Emballagepapier 3 De nieuwe Koning van Engeland TOERISTISCHE KRONIEK IN ROLLEN GEMEENTERAAD VAN YPER Deze week had de kroningsplechtigheid plaats van den nieuwen koning van Engeland. Ten be hoeve onzer lezers hebben wij, naar gegevens van Engelsche bladen, enkele trekken verzameld uit het leven van het niéuwe vorstenpaar. Vooraleer, door den afstand der kroon onlangs door zijn broeder gedaan, koning te worden was prins Albert, hertog van York, niet geroepen tot deze hooge bediening. Gedreven door zijne na tuurlijke eigenschappen had hij zich toegewijd aan de vloot. Daar heeft hij geleerd kalm en vast beraden te zijn, daar heeft hij proeven gegeven van heldhaftigen moed en groot weerstandsver mogen. Doch tegenslagen in zijn gezondheidstoe stand beletten hem verder dienst te nemen op de vloót en dreven hem onwillekeurig af naar de luchtvaart. Bij 't uitbreken van den wereld-oorlog 1914-18 had de prins dienst genomen op het oorlogsschip Collingwood. Hij was er echter slechts één maand op of hij moest zijn dienst verlaten om plaats te gaan nemen op de operatietafel eener kliniek te Aberdeen, voor hetgene men dacht te zijn een appendicitis. De blinde darm werd weggenomen doch de genezing ging niet spoedig vooruit en dit omdat men zich misgrepen had over de oorzaak zijner kwaal. In Februari 1915 was zijn toestand toch weer goed genoeg om zijn dienst te herne men en hij nam weer plaats op zijn schip. Maar negen maanden lang moest hij vruchteloos lijden onder de knaging van een ziekte die de genees- heeren noch te bepalen noch te genezen wisten. Weer moest 'hij zich aan wal gaan verzorgen, doch een paar weken voor den befaamden zeeslag van Jutland, was hij weer aan boord. Hij zou aan dit zeegevecht deelnemen in het voor-torentje van de Collingwood. Eerst kregen zij een duitsch schip in "t zicht dat beschoten werd en men denkt dat het geraakt werd en gezonken is maar daar op kwam de duitsche vloot in 't zicht. Deze zette den slag in met een aanval op het vijfde skwa- dron waarin de Collingwood zat neven de Colos sus. Deze beideschepen vuurden tegelijkertijd op een duitséhen Derfflinger en deze stond weldra in brand. Kort daarna trok de duitsche vloot, be schermd door een kunstmatigen mist, af. Maar de Collingwood had acht en vijftig schoten gelost en volgens getuigenis van bevoegde mannen moest men van ijzer en staal zijn om uur na uur in dat torentje te blijven gedurende dit oorlogs- werk. En niettegenstaande de ongekende kwaal hem gedurig folterde werd de prins meer dan eens in de berichten vernoemd om zijn kalmte en moed. Nochtans moest hij weer aan land, werd in verschillige hospitalen opgenomen, doch alle heelmiddelen bleven vruchteloos, tot men ein delijk in November 1917 vond eene ontsteking aan het duodenum. Na de nieuwe operatie, die daarop volgde, be sloten de geneesheeren, tot zijn grootsten spijt, dat hij in de vloot niet meer mocht dienen. Hij ging dan over naar den luchtvaartdienst en leer de vliegen. Hij werd een zeer bevoegd vliegenier en bleef bij. het vliegwezen tot aan den wapen stilstand op het front van Nancy. Lady Elisabeth, die later zijne vrouw \Verd en thans koningin is, had ook eene opleiding die karakter en zenuwen staalden, door de onvoor ziene omstandigheden van den oorlog. Hare ouders hadden in 't kasteel Glamis Castle een hospitaal voor oorlogsverwonden ingericht. Hare zuster was er verpleegster, doch zij was te jong om deze bediening aan te gaan. Toch wilde zij hare diensten doen gelden zij babbelde met de soldaten, stak een handje toe in 't schotelhuis der keuken, maakte het de soldaten gemakkelijk, zij sprak hun het welkomswoord toe bij 't bin nenbrengen en vaarwel bij 't afreizen, deelde cigaretten uit en liet gramofoonplaten afrollen voor hen. En uit volle borst zong