Bij PASCAL M' Vandendriessche TOERISTISCHE KRONIEK PROGRAMMA van het SCHOOLFEEST Willems-Fonds Astridfeest 8 Mei ALLE KLEEDEREN MEESTER - KLEERMAKER 23, Boterstraat YPER Willems-Fonds Boekerij DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Vereenigde Hofbouwliefhebbers Een klacht om te beginnen ïn den loop dezer week hebben wij van de eerste goede dagen kunnen genieten en zijn wij naar Zillebeke getogen, langs den klassieken weg: vestingen, spoorlijn, beek. Wij hebben echter moeilijk onze oogen kunnen gelooven wanneer we even vóór den overweg de onaangename be vinding hebben opgedaan dat de vuilnisdienst der stad hier, op een plaats waar binnen enkelen tijd een zeer druk bezoek zal zijn, haar vuil komt storten. Wij weten niet wie er de plaatsen aan duidt waar het stadsvuil moet worden gestort, maar wij vinden het nog al kras dat zulks als het ware langs den openbaren weg geschiedt. Indien er geen andere plaatsen kunnen worden gevon den, dat men dan tenminste opdracht geve om het vuil papier te verbranden zoodra het wat opge droogd is. Voor een stad als leper geldt alleszins het spreekwoord Noblesse oblige In onze eigene streek willen wij wijzen op een uitstap dien wij in de eerstkomende dagen kun nen doen wij bedoelen een eersten uitstap naar de verschillende bergen, en wel met het doel er de prachtige blauwe boschjacinthen in bloei te zien. Nu de meimaand aanbreekt zullen deze in al hun luister de vochtige bosschen van den Roodenberg en den Kemmelberg gaan sieren. De eerste zijn thans reeds open en zij vormen samen met de bloeiende boschanemonen een allerliefe lijkst zicht. Ook de lariksen (lorken) zijn aan het bloeien en hunne wijnroode bloemen bengelen nu aan de dunne takjes met de teergroene naal den. Voorwaar het oogenblik om eens de bergen te gaan bezoeken in hun lentetooi. Wanneer deze lijnen zullen verschijnen zullen de lustige feestvierders van'den Walpurgisnacht op den Broeken zich aan de vroolijkheid te goed doen. In dezen nacht van 30 April is het namelijk dat de heksen op hun bezems door de lucht va ren en rond waren op den hoogs ten top van het Harzgebergte de schilderachtige Broeken, meer dan 1140 m. hoog. Het is een streek van legenden allerhande, van af het Brockenspook, dat niets anders is dan het natuurlijke verschijnsel waar bij de schaduwen van menschen en dieren zich door de ondergaande zon op een tegenoverstaan de wolkenbank laten werpen, tot de Hexen- tanzplatz de plaats waar de heksen komen dan sen, en de 200 m. hooge rots, de Rosstrappe waar een prinses, door reuzeti achtervolgd, haar paard een geweldigen sprong over den afgrond liet nemen, waarbij haar ros een hoefijzervormig spoor in de rots achterliet. De Broeken in den Harz Een land van een zeldzame schoonheid, waar de Duitsche dichter Goethe tot viermaal verblijf hield om zijn be kende Walpurgisnacht-scene uit Faust met meer fantasie te kunnen uitbeelden. Op O. H. Hemelvaart worden elk jaar de zooge naamde waterfeesten van Terdonk gehouden, dit zijn de jaarlijksche roeiwedstrijden op het kanaal van Gent naar Terneuzen. Hoewel niet rechtstreeks toerisme, kunnen wij toch een be zoek aan deze waterfeesten aanraden, omdat zij een gelegenheid zijn om deze schoone vaart met haar breede en hooge zandbarmen eens te gaan bezoeken. Dien dag liggen er dan tientallen ver sierde roei- en zeilbootjes en dit maakt werke lijk een kleurig zicht Op de terugreis kan dan ook nog Gent met zijn roemrijke oude gebou wen worden aangedaan. Een reisje dat niet te ver is voor den aanvang van het seizoen en dat toch zijn eigenaardige bekoring zal hebben. Nu komt met rasse schreden de bloembollen- tijd aanHet land van tulpen en jacinthen ligt in Nederland tusschen de steden Alkmaar en 1 Leiden met als middenpunt Haarlem, het meest echter naar het zuiden coe. De voornaamste dor pen waar de cultuur gedaan wordt zijn Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Bennebroek en Noordwijk. Hier is het dat de onvergelijkbare weelde van allerlei kleuren zich uitspreidt een feërie