OORLOGSMUSEUM v A Ns A{ L'LEAP E RS,c H S. B. R. - Philips Radio-Service Bij PASCAL Gemeenteraad van Yper GOEDENDAG, MIJNHEER! NATIONALE MILITIE Walter BROUWERS De Grensarbeiderskaarten ALLE KLEEDEREN HEBT IJ REEDS DE MUSEA IN STAD BEZOCHT Begin met het U zult zoo aangenaam verrast zijn dat gij er andere zult bezoeken Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillantingang Boomgaardstraat. Hc .y Ground. Gentlemen, those remembrances of that common Fate of suffering which, as strange flowers, were gro wing up out of the mud of Flandres" battlefields, out of the ashes of our crushed town, were knotting between the Australian People and Ypres durable bounds of faithfull friendship and cordial fraternity. As true outing of those feelings, the Council of Ypres decided on 8 June 1936 to present the two sculptured lions which before the war were in position on each side of the Menin Gate to the Board of Management of the Australian War Memorial at Canberra, where they are treasured as a permanent link between our ancient city and your new Federal Capital. I am sure that the remembrance of that common past, the remembrance of the sacrifices paid in the same time and for the same cause by the Australian people and the people of Ypres will not disappear nor vanish, but in the contrary increase and strenghten these bonds for the benefit of perpetual friendship, faithfull confidende and real brotherhood between your Country and the poor but glorious town of Ypres. I beg you. Colonel, to convey to your country, to all the members of the present pilgrimage who were unable to attend this reception, our very feelings of thankfullness and friendship. Nederlandsehe vertaling van deze rede: Het is voor mij een groot genoegen vandaag de leiders van de Australische afvaardiging der kroning te ontvangen. Ik verlang. Mijnheeren. U welkom te wenschen te Yper en in naam van de stad Yper en haar bevolking, U onze beste wenschen en gevoelens van vriendschap uit te drukken. Ik ben zeer dankbaar dat U, ter gelegenheid der kro ning van koning George VI en koningin Elisabeth, aan onze stad een officieel bezoek voorbehouden hebt. Eerst en vooral, omdat uw gewaardeerd bezoek Voor de be volking van Yper het bewijs en tevens de uiting is van de trouwe vriendschap van Australië jegens de kleine stad van den onsterfelijken uitsprong, waar gedurende den oorlog de Australiërs het opperste bewijs leverden van den geest van zelfopoffering, met denwelken zij het gevaar trotseerden, lijdende naar ziel en lichaam en met den dood voor de oogen. Anderzijds ben ik verheugd de gelegenheid te heb ben U de verzekering te geven dat ons volk steeds de herinnering aan het verleden met vroomheid bewaart. Wij herinneren ons en vergeten nimmer de herhaal delijke gevechten van overwegend belang en de zege pralende tusschenkomsten van de australische troepen in den Yperschen uitsprong en in 't bijzonder te Pas- schend aele. Hoogte 60 en het Polygonebosch. Wij herin neren ons steeds dit gemeenschappelijk noodlot dat maakte dat deze dagen van militaire glorie voor uw volk, het begin waren van de totale vernieling en den dood van Yper. Bij den ondergang der zon en 's morgens zullen wij hen indachtig zijn». Met hetzelfde medelijden en denzelf den broederlijken rouw zullen wij ons al uwe dappere en kranige australische dooden herinneren, die streden, stierven en nu in vrede rusten in Vlaanderens heiligen grond. Heeren, deze herinneringen aan dat gemeenschappe lijk noodlot en lijden, die als vreemde bloemen, op groeien uit de modder van Vlaanderens slagvelden, uit de asch van onze vernielde stad, hebben tusschen het Australische Volk en Yper duurzame banden van trou we vriendschap en hartelijke broederlijkheid aaneen geknoopt. Als de ware uiting van deze gevoelens be sloot de gemeenteraad van Yper op 8 Juni 1936 de twee gebeeldhouwde leeuwen, die voor den oorlog aan elke zijde van de Meenenpoort stonden, als geschenk te geven aan het comiteit van het australisch oorlogs- gedenkteeken te Canberra, waar zij bewaard worden als een blijvénden schakel tusschen onze oude stad en uwe nieuwe federale hoofdstad. Ik ben overtuigd dat de herinnering aan dit gemeen schappelijk verleden, de herinnering aan de opoffering, terzelfder tijd en voor dezelfde zaak door het Austra lische Volk en door de bevolking van Yper geleden, niet zal verdwijnen noch wegsterven, maar integendeel deze banden zal doen aangroeien en versterken tot welzijn van de eeuwige vriendschap, het innig ver trouwen en de