zij met hen de liedjes «To Tipperary» en «We don't want to lose you 1 Vier broeders had zij in den oorlog een ervan sneuvelde te Loos in September 1915 een ander werd vermist en als dood beschouwd in 1917, doch hij was slechts krijgsgevangen en kwam na den wapenstilstand terug. Toen ze slechts 5 jaar oud was ontmoette zij den prins en miek zulken diepen indruk op hem, dat hij, toen hij ze voor de tweede maal ontmoette, 13 jaar later, ze dadelijk herkende. In 1919 zette de prins dan weer zijn studiën voort en in 1920 kreeg hij zijn titel, Duke of York bekleedde zijne plaats in het House of Lords en begon zijn vader en broeder te helpen in de vervulling der plichten van de kroon. En weldra kwam de hernieuwde kennismaking van deze die hij naar den troon zou voeren en de koninklijke ouders stemden met genoegen toe tot dit ongekunsteld huwelijk. In April 1926 werd hun een dochtertje geboren, dat de vermoedelijke troonopvolgster was, vooraleer men eraan dacht dat haar vader eerst zelf zou koning worden. (Vervolg onderaan volgende kolom). Binnen kort worden de poorten van de Pa- rijsche tentoonstelling geopend voor het publiek. Of alles op dien dag in orde zal zijn laten wij buiten beschouwing, hoewel wij het natuurlijk erg betwijfelen. Intusschen wijden wij enkele woorden aan Parijs, zonder vooralsnog van haar bijzonderste attractie te gewagen. De Encyclopédie frangaiseheeft, onlangs een tabel gepubliceerd over de beweging der Parijsche bevolking en over de oppervlakte der stad sedert 1370. Uit de opgegeven cijfers blijkt dat de groei der stad grooter is in oppervlakte dan in bevolking, wat dus beteekent dat de dicht heid der Parijsche bevolking erg verminderd is. In 1370 telde Parijs 984 inwoners per hectare in 1694 waren er nog 652 in 1784 verminderde de dichtheid tot 463 inwoners per Ha. In den loop der 19' eeuw kwam dit cijfer nog terug tot onge veer 210 inwoners per hectareSedert dien is er een lichte verhooging gekomen, zoodat in 1911 reeds het dichtheidscijfer van 276 inwoners wordt bereikt. Uit andere cijfers blijkt nog dat de bevolking slechts 11 maal is vermenigvuldigd in den loop van vijf eeuwen, maar dat de opper vlakte thans 41 maal grooter is dan toen. De he- dendaagsche Parijzenaar beschikt thans dus over meer dan driemaal zooveel plaats als zijn voor ouder van 1370, wat natuurlijk in het voordeel van de gezondheid is in deze drukke wereldstad. Op 23 Mei viert Parijs met grooten luister de 100e verjaring van den Zegeboog, beter gekend onder den naam van de «Are de Triomphe de l'Etoile Te dier gelegenheid zal een overzich telijke stoet worden gehouden van het Fransche leger sedert een eeuw. Verder zullen troepen met de oude uniformen van het Eerste Keizerrijk op de Champs Elysées defileeren, waarna een grootsche troepenschouwing van het Fransche leger zal plaats hebben in aanwezigheid van den President der Fransche Republiek. Om het feest te besluiten wordt dan nog een monster-loslating van duiyen gehouden. Een programma, dat stel lig, in verband ook met de opening der tentoon stelling, een groot aantal vreemdelingen zal inte resseeren. De Nationale Maatschappij der Belgische spoor wegen richt dezen zomer een nieuwen rondrit in, wat het aantal op 9 brengt. Deze nieuwe rondrit heet De Slagveldenen is er dus een in de Provincie West-Vlaanderen. De tocht zal gaan van uit Oostende naar Gistel, Moere (Bezoek aan het Kanon van Leugenboom), Diksmuide (be zoek) verder over Houthulst en PassChendaele naar leper. Na het middagmaal vangt het tweede gedeelte van den tocht aan met een bezoek aan Kemmel (bestijging van den berg, Fransch ge- denkteeken), terug over leper, Boezinge, Steen straat, in de richting van Nieuwpoort, om weer te eindigen te Oostende. Wij zijn nog niet op de hoogte van den