KORTRIJ KSCH E ONDERLINGE Brand Leven Ongevallen I WAAR ZI|T GIJ HET ZEKERST EN VOORDEELIGST VERZEKERD TE KORTRIJK leynnes. M. Van Alleynnes. Ware het niet mogelijk, telkens er een verordening voorgesteld wordt, er een afdruksel van aan de gemeenteraadsleden te bezorgen, ten einde ze in de mogelijkheid te stellen de kwestie op hun ge mak te onderzoeken, in plaats van dit hier te moeten doen, waar ze dan nog niet altijd den tijd hebben de voorgestelde verordening te kunnen afschrijven. M. Leuridan. Wat er ook van zij, ik ben er tegen dat men in een politiereglement bepalingen opneme die reeds in de wet zelf voorzien zijn. De spreuk Quod abundat non viciatis niet altijd waar en hier in dit geval namelijk is het wel quod abundat viciat M. Vanderghote. Wij zullen dit punt dan tot de volgende zitting verschuiven. M. Van Alleynnes. En zal er een exemplaar der verordening aan de raadsleden gegeven worden De Heer burgemeester knikt hierop bevestigend. X. Verordening op de zwemkom Wijziging. M. Vanderghote. Artikel twee der verordening op de zwemkom, zooals ze vroeger in zittingen van 22 en 29 Mei 1933 door den gemeenteraad gewijzigd werd, voorzag dat de zwemkom den Dinsdag en Vrijdag, van 9 u. 30 tot 11 u. 30, maar toegankelijk was voor vrou wen alleen. De leden van de Swimming Club hadden voor het verrichten hunner oefeningen alleen toegang tot de zwemkom den Dinsdag en Donderdag van elke week vanaf 18 u. 30 tot zonsondergang gedurende de maanden Mei en September en vanaf 19 u. tot zons ondergang binst de maanden Juni, Juli en Oogst. Thans stellen wij voor dit artikel af te schaffen en te vervangen door het volgende De zwemkom is voorbe houden voor de leden van de Swimming Club den Dins dag en Donderdag van elke week vanaf 16 tot 18 u. 30 gedurende de maanden Mei en September en vanaf 19 u. tot zonsondergang gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. De leden der Club zullen tot de zwemkom slechts toegelaten worden dan zoo zij drager zijn hunner kaart van lidmaatschap. Indien er geen bemerkingen te maken zijn op dit artikel, stel ik voor het te willen goedkeuren. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. De Heer Verbeke komt de raadszaal binnen. M. Vanderghote. Artikel vijf der verordening voorzag vroeger dat de ingang der zwemkom kosteloos was voor mannen, inwoners van Yper, den Zaterdag van 15 u. tot zonsondergang en ten laatste tot 20 u. en den Zondag morgen van 6 tot 10 u., en voor vrouwen den Woensdag van 15 tot 16 u. Nu stelt het schepen college voor de zwemkom op diezelfde dagen en uren toegankelijk te laten aan den verminderden ingangs- prijs van 0 fr. 50 per persoon, en dit artikel als volgt te veranderen De zwemkom is toegankelijk mits be taling van 0 fr. 50 per persoon den Zaterdag van 15 u. tot zonsondergang en ten laatste tot 20 u., en den Zon dag van 6 tot 10 u. alleen voor mannen, inwoners van Yper, en alleen voor vrouwen den Woensdag van elke week vanaf 15 u. tot 16 u. De behoeftige personen die door de Commissie van Openbaren Onderstand onder steund worden zullen, op vertoon eener persoonlijke kaart hen door het stadsbestuur afgeleverd, op voor melde dagen en uren kosteloos tot de zwemkom toe gelaten worden. M. Michiel. Hier is nogmaals spraak van de be- hoéftigen die door den Openbaren Onderstand onder steund worden, doch er zijn ook nog andere behoefti- gen die naar den Openbaren Onderstand niet durven gaan. Deze laatste zullen dus geen kaart kunnen be komen om kosteloozen toegang tot de zwemkom te hebben. M. Vanderghote. Deze maatregel wordt genomen vooreerst om een grootere ontvangst in de zwemkom te hebben en dan ook nog om