van tonen en tinten in gelijke vlakken verdeeld, als lappendekens Er is een tijd geweest dat de eerste tulpenverzamelaars echte speculanten wa ren het ging er toen zooals enkele jaren op de beurs Eén bloembol werd voor ongeloof el ij ke sommen verhandeld soms voor huizen en land nog erger werd het wanneer enkele jaren nadien een echte windhandel begon in bollen die niet bestonden Zoo kwam het dat in 1637, juist 300 jaar geleden de regeering moest ingrijpen en alle transacties na November van dat jaar geslo ten werden nietig verklaard. Zoo kwam er dan geleidelijk weer orde in den bollenhandel. Honderden soorten worden thans nog gekweekt en deze in hun glorie van tintelende kleuren, te gaan bewonderen moet het verlangen zijn van eiken echten toerist. Voor de mindere beurs is dit ook mogelijk hier in België, waar sedert enkele jaren de bloembollenvelden van Zandvliet in de Antwerpsche polders ook de aandacht van den toerist beginnen te wekken. Reysiger. STAD YPER STADSSCHOUWBURG gegeven op Donderdag 6 Mei 1937 (O. H. Hemelvaart), om 3 uur stipt namiddag, in den Stadsschouwburg te Yper, en ingericht door den Bond ter Verdediging van het Officieel Onderwijs. 1) Opening door muziek. 2) Op een Bruggetje, door de Kleuters der bewaar school St Janstraat. 3) a) De Dans der Canarievogels, voor piano, door Juffer M. Van Ommeslaghe. b) Un petit rien, voor piano, uitgevoerd door Juffer A. Huberty. 4 Het Slaapstertje, kinderspel met gebaren door leerlingen der beide stadsmeisjesscholen. 5) Dokter Gryzebaard, Lied door Juffer 15. Huberty. 6) Boerken Naest, voorgedragen door eene leerlinge der Stadsmeisjesschool der Rijselstraat. 7) De Jonge Accordeonisten. 8) Turnoefeningen door leerlingen der Staatsmiddel bare school. 9) Toespraak door den Voorzitter. 10) De Boschduiveltjes, zangspel in twee bedrijven, door de leerlingen der Stadsjongensschool. INGANGSPRIJS 1.00 Frank. Voor de leerlingen der Staatsmiddelbare school Loye Justice en Fricadellen 0.50 fr. Kaarten op voorhand te verkrijgen in bovengenoemde scholen. N. B. Plaatsen zullen vbbfbehouden worden voor de leden van den Bond ter Verdédiging van het Offi cieel Onderwijs. Hét Bestuur. In CONCORDIA té 8 uur PROGRAMMA 1) Orkest. Zweedsche volksmuziek, onder de leiding van heer De Cadt. 2) Een keuze in 't repertorium van Grieg, op klavier door heer De Cadt. 3) Het land van Koningin Astrid, voordracht door heer Schalckens, vliegenier-reporter. 4) Voordracht door M'ej. Ivette Gèsquière 1) Kussnacht. 2) Aan Astrid, van Johan Demaegt. 5) Zang door Mej. Cromheecke Droom van Grieg. Droefheid, gelegenheidslied. 6) Plastische beelden met muziek, onder lei ding van heer De Cadt a) Koningin Astrid en den mijnwerker. b) Koningin Astrid en het negertje. c) De droeve mare. d) Verheerlijking. e) Hulde aan Koningin Astrid. Toegangsprijs 5 fr. Kinderen 2 fr. Vraagt kaarten aan de leden van het bestuur of stort op het postchecknummer 420800, Hoóge- schooluitbreiding, Willems-Fonds. Geziep de zedelijke bedoeling van dezen avond verwacht het bestuur van het Willems-Fonds een groot aantal aanwezigen Het huis leert gratis aan alle kleermakers of aspiranten de algemeene begrippen van snij kunst en patronenteekening aan. BERICHT De catalogus van de boekerij van 't Willems- Fonds, die 1084 boekdeelen omvat, is verschenen. Hij is te koop aan 1 fr. het exemplaar in onze boekerij. MAATSCHAPPIJ DE OUDE van het Arrondissement Yper Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. o Verslag der Algemeene Vergadering van 7 Maart 1937. De algemeene vergadering wordt te 15 uur. onder het Voorzitterschap van Mijnheer Vanbeselaere, Voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag dei- vergadering van 7 Februari 11. Dit verslag wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De Heer Voorzitter geeft kennis aan de leden dat er op Zondag 4 April, te 3 uur, in ons lokaal, een voor dracht zal gegeven worden door Mijnheer Bourgeois, Staatsvoordrachtgever, nopens de groententeelt. Alle vrienden en liefhebbers worden vriendelijk