XII. Brandweer Rekening 1936. M. Vanderghote. De verschillige rekeningen der brandweer voor het dienstjaar 1936 sluiten in ont vangsten en uitgaven met de volgende sommen: 9.442 fr. 65, 7.069 fr. 80 en 7.649 fr. 24. Deze laatste som betreft de rekening der bijstandskas. Ik stel voor deze drie rekeningen goed te keuren. Alleen de Heer schepen Delahaye, lid van het brand weerkorps, onthoudt zichal de overige raadsleden stemmen ja. XIII. Casemat Rijselpoort Beslissing. M. Vanderghote. Daar, aangaande de inrichting der Casemat van de Rijselpoort in museum en toeris tische aantrekkelijkheid, de Heer Segers vervallen ver klaard werd, heeft het schepencollege onderhandelin gen aangeknoopt met den Heer Achille Gyselinck, die de voorwaarden aanvaardt. Het schepencollege stelt voor deze nieuwe overeenkomst goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XIV. St George Memorial Church Rekening over het dienstjaar 1936. M. Vanderghote. De rekening der Anglikaansche kerk St George Memorial Church sluit voor het jaar 1936 in ontvangsten met de som van 59.485 fr. 14 en in uitgaven met 52.364 fr. 26. een batig saldo latende van 7.120 fr. 88. Ik stel voor deze rekening goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Vergracht, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Ont houden zich: de Heeren Michiel, Coutelle en Van Alleynnes. XV. Antitering Dispensarium afdeeling Yper Aanvraag om toelage. M. Vanderghote. Door het antitering Dispensarium werd een algemeenen oproep gedaan tot al de gemeen tebesturen van het arrondissement om zijne werking op degelijke wijze te steunen. Het schepencollege stelt voor een toelage van 100 fr. te verleenen. M. Van Alleynnes. Gij zijt zoo mild. M. Vanderghote. Er wordt niet meer gevraagd. Dit voorstel wordt hierop algemeen goedgekeurd XVI. Kerkfabriek van St Jacobs Rekening 1935 en 1936 Begrooting 1937. M. Vanderghote. De rekening der kerkfabriek van St Jacobs voor het jaar 1935 sluit als volgtOntvang sten 51.675 fr. 82. uitgaven 24.150 fr. 60. wat een over schot laat van 27.525 fr. 22. De kerkraad vraagt ook sommige gedane betalingen, die niet voorzien waren, te willen goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvrouw Cornillie en de Heeren Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Lemahieu en Biebuyck, beiden als leden van bedoelde kerkfabriek, en de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. M. Vanderghote. De rekening voor 1936 sluit in ontvangsten met de som van 55.706 fr. 41 en in uitgaven met 27.023 fr. 39, wat een batig slot laat van 28.683.02 fr. De Kerkraad doet dezelfde vraag aangaande enkele lichte overschrijdingen van kredieten en namelijk voor artikelen 29 en 61. Deze rekening wordt met dezelfde stemming als ftier- voren goedgekeurd. M. Vanderghote. Ik stel ook nog voor een gunstig advies uit te brengen over de begrooting der kerkfa briek van St Jacobs -voor het dienstjaar 1937. Deze be grooting sluit in ontvangsten met 49.499 fr. 68 en in uit gaven met 38.315 fr., een batig saldo latende van 11.184 fr. 68. De raad brengt hierop nogmaals dezelfde stemming uit. XVII. Mededeelingen. M. Vanderghote. Ik heb de eer aan de kennis van den gemeenteraad te brengen dat de kroning der En- gelsche vorsten Vrijdag aanstaande hier te Yper zal gevierd worden. Er heeft een ontvangst plaats der vooraanstaande personen van de Engelsche kolonie van Yper, en om 8 u. 30 's avonds wordt er op de R. Colaertplaats een concert gegeven door de Harmonie Ypriana, gevolgd van een klein vuurwerk. M. Verbeke. Ik heb daar straks bij de bespreking van punt 10, de rangschikking der dagorde niet willen storen, doch ik wensch thans een kleine vraag te stellen. Op punt 10 heb ik geen opmerkingen te maken, doch wanneer wij verleden jaar in April de overname der Kleine Pennestraat gestemd hebben, werd tijdens de zelfde zitting ook het Handelskwartier overgenomen en besloten deze straat te besteenigen. Ik zou willen weten welken vooruitgang er daar gemaakt