ytnd Het Ypersche - 2de Bijvoegsel - La Région d'Ypres Ons Mengelwerk VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen Zon Wenken voor Konijnenfokkers Maan Herdenkingen Intenties Stad Yper - Stadsschouwburg KINDEREN VAN ONS VOLK DE MOLEN VAN SANSSOUCI TOERISTISCHE KRONIEK CONTROLE B O E K E N VOOR BEENHOUWERS ij 1 i»:tr M» 3 Zaterdag 17 AprilIsidora, Rudolphus. Zondag 18 AprilIdesbaldus. Maandag 19 AprilUsmarus, Geroldus. Dinsdag 20 AprilHildegonda, Floribertus. Woensdag 21 AprilAnselmus, Silvius. Donderdag 22 AprilSoter, Cajus, Ulrica. Vrijdag 23 AprilJoris, Gerardus, Achillus. Zaterdag 24 AprilFidelis, Valeria, Gaston. Zondag 25 April Marcus. Opgang Ondergang Zaterdag 17 April 5.58 19.43 Zondag 18 April 5.57 19.45 Maandag 19 April 5.55 19.46 Dinsdag 20 April 5.53 19.48 Woensdag 21 April 5.51 19.49 Donderdag 22 April 5.49 19.51 Vrijdag 23 April 5.47 19.52 Zaterdag 24 April 5.45 19.54 Nieuwe Maan: 11 April te 6 u. 10 m. Eerste Kwartier 17 April te 21 u. 34 m. Volle Maan25 April te 16 u. 23 m. Laatste Kwartier3 Mei te 19 u. 36 m. Nieuwe Maan 10 Mei te 14 u. 17 m. 17 April 1884Te Brussel wordt de Transvaalsche afvaardiging met President Kruger, geestdriftig ont haald. 18 April 1276Na een hardnekkigen tegenstand wordt Ciny ingenomen en aan de vlammen en de plundering prijs gegeven. Door de Luikenaars werden meer dan 30 dorpen in Luxemburg verbrand. Ruim één jaar wordt er gevochten en gemoord, en in het Luiksche en in het Naamsche sneuvelden meer dan 15.000 men- schen. De oorzaak van al dat bloedvergieten was de diefstal van een koe door een boer, dien men daarom had opgehangen. De geschiedenis noemt die veldslagen daarom ook veelalden koe-oorlog. 1819 De VI. activistische leidster Roza de Guchte- naere, wordt voor den krijgsraad te Brussel, tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Later werden deze 15 jaren tot 3 jaar omgezet. 19 April 1567 De hertog van Alva verlaat Madrid om zijn zending in de Nederlanden te komen» vervul len. Hij was streng en wreed. 20 April 1744Inhuldiging van Maria-Theresia als gravin van Vlaanderen. Zij was toen slechts 23 jaar oud. Acht jaar lang had de keizerin te strijden tegen den keurvorst van Beieren en den koning van Frank rijk. 21 April 1405 Inhuldiging te Gent van Jan van Ne- vers, in de geschiedenis vooral gekend als Jan zon der Vrees Hij herstelde den vrede tusschen Brugge en eenige vijandelijke gemeenten, hij schonk verschei dene nieuwe vrijheden en bevorderde den handel met Engeland. 22 April 1656Karei II. Koning van Engeland, komt zich in Vlaanderen vestigen, om toen het Calvinisme in Engeland doordrong aan de woede van Cromwell te ontsnappen. Hij verbleef alhier gedurende vier jaar. 23 April 1300pe Franschen veroveren de stad Damme, spijts al den weerstand der Vlamingen onder leiding van Gwijde van Dampierre's twee zonen, Ro brecht en Willem. Een jong mensch, dat het leven intreedt zonder geestdrift voor één of ander, is niets waard. (Smiles). Onze uren zijn gelukkig, wanneer ze werkende wor den doorgebracht. (Scott). Een knappe vrouw heeft millioenen geboren vijan den alle domme mannen, (v. Ebner-Eschenbach). Men blijft winnen, als men genot opoffert om smart te ontgaan. (Schopenhauer). Woorden waar het hart in is, wekken wederklank. (J. Perk). P. B. Op Zaterdag 24 April en Zondag 25 April aan staande, worden in den Stadsschouwburg twee kunstvertooningen gegeven door het Vlaamsche Volkstooneel, ten bate van het Antitering-Dis- pensarium dat ingericht is in het O. L. V. Hospi taal te Yper. DEN ZATERDAG 24 APRIL, te 8 uur wordt opgevoerd DEN ZONDAG 25 APRIL, te 3 uur Gezien al het goede dat het Antitering-Dispen- sarium geroepen is te verwezenlijken op ge- zondheids- en tevens op maatschappelijk gebied, met aan teringlijdende personen, uit welke Ge meente ook van het Arrondissement, de volgens de wetenschap doeltreffendste zorgen té verze keren, worden deze vertooningen de bevolking van het Arrondissement ten zeerste aanbevolen. Zonder twijfel dat alwie zich ernstig met de zaak bekommert eraan zal houden deze opvoe ringen bij te wonen opdat de opbrengst zoo