CLASHAN DEL Mce Cherchye-Kesteloot 4 AANNEMERS - LANDBOUWERS Voor alle GLASWERKEN wendt U tot het gekend Huis Hoek der Elverdinghestraat en Veurnesteenweg - 1 - IEPER Tel. 484. MASTIEK VERVEN EN VERNISSEN de wasscherij van het O. L. Vrouw Hospitaal moeten uitgevoerd worden. In haar zitting van 27 April 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand de haar toe gezonden inschrijvingen onderzocht en daarover een verslag opgesteld dat zij ons bij brief van 28 April over gemaakt heeft. Daarin doet de Commissie de opmer kingen gelden waaraan ieder aanbod onderhevig is. Ik denk dat het nutteloos is lezing te geven van dit verslag. Onder de gedane aanbiedingen zijn er enkele prijzen die gegeven werden onder voorbehoud van optie binst 15 dagen, doch tengevolge der voetstappen door de Commissie aangewend, is deze optie tot 15 Juni 1937 verlengd geworden. M. Leuridan. Dit is enkel voor sommige aanbie dingen. Ik weet niet of de optie ook verlengd werd voor hei aanbod der firma Mersch M. \an der Mersch. Ja, ai- gevolg op den brief die gezonden werd, is de optie voor alle aanbiedingen verlengd geworden. M. Y'anaerghote. Het schepenccuege heelt uc zaak ingestudeerd en stelt voor het aanbod der firma Mersch, gezien dit het eenige is dat nu heelemaal in regel is, te willen goedkeuren, wel te verstaan op voorwaarde dat de Commissie van Openbaren Onderstand daarmede instemt. M. Yerbeke. Het ligt er vingerdik op dat de Com missie van Openbaren Onderstand eenzijdig te werk gaat ais een grillig kind om het werk aan het huis Mersch te kunnen toevertrouwen. Volgens de recht vaardigheid mag dit niet gebeuren, er zijn immers onder de inschrijvers andere huizen die evenveel waar borg bieden als de firma Mersch. M. Leuridan. Onder de vijf laagste aanbieders zijn er twee Yperlingen. Aan een dezer werpt de Commis sie van Openbaren Onderstand in haar verslag op dar hij in zijn aanbod over geen plaatsingskosten spreekt, zocdat zijne inschrijving niet volledig is en zij moge lijks later nog met sommige kosten voer piaatsings- w erken zou kunnen vermeerderen. De Commissie werpt dit op. doch dit is een kwestie waarop de aanbieder, zco hij wil, nu reeds gemakkelijk zou kunnen antwoor den. De tweede Yperling daarentegen heeft in zijn aanbod alles voorzien, doch men werpt hem op dat hij er geen plan heeft bijgevoegd. Ik geloof echter niet dat een plan strict noodzakelijk is, immers voor het uit voeren der uitbreidingswerken van de wasscherij be schikt men over een ruimte die iedereen kent. Er zal niet bijgebouwd worden en de ligging der plaatsen waar de nieuwe machienen moeten komen is voldoende gekend, zoodat het thans ontbrekend plan ook geen onoverkomelijk bezwaar is. Wanneer de Commissie van Openbaren Onderstand zoo platonisch te werk gaat den gemeenteraad vrij te laten een beslissing te nemen in plaats van zelf haar bordeel te kennen te geven, kunnen wij. alhoewel haar handelwijze wettelijk is, haar den bal terugkaatsen. Het staat ons immers vrij een gunstig of ongunstig advies uit te brengen. Wat mij betreft, geloof ik niet dat wij zoo maar aanstonds van den eersten keer op het voorstel van de Commissie van Openbaren Onderstand moeten ingaan en hare zienswijze bekrachtigen. Ik geloof ook niet dat de firma Mersch alleen alle vereischte voorwaarden ver vult en ik zou veei meer gevoelen voor een voorstel aan de Yperlingen de gelegenheid te bieden hun aan bod beter te omschrijven om dan tusschen beiden een beslissing te treffen en de