A V 2 PAPIER GOM MÉ EN ROULEAUX Van Cayseele, Charles Frimout en Claus, secre taris. De Heer volksvertegenwoordiger De Man had, zooals naar gewoonte, laten weten dat hij belet was de openingsplechtigheid der foor bij te wo nen. Van zoodra al de voornoemde personen verga derd waren in de zaal waar de ontvangst plaats greep, nam de Heer Julien Tahon het woord om den Heer Voorzitter Vermeulen, door een spij tige onpasselijkheid weerhouden, te verontschul digen en kondigde aan dat de Heer Voorzitter hem gelast had in zijn naarti de volgende rede af te lezen Heer Burgemeester, Eerwaarde Heer Deken, Mijnheer Janssens, Vertegenwoordiger van den Heer Minister van Koloniën, Mejuffer, Mijnheeren, Gij doet ons de eer heden onze veertiende Handels foor te openen. Wat het doel onzer tentoonstellingen is en of dit doel begrepen wordt, de steeds toenemende bijval toont aan dat onze pogingen overeenstemmen met de heden- daagsche ontwikkeling van Yper en hoezeer onze me deburgers al het belang van onze betooging beseffen. Het is de eenige voldoening welke ons comiteit zoekt als belooning van al zijn streven. Gij zult zien dat wij zooals telken ^iare getrouwe medewerkers hebben de Regie van Telegraaf en Tele foon vindt hier eene gepaste gelegenheid om vrucht bare propaganda te maken, de stedelijke Niiverheid- school heeft hier eene schoone gelegenheid om de aan dacht der ouders en der jeugd te richten, de mede werking der kantenschool toont het nuttige en het schcone van eene oude Ypersche Nijverheid die niet mag verdwijnen, de tentoonstelling der Fotoclub en van den Yperschen Kunstkring toont aan de bezoekers hoe de kunst zich hier ontwikkelt. Deze medewerkin gen gepaard gaande met de zoo talrijke en belangrijke stands. wij zijn verplicht geweest eene tent te plaat sen op den koer der Halle, geven aan onze veer tiende Handelsfoor een uitzicht dat zelfs de moeilijk sten moet bevredigen. Wij mogen niet nalaten ook uwe aandacht te vesti gen op de nuttige en leerrijke medewerking der Sint- J ozef sberoepschool. Maar wat vooral dit jaar de aandacht zal vestigen, dat is de prachtige koloniale tentoonstelling, welke hier door het koloniaal bureel wordt ingericht. Ons comiteit heeft gedacht dat in deze tijden van autarchie en waar zoovele deuren zich voor de Belgische Handel en Nijverheid sluiten, het een plicht was de bevolking meer en meer in aanraking te brengen met onze rijke kolonie. De ruime lokalen waar deze tentoonstelling gevestigd is bieden de gelegenheid op uitgebreide wijze de be zoekers in te lichten over wat onze kolonie is en kan. De.wensch van het comiteit is dat hieruit een vrucht bare medewerking moge ontstaan tusschen onze stad en streek, en ons tweede vaderland. De opening onzer foor is telken jare eene gelegen heid om een blik te werpen op den vooruitgang van Yper en wanneer wij de reeks openingsreden overle zen. dan zien wij dat de gang der herleving van Yper veel overeenkomt met dien der processie van Echter- nachverleden jaar gingen wij twee stappen vooruit en boekten het gebaar van den Heer Minister De Man ten voordeele van het herstel der vaart Yper-Komen, thans is het alsof de tegenstrevers der belangen van Yper eene schijnbare overhand hebben, doch toeko mende jaar gaan wij opnieuw twee stappen vooruit en de zege zal aan Yper zijn. En de stand welke de Handelskamer hier voor de eerste maal inricht, toont wat de hoop van Yper is. Overigens de statistieken der werkloosheid, ieder maand opgesteld door den Heer De Meyer, Regeerings- commissaris, toonen aan dat, terwijl