wordt. M. Vanderghote. Voor het oogenblik geen, om re den dat de Heer stadsbouwmeester te veel werk heeft met het opmaken van plans voor het plaveien van voorlanden, zoo onder meer langs den Meenensteen- weg en Bruggesteenweg, en ook met de werken die onlangs in aanbesteding uitgegeven werden, zooals de veranderingen aan het huis van den bestuurder der stadsjongensschool, enz. Thans is er op dit oogenblik dus geen vooruitgang gemaakt met de werken aan het Handelskwartier. Wij zijn van oordeel dat er daar mede nog wat zal moeten gewacht worden, aangezien wij reeds tal van groote werken uitgevoerd hebben en nog zullen uitvoeren en dat er dan ook wat zal moeten gespaard worden. M. Verbeke. Er was toch reeds een krediet voorzien voor het Handelskwartier M. Vanderghote. Ja en dit krediet blijft voorzien. Er zijn echter steeds meer en meer werken die moeten gedaan zijn. M. Verbeke. Ik had gerekend dat het nu het ge past oogenblik was om die werken uit te voeren samen met de in gang zijnde verbeteringswerken der Staats- baan. M. Vanderghote. Dit werk zal gedaan worden, doch men zal nog eenig geduld moeten hebben. De herstelling der vestingmuren, waarvan al de scheuren moeten opgemeten worden en waarmede de heer bouwmeester zich thans bezighoudt, is een groot werk. M. Leuridan. Het verwondert mij dat een zeker punt bij het opmaken der dagorde nog niet in aan- merking genomen werd en ik stel voor nu bij hoog dringendheid het verzoek van het 11 Julicomiteit te behandelen. Ik zou dus willen dat er nu reeds beslist worde in te gaan op het verzoek dat gij ontvangen hebt. Zooals gij weet is er hier in stad een comiteit tot stand gekomen dat beroep doet op alle cultureele ver- eenigingen van welke denkwijze ook om het II Juli- feest met luister te vieren, en waarvan Meester Water- blee voorzitter is. Dit comiteit zou u een brief geschre ven hebben om te vragen het 11 Julifeest ernstig te steunen. Aan deze vraag zou zoo gauw mogelijk dienen gevolg gegeven te worden. Er zijn. naar ik meen, een -drietal leden van den gemeenteraad en het schepen college lid van gezegd comiteit en ik hoop dan ook dat zij mijn verzoek, om die vraag bij hoogdringendheid te behandelen, zullen steunen. Immers, van nu tot den 11 -Juli blijven er niet veel weken meer over om een feest in te richten dat iets beteekent. Ik vraag dus dat men nu reeds zou beslissen de groote markt den Zater dag en Zondag avond ter beschikking van het Comiteit te stellen, dat de stad er een estrade zou oprichten om op dit verhoog een vertooning van plastische beelden te kunnen geven en dat zij ook de verlichting zou be kostigen van het belfort. Het comiteit is zinnens muziek en gezang van op den Belforttoren te doen uitvoeren. Voor wie reeds de 11 Juli avond of liever de 11 Juli nacht te Brugge bijwoonde, weet welken mooien aan blik en welken geweldigen indruk die feesten maken door op die wijze het Belfort alzoo in bloei te zetten met van op dit vlaamsch monument muziekuitvoeringen met thebaansche trompetten en gezang te geven. Het comiteit van Yper is van gedacht het 11 Julifeest te vieren zooals te Brugge en te Kortrijk. Daarom zou men vanavond reeds moeten bepalen dat het inrich- tingscomiteit zal mogen beschikken over de groote markt, over een estrade, over den Belforttoren en ook op de verlichting van denzelfden mag rekenen. Ik doe thans het formeel voorstel om over die vraag de hoog dringendheid te willen stemmen. M. Van der Mersch. Wij kunnen ons t'akkoord ver klaren met het princiep, doch het is moeilijk nu reeds in al die bijzonderheden te treden. M. Vanderghote. Wij hebben dien brief nog maar pas ontvangen. M. Leuridan. Wanneer zal daarover dan beslist worden M. Vanderghote. Is het noodig dit aan de beslis sing van den gemeenteraad te onderwerpen M. Leuridan. - Gij zoudt dan toch nu reeds het princiep van het aanvaarden dezer vraag aan den raad kunnen onderwerpen, bijzonderlijk daar het misschien zal noo dig zijn hiervoor een krediet te voorzien dat