vijf andere inschrijvers uit te schakelen. Ik zou dus willen dat men aan de Yper lingen de kans geeft hunne aanbiedingen te verbeteren volgens de opwerpingen door de Commissie van Open baren Onderstand gemaakt. M. Biebuyck. Ik zou nog willen bijvoegen bij het geen de Heer Leuridan gezegd heeft, dat alle aanbie dingen mceten onderzocht worden, zoowel de hoogste als de laagste. Immers onder de hoogste zijn er ook prijzen die aannemelijk zijn. Veel der hoogste aanbie ders hebben meer werken voorzien dan er door de Commissie gevraagd zijn, en anderzijds wordt er aan de laagste firma verweten dat er later nog bijwerken zullen moeten voorzien worden die zij nu niet geschat heeft. M. Van Alleynnes. Ik weet niet zoo wij die kwestie hier mceten onderzoeken. M. Van der Mersch. Het ware beter dit eerst in geheime zitting te onderzoeken, omdat er over sommige prijzen moet gediscuteerd worden. M. Vanderghote. Dit is toch geen kwestie van per sonen. M. Leuridan. Ik heb geen namen genoemd. M. Biebuyck. Ik heb mij daarvan ook met opzet onthouden. M. Van Alleynnes. Maar dit is het werk der Com missie van Openbaren Onderstand die kwestie te on derzoeken. M. Leuridan. Ja, maar zij doet het niet en laat dit over aan de beslissing van den gemeenteraad. M. Vanderghote. Willen wij stemmen om te weten zoo dit punt eerst door de Commissie van Openbaren Onderstand moet onderzocht worden vooraleer de ge meenteraad erover uitspraak doet M. Leuridan. Mij is het goed, maar ik zou vragen dat het schepencollege dan aan den Openbaren Onder stand den wenk geeft aan de Yperlingen de gelegen heid te bieden hun aanbod te verbeteren. Ik spreek niet van prijsveranderingen, doch enkel van hen toe te la ten hunne inschrijving aan te vullen of te verbeteren, zoo onder meer een plan bijvoegen en de plaatsings kosten vermelden die, zooals de Commissie van Open baren Onderstand het vermoedt, nog moeten bijge voegd worden. Indien deze inschrijver moest verklaren dat er geen plaatsingskosten zijn, dat hij het werk volledig wil uitvoeren voor den door hem aangegeven prijs, dan ware zijn aanbod zeer belangwekkend. M. Van der Mersch. Het ware beter dat deze dis cussie hier geen plaats grijpe en dat wij eerst gansch den bundel in geheime zitting onderzoeken. M. Delahaye. De Heer Leuridan spreekt altijd van twee Yperlingen, maar wat zal hij doen met denderden Yperling die ook ingeschreven heeft? M. Leuridan. Hij bevindt zich niet onder de laagste. M. Delahaye. Zijne aanbieding is toch ook in regel. M. Van Alleynnes. Het is de Commissie van Open baren Onderstand die beslissen moet zoo de aanbiedin gen in regel zijn of niet, wij hebben alleen maar ons advies uit te brengen. M. Vanderghote. Ik stel voor te stemmen over de volgende vraag Moet de bundel ja of neen naar de Commissie teruggezonden worden voor bepaalde be slissing De Heer Lemahieu onthoudt zichstemmen ja de Heer Delahaye, neen de Heeren Van der Mersch, Pat- tyn. Jvr. Cornillie, de Heer Biebuyck... M. Vanderghote. Het is goed verstaan, wie den bundel naar de Commissie van Openbaren Onderstand wil terugzenden, stemt ja. Wie neen stemt, wenscht dat de bundel hier seffens door den gemeenteraad zou on derzocht worden. M. Van der Mersch. De bundel is volledig in regel, waarom zou hij dan moeten teruggezonden worden M. Van Alleynnes. Wij moeten ons toch niet in de plaats van den Openbaren Onderstand stellen. M. Leuridan. De Commissie van Openbaren Onder stand neemt geen beslissing, zij geeft geen gedacht en zegt ons trekt uw plan. M. Van der Mersch. Dan hebt gij het verslag der Commissie niet gelezen. Ik zal dit verslag eens lezen, doen de er in voorkomende namen weglaten. De Heer schepen Van der Mersch geeft hierop lezing van een uittreksel van bedoeld verslag, waarin gezegd wordt dat de Commissie van Openbaren Onderstand het te nemen besluit aan het advies van den gemeen teraad overlaat. 