Groote Prijskamp IN T BIEDEN Opf nbare Aanbesteding 8 ALLERHANDE NIEUWS Burgerlijke Stand van Yper HANDBOOGSCHIETINGEN STAD YPER ZONDAG 14 MAART 1937 400 Frank PRIJZEN 400 Frank Openbare Onderstand, Yper Dinsdag 16 VIsart 193 7 Verfwaren. Kleuren, Oliën. Droogsels, Terpentijn. Vernissen Mastieken, IJzerpapier Borstels.. YPER. Autodiefstal. Verleden week Donderdag, rond 7 u. 's avonds, bestatigde M. Reeder Horace. uit bater van het Halg House» alhier, dat zijn auto, die hij vóór zijne inrichting in de Korte Thouroutstraat had laten staan, verdwenen was. Uit de eerste vast stellingen kon men uitmaken dat de auto, een bleek geel rijtuig, reeds sedert omtrent een uur daar niet meer stond en dus omstreeks 6 u. moest gestolen ge weest zijn. Dadelijk werd, door 'de zorgen der politie, de beschrijving van de verdwenen auto overal rond gestuurd en den Zaterdag morgen werd de eigenaar door de rijkswacht van Ledeghem verwittigd dat zijn auto verlaten te Dadizeele uras teruggevonden gewor den. De rijkswacht heeft reeds zeer'gewichtige getuige nissen ontvangen, die haar toelaten te vermoeden wie de dader van dezen diefstal is. M. Reeder ging denzelf den dag nog zijn auto terughalen. Verkeersongevallen. Zaterdag laatst, rond 2 u. 30, had er op den hoek der Kiekenmarkt en der Boom gaardstraat een lichte aanrijding plaats tusschen de auto van den Heer Dokter Vandenbussche, die van de Boterstraat naar de Dehaernestraat kwam gereden, en de auto van M. Vandermeersch, die van de Kieken- markt naar de Casselstraat ging Beide voertuigen lie pen geringe schade op. Maandag namiddag, om 3 u. 30, had er aan de Bascule een zwaarder botsing plaats tusschen twee vrachtwagens, gevoerd de eene door Monserez Gaston, van Harelbeke, die van uit de richting der Meenenpoort kwam en den Meenensteenweg insloeg, en de andere door Decoene Albert, van Boesinghe, die van den Meenensteenweg kwam en naar stad reed. Tengevolge van de sneeuw slaagde laatstgenoemde autobestuur der er niet in zijn draai goed te nemen, zoodat zijn voertuig met geweld tegen het andere terechtkwam. De voerders werden gelukkiglijk niet gekwetst, doch de autocamions waren alle twee aan den linker voor kant nog ai erg toegetakeld. Korts na laatstvermeld ongeval, namelijk Maan dag namiddag om 4 u. 15, had er in de Boterstraat nog een andere botsing plaats. Lefever André, in dienst van M. Vergracht, van uit de richting der de Stuers- straat komende, wilde met zijn auto de Mondstraat inrijden. Hij was gevolgd door de autobus Yper-Rous- selare. van M. C. Lust, waarvan de voerder, Vanrycke- ghem Victor, van Rousselare, de gedane teekens van de auto van M. Vergracht niet tijdig zal bemerkt heb ben en deze laatste alzoo aanreed juist op het oogen- blik dat hij zijn draai nam. Hier ook zijn geen persoonsongelukken te betreuren en werden beide voertuigen slechts wat aan de spatborden beschadigd. Voorbeeldige straf. Donderdag morgen heeft de Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak ten laste van Opsomer Julien, die zich hier vroeger met den verkoop bij maandelijksche afkortingen van obligaties der lee ningen van de Verwoeste Gewesten bezig hield, en thans reeds eenige maanden wegens bedrieglijke fail liet, misbruik van vertrouwen en andere misdrijven in het gevang van Kortrijk opgesloten zit. Zijne echt- genoote Vansuypeene Helene, eveneens in de zaak be