2 CONTROLEBOEKEN VOOR BEENHOUWERS Dan volgden enkele afzonderlijken, namelijk John Bull met zijn secretarisen «De Hol- landsche Kaashandelwier wel gemodeleerde dikkoppen den algemeenen lachlust verwekten, en dan nog een nieuwe groep van Yper het Domino spel verbeeldende. De Groeningevierders, van Kortrijk, in 't wit en groen gekleed, met hun raketten verbeeldden een groep tennisspelers en bekwamen ook ruim schoots him deel in den bijval. De Gent^che Straatmuzikan ten, met wit en zwart gestreepte kostu- men en hun zwarte puntige muts, wa ren heel lief en hun groep getuigt van veel orde en tucht. De Jonge Accor deonisten van Roe- selaere, bevreesd van hun kostelijke instrumenten door den regen bescha digd te zien, kwa men slechts wat later hun plaats in den stoet in nemen. Onverpoosd lieten die uitstekende muzi kanten de vroolijkste aria's hooren. De Opperbevelhebber en zijn dame scap^en fier arm en arm, terwijl het zeemanskind dat weigert naar de school te gaan veel last aan zijn ouders bezorgde. Les Andalous et Andalousesvan Halluin, vormen een allerschoonste groep die men steeds met veel genoegen terugziet. Hun eigenaardige kleedij, geel en oranjekleurig, getuigt van veel smaak doch vooral hun ballet, met zooveel sa- menhoorigheid en rhythme uitgevoerd en met castagnetten en tamboerijnen begeleid, rang schikt deze talrijke groep onder de best gedrilde. En wat gezegd van De blijde intrede van Kei zer Kareieen prachtgroep uit Antwerpen die op gansch den doortocht algemeene bewonde ring afdwong Deze mooie,- historische groep was tot in de puntjes verzorgd en strekt ter eere van dezen die ze hebben opgevat eningericht. De nauwkeurigheid waarmede alle personnages uitgebeeld waren, de rijkheid en weelde der flu- weelen kostumen die zoo getrouw mogelijk wa ren nagemaakt, de grootè verscheidenheid van dezen plechtigen stoet, men weet waarlijk niet wat het eerst en meest bewonderen. Voorop had men de fiere standaarddragers te paard, gevolgd van trommelslagers en bazuinblazers en van een bonte schaar allerliefste bloemenstrooi- sters en pagen, dan Keizer Karei op zijn wit paard gezeten, omringd van ridders en edellie den en gevolgd door statige hofdames. Zelfs de nar was niet vergeten en liep daar rond al zot ternijen doen. Deze groep verdient zeker een gansch bijzondere melding en zal overal waar zij optreedt den meesten bijval mogen oogsten. De Ypersche Schotten hebben met hun optre den dit jaar den besten indruk gelaten. Deze mooie groep, die vroeger reeds zooveel succes behaalde, is thans weerom heropgeknapt en veel verbeterd. Vooral hun goede orde en tucht wer den door al de toeschouwers geloofd en hun mooi. nieuw ballet, door hun uitstekend muziek bege leid, beviel eenieder ten zeerste. De Vijf Kleuren van Boesin- ghe, de reeds gunstig gekende groep van voerman Coene, be kwamen ook hun deel in den bijval. De jockeykostumen zijn heel goed gekozen en die men geling van gele, groene, blauwe, roode en rooskleurige kleederen miek een zeer aangenaam effect bij het van plaats veranderen tijdens het opstappen. Spijtig dat die groep, door de ziekte van een der leden, de medewer king van vier harer beste dan sers moest missen, zooniet had het ballet beter tot zijn waarde gekomen. Zoo enkele leden er toe konden komen het gemis aan durf te overwinnen, dan zou gansch de groep, waarin blijkbaar veel goeden wil steekt, er veel bij winnen en zou hoofdman Coene nog veel genoegen en succes met zijn goede groep beleven. De Zwervers, van Kortrijk, waren allerbest uit gebeeld. De orgeldraaier, zijne wederhelft, de aap met zijn kindertrommel, de beer en vooral de kleine beerentemster bekwamen een verdien den bijval. De Mecanische Mensch, insgelijks van Kort rijk, was vernuftig uitgedacht en zeer goed weer gegeven. doch het moet voorzeker