5ï. t andergnote. Wij moeten niet alleen ons advies geven, maar moeten de genomen beslissing goedkeuren. M. V an der Mersch. Het besluit van de Commissie van Openbaren Onderstand is dat zij het aan het oor deel van den gemeenteraad overlaat te beslissen wat er moet gedaan worden, doch zij geeft toch haar ge dacht te kennen. M. Vanderghote. Wij zullen thans maar onze stem- m.ng hernemen. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Michiel, Couxene. Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Ver- bekeneende Heeren Van der Mersch, Pattyn en Jvr. Ccrmüte. Onthouden zichde Heeren Lemahieu en Vanderghote. M. vanderghote. De bundel moet dus teruggezon den worden. V. Commissie van Openbaren Onderstand Open- Lire verpachting van een woonhuis Lastenkoliier. M. Vanderghote. In zitting van 27 April 11. heeft de „omm.ssie van Openbaren Onderstand besloten dat het huis, gelegen in de Bukkerstraat, nr 3, en betrokken door Heet Maurice, wiens pacht met 30 April 1937 ver viel doch die nog een maand verlenging van pacht heeft gevraagd daar hij het door hem gekochte buis slechts later kan betrekken, met ingang van 1 Juni aanstaande opnieuw openbaar zal verpacht worden. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies ie willen verleenen. De raad stemt eenparig ja. Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich. VI. Commissie van Openbaren Onderstand - Open bare verpachting van eene partij land en weide Lastenkohier. M. Vanderghote. Den 27 April 11, heeft de Com missie besloten 1 ha. 84 a. 12 ca. loopende land en weide te Oudecappelle, verpacht aan Soete Jules, wiens pacht met 30 September vervalt, opnieuw openbaar te ver pachten, daar de Commissie niet zinnens is de thans bestaande pacht te vernieuwen. Het schepencollege stelt aan den raad voor hierop eveneens een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven bijgetreden. VII. Verordening op de aanplakkingen. 51. Vanderghote. Als gevolg aan de vroegere be spreking hebben wij opzoekingen gedaan betreffende de geldigheid van artikel drie der voorgestelde ver ordening waarin bepaald wordt dat de eigenaars en huurders van huizen de plakbrieven der openbare be sturen op de blinde gevels en muren der door hun be trokken eigendommen moeten dulden. In een arrest van het Hof van Beroep, dagteekenend van het jaar 1868, zien wij dat, zelfs in de afwezigheid van een ge meentereglement, de plakbrieven uitgaande van de openbare besturen op de private eigendommen moeten geduld worden. De opwerpingen, die hier vroeger tegen artikel drie der verordening gemaakt werden, houden dus geen steek. M. Van Alleynnes. Ik druk er mijn spijt over uit dat het schepencollege eens te meer geen rekening heeft gehouden met den wensch van den gemeenteraad. Tij dens de laatste zitting werd hier door den gemeente raad gevraagd dat ieder raadslid den tekst van de voorgestelde verordeningen zou ontvangen terzelfder- tijd als de convocatie. Dit werd door iedereen aanvaard en niettegenstaande dit zie ik dat er daarvan geen rekening gehouden werd. 51. Vanderghote. Dit is hier een oud reglement. M. Van der Mersch. De bundels berusten, telkens er zitting is, drie dagen op voorhand ter beschikking van de raadsleden op het gemeentesecretariaat, waar zij dan alle afschriften of nota's kunnen nemen die zij begeeren. M. Van Alleynnes. Het werd hier besloten aan elkeen van ons een afschrift te zenden. 