RAPH - Tailor BERICHT AAN HET PUBLIEK Opgelet Koloniale Loterij CONFECTIES KOSTUMEN en naar maat vanaf 180 frank tot 600 frank in LAATSTE SNIT NIEUWIGHEDEN en Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Crooten Bazar) Y P E R Gewestelijke Maatschappij voor den Kleinen -Landeigendom van het Arrondissement leper WILLEMS FONDS JEUGDKRING 4e Snede 1937 - Violetkleurige Biljetten PLAN B. DE FORTUIN IN T VOORUITZICHT VOOR 50 FRANK. ZWEMKRONIEK (WWWW Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. laitfliWWIJIIIglgMWWMWWWWmaMMWMWMWMWMtgWIgi Wacht niet tot den opslag, geniet nog van de oude prijzen voor de laatste modellen en nieuwigheden. Op aanvraag komen wij ten huize tot op kosten terug aan ieder kooper. Uit rekla Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. .Offer...•«Plicht... én Dienst... GanscH het leven van Oud-Burgemeester Sobry staat in het teeken van dit heerlijk begrip zijn leven van gemeentelijk mandataris, zijn eerlijk beroepsleven, zijn leven van vrome Kristen en overtuigde Vlaming, zijn handel en wandel als huisvader en burger, staan in het Jicht van een gewetensvol en stipt plichtbesef, van eene onvoorwaardelijke en offervaardige toewijding. Hij stond in den dienst van zijne stad en van hare bevolking,, als voorzitter van de 2'' Kamer van de Recht bank voor Oorlogsschade van Yper, als Sekretaris van het Beschermingscomiteit voor goedkoope woningen van het arrondissement, als Commissaris der Coöpe ratief voor Oorlogsschade «Yper en Omstreken», als beheerder der Samenwerkende maatschappij Eigen Heerd Hij stond in den dienst van zijn Vlaamsche Volk waarvan hij de belangen en de betrachtingen met hard nekkigheid en volharding maar ook met minzaamheid en verdraagzaamheid wist te verdedigen. Hij stond in den dienst van God en Kerk, in den dienst van de armen die hij in hunne ellende en hun wee wist te helpen en op te beuren. Zijn eenvoudig en bescheiden maar toch beteekenis- vol leven zal dan ook voor ons allen eene stichtende les en een stichtend voorbeeld wezen. In naam van de Stad Yper, die Hij zoo innig lief had. in naam van de bevolking van Yper aan wie hij zoo veel voorname diensten bewezen heeft, in naam ook van zijne politieke vrienden die Hem zooveel verschul digd blijven, in naam eindelijk van de Britsche Regee ring die Hem in zeer hooge achting hield en die mij daartoe bijzonder opdracht gegeven heeft, bied ik aan zijne treurende kinders en bedroefde familieleden onze zeer innige deelneming. Moge de uitdrukking dezer gevoelens uwe rouw en uw leed in eenige mate lenigen. Met vroomheid en trots zullen wij voortaan, leden ■der Ypersche Gemeenschap, de heldere gedachtenis van oud-burgemeester Sobry, voorname burger van Yper. in hooge eere houden, de gedachtenis van een voorzaat .en een vriend die, zachtjes in den Heer ontslapend, op zijn sterfbed, met fierheid op gansch zijne loopbaan heeft mogen terugblikken en sterven in het zalige bewustzijn dat hij, zijn leven door, den goeden strijd gestreden heeft en tot zijn laatsten adem zijn leven aan het Goede heeft gewijd. Uwe ziel, Waarde Vriend, ruste in vrede en geniete Hierboven de belooning der eeuwige gelukzaligheid. Lijkrede uitgesproken door E. H. Verhaeghe, Principaal van St Vincentiuscollege te Yper Duurbare Afgestorvene, Het klinkt eenigszins onwaar U aldus toe te spreken .