Plechtige Communie Drukkerij Dumortier BAL TANGO JOSEPH DEVOS oloniale Loterij 5 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper REKLAAMSTOET TE WERVICK VLAAMSCHE TOERISTENBOND PATERNOSTERS KERKBOEKEN GEDACHTENISSEN 3 4, Boterstraat, 34 YPER Rond de West-Vlaamsche Bergen ALGEMEENE AANNEMINGEN VAN SCHILDERWERKEN EN ALLE VERSIERINGEN RIJSELSTRAAT, 34 YPER Alle Schildersartikels ONZE SCHEEPVAART PLAN B. Trekking Maandag 26 April HEBT GE UW BILJET ZWEMKRONIEK LEERT ZWEMMEN >E Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 21 Maart 1937 De Voorzitter opent de vergadering om 14 J u. en geeft het woord aan den secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zon der opmerkingen goedgekeurd. Mededeeiing. De Voorzitter maakt kenbaar dat de aanstaande vergadering van de maand April zal gehouden worden op het zomeruur, 't is te zeggen om 15 uur. Voordracht. De Voorzitter Hector Casier geeft vervolgens een zeer leerzame en tevens wel uiteenge zette les over fruitteelt. Die voordracht is gegeven vanwege de Pomologische Vereeniging Spreker laat de verscheidene goede fruitsoorten ken nen. welke zich best aanpassen aan de streek. Hij wakkert de leden aan schoon fruit te kweeken, dat -altijd meer afzet vindt en aan grooteren prijs verkocht wordt. Hij wordt door de talrijke leden in zijn nuttige les aandachtig gevolgd en tenslotte met handgeklap be groet. Aanbrengsten. Menigvuldige aanbrengsten over dekken de tafels en worden als volgt bekroond 1) Hebben Henri. 3 punten voor zijne peren «Pré sident Drouarten appels «Schaapmuilen». 2) Vandenbriele Cyriel, 2 punten voor zijn groenten ajuin strooigeleroode kool negerkopwortelen Lange stompe zonder hart 3) Logie Jules, 2 punten voor zijn porei. 4) Depoorter Désiré, 2 punten voor zijn porei Mons- trueux de Caranthan 5) Bulckaen Valère, 1 punt voor zijn porei Mons- .trueux de Caranthanen Ypersche spruitselder Nieuwe leden. Worden als nieuwe leden voorge steld Hof Valère, en Timperman Charles, door Soener. Leonard. Tombola. Een welvervulde tombola, samengesteld uit fruitboomen en rozelaars, en geleverd door het huis Jules Casier, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat om 17 uur uiteen. Zondag IS April 1937, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING in het lokaal Au Saumon DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4 Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Voorstelling van nieuwe leden. 6) Tombola. Namens het Bestuur: De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. Een Commissie is tot stand gekomen voor het in richten van een Grooten Reklaamstoet, die zal plaats hebben op-Zondag 30 Mei 1937, en waarvan den goeden uitslag reeds verzekerd is. Wervick, gelegen aan de Leie, grens vormende tus- schen Frankrijk en België, bediend door den spoorweg Kortrijk-Yper en Frankrijk, den buurtspoorweg Wer- vick-Yper en Kortrijk, en door autobusdiensten in alle richtingen, biedt aan alle handelaars een uitstekende gelegenheid om vruchtdragende reklaam te maken. Hoofdzetel van het kanton, heeft Wervick een samen hang van 16.000 inwoners en sedert den wapenstilstand heeft de bevolking, telken jare, toegenomen, wat een teeken van toekomst en vooruitgang is. Na den reklaamstoet is er nog een uur lang tentoon- ..stelling, ten einde de handelsbetrekkingen tusschen voortbrengers en voortverkoopers te vergemakkelijken verstandige maatregel van groot belang. De inschrijving is gansch kosteloos. Voor de deel nemers dus geen andere kosten dan een eenvoudige verplaatsing, die goud zal voortbrengen, aangezien deze stoet, zonder zelfs rekening te houden van de groote ruchtbaarheid er aan gegeven, door duizenden en duizenden toeschouwers zal bewonderd worden. Voor alle inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den Heer F. Geuten, 2, Leege Kruisse, Wervick, ten laatste tot 20 Mei aanstaande, ten einde toe te laten tijdig te zorgen voor het opmaken der programma's waarin de namen der firmas en de natuur der ver- kochte koopwaren nogmaals kosteloos zullen opgeno men worden. Daarbij wordt nog een eere Diploma aan de deelnemers geschonken. De eerste ingeschrevenen zijn de beste geplaatst.' En nu een woord voor Yper. de martelares: gedu rende vier jaren heeft ons Kanton van Yper afgesne den geweest. De oude klanten hebben zich, gedwongen door de omstandigheden, naar andere oorden moeten wenden. De spreuk De gewoonte is een tweede natuur moet uitsterven Is het uur thans niet geslagen