trokken. en ook zijn stiefvader Vermeersch Auguste, verschenen met hem op het bankske der beschuldigden. In zijn rekwisitorium verklaarde de Heer Procu reur des Konings dat de zaak ten laste der echtgenoo- ten Opsomer een der hatelijkste was welke ooit voor deze rechtbank opgeroepen werd en b.esloot met te vragen dat de rechtbank aan die volksuitbuiters een voorbeeldige straf zou toedienen. Voor de enkele en bedrieglijke bankbreuk, feiten die zich mengelen, werd Opsomer tot 6 maand gevang verwezenvoor aftruggelarij of misbruik van ver trouwen en voor oplichterij kreeg hij 3 jaar gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en daarbij nog, bij toepassing van artikel 65, twee jaar gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang. I Vansuypeene Hélène, wegens verduistering van geld ten nadeele der faling Opsomer en wegens misbruik van vertrouwen, zag zich veroordeeld tot 3 maand ge vang en 700 fr. boete of een maand wegens aftrugge larij tot 6 maand gevang en 700 fr. boete of een maand, en wegens medeplichtigheid in bedrieglijke bankbreuk tot 6 maand gevang en 700 fr. boete of 1 maand. Beide betichten werden dan ook nog veroordeeld tot de kosten, waarvoor de lijfsdwang op 4 maand be paald werd. Na de uitspraak vroeg de Heer Procureur des Konings de onmiddellijke aanhouding van de echt- genooten Opsomer, doch alleen deze van Opsomer werd door de Rechtbank bevolen. Vermeersch August, beticht van een valsche schuld vordering ten bedrage van 10.700 fr. in de faling Op somer ingediend te hebben, werd vrijgesproken daar het feit. te zijnen laste gelegd, niet genoegzaam be wezen is. Hebt grij het gezien Hebt gij haar nieuw kleed gezien Ziet gij hoe mooi het is Welnu, 't is een oud kleed in 't nieuw gezet met de verfstof Coloro. Ook gij, gaat bij den drogist en vraagt Coloro, de beste verfstof. POELCAPELLE. Aanhouding. De 45 jarige Jozef Matteus, landbouwwerkman, afkomstig van Scher- penheuvel, die langen tijd in een krankzinnigengesticht verbleef en, telkens hij in vrijheid gelaten werd, zich aan allerhande diefstallen plichtig miek, was over eeni- gen tijd, ten titel van proef, nogmaals uit een gesticht van Doornijk losgelaten en ergens bij een landbouwer uitbesteed. Daar hij echter na korten tijd zijn werk had laten staan en er van door getrokken was zonder aan iemand iets te zeggen, werd hij op verzoek van het gerecht overal opgezocht. Verleden week slaagde de rijkswacht erin den dolaard alhier aan te houden. VLAMERTINGHE. Heiligschennende diefstal in de Kapel van den Frezenberg. Vrijdag laatst heeft de vermaarde kapel van het Carmelietessenklooster op den Frezenberg, het van heinde en ver bekende Mariaoord, waar in de Meimaand vooral de geloovigen van uren in 't ronde ter bedevaart komen, het bezoek ontvangen van een paar stoutmoedige dieven die bij klaren dag het mirakuleus O. L. "Vrouwbeeldje van al zijn kostbare sieraden beroofd hebben. Korts na 12 u. reed een franeche auto met 3 mans personen er in naar het klooster der Eerw. Zusters Carmelietessen toe. Gekomen aan het einde der dreef, droei de auto en hield stil voor de deur der kapel. Twee mannen stapten uit de auto en gingen de kapel binnen, terwijl de derde aan het stuur bleef zitten. Weinige minuten nadien kwamen de twee mannen weer buiten* en nauwelijks waren zij in de auto ge- >tapt, of weg reden ze in volle vaart in de richting