Radio Service Station 28, Boterstraat, Yper. VROUWEN - RUBRIEK Sociale toestanden der Vrouw. Recepten. Wenken. Rijwielen w Beste Rollementen Lessive Jeanne d'Arc HERSTELLINGEN VERWISSELINGEN Verhuren van PICK-UPS voor bruiloften en feesten. In een verhandeling over De opvoeding der Vrouw en hare rol in de samenleving schreef Dokter Frans Daels o. m. de volgende rake beschouwingen over de sociale toestanden der Vrouw Heeft het u nog niet verwonderd in welken zonder lingen toestand de overgroote meerderheid der vrou wen op 't een of 't ander tijdstip van hun leven zich bevinden Is het meisje dat thuis bij hare ouders blijft, na hare school- of pensionaatjaren voltooid te hebben, niet eene kracht die sluimert en alles van het toeval ver wacht Voorwaar, de huiselijke bezigheden zijn daar. Het meisje heeft veel of alles te leeren op dit gebied ter wijl het ook eene dikwijls met ongeduld verwachte hulp verleenen komt. Dit is stellig. Doch niettemin blijft het voor mij even klaar dat aan de hedendaagsche vrouw iets ontbreekt. Mij dunkt, als fabriekwerkster en hedendaags nog meer als huisarbeidster is zij al te dikwijls gedwongen hare gezondheid voor geringe loonen te verkoopen zonder in staat te zijn hare rechten te verdedigen. Komt het huwelijk haren levensloop niet bestemmen, dan blijft zij meestal in de arme klasse eene werkster die zich nooit tot innerlijk geluk door ontwikkeling, door geestesgenot verheffen kan. Behoort zij thuis bij de burgers- of rijkenklasse, dan is zij eene kracht die, alhoewel klaarblijkend bestemd om op het breed so ciaal gebied werkzaam te zijn, door zich zelve niets kan. Ik geloof dat gij het met mij eens zult zijn, zoo ik beweer dat in de burgerij een aantal jonge meisjes gedwongen zijn aan nietigheden eenen kostbaren tijd te verspillen en dat er tevens talrijke met bitterheid klagen ever de ketens met dewelke hunne werkzaam heid en hunne initiatief geboeid liggen. Mij dunkt, als moeder heeft tegenwoordig de vrouw op hare volwassene kinderen niet de intellectueele overheid die zij behoeft. Gelukkiglijk komt haar de zedelijke overheid ter hulpniettemin schijnt het mij ten hoogste beklagenswaardig dat zoo zelden de bere deneerde ervaring en het juiste woord der moeder de kinderen tot waren eerbied en innig vertrouwen dwin gen. Oprecht eigene werkzaamheid, persoonlijk denken is voor de vrouwen moeilijk, onmogelijk of verboden. In de arme klasse vergeet de maatschappij de plich ten die zij tegenover het moederschap in de moeilijke en gevaarlijke oogenblikken te vervullen heeft. En in de door de wetten onderhoudene moerassen der ontucht behandelt de maatschappij de vrouw als .het laagste lastdier. HespHesp door de vleeschmachine gedraaid, kan als farce op den boterham gebruikt worden, en vooral bij het bereiden van sandwiches. Immers het laat zich gemakkelijk uitsmeren, terwijl de smaak zich toch zeer goed aan het brood geeft. Aldus is dit zeer econo misch. Om magere soepen lekker te makenHet is gemakke lijk te begrijpen dat bouillon en vette soepen heel wjft smakelijker zijn dan magere soepen. Maar toch kan men ook magere soepen lekker maken, op de vol gende manier 1. Men geeft de magere soep kleur, geur en kracht door er een scheutje vleeschextract bij te voegen. 2. Men geeft dan nog een zeker cachet aan de soep door er vleeschballetjes in te doen. 3. Eindelijk kan mdn er stukjes oud brood bij op dienen, die vooraf in kleine teerlingen werden gesne den, en die in boter en vet bruin gefruit werden. BoonengehaktWij maken met de vork 300 gr. gekookte boonen fijn, en twee hard gekookte eieren. Een 300 gr. oud brood, zonder korst, wordt in water geweekt en flink uitgeknepen. Wij fruiten ajuinen in wat boter. Dan mengen wij de fijngemaakte boonen, het geweekte brood, de gefruite ajuinen en de fijngemaakte harde eieren tot een stevig geheel, waarin nog een versch ei verwerkt wordt. Wij doen er wat zout bij. Het geheel wordt nu in vier of vijf halven verdeeld die we pa-' neeren. De ballen gehakt worden in een braadpan, met boter aan alle zijden bruin gebakken. Zoo noodig voegt men er van tijd tot tijd een scheutje water bij, waardoor we een smakelijke jeugd verkrijgen. Vuil koper Slecht onderhouden koper wordt weer als nieuw, wanneer men het opwrijft met azijn en zout. Mondspoeling Men kan'zout gebruiken als goedkoope -en toch bij uitstek gezonde mondspoeling. Tanden en mondvleesch zullen goed schoon blijven bij een dagelijksche spoeling met water, waarin wat zout is opgelost. Bewaren van LinoleumStukken nieuw linoleum moet men met den goedén kant naar buiten oprollen, zooals men ze steeds in den winkel ziet staan. Toch verdient het aanbeveling er wat papier mede tusschen te rollen, opdat de goede zijde niet aan den geverfden .achterkant zou kleven. M. B. G. voorzien van en opgezet volgens de Laatste Verbeteringen. Alle modellen voor alle diensten aan GENADIGE PRIJZEN bij de AGENTEN der Rijwielen SS V JEANNE D'ARC Om het linnen te weeken, NIETS evenaart de De Lessive Jeanne d'Arc lost alle vette bestanddeelen op "en neemt alle vlekken weg, zonder het linnen te beschadigen. Het is voldoende haar gedurende een nacht zachtjes te laten inwerken en dan te koken, om een schitterend linnen te bekomen. Wat meer is, zij is het spaarzaamste waschpoeder. Fabrikanten Trenteseaux Frères HERSEAUX TELEFUNKEN PHILIPS NOVAK S. B. B. SCARABEE HIS MASTERS VOICE en alle andere goede radiotoestellen seffens verkrijgbaar in het - E cl in. UIIItlHTIAIA

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 7