misschien ietswat buiten de perkan zal gaan van hetgeen vroeger voor feestelijkheden voorzien 'werd. De vraag van het comiteit is echter méér- eeri steün in natura dan een toelage in geld. M. Vanderghote. In princiep zijn wij t'akkoord om op de ons gedane vraag in te gaan. M. Leuridan. Het comiteit stelt er vooral prijs op over de groote markt te mógen beschikken en. vraagt dat de ontworpen feestelijkheden niet op de Vanden- peereboomplaats zouden moeten gehouden worden. M. Van der Mersch. Het verkeer zal toch niet be lemmerd worden M. Leuridan. Neen. het comiteit Zal natuurlijk geheel de ruimte niet in beslag nemen, doch het dringt toch aan opdat het feest op de markt zou mogen door gaan. M. Vanderghote. Het schepencollege zal die vraag met den breedsten geest mogelijk onderzoeken. M. Leuridan. Ik heb nog een opmerking te maken. De uitnoodiging tot de ontvangst ter gelegenheid der kroningsfeesten, die de Engelschen mij toegezonden hebben en die ik ook ontving, is in 't fransch opgesteld. Ik houd er aan hier deze opmerking te maken opdat onze Engelsche vrienden het voortaan zouden weten. De brieven die zij ons sturen moeten ofwel in 't en- gelsch. hetgeen natuurlijk ware en hun recht is, ofwel in 't vlaamsch opgesteld zijn. M. Van der Mersch. De uitnoodiging die ik ontving is in 't engelsch opgesteld. Nog andere raadsleden bevestigen dat zij ook een" engelsche uitnoodiging ontvingen. M. Leuridan. De mijne is een fransche. Er zijn hier te Yper nog veel uitingen van tweetaligheid en dit in tegenstrijdigheid met de wet, en nochtans hebt gij steeds grcoten eerbied voor de wet. Zoo onder meer is de gementestempel nog steeds tweetalig. Indien gij dit niet weet, ben ik er zeer zeker van. Volgens de vroeger gedane volksoptelling moesten minstens 30 der in woners hun inzicht te kennen geven de tweetaligheid te verkiezen om ze te mogen toepassen. Nu echter is dit zoo niet meer. De nieuwe wet bepaalt dat, om nog de tweetaligheid te mogen toepassen, 30 der inwo ners moeten verklaren zich meer van de tweede taal te bedienen dan van het vlaamsch. En te Yper is zulks zeker niet het geval. Ik houd eraan uwe aandacht er op te vestigen dat alles wat hier van het stadsbestuur uitgaat eentalig moet zijn. Anders te werk gaan. ware een tekortkoming vanwege het gemeentebestuur. Ik zou ook nog willen vragen wanneer de brief van het bedevaartcomité zal onderzocht worden M. Vanderghote. Tijdens de aanstaande vergade ring. M. Verbeke. Ik heb gezien dat men dezer dagen met netheid de witte strepen heeft getrokken op de straten voor de overwegen der voetgangers aan te dui den. Mogelijks is dit stelsel nog niet volledig uitge werkt, want ik heb gezien dat onder meer om van het vleeschhuis naar het gedenkteeken der gesneuvelden te gaan, wat nochtans een overweg is die veel gebruikt wordt, er geen witte lijnen getrokken zijn. Aan de Korte Thouroutstraat zijn er ook geen. Ik zou vragen dat men de leemten daar op die plaatsen zou willen aanvullen. M. Vanderghote. Aan het vleeschhuis is dit zeer noodig en dit zal dan ook gedaan worden. M. Leuridan. Wijl men thans over het trekken van strepen spreekt, zou ik nog willen vragen wat het schepencollege zal doen met de straatnaamplaten. Wat is uwe bedoeling Zult gij ze doen afsteperen Om met de wettelijkheid overeen te komen, zult gij ofwel de verfstrepen moeten vernieuwen, ofwel de helft der platen doen afsnijden. Zooniet zult gij weldra verne men dat Grammans, dit is de ploegbaas der schilders, hier op zekeren morgen geweest is. M. Verbeke. Sommige foorkramers hebben een aanvraag ingediend om in de toekomst tijdens de foor, mits betaling eener zekere som, over dezelfde plaats te mogen beschikken. Waarom werd er aan die men- schen geen voldoening gegeven M. Lemahieu. Enkele foorkramers hebben derge lijke vraag gedaan, doch volgens het reglement heeft het schepencollege alleen het recht enkele standplaat sen uit ter hand te verpachten mits goedkeuring van den gemeenteraad. Vier dergelijke