van Vlamertinghe. Eenige geburen, die dit gezien hadden en door de zonderlinge handelwijze dezer mannen getroffen waren geweest, gingen de Zusters verwittigen en zoo werd dadelijk vastgesteld dat hun achterdocht maar al te gegrond was. In de spiegelruit van de in den muur aangebrachte nis. waarin het mirakuleuze beeld stond, was omtrent ter hoogte van het hoofd van het Lieve Vrouwen- beeideke een groot gat gesndden. Het beeldeken lag voorover tegen het glas geleund en was den duim ge broken, wat getuigt dat de booswichten den scepter met geweld uit de hand van het beeld moeten gerukt hebben. Verder waren een aantal kerkstoelen met de leuning bijeengeplaatst, en op de leuning trof men nog sporen aan van schoenen die met ijzeren nagels besle gen waren. Ongetwijfeld zullen de dieven zich van de stoelen bediend hebben om hun schelmstuk te bedrij ven. Op den grond ontwaarde men tal van glasscher ven die met bruine zeep of iets dergelijks bestreken waren geweest, ten einde het gerucht van het snijden zooveel mogelijk te verminderen. Onder de gestolen voorwerpen bevinden zicheen scepter in verguld zilver van 15 tot 20 cm. lang, met blauwe en roode steentjes versierd en die in drie stuk ken kon losgemaakt worden de kroon in verguld zil ver die het kindeke Jesus op het hoofd droeg. In den scepter en de kroon stond gegrift1925, W' Dumelie, Leo en Anna Zijn verders nog verdweneneen be werkte armband in geel goud een kleine ketting met medaljon in geel goud en met steentjes versierd een gouden trouwringeen gouden ring met diamanten steentjes en 2 kleine parels bezeteen paar oorringen in rood goud (in den vorm van druivenblaadjes) met kleine diamanten een groote borstspeld die met deze oorringen samengaateen zware gouden ketting een paar oorringen, rondvormig, in geel goud met steen en een er op gelijkende borstspeld een zilveren congre gatiekruisje een gouden ring, amandelvormig met steen in 't midden en blauwe steentjes errondeen gouden ring met diamant en groene steentjes een paar gouden oorslingers, peervormig met steentjes versierd; een paar gouden oorringen, ronde met kleine bloempjes; nog een paar oorringen met een diamant en 9 steen tjes er rond. een roos vormendeeen groote borst speld in geel goud met diamantjes bezeteen kleine halsketting in goud met sluiter in geëmailleerd goud een kleine zilveren borstspeld met het woord Bail- leul en een gouden oorring met ambersteen. De kroon van O. L. Vrouw werd onder het kleed van het beeld teruggevonden, zoodat vermoed wordt dat de kroon afgevallen was en de dieven haar zoo niet hebben kunnen meênëmen. De Eerw. Zusters waren op dit uur in geestelijke oefening verslonden en hadden wel voetstappen in de kapel gehoord, doch er weinig acht op gegeven, te meer dat een medezuster stervende was. Daarbij alles was zoo rap geschied dat hare tusschenkomst, zoo zij éenig argwaan hadden moeten koesteren, waarschijn lijk toch maar weinig of niets zou gebaa.t hebben en zij toch reeds voor een voldongen feit zouden gestaan hebben. Alles wijst er op dat de slag goed voorbereid werd, dat de dieven goed met de plaats en de gewoon ten bekend waren en ook dat zij aan hun proefstuk niet zijn. Van zocdra men den diefstal had vastgesteld, werd de rijkswacht van Yper verwittigd die onmiddellijk het onderzoek begon. Zooals wel te begrijpen heeft deze heiligschendende-diefstal