ware broederlijkheid tusschen uw land en de arme maar roemrijke stad Yper. Ik bid U, Colonel, aan uw land, aan de leden van de tegenwoordige bedevaart die deze ontvangst niet kenden bijwonen, onze gevoelens van dank en vriend schap over te maken. Sir F. Lind, blijkbaar ontroerd, dankte, den burgemeester om de plechtige ontvangst en het sympathieke onthaal der bevolking. Hij wees erop dat het detachement Australiërs dat thans Yper bezocht, de eerste Australische soldaten zijn die sedert den oorlog den belgischen grond hebben betreden. Hij zegde zijn ontroering en de herinne ringen die bij velen opwelden bij het aanschou wen van onze prachtig herbouwde stad en van het grootsche Britsch gedenkteeken der Meenen poort en braqht hulde aan den opofferingsgeest en den ijver van ons volk. Onze hooge bezoekers teekenden vervolgens het gulden boek en M. Leclercq, voorzitter van het Last Post Committeeoverhandigde aan Kolonel F. Lind een prachtige foto van de Last- Post plechtigheid, welke hem bijzonder genoegen deed. 's Namiddags maakten de Australiërs per auto car een rondrit doorheen de gewezen slagvelden en bezochten onder meer het groot Britsch mili tair kerkhof Tyne Cot te Passchendaele, waar 1353 Australiërs begraven liggen, het gedenk teeken der 5' legerdivisie aan het Polygonebosch, het monument aan de 1' Australian Tunneling Company op de hoogte 60. Intusschen gaf 's namiddags te 3 uur, op de Groote Markt, de muziekkapel van het 3' jagers te voet, onder leiding van adjudant Mestrez, een prachtige muziekuitvoering die voor de talrijke luisteraars een uitzonderlijk genot was. Maandag morgen zijn onze Australische be zoekers in autocar, afgereisd al over Wytschaete, Meessen, Ploegsteert, Armentières, om de fran- sche slagvelden te bezoeken en onder meer het grootsch gedenkteeken te Vimy. LICHTING 1938 Wervingsbureel Vergaderingen BERICHT Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het wervingsbureel te Yper vergadering zal houden den 11 Juni 1937, te 14 uur, den 16 Juni, te 9. 30 en te 14 uur en den 18 Juni, te 9,30 uur, in de Nijverheidsschool. De niet uitgestelde miliciens der lichting 1938, die geen oproepingsbrief mochten ontvangen hebben, moe ten zich onverwijld tot het Gemeentebestuur wenden. Te Yper. den 27 Mei 1937. Op Bevel De Gemeentesecretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote. SO, Dixmudesti-aat, Yper. Electriciteit Lusters - Waschmachienen Lampen, enz. De grensarbeiders op wiens kaart in December 1.1. door het Fransche Office Départemental de la Main- d'CEuvre werd beslag gelegd, mogen terug in het bezit treden hunner kaart en naar Frankrijk gaan werken. Zij dienen hiervoor de gewone formaliteiten te ver vullen en ten hunnen gemeentehuize een nieuwe kaart aan te vragen. MEESTER - KLEERMAKER 23, Boterstraat YPER Het huis leert gratis aan alle kleermakers of aspiranten de algemeene begrippen van snijkunst en patronenteekening aan. Verslag der zitting van 24 Mei 1937 De zitting wordt te 18 u. 40 geopend. Zijn tegenwoor dig de heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr, Cornillie, de heeren Biebuyck, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Leuridan, raads leden. M. Vanderghote. Tengevolge zijner ziekte is het den heer stadssecretaris onmogelijk geweest het verslag der laatste vergadering op te maken. Ik vraag aan den heer Michiel, jongste lid van den raad, het ambt van secretaris gedurende deze vergadering te willen waar nemen. Hierop gaat de heer Michiel de plaats van den heer secretaris, links v&n den heer burgemeester, innemen. I. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. Wij stellen U voor een aanvraag om grondvergunning, mits betaling der gebruikelijke vergoeding ten voordeele der armen, die hier op 980 fr. werd bepaald, goed te keuren. Al de raadsleden brengen hierop een goedkeurende stem uit. behalve de heer Lejnahieu die zich, als lid van de Commissie van Openbaren Onderstand, ont houdt. II. Verordening op de Zwemkom Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt nog een paar wijzigingen voor aan de verordening op de zwem kom en namelijk het tweede alinea van art. 2 in te trekken. Dit alinea voorzag dat de leden van de zwem- club die geen abonnementskaart bezaten, gedurende de uren aan de club voorbehouden, alleen zouden tóegang hebben tot de zwemkom mits zij voorzien waren van een bijzondere persoonlijke abonnementskaart die' hen tegen betaling van 20 frank zou afgeleverd worden. Al de raadsleden verklaren zich hiermede akkoord. M. Vanderghote. Er