont fidèlement con- servé le texte, qui finissait par ces mots Son corps repose dans ce tombeau son ame est au milieu des dieux Comme on le voit, les rêveries de Jacques, de Gus et consorts, ne sont rien en comparaison de l'imagination désordonnée de nos chroniqueurs Yprois. SERPY. ZATERDAG 13 MAART 1937 te 20 u. 30 in de zaal MajesticRijselstraat ingericht door de Britsche Kolonie van Yper. Inkomprijs5 Frank. OP ZONDAG 14 MAART 1937 om 5 ure namiddag ingericht door de jonge Waalsche en Vlaamsche Boerenverbroedering. Voor dezen die per vergetelheid geen uitnoo- diging zouden ontvangen hebben zijn er kaarten te bekomen aan den ingang. Bureei om 7.30 u. Gordijn om 8 uur in de Feestzaal «Concordia, Seminariestraat OPVOERING VAN Een brok Vlaamsche folklore in drie bedrijven door Henri Van Daele. Prijzen der Plaatsen Eerste rang 6 frank Tweede rang 4 fr. 50. Kaarten te bekomen in het lokaal Concordia Seminariestraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4