veel misbruiken te be letten. Den Zaterdag namiddag immers waren het vooral kleine kinderen van Yper die de zwemkom vulden en daar waren er zelfs die vier of vijf maal naeen een bad kwamen nemen. Dit was een onduld bare toestand voor de personen welke met den orde dienst gelast waren. Er waren daar zelfs kinders die naar de zwemkom kwamen zonder de toelating van hun ouders. Het was uiterst lastig die kinders te weren, terwijl nu, als er een kleine inkomprijs geëischt wordt, de betaling dier som reeds een bewijs zal zijn dat die kinders de toelating van hun ouders bekomen heb ben. Dit zal eveneens beletten dat dezelfde kinders vier of vijfmaal in het water gaan, wat ten andere onder oogpunt van gezondheid ook niet aan te raden is. M. Michiel. Eens dat de kinderen, mits betaling van 50 centiemen, binnen de zwemkom zijn, dan kun nen zij toch nog vier of vijfmaal in het water gaan. M. Vanderghote. Dit wordt verhinderd door de bepaling, die in het reglement behouden blijft, waarbij voorzien wordt dat een bad niet langer dan een half uur mag duren. Ieder half uur wordt de zwemkom ontruimd en krijgen andere baders hun beurt. M. Coutelle. Kan het herhaald nemen van een bad door dezelfde zwemmers niet op een andere manier dan door de betaling van een inkomprijs van 50 cen tiemen belet worden M. Vanderghote. Dit is zeer moeilijk. En die moei lijkheid wordt nog verhoogd door het feit dat er in sommige families maar een zwembroek bestaat voor verschillige kinders. Zoo gebeurde het dat kinders niet binnen gelaten werden omdat hun zwembroek reeds nat was, daar hun broeder reeds vóór hen een bad had genomen. Die kinders hadden dan goed te protesteeren dat zij zelf nog niet in de zwemkom geweest waren. Verleden jaar, wanneer het stikkend heet was, heb ik nog gezien dat er daar 30 tot 40 kinders vóór de zwem kom stonden te wachten. Het is meer dan noodig dat daartegen een radikaal middel gevonden wordt en ik denk wel dat het huidig voorstel doeltreffend zal zijn. Moest het echter niet voldoen, dan kunnen wij zulks toekomende jaar nog altijd veranderen. M. Coutelle. Gij zoudt bijvoorbeeld zekere uren kunnen bepalen voor de kinderen. M. Vanderghote. Er zijn maar zestig kabienen in de zwemkom en moesten wij de kinderen maar van 15 tot 17 u. toelaten, dan zou men in dien tijd dus maar omtrent 250 kinderen in de zwemkom kunnen toelaten. Wij hebben die kwestie grondig onderzocht en ik denk dat het thans gedane voorstel van het schepencollege het eenige middel is om de moeilijkheid op te lossen. M. Coutelle. Zoo het niet mogelijk is zekere uren te bepalen, dan zou men toch een ouderdom kunnen vaststellen ten einde een deel der kinders te weren. M. Vanderghote. Voor de kinders die nog geen eenzelvigheidskaart bezitten, is het moeilijk hun ouder dom na te gaan. M. Delahaye. Het zijn altijd dezelfde kinderen die terugkeeren. Als zij buiten komen blijven zij aan de poort staan, en dan zijn zij weer een der eersten om terug binnen te komen. M. Leuridan. Het zijn Ypersche kinders. M. Coutelle. Zijn er hier misschien andere M. Leuridan. En de Ypersche kinders zijn rappe. M. Vanderghote. Ik stel voor het artikel te stem men zocals het door het schepencollege opgemaakt werd. Al de raadsleden stemmen ja. behalve de Heer Cou telle die zich onthoudt. M. Vanderghote. Volgens artikel zes van het vroe ger reglement was de ingangsprijs op 1 fr. per persoon bepaald. Het betalen dezer taks gaf recht op het ge bruik eener kabien gedurende een half uur. De leer lingen van alle openbare gestichten van lager of mid delbaar onderwijs, badende onder het toezicht van een leeraar of bewaker, genoten een prijsvermindering