wordt nog voorgesteld artikel 7 in te trekken, dat voorzag dat het publiek toegang wordt verleend gedurende de oefeningen door de zwera- club uitgevoerd mits betaling van 1 fr. per persoon voor de stad, en onder stipt verbod, met straf van on middellijke uitdrijving,, de oefeningen door geroep of welkdanige manier te storen. Dit artikel zou nu niet meer van toepassing zijn. Het Comiteit van de Ypres Swimming Club heeft ons namelijk laten weten dat het geen politie kan waarnemen tegenover personen die aan de tucht van de maatschappij niet onderhevig zijn. Wat meer is, daar er op deze uren geen redder is, ware, bij een gebeurlijk ongeval, de verantwoordelijk heid van de stad ten deele betrokken. Ik stel daarom voor op het verzoek van de zwemclub in te gaan. Al de raadsleden stemmen ja. III. Commissie van Openbaren Onderstand Was- scherij in het O. L. V. Hospitaal Uitbreidingswerken Aanbesteding Beslissing. M. Vanderghote. Wij hebben van de Commissie van Openbaren Onderstand de beraadslaging ontvan gen, die zij genomen heeft als gevolg aan den wensch, door den gemeenteraad uitgedrukt, een bepaald voorstel voor te leggen. Terugziende op haar vroegere beraad slaging heeft de Commissie de vijf laagste aanbiedingen opnieuw onderzocht en behoudt hare opmerkingen be treffende de inschrijvingen van de firma's Dhooghe, Mensch en Dewilde. De firma Heynssens. rekening hou dende van haar algemeene en bijzondere voorwaarden, vraagt verscheidene bijkomende vergoedingen. Wat de inschrijving van de firma Baeckelandt betreft, merkt de Commissie op, dat benevens het feit dat de totale prijzen niet met deze van het aanbod overeenkomen en de kosten zonder plaatsing gegeven zijn, deze aan bieding daarenboven de taalwet van 28 Juni 1932 in bestuurlijke zaken niet eerbiedigt, aangezien het aan bod en de beschrijving der werken in het fransch opge steld zijn en dat dit aanbod dientengevolge niet in aanmerking kan genomen worden. De Commissie van Openbaren Onderstand besluit dat de firma Mensch uit Brussel het meest voldoening geeft aan de voor waarden en inlichtingen die voorgeschreven waren en stelt voor de uitbreidingswerken der Wasscherii aan deze firma toe te vertrouwen tegen den prijs van 44.800 fr. M. Van der Mersch. Ik was eerst geneigd het vodr- stel goed te keuren, doch bij nader onderzoek en na de verscheidene brieven opnieuw gelezen te hebben, heb ik bevonden dat andere firma's omtrent dezelfde schik kingen voorzagen en dat een Ypersch aanbod voordee- liger was dan dit van de firma Mensch. Daarom kan ik hier Aan ook geen gunstig 'advies uitbrengen en zal mij onthouden. De bestendige deputatie kan dan in laatsten aanleg..hagr..advies geven. M. Leuridan. Met een kleine krachtinspanning had het vanwege de Commissie van Openbaren' Onderstand ipogelijk geweest op onzen wensch in te gaan om dit werk in Yper te laten uitvoeren en de winst in Yper te doen blijven. Het heeft haar niet behaagd op qriz'en wensch in te gaan. Het werd de Yperlingen 'Vliet toe gelaten hun inschrijvingen te verbeteren. Ik betreur het. Met een weinig goeden wil hadden de Yperlingen hier vóór de" vreemdelingen niet moeten onderdoen. Ik zal nu echter over deze zaak geen verder spektakel maken. Een argument; dat-mij in een zekere maat aange naam is' geweest, is dit aangewend om het aanbod van een deelnemer van Yper va tl kant te schuiven. Alhoe wel ik* hier dit argument het mijne niet wil maken, daar ik oordeel dat in dit geval, buiten alle bekommer nissen om de taalwet orfi, de Ypersohe steur hier het luidst had moeten spreken, moet ik de Commissie van Opènbaren Onderstand gelijk geven wanneer ze be slist dat de Yperlingen die deelnemen aan openbare aanbestedingen in plaats van hun zeer kreupel Ypersch Fransch, en dit zeg ik hier in algemeenen zin, beter hun moedertaal gebruiken. Voor het overige houdt deze zaak ons reeds zoolang bezig dat het een echte zaag wordt. Ik zal mij onthouden. M. Pattyn. Daar wij volkomen t akkoord gaan met de zienswijze van onzen vertegenwoordiger van het Kristen Werkersverbond in de Commissie, zullen wij ons hier insgelijks onthouden. M. Michiel. De aanbieding van de firma Mensch is hier de laagste van degene die in regel zijn. Deze van M .Baeckelandt valt buiten de wet. Ik geloof dat wij hier dan ook best net voorstel van de Commissie van Openbaren Onderstand, de aanbesteding aan de firma Mensch toe te vertrouwen, zullen goedkeuren. M. Van der Mersch. De heer Baeckelandt had het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2