hier in gansch de streek een groote opschudding en gewettigde verontwaardi ging verwekt en aller vurigste wensch is dat het inge stelde onderzoek spoedig met den verhoopten uitslag zou mogen bekroond worden. HOUTHEM. Spelende kinderen doen een obus ontploffen. Eep hunner aan zijn verwondingen be zweken. Woensdag morgen, rond 11 u., waren een viertal knapen, waaronder Verbrugge Marcel, 9 jaar, en zijn 7 jarig broertje Maurice, alsook nog Defrancq Maurice en Pattyn Maurice, beiden 7 jaar oud, in het veld aan 't spelen op omtrent 150 meters afstand van hunne woning. Op zeker oogenblik vonden zij een nog Biet ontplofte houwitser .en begingen de onvoorzichtig heid dit moorddadig tuig herhaalde malen tegen een daar liggenden blok beton te werpen. Het onvermijde lijke liet zich echter niet lang wachten, de obus ont plofte met vreeselijk geweld en de vier kinderen wer den elk verschillige meters ver weggeslingerd. Dadelijk kwamen vader Verbrugghe en eenige andere geburen. die de vreeseiijke losbranding gehoord had den en een ongeluk vermoedden, ter plaats gesneld en troffen er de vier ongelukkige knapen bloedend en kermend van de pijn ten gronde liggen. Verbrugghe Marcel was er het ergst aan toe, hij had het rechter been en de linker hand afgerukt en was daarbij nog over gansch het lichaam verwond. Het is in dien hope- loozen toestand dat het kleine slachtoffertje door den Heer Dokter Durnez, van Komen, naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht werd. Defrancq Maurice, minder erg gekwetst, werd door den Heer Dokter Dhondt, van Wervick, ter verzorging naar het hospitaal van Wervick gevoerd, terwijl Pattyn Maurice huiswaarts gebracht werd daar zijne kwetsuren van geen al te ernstigen aard zijn. Deze laatste had slechts brandwonden van den tweeden graad opgeloopen, ter wijl de twee eerstgenoemde kinderen erg aan het hoofd en nog andere lichaamsdeelen door de ontploffing ver brand waren. Alleen de toestand van den kleinen Ver brugghe Maurice, die slechts licht verwond werd, vergde geen geneeskundige zorgen. Donderdag morgen, te 8 u., is de ongelukkige Ver brugghe Marcel in het hospitaal van Yper bezweken. De toestand der andere gekwetsten is geruststellend Dit vreeselijk ongeluk heeft in gansch de streek een groote opschudding verwekt en men vraagt zich ang stig af wanneer die moordtuigen, die hier reeds zoo veel rampen veroorzaakten, eens voor goed zullen op geruimd worden. Om dit doel te bereiken, en nu dat de oorlog reeds sedert zooveel jaren geëindigd is ware het niet meer te vroeg, dient eenieder echter zoo veel mogelijk het zijne bij te brengen door, van zoodra ergens een houwitser ontwaard wordt, dit aan de over heden te signaleeren die dan het noodige zullen doen om dit gevaarlijk goed weg te nemen. van den 27 Februari tol den 5 Maart 1937 Geboorten: Forrier Jan, Sint Niklaasstraat, 21. Bonte Ivan, Hondstraat, 4. De Cabooter Paula, Lin- dendreef, 49. Descamps Emilienne, St Jansstraat, 2. De Muyt Roger, Kalfvaart, 38. Vandenbussche Mare, Rijselstraat, 128. Herman Simonne, Recolleo tenpoort, 5, van Waasten. Creus Willy, Capucienen-, straat, 132. Platevoet Rosette, Bruggesteenweg, 73. OverlijdensBaert Annie, 2 m. en 8 d.. Lir.dendrëef, 18. Mjnnekeer Noël, 2 m, en 3 d., Rijselsteenweg, 26. Denef Edmond, 18 j., z. b.. ongehuwd, Lange Thou routstraat. 25, van Schaerbeek. Demeyer Isidore. 