aanvragen werden aan den gementeraad onderworpen, doch vijf of zes andere vragen zijn te laat ingediend geweest om nog vóór den gemeenteraad te kunnen komen vooraleer de openbare verpachting der standplaatsen voor de Tuindagfoor plaats greep. Ik heb die menschen tijdens de openbare verpachting gezegd dat zij in 't vervolg hunne aanvragen vroeger moesten inzenden. M. Verbeke. Met zoo te handelen hebt gij het re glement misschien naar de letter toegepast, doch gij hebt voor de financies van stad niet gezorgd. Een dezer personen heeft mij immers gezegd dat hij voor zijn standplaats meer zou moeten betalen hebben, indien ze hem op voorhand toegewezen werd, dan hetgeen hij nu tijdens de openbare verpachting ervoor heeft moeten g<\on. ïïh^Jlemahieu. Mits een aanneembare som kunnen sommige standplaatsen op voorhand aangeduid worden. Ik heb die menschen verwittigd en hen aangeraden hunne aanvraag thans twee of drie maanden op voor hand te vernieuwen. M. Verbeke. Waarom moeten die vragen vernieuwd worden, gezien zij in hun schrijven dezelfde standplaats vroegen niet alleen voor de aanstaande Tuindagfoor, maar ook nog voor de volgende fooren. M. Vanderghote. Het was ons toch''ook niet moge lijk den gemeenteraad speciaal voor die enkele aan vragen. welke te laat toekwamen, bijeen te roepen. M. Van Alleynnes. Iedereen heeft kunnen besta- tigen dat men de Halle afstopt met houten schutsels, wat beteekent dat het werk zal stopgezet worden. Ik vraag wat er door het schepencollege gedaan werd om het stilleggen der werken te voorkomen. Dit is een zonderlinge toestand en wij zien daar nu al dit hout beschadigen om de werken stop te zetten. M. Vanderghote. Wij hebben daarvóór reeds vele stappen aangewend en zelfs een onderhoud aange vraagd met den Heer Eerste Minister. Deze heeft ons echter laten weten dat hij het voor het oogenblik zeer druk heeft en dat hij onze vraag aan den Heer Minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft overgemaakt. Deze laatste heeft den wensch uitgedrukt eerst een nota te ontvangen, de brief is nu over enkele dagen verzonden geweest en thans wachten wij om den datum te kennen waarop het gevraagde onderhoor zal vastgesteld zijn. Wij hebben daarbij ook nog stappen gedaan bij den Heer Minister van Financiën en bij den dienst der oorlogsschade. Wij hebban de verzekering gekregen dat de werken niet zullen stopgezet worden. Nu zijn wij nog niet in de mogelijkheid den volledigen bundel van den Westkant der Halle aan den minister te onder werpen. doch dit zal niet lang meer duren en wij den ken wel dat geheel die kant zal opgedaan worden. De bundei van den Oostkant der Halle werd reeds naar Brussel opgezonden, doch is ons teruggestuurd geweest, daar de Staat voor het oogenblik. wegens den finan- cieelen toestand, aan het heropbouwen van dien vleu gel moet verzaken. M. Van Alleynnes. Ik zou willen dat het schepen college, nog aandringt en desnoods den Heer Minister uitnoodigt om hier ter plaats te komen, daar hij alzoo beter over den toestand en den staat der werken zou kunnen oordeelen. M. Leuridan. Hij zal misschien van hetzelfde ge dacht zijn als minister Merlot. namelijk dat een bezoek aan Yper niet aan te raden is. M. Van der Mersch. Gij weet dit niet. M. Vanderghote. De Heer Merlot heeft beloofd te komen. M. Verbeke. Ware het niet mogelijk voldoening te geven aan de bewoners der Lange Thouroutstraat. met daar een brievenbus te plaatsen? Thans moeten die menschen van daar met hun brieven naar de Dixmude- straat komen. M. Delahaye. Wanneer de bewoners dat zelf vr*- gen. zal de post dan een onderzoek instellen en zoo noodig hun voldoening geven. M. Vanderghote. Wij kunnen wel zoo een wensch uitdrukken om de vraag te steunen, maar het zijn de bewoners zelf die de aanvraag moeten doen. M. Coutelle. Werd er ook reeds aangedrongen voor de statie M. Vanderghote. Neen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 35 opge heven. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 11