om vroegere handels betrekkingen te herstellen en mogelijks nog nieuwe te bevestigen In alle geval, prent wel in het hoofd en onthoudt goed den datum op Zondag 30 Mei 1937, Groote Re- klaamstoe't te Wervick. TAK IEPER Reis naar de Vallei van de Hoëgne en naar Spa Op Zondag 2 Mei wordt een reis per specialen trein ingericht naar de Vallei van de Hoëgne en Spa. De tocht gaat over Brussel rechtstreeks naar Hockai, waar de wandeling door de rotsachtige en heerlijke wilde vallei van de Hoëgne aanvangt. Te Sart-lez-Spa trein naar Spa, alwaar een paar uur rust. Over Luik en Brussel terug naar huis. Het vertrek is vastgesteld op 6.15 te leper. Terug te leper om 23 u. De deelnemers gelieven zoo haast mogelijk in te schrijven (aan den prijs van 40 fr.) bij den vertegen woordiger Cartonstraat, 16, te leper. Nauwelijks is de gure winter heengegaan en begin nen boomen, planten en struiken zich met blad en bloesems te tooien, of de mooie Bergstreek bereidt zich om hare getrouwe bezoekers en bewonderaars te ont vangen. Het lieve dorpje Dranouter begint de reeks en zal, op Zondag 25 April, zich in feestgewaad tooien om de ontelbare bezoekers te verwelkomen die zich binnen zijne muren zullen verdringen. De wakkere Dranouter Fanfare viert haar twaalf jarig bestaan door een festival in te richten, waaraan een twintigtal muziekkorpsen zullen deel nemen. Gansch de streek zal te been wezen om die heuglijke gebeurtenis te vieren. Daarna_ komt de Roode- Berg aan de beurt. Op Zondag 2 Mei begint de jaarlijksche toeloop of kermis, die als grondslag heeft een groote bedevaart naar de Grot van den Rooden Berg. Op Woensdag 5 Mei is de volkstoeloop er ongehoord groot. Een plechtige openluchtmis wordt dien dag aan bovengemelde grot gecelebreerd en een treffende ge- legenheidspreek wordt er gehouden die op de talrijke toehoorders den grootstenjiindiruk-' nalaat. Deze ont roerende plechtigheid #ordt telken jare door duizen den pelgrims bijgewoond die ddar van alle hoeken en kanten komen toegestroomd: Op 6 Mei viert men het feest van Ons Heer Hemel vaart en dien dag nogmaals krioelt het er van bezoe kers en bedevaarders, bijzonderlijk als dé milde zon hare weldoende stralen over het verrukkelijk landschap laat nederdalen. Sedert ettelijke jaren 14"'de toestand op den Rooden Berg zeer veranderd. Daar waar vroeger slechts enkele hutjes de bewoners herbergden, ziet men nu het statige Kosmoshotel yerrijzen waar mooie gelagzaal, nuime eetzaal en her bergzame kamers den bezoekers alle comfort verleenen. Men vindt er ook het lieve Gasthof «Belvédère» dat door zijn goede en aangename bediening reeds op een talrijke klienteel mag bogen. Gedurende den afgeloopen winter is er nog meer bedrijvigheid op den Berg bijgekomen. Verschillige lusthuisjes zijn opgebouwd of in aanleg en een groote drankgelegenheid is bijgebouwd door den heer Col- paert. die er, benevens frissche dranken, zijne onover troffen ijskreem en zijne malsche frites aan de be zoekers zal te proeven geven. Zoodat er dus ruimschoots middel zal zijn om in die bjj uitstek mooie en gezonde bergstreek eenige aange name dagen door te brengen. Julien Tahon. STAD YPER LAPIERETS ZAAL, HONDSTRAAT Op Zaterdag 17 April, om 7 uur geeft de Muziekmaatschappij De Jonge Accordeo nisten haar twefede onder leiding van den virtuoos-accordeonist A. DE HOLLANDER. Rond 10 uur accordeon intermezzo's. Ingangsprijs 3 frank. Kaarten te bekomen bij de leden. Het Bestuur. Prijs en schets op aanvraag zonder verbintenis. Binnengevaren Zaterdag 10 April 1937, de Valentine(schipper Pauwels) met 110 ton graan voor MM. Blootacker- Vermeersch, leper. Maandag 12, de «Variatie», (schipper Mannah) met 32 ton phosfaat voor M. Talpe, Kortrijk. Dinsdag 13, de «Stad Yper», (schipper Van Rumst) met 20 ton allerhande voor verscheidenende Stilla Juvans», (schipper Floryn), van de beurt «Met Zorg», met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen de Julia (schipper De Dobbelaere) met 98 ton graan voor M. Vandeputte, leper; de «Toekomst», (schipper Van Bogaert) met 187 ton kolen voor M. De Geest, leper de Ida(schipper Van Gaver) met 229 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Donderdag 15, de «Constance», (schipper Segers) met 120 ton graan voor M. Hollebeke, leperde Martha-Johanna (schipper De Meys) met 44 ton stroo voor M. Henri Knockaert, leper. Weggevaren Zaterdag 10 April 1937, de Spes (schipper Harm- sen) met 49 ton oud ijzer, verzonden door M. Degels, leper. Woensdag 