-en "k heb gedacht, en misschien velen met mij hebben Jiet gemeend, dat zelden iemand zich minder had ver wijderd van ons door te sterven. Uw voorname, innemende glimlach rust nog op ons, Ieperlingen, als toen wij U zoo vaak ontmoetten in onze stad, wat ons soms deed zeggen Mijnheer Sobry komt daar Uw oprechte eenvoud was zóó treffend dat hij uitgegroeid was onder ons tot een stille en sterke aan klacht tegen allen schijn en alle gemaaktheid bij U toch. sterke Man, was schijn en zijn in de kleinste lijk in de grootste uwer daden onwrikbaar één en het zelfde. Daarom is Uw heengaat}, als 't, ware zoo'n klein voorwal in uw algeheel bestaan. De lijn die gij hebt bewandeld door gansch uw leven loopt dwars door den dood recht naar God, Dien Gij hebt gediend met de .fierheid van een middeleeuwschen Ridder. Uw afster ven is geen keerpunt maar een binnengaan in het huis van uw Vader, in Wiep Gij geloofd hebt als een kind, en daarom zijt gij gestorven als een heilige In U is bewaarheid het woord van Uw Zaligmaker Qui vivit -et credit in me, non morietur die in mij leeft en in mij gelooft zal niet sterven». Vandaar dat gevoel dat .zich ook hier bij uw graf aan ons opdringt, dat gij niet weggegaan zijt van ons nu gij bij God zijt. In naam van de drie honderd leden van het Ieper- sche Davidsfonds was het een plicht voor mij U een laatste hulde te brengen en een uiting van onze groote genegenheid. Onze Davidsfondsafdeeling is uw kind als jonge ad vocaat in onze stad hebt gij vóór bijna vijftig jaar den E. H. Hugo Vèrriest opgezocht de toenmalige prin cipaal van het St Vincentiuskollege en samen hebt gij tot die stichting beslist. De leuze van het Davids fonds Godsdienst, Moedertaal, Vaderlandgeeft weer 't programma van uw leven en hoe daadwerke lijk hebt gij dit programma uitgevoerdHoe lyrisch de Vlamingen van vóór vijftig jaar hunne liefde uit jubelden voor leuzen die ons thans te algemeen lijken, zien wij bij Gezelle en vooral bij De Bo. Thans zijn wij concreter, meer realistisch geworden en nuchter. Maar vergeten wij niet dat de Vlamingen van Uw ge slacht, die zoo romantisch Vlaanderen hebben bezon gen en bemind, van hun leven veelal hebben gemaakt een monument van trouwe toewijding en nooit versa gende dienstbaarheid. Zoo was het met U. Gij zijt steeds secretaris gebleven onzer Afdeeling bij alle wis selende besturen, maar in uw oogen was elk ambt, hoe eervol ook, een eenvoudig lidmaatschap verzwaard met bijzondere verplichtingen. En die verplichtingen zijt gij dan ook nagekomen met een stiptheid die ver baasde tot de laatste dagen van uw leven. Men heeft U gevierd als jubilaris in méér dan een opzicht, maar 'k weet niet Of gij naar één jubileum zoo verlangend hebt uitgezien als naar dit van vijftig jaar secretaris en medestichter van het Iepersche Da vidsfonds Herhaaldelijk hebt gij daarover gesproken en vreugdevol uw verlangen geuit, gij die overigens karig waart in woorden als het ging over uwe per soonlijke verlangens. Gij hebt het niet mogen beleven, maar dat dezen laatsten tijd het EJavidsfonds een zoo grooten bloei had bereikt als nooit te voren is voor U, meer dan voor gelijk wie, een groote vreugde geweest op den avond van uw leven. En toen gij toevallig op de laatste vergadering het woord genomen hebt voor de volle zaal, hebt gij achterna met fierheid erop ge wezen dat nooit vroeger vanaf haar ontstaan de af deeling zooveel toehoorders had bijeengebracht. Wij huldigen U nu bij uw open graf en danken U om al het goede van uw voorbeeld als katholiek en als Vla ming, en van uw woord dat alleen maar uw leven bezegelde. Voor elke daad hadt gij maar één motief om ze te stellenomdat die daad uw plicht was. Gij kendet geen vierde- en vijfde rangsmotieven. Daarom was uw leven zoo vast en daarom waart gij steeds zoo rustig en deedt gij velen, die met U in aanraking kwamen, heimelijk verlangen zoo gelukkig te zijn als gij. Uw levensgeluk stond gebouwd op zoo'n vaste basis dat het niet aan r- .