in de andere ge bieden der grensstreek de werkloosheid sedert een jaar met 15 tot 25 afgenomen is, zij in het Ypersche onveranderd is geblevenhet klaarste bewijs van de noodzakelijkheid der economische uitrusting onzer streek. Het is onze plicht onzen dank te betuigen aan al de médewerkingen, die de inrichting en den luister dezer foor mogelijk maken. Ten eerste het Ypersch Stads bestuur, het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den Heer Bestuurder Oorts, het Koloniaal Bureel en zijn bestuurder den Heer Janssens, wiens tegen woordigheid wij hier begroeten, de Regie van Telegraaf en Telefoon en den Heer Ontvanger Leclercq, de Be sturen der Nijverheidschool, der Beroepschool, der Fotoclub en van den Yperschen Kunstkring, de ver scheidene organen der gewestelijke drukpers, de tal rijke muziekkorpsen van stad en omliggende, en zelfs van uit Frankrijk die zoo bereidwillig onze feestelijk heden opluisteren, en laatst maar niet het minst, de talrijke deelnemers onzer veertiende Handelsfoor, aan wie wij veel bijval wenschen, en de getrouwe en milde gevers onzer tombola. Onzen dank gaat ook aan al de overheden die deze opening met hunne tegenwoordigheid vereeren. Wij bidden U, Heer Burgemeester, Mijnheeren, tot de opening der veertiende Handelsfoor te willen overgaan. Warme toejuichingen begroetten deze rede welke als volgt door den Heer Vanderghote, bur gemeester, beantwoord werd Mijne Heeren, Het is steeds voor mij een groot genoegen de Han delsfoor van Yper te mjogen openen. Dit niet alleen lijk omdat ik die inhuldiging beschouw als zijnde de bevestiging van het eendrachtig streven van het Stads bestuur en de bevolking naar eene betere toekomst, maar vooral omdat zij mij in de gelegenheid stelt, in naam van het Stadsbestuur, hulde te brengen aan de bedrijvigheid van de Handels- en Nijverheidskamer van Yper, aan de toewijding van haren Voorzitter en hen te bedanken voor al wat zij ten bate van den voor spoed en de ontwikkeling van Yper betrachten en ver wezenlijken. De voornaamheid van de talrijke personaliteiten en gezagvoerders die op deze plechtigheid aanwezig zijn, de medewerking van het Koloniaal Bureel, de Regie van Telegraaf en Telefoon, van de Stedelijke instellin gen van vakkundig en beroepsonderwijs, van de Foto club en den Kunstkring van Yper, zijn het bewijs van de degelijkheid van uwe onderneming en van de waar deering waarin uw streven in alle middens gehouden wordt. Mijne Heeren, Het Stadsbestuur is dan ook gelukkig, steeds ge trouw aan zijne gedragslijn, uwe lofwaardige poging te steunen en aan haar welgelukken mede te werken. De 14 Handelsfoor is immers de kranige bevestiging Ypersche Fotoclub ingericht, en er rechtover een nieuwigheid, namelijk een stand der Han delskamer van Yper waar zij ons in beeld" de geschiedenis onzer stad vertoont, haar bloei in de 12' en 13' eeuw, haar omvorming in een ver sterkte stad, haar vernieling tijdens den oorlog Tijdens het bezoek van de stands Van links nacr rechts de heer Burgemeester Vanderghote, heer Janssens, bestuurder van het Koloniaal Bureel, heer J. Tahon, ondervoorzitter der Handels- en Nijverheidskamer. van ons innig vertrouwen in de toekomst, van ons vastberaden voornemen steeds hoofd te bieden aan de moeilijkheden die heden nog onze stad in bloei en ontwikkeling bedreigen. Indien wij op het verleden terugblikken dan beseften wij den zwaren omvang van de minutio capitis die onze stad en gemeenschap ten gevolge van den wereld oorlog getroffen heeft en waarvan de gevolgen tot he den toe in voldoende