hoog mogelijk zou mogen stijgen ten voordeele van een Sociaal werk dat ongetwijfeld van iedereen de meeste aanmoedigingen verdient. Prijzen der plaatsen 15 10 8 5 frank. PlaatsbesprekingStadssecretariaat, Tel. 23, van 10 tot 12 ure. AFGESNEDEN GRAS ALS VOEDER Ik aanzie versch afgesneden gras als ongezond voe der, oorzaak van dikke balg en sterfte. Dit heb ik al wel honderd maal herhaald en telkens dat ik in een kweekerij een abnormale sterfte bestatigde, vond ik versch gras als basis der voeding. En nochtans, zeggen mij verscheidene Kweekers, ais een konijn z:ek is, ais het over zijn voedsel treurt, vindt men dikwijls baat met het vrij op een graspark te xater. ioopen. Voiop t'akkoord, maar laat mij het nqg eens uitleggen. Afgesneden gras verstikthet verstikt na eenige uren, na een halve uur zelfs, als het in hoopen aan de zon blootgesteld is en al het gevaar komt nu juist van die verstikking. Maar als ik het nu onmiddellijk geef na het gras afgesneden te hebben doet men mij opmerken. Dat kan wel als u twee konijnen te voeden hebt en dan nog moeten zij het onmiddellijk opeten. Maar als er 20 of 30 konijnen te voeden zijn. zal het gras, dat eerst af gesneden werd, al den tijd hebben gehad om te ver stikken. Daarbij kunt u nooit zeker zijn dat de konijnen het aanstonds opknabbelen, zij kunnen er uren daarna nog van eten. Op hun reeds verhit strooisel verspreid of in den ee,bak opgepakt, verstikt het gras spoedig. Ik ga verderhet zijn de vermoeide dieren, die het langst wachten om het gras aan te raken en het zijn nu juist deze dieren die er eerst ongesteld van worden. Mijn gedacht staat dus vast. Een los loopend konijn mag in een graspark versch gras eten, maar in zijn hok geen afgesneden vochtig gras. Ik zeg dit voorna melijk voor gras. want ik oeken dat klaver langer aan de verhitting weerstaat en men dus versche klaver aan de konijnen mag geven. Maar toch laat ik het lie ver eerst drogen, al was het dan nog maar om minder water aan mijn dieren toe te dienen. Meer en meer komt men zich bij mij beklagen over coryza (snot, niezen) bij de konijnen. Geen beter mid del dan AVIOL tegen deze ziekte, maar ik heb wan hopige kweekers gezien die mij vroegen hoe ze het moesten aanleggen om AVIOL in de neusgaten der zieke dier.en te brengen. Soms zag ik drie personen tegelijk aan dit werkje bezigeen hield het dier. een andere moest den kop stilhouden en een derde trachtte de druppels in de neusgaten te laten vallen. Deze vielen meestal nevens de neusgaten en de konijnen spartel den als een opgehangene. Men moet zich heel eenvoudig van een druppelbuisje bedienen. Men grijpt het konijn met de volle hand bij de ooren en het vel van den nek. Door een snelle bewe ging vangt men het dier onder den arm op, met den kop in de lucht en stil gehouden door de hand die de ooren en den nek niet loslaat. De andere Band houdt het druppelbuisje en het kost aldus geen moeite om de druppels AVIOL in de neusgaten te laten vallen, drie druppels in elk neusgat, een van voor, een in 't midden en een van achter. Na vier of vijf dagen is het zieke dier gewoonlijk genezen. Ik ga steeds voort met verschillende inentingen tegen de coryza te beproeven. Ik heb nog niets afdoend ge vonden. Zoodra ik een resultaat bekom, laat ik het wel Dr V. Domicent. Photo Tobls DIO IODIS is het voorrecht van hen die werkelijk» goed gezond zijn, niets afweten van hoofd pijn, moedeloosheid, maag-, lever- en ^nieren- pijn, waarvan bijna altijd verstopping de oorzaak is. Neem eiken avond een tas SABA thee. U zult gezondheid en levensgenot vinden. SABA is een mengsel van uitgezochte en gezuiverde, ontlastende, bloedzuiverende en waterafdrijvende kruiden. Het geneest on voorwaardelijk, zonder pijn of kramp de hardnekkigste verstopping. Wie 's avonds een tas SABA neemt, heeft 's morgens een gemakkelijke en overvloedige stoelgang en voelt zich gelukkig. de koningin der kruiden Do doos voor 50 tassen 7 fr. De doos voor 150 tassen 15 fr. IN ALLE APOTHEKEN Staal op vraag aan LABORATOIRES APPLIQUES 84bls, Veeartsenstraat, 84bis BRUSSEL In dit nummer verschijnt het laatste deel van