14, de Stad Yper (schipper Van Rumst) met 10 ton beurtgoed voor verscheidenen de Leona (schipper Deloz) met 140 ton oud ijzer, verzonden door de Weduwe Vandamme, leper. Donderdag 15, de «Stilla Juvans», (schipper Floryn). van de beurt Met Zorg met 34 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogte 2.88 m. toegelaten te varen 1.60 m. 4" SNEDE 1937 (VIOLETKLEURIGE BILJETTEN) TE DOORNIJK. Mej. Jopie Waalberg aan de beurt Thans is het de Nederlandsche zwemster Jopie Waal- berg, gelukt het Europeesch rekord der 200 m. school slag, op naam van de Duitsche Genenger te verbeteren. De Nederlandsche had 3'0" 4/10 noodig, om dien af stand te overbruggen, terwijl Mejuffer Genenger. 3'0" 5/10 noodig had. Den nieuwen tijd van Juffer Waalberg, evenaart eveneens het wereldrekord, ge vestigd door de Japansche H. Mayhatta, in September 1933. Cartonnet lukt ditmaal De mislukking van zijn vorige poging, om het Euro peesch rekord der 100 m. streekzwemmen te verbeteren, heeft den Franschman niet ontmoedigd, en een paar dagen na zijn eerste poging, komt hij thans het rekord te verbeteren. Het Wereldrekord, op naam van den Amerikaan J. Higgins in ITO", werd echter van zijn vcetstuk niet gehaald, doordat J. Cartorinet slechts ITO" 6/10 lukte. Het oud rekord van Europa, stond op zijn naam, in l'U'. Op te merken, dat Cartonnet in de afgeloopen weèk vijf officieele rekordpogingen gedaan heeft, waarvan er slechts één gelukt is De bedrijvigheid in België Stilaan beginnen de Clubs van de groote centra zich te roeren. Na een paar schoone feesten te Brussel en Antwerpen, was het thans de beurt aan Gent, om een prachtig feest in te richten. Het was de Gentsche Po litie Zwem- ed Redderskring, die zich belast had met de inrichting van de verschillende wedstrijden. De voor naamste prestatie op dit feest, was wel de 100 m. vrije slag, in 1'5" 1/5, door Jan Guillini, 19 maal kampioen van België, en een oud-bekende der Iepersche Zwem- enthóusiasten. Die 1'5" 1/5, is nu wel geen internationa len tijd. ver van daar zelfs, maar hier in België zijn er slechts een vijftal zwemmers, die rond de 1'5" blijven, over 100 m. En het is een feit. dat Jan Guillini, die nooit geen pure sprinter geweest is. voor een 3 tal jaren, toen hij op zijn hoogtepunt was, met moeite onder de 1*5" kwam. Dit schijnt wel te willen bewijzen, dat onze Nationale Jan, weer zijn grooten vorm van weleer te pakken heeft, iets wat met vreugde door vele Vlaamsche zwemliefhebbers zal vernomen worden. Frank Matthys, de huidige kampioen der 100, 200 en 400 m. vrije slag, deed de verplaatsing naar Parijs, waar hij uitkwam, tegen den Engelschman Dove. den Duitscher Lenkitsch, en den Franschman Nakache. In de 100 m. werd Matthys prachtig 3e, op 8 mededin gers, in den mooien tijd van 1'4". Het is pas sedert 1 April, dat Frank zijn training hervat heeft, zoodat de bekomen uitslag prachtig mag genoemd worden. Alles laat voorzien, dat de Gentenaar, die dit seizoen de Water-Polo verwaarloost, om zich volop aan het wedstrijd zwemmen te wijden, toch eindelijk aan Bel gië een zwemmer op Internationaal peil zal bezorgen. Aan de leden van Ypres Swimming Club Dat het succes van de reis naar Oostende verzekerd was, wisten we, maar dat we 60 deelnemers zouden hebben, dat hebben we nooit durven droomenHier geef ik het programma der reisVertrek om 8 uur zeer stipt, aan het Café Central, Groote Markt, 14. De heenreis geschiedt langs St Julien en Poelcapeile, waar we de gedenkteekens der Canadeezen en Guynemer zullen bezichtigen. Vandaar naar Houthulst, waar we het Belgisch militair kerkhof bezoeken. Aankomst te Oostende, ongeveer om 10 u. De leden zullen gelegen heid hebben om te zwemmen tot 's middags, waarna een algemeen bezoek wordt gebracht aan de geheele inrichting van het Badenpaleis. Na het noenmaal, wordt er een bezoek gebracht aan de stad, tot 17 u.. uur van vertrek. De terugreis geschiedt langs Dixmude, waar de Minoterie^en het Yzermonument bezocht wor den. om te leper terug te zijn om-20 u. Ik hoop wel dat dit programma in den smaak zal vallen bij iedereen, en dat allen met tevredenheid op dit uitstapje zullen terugblikken. OPGELET De leden beneden 18 jaar, die niet ver gezeld zijn van hun ouders, zijn verplicht, van zich bij de twee comiteitsleden te voegen, die aangeduid zijn daarvoor. De ouders kunnen dus ten volle gerust zijn, dat hun kinderen onder goede hoede zullen zijn. Rogisu.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5