51. Van der Mersch. Dit is niet mogelijk. Er is reeds werk genoeg zonder dat wij nog alle reglementen zouden moeten doen afschrijven. M. Van Alleynnes. Wat, is het niet mogelijk ten minste zoo beleefd te zijn ons mededeeling te geven van de reglementen die wij geroepen zijn goed te keu ren M. Vanderghote. Ik heb deze verordening hier reeds vier maal gelezen. M. Leuridan. De Heer Van Alleynnes heeft den tekst niet gevraagd van alle reglementen, doch alleen GROOT KLEIN van de ontwerpen die het schepencollege aan ons ad vies wil onderwerpen. M. Van der Mersclp Indien de raadsleden zulks begeeren, kunnen zij gemakkelijk naar hier komen om de bundels te onderzoeken. M. Van Alleynnes. Dit is den aap houden met den gemeenteraad. 51. Leuridan. De Heer burgemeester heeft tijdens de iaatste zitting nochtans ja gezegd op de vraag van den Heer Van Alleynnes. M. Vanderghote. Ik zal dit reglement thans nog maals lezen. De Heer burgemeester geeft hierop lezing van de voorgestelde verordening op de aanplakkingen. M. Leuridan. Ik stip aan, Mijnheer de voorzitter, dat uwe verordening in tegenstrijdigheid met de al- gemeene wetgeving voorziet dat de naam van den druk ker of van den schilder op de plakbrieven of plakkaten moet voorkomen. De naam van den uitgever mag daar ook staan en ik zal zeggen waarom ik deze opmerking maak. Ik weet niet zoo gij dit met opzet gedaan hebt (de Heer burgemeester lacht en schudhoofdt ontken nend). Er zijn menschen, welke tot zekere gedachten - strooming behooren, die geen drukker vinden die vrij genoeg is om zijn naam te zetten op de druksels die zij bij hem bestellen. De viaamsche nationalisten, onder andere, ondervinden dat dikwijls. Wat de drukker, uit vrees van broodrooving of van klanten te verliezen, niet durft, durven wij en ten andere dit is in de alge- meene wetgeving voorzien dat de naam van den uit gever dien van den drukker mag vervangen. Het kan dus dikwijls gebeuren dat wij, nationalisten, vogelvrij verklaard als we zijn, hier te Yper plakbrieven doen uithangen waarop alleen den naam van den uitgever voorkomt. M. Vanderghote. Wij zullen de verordening in dien zin aanvullen en er in vermelden dat de plakbrieven en geschilderde borden den naam van den drukker en schilder ofwel dien van den uitgever moeten vermelden. 51. Leuridan. Ja, zoo is het goed. M. Vanderghote. Zijn er geen andere bemerkingen? Zooniet, stel ik voor deze verordening goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. cornillie, en de Heeren Bie buyck en Vanderghote. Onthouden zichde Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. VIII. Jeugdherberg Oprichting Voorwaarden. M. Vanderghote. Er werd ons een aanvraag ge stuurd door de maatschappij Viaamsche Jeugdher bergcentrale van Antwerpen, die ons vraagt dat haar, zooais dit meest overal elders gedaan werd, het gebruik van den grond kosteloos zou toegezegd worden voor het oprichten eener jeugdherberg te Yper en dat de stad er ook zou in toestemmen aan die inrichting de aansluiting met water-, gas- en electriciteitsleidingen kosteloos te verstrekken. Wij hebben dezen brief over enkele weken ontvangen nadat we reeds met die maat schappij in onderhandeling waren