-kBMf-T-.r een mensch noch aan een gebeurtenis gegeven was die basis te beroeren. Juist 'dit heeft van U gemaakt een vir justus een rechtschapen man een man naar Gods hart. Daarmeê zijn alle troostwoorden aan de zeer geachte Familie Sobry overbodig. Juist deze woorden over hun hooggeachten Vader zijn hun troost. Sterker nog is de troost voor hen te weten dat hun duurbare Vader zijne in-goede Echtgenoote is gaan vervoegen met die rotsvaste zekerheid bij leven en bij dood. dat Hij aan elkeen zijner kinderen méér gegeven had dan een goeden raad of een vaderlijke vermaning, maar wel zijn eigen diepste zijn dat was Gods wil volbrengen in 't leven En nu duurbare Heer Advocaat Sobry, op de plaats waar alleen nog uw lichaam rust, uw lichaam dat eens tempel was uwer schoone ziel en tempel van den hei ligen Geest, misschien was het toch verkeerd van mij erop te wijzen dat uw afsterven geen groot voorval was in uw algeheel bestaan, maar alleen het doortrekken eener rechte lijn laat ik daarom beter eindigen met den dichter Guido Gezelle en met het vers dat Gii zoo goed kendet het sterven is niet, Niet, als 't uitgaan der slapende lichten Als weer de Zon in de renbane schiet Uw geloof is opengebloeid in het zalig en zonnig aanschouwen waar Gij op ons wacht, en wij U weër ontmoeten. Binnen enkele weken kal er voor het Arron dissement leper een gewestelijke maatschappij voor den Kleinen Landeigendom tot stand ko men dank zij de medewerking van Staat, Pro vincie, de meest vooruitziende gemeentebesturen, de Commissiën van Openbaren Onderstand en andere Sociale Instellingen. Deze samenwerkende maatschappij zal voor hoofddoel hebben aan de min vermogende per sonen, die trachten gedeeltelijk of geheel hun bestaan te vinden bij de uitbating van landbouw grond goedkoop landbouwkrediet te verleenen, ten einde ze te helpen eigenaar worden van een kleinen landeigendom of een andere landbouw- uitbating. De rentevoet van dit landbouwkrediet is zoo danig laag (intrest; afkorting en levensverzeke ring) dat hij in veel gevallen overeenstemt met den gewonen huurprijs van dergelijke eigendom men. Alle werklieden die begeeren eigenaar te wor den van een woonhuis met minima 8 aren grond erbij, kiekenkweekers, hoveniers, groenseliers, tuinbouwers, bloemisten, kleine landbouwers, enz. (maxima 8 ha.), verkeeren in de voorwaar den om van dit goedköcp landbouwkrediet te genieten. In ons aanstaande pummer geven wij eenige toepassingsgevallen ter ophèldèring. Voor verdere inlichtingen kan men zich wen den bij den Heer Edm. Vereenooghe, Afgevaar digde der Nat. Maatschappij, iederen Dinsdag namiddag, van 4 tot 5,30 uur, en ten stadhuize te leper. De Jeugdkring richtte Zaterdag een bonte avond in ten vocrdeele van onze Bibliotheek. Een groot aantal leden hadden vrienden en kennis sen meegebracht. Het orkest was zeer puik en leidde de verschillende nummers met brio en succes in. Het werd telkens dap- pér toegejuicht. We staan hier voor een hernieuwing in een orkest leiding die ten volle de aandacht gaande heeft ge maakt en dienf geloofd. Geen banale thema's maar goed opgebouwde melodieën met delicate nuances en groote verscheidenheid van rythmen en toonwisselin- gen. De verschillende nummers van het tooneelprogramma hadden ondanks hun gewilden eenvoud stevige hóeda nigheden. Boerenlevendat ingekort moest worden bij on verwachte afwezigheid van een speler bood een le vendige dOoreenwemeling van groepen die dansten en zongen dat het een aard had. Zeer stevige melodie met goede orkestratie. Met