juiSten wegwijzer die we ten gepasten tijde nog wel eens mededeelen. De tocht wordt ingelegd van 1 Juli tot en met 15 Septem ber, eiken Maandag. De Duitsche Spoorwegen gaven de vorige ja ren een korting van 60 aan alle reizigers uit het buitenland, indien ze voor ten minste 7 da gen in Duitschland verbleven. Thans werd even wel het besluit getroffen dat de voorwaarde van een minimum-verblijf van 7 dagen vervalt. Zoo dat dus elke toerist voor Duitsdhland van deze belangrijke korting kan genieten. Wij heeten dat practische propaganda. Deze week zal Sinksen ons een heele hoop be zoekers brengen. Naar men ons mededeelt zal het contingent Duitsche bezoekers zeer groot zijn. Ook de Britsche gasten zullen in grooten getale de plas oversteken, terwijl we natuurlijk ook op de gewone zondagstoeristen uit Noord-Frankrijk zullen mogen rekenen. Het zal er erg druk toe gaan in onze schoone stad tijdens de Sinksen dagen. Reysiger. TE KOOP TEN BUREELE DEZER Dan ondernamen deze echtelijke prinsen de groote reizen als vertegenwoordigers van den koning in de Dominions en voornamelijk de reis naar Australië, waar zij het Parlement moesten openen en er onder geweldige geestdrift onthaald werden. Van de prinses zegt men dat zij dadelijk in nemend optreedt en aller harten wint. De prins is koeler bij de eerste aanraking, doch vooraleer men hem verlaat, is men evenzeer voor hem inge nomen als voor zijne echtgenoote. De Engelsche bevolking is vol begeestering voor het nieuwe vorstenpaar. A. B. Verslag der zitting van 10 Mei 1937. De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoor dig: de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter; Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, schepenen: Pat- tyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Michiel, Cou- telle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. Al de stadhuisbedienden wonen het begin der zitting bij en de Heer burgemeester, vóór de raadsleden die allen rechtgestaan zijn, richt de volgende woorden tot den Heer Castel, gewezen bureeloverste van den bur gerlijken stand In opdracht van het schepencollege en in naam der stad bedank ik u voor de diensten die gij gedurende meer dan 40 jaar aan de stad bewezen hebt. Ik wensch u geluk omdat gij u, gedurende die lange tijdspanne. zoo stipt en zorgvuldig van uwe taak gekweten hebt. Ik acht mij gelukkig u daarvoor mijne beste geluk- wenschen aan te bieden en ik druk ook den wensch uit dat gij nog lange jaren in vrede en rust van de welverdiende vrucht van uwen arbeid zoudt mogen genieten. Deze korte aanspraak wordt door de raadsleden lang durig toegejuicht, waarop de Heer Castel zeer ontroerd, als volgt antwoordt Ik ben verheugd, achtbare Heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden, U uit ter herte te bedanken voor de schoone lofwoorden welke mij hier dezen avond komen toegestuurd te worden, en ik be- dank thans ook nog het gemeentepersoneel voor de blijken van genegenheid die het mij, ter gelegenheid van mijne dienstaftreding, betoond heeft. Ik heb getracht, binst mijn lange loopbaan van 45 jaren, mijn plicht met stiptheid, onpartijdigheid en dienstwilligheid te kwijten, in vredestijd en bijzon- derlijk binst de beschieting en vernieling van mijne geliefde geboortestad, die ik slechts gedwongen ver- laten heb, na onder een verwoede beschieting meer dan 800 overlijdensakten van burgerlijke oorlogs- slachtoffers ingeschreven te hebben. Door mijne benoeming op de Prefectuur van Angou- lème. den 1 Augustus 1915, voor den dienst der vluch- telingen en als taalman achtte ik mij bijzonderlijk gelukkig de gelegenheid gevonden te hebben aan mijne arme landsgenooten diensten te bewijzen en hen raad, steun en opbeuring te kunnen geven Ik aanzie het als een plicht, vooraleer