mate niet werden goedgemaakt. En nochtans, indien veel schaduwen opduiken en zich voordoen bij dit onderzoek, toch mogen wij en kele troostende bestatigingen boeken. Inderdaad, de belangrijke verbeteringen die gedurende de verloopen jaren aan onze groote wegenis aangebracht zijn ge weest. alsmede de verbeteringen die, ter studie zijnde, binnen kort er zullen aangebracht worden, zullen de stad van een net van uitnemende verbindingswegen per land voorzien die ongetwijfeld op de ontwikkeling en de uitbreiding van het vreemdelingenverkeer naar Yper toe eenen zeer gunstigen invloed zullen uitoefenen. Verders de belangrijke werken ter verbetering der bevaarbaarheid van de vaart Yper-Yzer en van onzen ouden waterweg naar Nieuwpoort zullen in zeer groote mate Handel en Nijverheid in Stad en in het gewest bevorderen en er meer voorspoed en welvaart baren. En indien de belofte van het herstel van de vaart Yper-Leie welke eertijds Gouverneur Baels ons bracht niet verwezenlijkt wordt, indien te dien opzichte ons herhaalde aandringen vruchteloos is gebleken, indien onze wensch door de Regeering niet ingewilligd werd, toch blijft ons de hoop het ontwerp te zien verwezen lijken dat, dank aan het graven eener vertakking van de vaart Yper-Yzer en het oprichten eener loskade bij den Veurnesteenweg, de kaai van Yper in nauwe ver binding met de Buurtspoorwegen zal gebracht worden en aan de handelaars en nijveraars van Yper en ge west de gelegenheid zal geschonken worden hunnen ondernemingsgeest metterdaad te bewijzen en het over wegend belang van de vaart Yper-Komen te verrechtt- veerdigen. Laat ons alle misnoegdheid en hopeloosheid van kant schuiven. Laat ons integendeel met vastberaden wil en eendrachtig, bezield met dezelfde liefde en toe wijding voor onze stad, samenwerken om te verwezen lijken al wat Yper mooier en rijker maken moet en zoodoende te maken dat Yper zijn vooroorlogsch oeconomisch standing weer zal veroveren en zijne bronnen van voorspoed van weleer bemachtigen. Ik ben gelukkig, Mijne Heeren, in die gedachte en op dezen wensch de 14' Handelsfoor van Yper open te 'verklaren. Ook deze woorden werden op hartelijk handge klap onthaald, waarna onder het geleide van den Heer Julien Tahon het aangenaam en leerrijk bezoek der zoo talrijke stands aangevangen werd. De Heer burgemeester en de overheden hielden zich geruimen tijd op in den prachtigen stand van het Ministerie van Koloniën dat hier door den Heer Jansens, bestuurder van het Koloniaal Bureel, vertegenwoordigd was. Allen stelden groot belang in de verscheidene producten onzer kolonie die daar tentoongesteld zijn en drukten hunne bewondering uit over dezen zoo ruimen, goed opgevatten en wel ingerichten stand, die waarlijk een der voornaamste aantrekkelijkhe den der huidige handelsfoor uitmaakt. Ook aan de kantwerkklas van Jvr. Hullaert werd met veel belangstelling een bezoek ge bracht. De jeugdige en vlijtige leerlingen, waar van sommige reeds zoo ervaren zijn dat zij echt fijn kantwerk maken, begroetten de intrede der overheden met het bekende spellewerksterslied, waarvan het vers de kantjes van Vlaanderen die koopt men alomthans, jammer genoeg, niet meer zooals destijds bewaarheid wordt. Hopen wij dat de kantennijverheid, die hier vroeger zoo bloeiend was, spoedig weer winstge vend zou mogen worden. Ook het buffet, waar de Ypersche Centrale Brouwerij van haar smakelijk extra stout Bel fort liet proeven, genoot den te verwachten bij val. Werden verder ook nog zeer opgemerkt de belangrijke tentoonstelling der werken