van 50 Persoonlijke abonnementskaarten werden afgeleverd mits den prijs van 20 fr. per maand of 60 fr. per badseizoen. De leerlingen van alle onderwijsge stichten, badende onder toezicht van een leeraar of bewaker, konden een abonnement krijgen van 20 fr., geldig voor den duur van den schooltijd. Familiekaar- ten, voor familieleden wonende te Yper onder het zelfde dak, waren afgeleverd aan den prijs van 60 fr. per maand of 120 fr. per badseizoen. Het schepencol lege stelt voor nu deze bepalingen te wijzigen als volgt: De ingangsprijs is vastgesteld op 1 fr. 50 per persoon. De leerlingen van alle openbare gestichten van lager of middelbaar onderwijs, badende onder het toezicht van een leeraar of bewaker, betalen 0 fr. 50. Persoon lijke abonnementskaarten worden afgeleverd mits den prijs van 40 fr. voor het badseizoen. De leerlingen der onderwijsgestichten, badende onder toezicht van een leeraar of bewaker, kunnen een abonnementskaart van 20 fr. bekomen geldig voor het tijdstip van den schooltijd. Familiekaarten worden afgeleverd mits 120 frank per badseizoen." De ingangsprijs der zwemkom wordt dus verhoogd, terwijl de prijs der abonnements kaart voor het badseizoen van 60 tot op 40 fr. vermin derd wordt. Hetgeen ons aangespoord heeft dit alzoo te wijzigen, is dat wij moeten trachten hier te Yper voor de zwemkom een klienteel te bekomen die vast en zeker is en die ons jaarlijks een bepaald vast in komen verschaft. Er zijn veel personen die geen 40 maal in gansch het seizoen gaan zwemmen en die dan ook verkozen iedermaal een ingangskaart van 1 fr. te betalen. Nu echter zal 'de thans bepaalde prijs hen aansporen een abonnementskaart van 40 fr. te nemen. M. Coutelle. Waarom den prijs der abonnements kaarten niet op 50 fr. vastgesteld Ik vind dat die ver mindering zoo groot is. M. Leuridan. Vroeger waren er maar twee lief hebbers die een abonnementskaart van 60 fr. genomen hebben.-'Wij moeten dien prijs dus meer verlagen wil len wij nu meer liefhebbers hebben. M. Seys. Die kaarten zijn toch gedurende vijf maanden geldig. M. Vanderghote. Neen, slechts vier maanden, na melijk vanaf 15 Mei tot 15 September. M. Seys. Dit maakt dus dat de leerlingen der scho len geen afslag bekomen, gezien zij hun abonnement 20 fr. betalen voor twee maanden. HandelsregisterKortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat Tei. 159 Algemeen Opziener Omer Robyn M. Vanderghote. Zij genieten toch van de twee beste maanden. M. Seys. t'Akkoord, maar zij betalen de helft van het tarief der abonnementskaart en genieten dus fei telijk geen vermindering. Zij betalen nu de helft voor de twee beste maanden en het eenig voordeel dat zij hebben is dat ze op het einde vare het schooljaar nog een abonnementskaart voor half geld voor de rest van het seizoen kunnen bekomen. Er is dus niet de minste vermindering voor de leerlingen der scholen. Voor mii echter moet gij dit niet veranderen. M. Vanderghote. Ik stel dan voor dit artikel te willen goedkeuren. Al de raadsieden brengen een gunstige stemming uit. M. Vanderghote. Thans worden er nog twee nieuwe artikels voorgesteld, namelijk artikel 6bis waarbij alle baders niet langer dan een half uur over een kabien mogen beschikken en van degenen die, na vermaning, in gebreke zouden blijven daaraan te voldoen een bij komende ingangsprijs van 1 fr. 50 mag geëischt worden. Dit is om een einde te stellen aan enkele misbruiken die wij dikwijls bestatigd hebben. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. v M. Vanderghote. Artikel 6ter handelt over de zwemlessen en bepaalt dat het alleen aan den zwem- baas, aangesteld door het stadsbestuur, toegelaten is lessen te geven tegen betaling van 2 fr. per kwart uur vooraf te betalen op de uren aangeduid door het schepencollege. Deze zwemlessen worden gegeven zon der verantwoordelijkheid van net stadsbestuur. De leer lingen, die deze lessen wenschen te volgen, dienen zich op voorhand te laten inschrijven. M. Seys. Aan wien komt dit geld toe dat voor de zwemlessen betaald wordt Aan den zwembaas M. Vanderghote. Ja. Ik stel voor thans ook dit artikel te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Artikel acht van het reglement op de zwemkom voorziet dat elke persoon, om een bad te nemen, moet gekleed zijn met een ondoorschijnend en volledig badkostuum. Wij stellen voor daarbij te voe gen een donker ondoorschijnend en volledig badkos tuum. Sommige vreemdelingen waren excentriek ge kleed en dit zal nu aan den zwembaas toelaten daar tegen in te grijpen. Ook dit voorstel wordt goedgekeurd. M. Vanderghote. Artikel vijftien bepaalde dat alwie aan de bepalingen van de verordening te kort bleef, verplicht was de zwemkom te verlaten op het eerste aanzoek van den bewaker daartoe aangesteld. Het schepencollege stelt voor hieraan toe te voegen dat alle overtredingen van artikel 6bis aan het schepen college zullen kenbaar gemaakt worden en dat, bij her haling dezer overtreding, het schepencollege het recht heeft den toegang der zwemkom voor een bepaalden termijn aan deze personen te ontzeggen. Dit artikel wordt eveneens met algemeene stemmen aangenomen. XI. Taksverordening op het lijkenvervoer, enz. Wijziging en aanvulling. M. Vanderghote. De taksverordening op het lijken- vervoer, die wij in zitting van 15 Februari getroffen hebben, werd ons door het provinciaal bestuur terug gezonden met verzoek dezelfde in verschillige veror deningen te willen splitsen. Het schepencollege stelt dan voor de verordening op de begrafenisrechten, als volgt aangevuld, te willen goedkeuren: Het bezigen der stedelijke lijkkoets is verplichtend. De te betalen rechten blijven dezelfde als die welke vroeger gestemd werden. Artikel vier wordt als volgt gewijzigd Voor de lijken die uit een andere gemeente overgebracht worden om alhier op het stedelijk kerkhof begraven te worden en voor de lijken die van Yper naar een an dere gemeente overgebracht worden, is binnen de stads grenzen hetzelfde tarief van de begrafenissen te Yper toepasselijk. Buiten de stad moet daarbij nog een taks van 5 fr. per kilometer af te leggen weg betaald wor den te rekenen vanaf de grenslijn der stad. Artikel vijf, bepalende dat de bestuurder van den begrafenis- dienst gelast is met het innen dezer taksen die on voorhand moeten betaald worden, blijft behouden. M. Lemahieu. Het ware volgens mij beter dat het voor de kinders blijve zooals het nu is. Voor het be graven van kinders beneden de vijf jaar is het gebruik der lijkkoets niet verplichtend. Voor de kinders van 5 tot 10 jaar wordt er half geld geëischt. Dit is nu alzoo in voege en ik denk dat het niet noodig is dit te veranderen. Het ware immers nog al lastig te eischen dat de lijkjes van pasgeborenen of heel kleine kinders met de lijkkoets zouden vervoerd worden en het ware dus best het nu bestaande gebruik ongewijzigd te be houden op voorwaarde dat de afgestorven kleine kin ders op een waardige manier naar het kerkhof gedre- gen ofwel per rijtuig vervoerd worden. M. Vanderghote. Wij zouden dan in de verordening kunnen bepalen dat het gebruik der lijkkoets verplich tend is behalve voor de kinderen van min dan 5 jaar oud. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. M. Vanderghote. Het tweede hoofdstuk der ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3