een weinig meer zekerheid zou het uitgegroeid zijn .tot een zeer groot succes dat toch nog belangrijk mag heeten. Matrozendanswas een poging om schoonheids- reigen uit te beelden en werd tot zijn recht gebracht. Het gedacht oude Vlaamsche liederen weer te geven met in aangepaste kostumen, in dansende, mimeerende en neigende groepen is ten zeerste te loven. Wij mochten bewonderen het Reuzenlied met echte kabouters en rondedansen toejuichen Studentenlied met mooi gezang en schoon gebaar 't Kwezeltje ge kostumeerd, flink beoefenden zang en klinkenden dans 't Looze Visschertje met scenischen opschik in een reeks Debussyniaansche schakeering. Laten we er den nadruk opleggen dat de uitgalming zeer zuiver was. De zeer mooie duo van den Visscher met realistische conclusie viel zeer in den smaak, 't Looze Visscherinnetje bekwam haar doortochtsrecht, een paar klinkende zoenen, in een wemelende at mosfeer vol kleur en lijn. Er dient gezegd dat haar soepele stem behagelijk weerklonk met metaal helde ren galm. Kortom een gevarieerd programma met verrassende effecten, een genre dat nog niet werd beoefend op onze scene, maar dat nog zal moeten beoefend worden. UITGIFTE 25 MILJOEN (500.000 biljetten genummerd van 100.000 tot 599.999). VERDEELING DER LOTEN 1 groot lot van fr. 1.000.000 5 loten van 100.000 fr. fr. 500.000 10 loten van 50.000 fr. fr. 500.000 20 loten van 25.000 fr. fr. 500.000 25 loten van 20.000 fr. fr. 500.000 50 loten van 10.000 fr. fr. 500.000 200 loten van 5.000 fr. fr. 1.000.000 500 loten van 2.500 fr. fr. 1.250.000 500 loten van 1.000 fr. fr. 500.000 5.000 loten van 500 fr. fr. 2.500.000 5.000 loten van 250 fr. fr. 1.250.000 50.000 loten van 100 fr. fr. 5.000.000 61.311 loten in totaal Frank 15.000.000 TREKKING IN APRIL. De C. N. Brussel dikt zijne collectie aan Het schijnt dat de C. N. Brussel smaak gevonden heeft in het verzamelen van Internationale overwin ningen. Het groot Internationaal Feest, ingericht door Het Yte Den Haag, was een gelegenheid te meer voor de Cerclemannen, om de Belgische kleuren hoog te houden. De inrichters mophten bogen op een groot succes, zoo op sportief als op geldelijk gebied. De deelneming van de Hollandsche ploegenHaagsche Z. P. C. en Z. I. A. N., 1® en 2® van het Nederlandsche kampioenschap, van Bremen, 2 in het Duitsche kam pioenschap, en van de Belgische kampioenen, zal daar wel niet vreemd aan geweest zijn. Intusschen werd het een verplettering vpor de tegenstrevers van de C.N.B.. die al zijn wedstrijden, met fel afgeteekende score wist te winnen. Het succes was zooveel te verdienste lijker, als men weet, dat het behaald werd, zonder de sterrenCoppieters, Disy en Place. De Duitscher Fischer, wist ook nog de 100 m. vrije slag in de wacht te slepen, in den mooien tijd van 59' 5/10. In het ge heel, was het een prachtig feest, en een grooten pro- pagandadag voor de Zwemsport in Kaasland. De Brugsche Z. K. aan de eer te Roubaix. De S. C. Roubaisien, gaf Zondag een groot zwemfeest, en te dier gelegenheid werd de Schaal Henri Cuvelier betwistals aandenken van den grooten Internationaal, die voor een paar maand zoo ongelukkig aan zijn einde kwam. De Brugsche Z. K. die zich langzamerhand hervat, wist een schoone zegepraal te verwerven. In Water-Polo werd de lokale ploeg met eventjes 6-0. door de Brugsche zotten ingemaakt. Het ware te ho pen, dat die overwinning een aanmoediging zal wezen voor de kranige Brugsche Club. die zoo pas een heel lastige periode doorworsteld heeft. Intusschen wensch ik veel goeds toe, aan hunne wakkere leidersde Hee-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 11