9 m., Lindendreef, 22. Roóse Marie-Thérèse, 79 j., z. b.. wed. Daene Engel, St Janshospitaalstraat, I. Bruneel Mathildis, 54 j„ huishoudster, echtg. Deberdt Emiel, Lange Thouroutstraat, 25, van Kemmel. Deroubaix Lucia, 79 j.. z. b., ongehuwd, St Janshospi taalstraat. 1 Preyers Julianus, 74 j.. kleermaker, ongehuwd, Cartonstraat. 47. Denturck Elisabeth. 20 j„ z. b., echtg. Verfaillie Julius, Lange Thourout straat, 25, van Poperinghe.Gikiere Juliana, 85 j., z. b., wed. Viane Petrus, St Janshospitaalstraat. 1. Beernaert Lucien, 6 m. 6 d.. Adjudant Masscheleinlaan, 27. Beun Zoë. 61 j„ huishoudster, echtg. Grimmon- prez Alphonse. Hoornwerk, 18. Depuydt Julianus, 84 j., z. b., wed. Dehollander Victoria, wed. Verdoene Celina, Hoornwerk, 41. Verbrugghe Marcel. 9 j.. scholier, Lange Thouroutstraat, 25, van Houthem bij Komen. LIGGENDE PERS ZONDAG 7 MAART 1937 Om 2 1 uur"WOESTEN, herberg de Casino, bij J. RousseeuwOppervogel 60 fr. Twee zijdvogels, elk 30 fr. Twee kallen, elk 20 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Om 2 uur STADEN, Café St Amand OppervogeL 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 20 fr. en 80 vogels van 20 fr. voor 100 schutters. Inleg 18 fr. Om 2 1 uur: POPERINGHE, bij Em. Decrock, (Sta tie) Oppervogel 70 fr. Twee zijdvogels, elk 30 fr. Twee kallen, elk 15 fr. Inleg 13 fr. 50. Kleine vo gels 10 fr. Boven de 50 schutters al vogels van 12 fr. YPER Ganzeke De Vriendenschieting van Zaterdag 13 Maart en de groote schieting van 15 Maart bij Omer Vanden Ber- ghe. Vandenpeereboomplaats, WORDEN INGETROK KEN, bij gebrek aan plaats. om 3 uur stipt namiddag ter Herberg «HOTEL DE LONDRES bewoond door Jan Kooyman, Dixmudestraat. 27 Man tegen man. Gewaarborgd in geld en zonder aftrek. INLEG 3 FR. PER SPELER. 10 Prijzen T Prijs 110 fr. 2" Prijs 85 fr. 3 Prijs 70 fr. 4" Prijs 50 fr. 5" Prijs 35 fr. 6' Prijs 20 fr. 7' Prijs 10 fr. 8' Prijs 10 fr. 9*' Prijs 5 fr. 10' Prijs 5 fr. Totaal 400 fr. Inschrijving van heden af in gezegd lokaal Hotel de Londrestot den dag van den prijskamp, zoolang; de eerste ronde niet voorbij is. Iedere partij soeelt ten 15 punten met elk 10 bladen, kapot telt niet mede,. Verders gewone voorwaarden die in het lokaal zullen aangeplakt worden. De Commissie J. Kooyman, D. Defever, O. Dèconinck. MARKTEN MARCHES Middelprijzen Prix Moyens Yper Februari Kortrijk 1 Maart t- <N Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kil. 135,CO 130,00 Rogge id. Seigle id. 123,50 115,00 Haver id. Avoine id. 112,50 115,00. Aardappelen 100 k. Pommes de Terre 42,50 ,38.00 Boter de kilogram Beurre le kilo 23,75 25,00 Eieren het stuk 0,51 0,52 CEufs la pièce <i/ co CO CO S S j§ CX 130,00 125,00 108,00 35,00 23,25 0,49 127,00 124,00 130,0<t 125,00 109 oo;io5,oo> 40.00 22,50 0,50 Hoppe de 50 kilogr. Houblons les 50 kil. 1936 koopers verkoopers 38 00 22,00. 0,46 535 550 zal er in de zittingszaal der Commissie van Openbaren Onderstand, Rijsselstraat, 28, te 7PER, overgegaan worden tot de opening der aanbiedingssch'.iften voor de levering van De aanbiecirgsschriften ziin te bekomen in- het Secretariaat tegen den prijs van 3 fr., al waar zij zullen ontvargen worden ten laatste tot den dag der aan Beste ing, 's middags. Het lastenkohier ligt ter inzage van de be langhebbenden in het Secretariaat van den. Openbaren Onderstand.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 8