ons mengeiwer,: DE LOTELING Gezien de groote belangstelling met dewelke vele onzer lezers DE LOTELING gevolgd heb ben, zullen wij in ons aanstaande nummer een tweede werk van onzen beroemden vlaamschen volksschrijver, Hendrik Conscience, beginnen. Het is een fe;„ dai iedereen thans weet wat een toerist en toerisme zijn. Jong en oud is thans reeds voor de een of andere gelegenheid op reis geweest, en we zouden haast mogen zeggen dat het slechts de zieken, de gebrekkigen of de ab- normalen zijn die nog niet hebben genoten van het reizen, van het toerisme in het algemeen. Iedereen verlangt elk jaar naar het oogenblik dat hij, vrij van alle zorgen, zich aan den wellust van het reisgenot zal mogen overgeven, en, Odysseus achterna, nieuwe streken zal kunnen doortrekken en nieuwe heerlijke avonturen zal kunnen beleven. De ontwikkeling der verkeersmiddelen de fiets, de auto, de luxeboot en het vliegtuig heb ben een nieuw tijdperk ingeluid voor den moder nen toerist, die vroeger slechts aangewezen was op het reizen te voet en per spoor. Ieder jaar zien wij de statistieken van het toeristische bedrijf merkelijk stijgen ieder jaar wordt ook de trek naar buiten grooter en hebben de meesten onzer een speciaal reisbudget. Trouwens, pas zijn de eerste goede dagen in 't verschiet of reeds ko men de bonte karavanen aangeslierd. Men vraagt zich soms af van waar ze blijven komen... Zulk een belangrijke factor in het moderne leven verwaarloozen ware een fout van de aller ergste soort. Hierom dan ook deze toeristische kroniek, die wij zoo afwisselend als volledig, zoo aantrekkelijk als juist hopen te maken. Wat zij zal bevatten zullen de volgende nummers U mel den het ligt echter in onze bedoeling onze taak onder een dubbel aspect te beschouwen, nl. het toerisme-naar-buiten. en het toerisme-naar-bin- nen. Toerisme-naar-buitenvoor degenen die zelf belang hechten aan bezoeken in hun eigen stad, aan wandelingen in de zoo interessante onmid dellijke buurt van leper, aan reizen naar verder afgelegen streken zoo in binnen- als in buiten land. PractisChe inlichtingen waar het pas geeft en uitvoeriger beschouwingen waar ze van nut kunnen zijn, m. a. w. een soort wegwijzer voor degenen en zij zijn legio die niet graag, als ze over vrijen tijdbeschikken, met de armen gekruist voor hun raam tienmaal dezelfde men sehen willen zien voorbijwandelen. In de tweede plaats toerisme-naar-binnen, het zoogenaamde receptief, toerisme of de kunst om toeristen te ontvangen. Voor een stad als leper heeft dit zijn belang en we kunnen er nu reeds den nadruk op leggen dat het in ons aller belang is dat elke toerist met de meeste voorkomend heid en met de meeste sympathie en hoffelijkheid worde ontvangen. Het toerisme is een economische factor die mag en moet uitgebaat worden. Wee echter degenen die het toerisme uitbuiten, want vroeg of laat gewoonlijk zeer vroegondervinden zij er de noodlottige gevolgen van. In dezen geest opgevat zal onze kroniek wij zijn er van overtuigd aan een behoefte vol doen en zal zij diegenen die tot het groote leger der toeristen meenen te behooren, van dienst zijn en interesseeren. Natuurlijk zal ons standpunt niet altijd parallel loopen met dat van den lezer en mogelijk wel eens totaal tegenstrijdig met het zijne zijn. Dat hij in zulke gevallen onze gedachten nauwkeu rig onderzoeke en dat hij ons zijn aanmerkingen late geworden om aldus voor alle gevallen een duidelijke en juiste verklaring te vinden. Met de meeste bereidwilligheid zullen wij ook vragen van lezers beantwoorden. De legende verhaalt van den H. Kristoffel, dat hij uit liefde tot God, de reizigers op zijn schou ders over een breeden stroom brachtop zekeren dag hielp hij aldus een kind. waarin hij Kristus erkende, over de rivier. Laten wij naar het voorbeeld van den H. Kristoffel den patroon der reizigers en der toeristen uit liefde voor onze stad, de reizigers van nut zijn in deze nieuwe kroniek. Misschien wordt U ook wel eens een reiziger die hulp be hoeft. x te verkrijgen ten bureele dezer 34. BOTERSTR A AT. 34

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9