van de leerlingen der teeken-, projectie-, boetseer- en schilderklassen van de Nijverheidsschool de schoone stand der Regie van Telegraaf en Tele foon die dit jaar de automatische telefoon ten toonstelt de prachtige werken van enkele leden van den Yperschen Kunstkringde steeds aan trekkelijke tentoonstelling van fotos door de 1914-18, haar heropbouw en ook hare beloftevolle toekomst eens dat, door het herstel der vaart per-Komen, de Yzer met de Leie zal verbonden zijn. Voegen wij daarbij nog een dertigtal stands, allen even mooi opgesmukt en met veel smaak op gevat, waar men de meest verscheidene artikelen bewonderen kan, en men heeft een klein gedacht van al het aanlokkelijke dat daar in de lokalen der Middelbare school is ondergebracht. Al de tentoonstellers, die noch tijd noch moeite ge spaard hebben om iets moois in te richten, ont vingen dan ook vanwege den Heer burgemeester» die iederen stand afzonderlijk bezocht, een ver diend woord van lof om al het mooie dat zij had den weten te verwezenlijken. Spijtig dat daar op dit oogenblik nog de electrische stroom ont brak, zoodat veel exposanten de noodige demon straties niet konden doen. Vervolgens begaven de overheden zich naar de Hallen, waar een ander en niet minder belang rijk gedeelte der handelsfoor is ingericht. In 't voorbijgaan legde de Heer Julien Tahon, na mens het Comiteit der handelsfoor, een prachti gen' bloemtuil neder aan den voet van het ge- denkteeken der Ypersche gesneuvelden, wijl door de omstaanders een minuut ingetogenheid on derhouden werd. Het aantal tentoonstellers was dit jaar zoodanig groot dat er plaatsruimte tekort was en men zich verplicht heeft gezien op den koer der hallen een tent te plaatsen, die het mag gezegd prachtig is ingericht. Hiér in de Hallen zijn er ook meer dan vijftien verschillige stands te bezichtigen. De Heer burgemeester wenschte hier eveneens ai de tentoonstellers geluk en drukte zijne alge- heele tevredenheid uit over de zoo prachtige inrichting der handelsfoor, waarvan de bijval verzekerd is. Wij ook wenschen dat de pogingen onzer voor uitstrevende en verdienstelijke handelaars zou den mogen, beloond worden, dat zij gedurende deze dagen goede zaken zouden mogen doen en dat het aantal bezoekers, die wij mogen het hen verzekeren de verplaatsing geenszins zullen be klagen, nog grooter zou wezen dan verleden jaar. Dit ware niet alleen voor de tentoonstellers maar ook voor de inrichters de verdiende belooning voor hunne pogingen en de schoonste aanmoe diging om op den zoo goed ingeslagen weg te volharden. Herinneren wij dat de Handelsfoor nog open blijft op Zaterdag 27 Maart, van 7 tot 12 ure. van 13 tot 18 ure. Zondag-Paschen, 28 Maart, van 9 tot 12 ure. van 13 tot 19 ure. Tweede Paaschdag, 29 Maart, van 9 tot 12 u. van 13 tot 19 ure. Zondag en Maandag worden, ter gelegenheid der handelsfoor, op de Groote Markt en de R. Colaertplaats een aantal concerten gegeven die er ongetwijfeld ook zullen toe bijdragen om veel volk naar Yper te lokken. Indien het weder gunstig is, dan zal het hier op deze dagen stroomen van 't volk. Alle Yper- lingen moeten dan ook hunne huizen bevlaggen om het feestelijk uitzicht der stad nog te ver- hoogen. De trekking der tombola zal plaats hebben op WOENSDAG 31 MAART, te 6 i u. 's avonds, ten stadhuize. Lees op ons bijvoegsel de lijst der talrijke en waardevolle prijzen voor deze tombola. Daarbij werd nog ontvangen van M. Hollebeke, bloemmolen, Maarschalk Haig- laan. 10 zakken van 1 kgr. bloem. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2