afscheid te nemen, nog een bijzondere hulde te brengen aan de Heeren schepenen van den Burgerlijken Stand Van der Mersch en Lemahieu, onder wiens rechtstreeksch gezag ik gediend heb en die mij altijd hun steun en een groote genegenheid betoond hebben. Ik zeg hen hier mijn besten dank. Hartelijk applaus begroet deze schoone rede, waarna de Heer Castel, na den Heer Burgemeester, de Heeren schepenen en raadsleden de hand gedrukt te hebben, samen met de aanwezige gemeentebedienden de raadszaal verlaat. Hierna wordt de bespreking aangevangen der punten, die op de dagorde vermeld staan. I- Proces-verbaal der zitting van 12 April 1937. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer secre taris om lezing te geven van het proces-verba al der laatste zitting. Nadat de Heer secretaris dit verslag gelezen heeft, vraagt de Heer Van Alleynnes het woord. M. Van Alleynnes. Ik vind het eigenaardig dat het verslag geen melding maakt van de tusschenkomst der raadsleden. Tijdens de laatste zitting heb ik gevraagd hoe het komt dat de werken van het Belfort zouden stop gezet worden. Daarvan wordt in het proces-verbaal hoegenaamd geen melding gemaakt. Nochtans, mij dunkt dat dit een gewichtige zaak is die alle Yper- lingen aanbelangt. Het is een weinig aanbevelenswaar dige praktijk alzoo te werk te gaan en wanneer de raadsleden zich de moeite getroosten de eene of andere kwestie op te werpen, dan zou het verslag er toch mel ding van moeten maken. M. Vanderghote. Wij zullen het verslag in dien zin aanvullen. M. Coutelle. Over de statie staat er ook niets in het verslag. M. Leuridan. Is het de gewoonte de punten, die tijdens de geheime zitting behandeld worden doch die op de dagorde niet vermeld staan, toch in het verslag aan te halen Zoo ja, dan heb ik ook een punt, name lijk de kwestie door mij opgeworpen betrekkelijk de Commissie van Openbaren Onderstand, waarvan er in het proces-verbaal geen gewag gemaakt wordt. M. Vanderghote. Wanneer er over een zaak geen beslissing getroffen wordt, dan wordt er daarvan in het verslag geen melding gemaakt. M. Verbeke. Dit is een missing, want die eerste gedachtenwisseling kan dikwijls tot voorlichting dienen van de later te nemen beslissingen. M. Vanderghote. Indien de raad er aan houdt, zal er daaraan in 't vervolg voldoening gegeven worden. Indien er geen andere bemerkingen zijn, verklaar ik dan het proces-verbaal goedgekeurd. De raad verklaart zich hiermede t'akkoord. M. Vanderghote. Ik heb daar straks vergeten de afwezigheid van den Heer Seys te verontschuldigen. II. Nazicht van stadskas Proces-verbaal 1" kwar taal 1937. M. Vanderghote. Uit het gedane onderzoek blijkt dat er nog een boni van 1.000.316 fr. 74 in kas was. III. Commissie van Openbaren Onderstand Overdracht van pacht. M. Vanderghote. In haar zitting van 27 April 1937 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand beslo ten in te gaan op de vraag van Staelens Gustave om zijn pacht van 3 ha. 95 a. 15 ca. landen gelegen te Yper en te Voormezeele, waarvan de jaarlijksche pachtprijs de som van 3.326 fr. bedraagt, voor de nog te loopen jaren te mogen overdragen aan zijn zoon Valère. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te verleenen. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer sche pen Lemahieu. lid der Commissie van Openbaren On derstand, die zich onthoudt. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Was- scherij in het O. L. Vrouw Hospitaal Uitbreidings werken Aanbesteding Toegekomen inschrijvingen Beslissing. M. Vanderghote. Als gevolg aan de vroeger geno men beraadslaging van den gemeenteraad, heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een aanbeste ding uitgeschreven voor de uitbreidingswerken die aan

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3