geen gemakke lijke karwei geweest zijn alzoo drie uren lang in den stoet op te stappen. De Negro Club van Selzaete, verdient ins gelijks een gansch bijzonder pluimpje. De negers waren fijn getypeerd en gansch de groep was tot in de minste bijzonderheden verzorgd. Trom melslagers, de negerinnen met haar kind op den rug gebonden, de pakkendragers, de oorlogs zuchtige negers met lansen en schild gewapend, hun hoofdman, allen waren om ter best in hun rol. Vooral hun zoo goed nagebootste negermu- ziek, gezang en dans, die zij onvermoeibaar uit voerden, hun wilde doch geenszins overdreven sprongen, alles scheen zoo natuurlijk dat velen wellicht dachten een echte negergroep te zien. En dan hun kostumen, die veelkleurige vodden om hun lijf, dit riet om de lenden, groote oor ringen en koperen banden om armen en beenen, niets was vergeten. De hen vergezellende kolo nisten. met hun witte kostuum en helm en met het geweer op den schouder, waren eveneens gansch volmaakt. Over deze prachtgroep sprak iedereen met den meesten lof.1 Dan volgden eenige afzonderlijken, namelijk Baron Zwans en zijn boezemvriend een brou wersgast met rood ontstoken en gezwollen kaken en een verliefde jongeling met uiterst bekoorlijke oogen, die er ook veel toe bijbrachten om het- luimige en het koddige van den stoet te verhoo- gen. De Lustige St Annavierders, van Brugge, vorm den een mooie groep boeren en boerinnetjes en voerden ook van tijd tot tijd een heel lief ballet uit. De vrouwen droegen een roode of blauwe muts, gele, groene of roode rokken, veelkleurige sjaals en roodgeverfde kloefen, terwijl de man nen ook verschillig gekleurde kostumen droegen en witte klompen aan de voeten hadden. De Lustige Vrienden, van Mechelen, verbeeld den rijk uitgedoste clowns met witten punthoed en glinsterende kostumen in zwarte, groene, grijze, roos- of oranjekleurige zijde. Zij gingen flink op stap in de beste orde, voorafgegaan van twee accordeonisten en een clown op stelten, voorzeker hun hoofdman. De kleine visscherin van Boulogne, gansch in aardkleur geverfd en gekleed, met haar net op den schouder en haar kruis op de borst, was effen af prachtig in haar eenvoud en dit klein meisje, afkomstig van Rijsel, dat hier telken jare te Yper met een ander nummer optreedt en dat zich in het uitvoeren van plastische beelden, een spe cialiteit schijnt gemaakt te hebben, heeft er een waar meesterschap in verworven. Haar ouders, die ditmaal een paar hansworsten verbeeldden, waren heel komiek en verwekten met hun eigen aardige kleedij en hun bult langs voor en langs achter, eenieders lachlust. De Vijf Kleuren, Boesinghe. De Amitié Franco-Beigeis eveneens een prachtig nummer dat we hier reeds vroeger moch ten bewonderen. De belgische en fransche kleu ren, hangende onder de wijdopen gestrekte ar men van den figurant en ook in vorm van een waaier boven zijn hoofd gespannen, vormen een heel mooi en welgeslaagd tafereel. De groep groene, op handen en voeten voort- springende en kwakkende kikvorschen waren hier eens een nieuwigheid die veel bijval genoot en waarmede hartelijk gelachen werd. Deze groep uit Rijsel zal ongetwijfeld hier nog graag teruggezien worden. Vervolgens kwamen eenige rijkgekleede en vooraanstaande vreemdelingen Yper bezoeken. Zoo zagen wij een hongaar, een congoleesche potentaat en ook een japanees en een chinees die het gemakkelijker vonden zich, zooals het de gewoonte is in hun land, te laten rondvoeren. De Spanjaards, van Halluin, maken steeds den besten indruk, zoo door hun getal, hun mooie kleedij, hun goede orde als door hun prachtig en smaakvol ballet met castagnetten en tamboe rijnen begeleid. Halluin bezit twee allerbeste carnavalgroepen die tot voorbeeld mogen dienen van vele andere en waarover het fier mag zijn. Van de Moderne Huzaren, van Yper, is