tot deze belangrijke voordracht uitgenoodigd. Er wordt dan een lijst opgemaakt van de leden die zullen deelnemen aan den vlaggestoet, die zal plaats hebben te Gent-Brugge op 13 Juni a. s. Zeven nieuwe leden worden voorgesteld 1) Heer A. Craye, Yper voorgesteld door M. Beyens 2) M. Vandewalle, Zonnebeke, voorgesteld door M. Ameel3) H. Va'nderheeren, Langemarck 4 en 5) M. en Mevr. G. Pieren, Yper; 6) H. Callewaert. Postmees ter te Zonnebeke, en 7) M. Salomez H., uit Yper, allen voorgesteld door M. Vanbeselaere. voorzitter. Worden als juryleden aangeduid HH. Cardoen. Wi- dock, Verraest, en M. Lamps, secretaris. Vooraleer over te gaan tot het toekennen der punten, wordt Mijnheer Ameel, hovenier, met algemeene stem men tot bestuurslid gekozen in vervanging van Mijn heer Hoflack A.; ontslaggever. Na het toekennen der punten overhandigen de jury leden den uitslag hunner werking. H. Buseyne behaalt 5 p. H. Balduck 2 p.H. Lecluse 2 p. H. Woussen 2 p., en H. Depoorter 2 punten. Een prachtige tombola, geschonken door Mijnheer M. Vanacker.'alsook eenige aanbrengsten worden ver volgens onder de tegenwoordige leden verloot. De Heer Voorzitter bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten, en de alge meene vergadering wordt te 17 uur -gesloten. Verslag der Algemeene Vérgaderirig van 4 April 1937. De algemeene vergadering wordt te iö uur onder het Voorzitterschap van Mijnheer Vanbeselaere. voor zitter, geopend. De schrijver geeft lezing, van het ver slag der vergadering van 7 M^grt 11. Dit yerslag wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De, heer Voor zitter doet het voorstel een lid, mits een vergoeding, te belasten met het besproeien der fruitboomen van de leden, met het insectbestrijdende product dat door de maatschappij zal vervaardigd worden. Het is Mijnheer Ameel die zich met dit werk zal belasten. De heer Voorzitter stelt Mijnheer Bourgeois. Staats voordrachtgever, aan de leden'voor waarna deze Heer overgaat tot de voordracht over de erwtencultuur. De heer voordrachtgever drukt vooreerst zijn genoegen uit en wenscht de leden geluk voor hunne talrijke opkomst, en gaat voort met een breedvoerige uiteenlegging over de erwtencültuur die nuttig is zoowel op economisch als op voortbrengstgebied. Spreker geeft de verschil lende soorten aan die best passen volgens het jaarge tijde, en verschaft allerhanden uitleg- nopens het be mesten van den grond, de planting en de algemeene zorgen die aan de erwten dienen toegepast te worden. Deze voordracht, met groote aandacht gevolgd, wordt van harte tcegejuicht. Mijnheer Vanbeselaere bedankt den heer Bourgeois voor zijne, leerrijke voordracht. Twee nieuwe leden worden voorgesteld Heer De- lannoy Florent. van Yper, en Mijnheer Decrock Hubert. Deze twee nieuwe leden worden met algemeene stem men aangenomen. Worden als juryleden aangeduid Heer Jules Sinaeve. ondervoorzitter, Heer Woussen en, heer Verwarde Camiel, en Mijnheer Lamps, secretaris. Mijnheer Lecluse behaalt 2 p.H. Beyens 2 p.H. Cluize 3 p. H. Derutter 2 p.. en de H. Buseyne 1 punt. De heer Voorzitter deelt aan de leden mede dat er tijdens de toekomende algemeene vergadering een voordracht zal gegeven worden door Mijnheer Balducs. hoofdonderwijzer, nopens de mergkoolen. Hij noodigt de leden uit zoo talrijk mogelijk op deze vergadering tegenweerdig te zijn. Een mooie tombola, geschonken door de maatschappij, wcrdt vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. De Heer voorzitter bedankt de leden voor hunne te genwoordigheid en hunne aanbrengsten en de alge meene vergadering wordt te 17 u. gesloten. Op Zondag 2 Mei 1937 ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1. Verslag der algemeene vergadering van 4n April 11. 2. Mededeelingen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht gegeven door Mijnheer Balduck, hoofdonderwijzer, nopens de mergkoolen. 5. Beoordeelingen der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter. A. Versavel. V. Vanbeselaere.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 13