geweest. Eerst werd voorgesteld de jeugdherberg op te richten op den drie hoek nevens de zwemkom, doch gezien de vermeerde- ringswerken die in de zwemkom zullen uitgevoerd wor den, werd besloten de jeugdherberg op den zijkant der zwemkom op te richten tusschen de kom en de Lange Thouroutstraat. Het schepencollege stelt-voor toe te laten de jeugdherberg op te richten volgens het plan dat ons werd medegedeeld, voor een termijn van 15 jaar hernieuwbaar door den gemeenteraad, en ook de levering van water, gas en electriciteit kosteloos toe te staan. In andere steden werd de werking dezer maat schappij ook mild gesteund. Wij voorzien echter ook nog dat, in geval de maatschappij haar werking moest staken vóór het einde van den gestelden termijn, het gebouw moet weggenomen en de grond terug in zijn vroegeren staat hersteld worden. De inrichting zal ook tot geen andere doeleinden mogen gebruikt worden. M. Verbeke. Ik zou willen aandringen om het ak koord zoo spoedig mogelijk te sluiten opdat er hier weldra met de oprichting der jeugdherberg zou kunnen begonnen worden. M. Vanderghote. Ik geloof niet dat zulks nog dit jaar zal kunnen gedaan zijn, gezien de werken der zwemkom slechts in September aanstaande zullen kun nen aanvangen. Deze werken moeten eerst geëindigd zijn. daar de jeugdherberg zal geplaatst worden op de baan langs de zwemkom. M. Verbeke. Niets belet dat het akkoord nu reeds aan de Jeugdherbergcentrale bekend gemaakt worde. Het voorstel, door den Heer burgemeester uiteen gezet, wordt hierop eenparig goedgekeurd. IX. Yper-Hoekje Kaai Aanleggen van trot toirs in den doortocht van Yper Ontwerp van over eenkomst Wijzigingen. M. Vanderghote. Er werd een overeenkomst ge sloten met den Staat aangaande de werken van riolee- ring en de borduren die voor rekening der stad zullen uitgevoerd worden ter gelegenheid der verbeterings- werken aan den Dixmudesteenweg tusschen Yper- Hoekje en de kaai. Dit is thans hetzelfde ontwerp dat ons. na enkele verbeteringen van opstel, teruggezonden wordt. Het schepencollege stelt voor deze overeenkomst goed te keuren zooals ze gewijzigd is geweest. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. X. Kleine Pennestraat Riool- en kasseiwerken Openbare aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring der aanbesteding van „de riool- en kasseiwerken der Kleine Pennestraat, die den 26 April 11. heeft plaats gehad en volgenden uitslag heeft gegeven Henri Mahieu. 37.554 fr/; Jules Defever, 38.070 fr. 21 en Maurice Beun. 40.290 fr. 10. Het schepencollege stelt voor deze werken aan H. Mahieu, aannemer te Yper en laagsteaanbieder, toe te vertrouwen. Eenparige instemming. XI. Stadsjongensschool Verandering aan 'het huis van den Bestuurder Openbare aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Op zelfden datum had de aan besteding plaats voor de veranderingswerken uit te voeren aan het huis van den bestuurder der stadsjon- gensschool. Deze aanbesteding gaf den volgenden uit slag De laagste aanbieder is Henri Delhem met de som van 74.955 fr. Hierbij echter moet thans nog een som van 3 fr. gevoegd worden, zoodat zijn aanbod 74.958 fr. bedraagt. Dan hebben wij nog: Gaston Vanassche, 80.630 fr. 94 Joseph Mahieu, 83.376 fr. 93 Jules Soete. 83.800 fr. Odiel Godderis, 86.843 fr. 93 Arthur Egger- mont en Jules Mylle, 89.346 fr. 04. Het schepencollege stelt voor deze werken aan den aannemer Henri Del- hem toe te vertrouwen. Ook dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4