den lof niet meer te maken. Aan deze schoone Ypersche maatschappij, die onder het voorzitterschap van den Heer Lamoot tot zoo een bloei gekomen is en die overal waar zij optreedt de eervolste on derscheidingen behaalt, wenschen wij nog veel succes. De muzikanten van Ypriana, in pierrots ver kleed, speelden onvermoeibaar de vroolijkste deuntjes wijl Reus Goliath, omgeven van zijne huppelende roode en blauwe kaboutertjes, al dansend dien langen en prachtigen carnavalstoet sloot. Drie uren lang doortrok deze wemelende en bontkleurige stoet, waarvan we hier slechts een kleine en gansch onvolmaakte schets gegeven heb ben, tusschen een dubbele haag van kijklustigen, de eene straat in de andere uit, de voornaamste wijken der stad, op gansch den doortocht geest driftig toegejuicht. Rond 6 u. 's avonds kwam hij terug op de Groote Markt, waar tot slot van dit onvergetelijk feest al de groepen rond den reus in de uitbun digste geestdrift dansten en sprongen, tot groot vermaak van de honderden en honderden om- staanders die van dit eenig schouwspel een blij vend aandenken zullen bewaren. Nadien werden de afgevaardigde groepen ten stadhuize ontvangen, waar de Heer burgemees ter, omringd van verscheidene raadsleden, van het inrichtingscomiteit en de jury, namens de stad zijn besten dank betuigde aan allen die het hunne hadden bijgebracht om dit schoon feest zoo prachtig te doen slagen. Hij wenschte voor eerst het verdienstelijk inrichtingscomiteit geluk om zijn durf en kranigheid waarmede het zich, na de zoo spijtige mislukking van 7 Februari 11., opnieuw aan 't werk gezet heeft en het aange durfd heeft dit feest een tweede maal op touw te zetten. Hij bedankte ook de groepen omdat zij allen er in toegestemd hebben naar Yper terug te keeren en niet geaarzeld hebben hare zoo zeer gewaardeerde medewerking aan het inrichtings comiteit te verleenen. Hij had een speciaal woord voor de prachtige groepen van Antwerpen, Sel zaete, Gent en Brugge en richtte ook een woord in 't fransch tot de fransche groepen en afzonder lijken die grootelijks het hunne hebben bijge bracht om het succes van ons feest te verzekeren. Vervolgens gaf de Heer arrondissementscom missaris Clinckemaille, voorzitter van de jury, kennis van den uitslag van den wedstrijd, die luidt als volgt Buiten Wedstrijd De Ypersche Schotten Les Hussards Modemes John Buil met zijn secretaris De Hollandsche Kaas handel De Opperbevelhebber mei zijn dame Zeemanskind dat weigert naar school te gaan Baron Zwans en zijn boezemvriend Veel zweeten maar nooit vermoeid Met zijn bekoorlijke oogen op zoek naar een meisje Vreemde bezoekers voor Yper. 1< REEKS 1. De blijde intrede van Keizer Karei, Antwerpen. 2. De Negro Club, Selzaete. 3. De Liefdadige Vrienden. Gent. 4. De Lustige St Annavierders, Brugge. 5. Les Andalous et Andalouses. Halluin. Les Espagnols, Halluin. 6. De Gentsche Straatmuzikanten. 7. Het Lustig Stroomuziek, Lede. 8. De Lustige Vrienden. Mechelen. 9. De -Jonge Accordeonisten, Roeselaére. 10. De Vijf kleuren, Boesinghe. 11. De Groeningevierders. Kortrijk. 2" REEKS 1. Les Grenouilles, Rijsel. 2. De Zwervers, Kortrijk. 3. La Boulonnaise. Rijsel. Les Pantins. Rijsel. 4. De Mecanische Mensch, Kortrijk. 5. Dominospel, Yper. 6. Amitié Franco-Beige, Yper. Ieder groep ontving alsdan een fanion, terwijl de afzonderlijken een gedenkpenning kregen ter herinnering hunner deelneming aan den Yper- schen Carnavalstoet van 1937. Dank aan de ijverige leden van het inrichtings comiteit, wier werking niet genoeg kan geprezen en gesteund worden, hebben Yper en vooral de Ypersche neringdoeners Zondag laatst een aller- besten dag beleefd. Heil aan de inrichters te verkrijgen ten bureele dezer 34, BOTERSTSAAT, 34 De Negro Club, Selzaete.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2