VOOR AL UWE GLASWERKEN CAMILLE ROSSEY LEON GRILLET Beursorders Vande Lanoitte's Koffies zijn de beste 3 WENDT U TOT HET VERMAARD HUIS 4 0, Hondstraat, 40- YPER Bijzonder gekend voor zijn KUNSTCLASWERKEN in KOPER en LOOD VOOR KERKEN, OPENBARE GEBOUWEN EN MEUBELS. groot ALCEMEENE GLASHANDEL klein Compfant en Termijn WISSEL C O U P O N S ONDERSCHRIJVING EN REGELING VAN TITELS. West-Vlaamsche Zuivelbond recht -zijn inschrijving in het Fransch op te stellen. M. Leuridan. Het js'een zeer heilzaam besluit te 1 eischen dat de inschrijvers de taal van hun streek ge- bruiken. Ik moet hier nochtans toegeven dat in dit j geval de taalwet niet kon ingeroepen worden. M. Vanderghote. Laten wij thans stemmen over het advies dat wij moeten uitbrengen. Alleen de heeren Van Alleynnes en Michiel brengen een goedkeurende stem uit. De heer Lemahieu ont houdt zich ais lid van den Openbaren Onderstand. Ook al de andere raadsleden onthouden zich. M. Van Alleynnes. Het is oprecht een triestige zaak. Het is schandalig het hospitaal zoolang zonder voldoende wasscherij te laten. Mochten er maar geen ongelukken gebeuren M. Van der Mersch. Het is om de zaak niet meer te vertragen dat ik mij onthouden heb. M. Leuridan. M. de gouverneur is een naarstig man, hij zal er aan voort doen. IV. Verordening op het verkeer. De heer burgemeester geeft lezing van een ontwerp van verordening op het verkeer waarbij art. 1 voorziet dat de maximum snelheid der rijtuigen op 40 km. bepaald is in verscheidene straten, onder meer de Maarschalk Frenchlaan, de Meenenstraat, Groote Markt Koning Albert, Boterstraat, G. de Stuersstraat, Maloulaan. Maarschalk Haiglaan, Vandenpeereboomplaats. Elver- dinghestraat, Dixmudestraat en Rijselstraat. Art. 2 voorziet dat de maximumsnelheid op 20 km. zou vast gesteld zijn voor de Wieltjestraat en de Wulvestraat. M. Biebuyck. Wordt er geen maximum-gewicht voorzien voor de Wieltjestraat M. Lemahieu. Het is vooral de groote snelheid die oorzaak is van den slechten staat der macadamwegen. Vooral in de draaien wordt de macadam letterlijk uit- gemalen. M. Biebuyck. Voor wat art. 1 betreft, ware het niet gemakkelijker te zeggen dat de snelheid in heel de stad beneden de 40 km. moet zijn M. Vanderghote. Deze bepaling ware niet wette lijk. Elke straat moet afzonderlijk vernoemd worden. Anderzijds bestaat er in de kleinere straten ook het zelfde gevaar niet. M. Van Alleynnes. Mag ik voor de zooveelste maal aandringen opdat wij een afschrift zouden krijgen van de reglementen die wij moeten goedkeuren M. Van der Mersch. De reglementen liggen altijd ter inzage op het stadhuis waar gij er kennis van kunt nemen. M. Van Alleynnes. Ik heb tot hier niet kunnen -komen, ik ben ziek geweest. Dit is hier kwade wil. Wij kunnen dan ook evengoed thuis blijven, dan kunt gij alles doen wat gij wilt. M. Leuridan. Ik steun hier de drievoudige opmer king die de heer Van Alleynnes met recht en reden komt te doen. Is er dan geen middel om in algemeenen regel ons een kopij te geven van de ontwerpen van reglementen. Kunt gij u geen stelsel aanschaffen om veelvuldige afdrukken te maken, dat hiervoor zou kunnen dienen M. Vanderghote. Wij bezitten er een, doch deze vergadering was hoofdzakelijk bijeengeroepen om te beslissen over de wasscherij van O. L. V. Hospitaal. Het termijn van geldigheid der aanbiedingen is bijna verstreken en de bundel moet naar Brugge overge maakt worden. Wij hebben dan nog enkele kleine pun ten bij deze dagorde gevoegd. M. Leuridan. Ik zou vragen dat gij uw Roneo zoudt aanwenden om de ontwerpen en schetsen van veror deningen en reglementen te reproduceeren. Dat wordt in vele bestuurlijke lichamen gedaan en kan hier ook. M. Vanderghote. In sommige omstandigheden is het onmogelijk hierop voldoening te geven. Het regle ment op de begrafenissen b. v. bedroeg 60 bladzijden. M. Leuridan. Vele reglementen bedragen maar één blz. Er kan beslist worden welke reglementen te lijvig zijn. Wij hebben nu driemaal het geval gehad dat er wel voldoening kon gegeven worden. M. Lemahieu. De macadamwegen op den buiten hebben veel te lijden maar bijzonder de Wieltjestraat en de Wulvestraat. De voorgestelde verordening wordt hierop met alge- meene stemmen goedgekeurd. V. Begrooting 1937. Verplichte uitgaven Aan vraag van 1/12 voor de maand Juni op voet der laatst goedgekeurde begrooting. M. Vanderghote. Thans moet er volgens de nieuwe voorschriften van het Provinciaal Bestuur een aanvraag gedaan worden voor het bekomen van een voorloopig twaalfde voor de verplichte uitgaven der begrooting 1937. Het schepencollege stelt voor deze aanvraag goed te keuren. M. Van Alleynnes. Dit werd vroeger nooit gedaan voor de andere twaalfden. M. Vanderghote. Het is een nieuwe wet. Volgens een schrijven van het Provinciaal Bestuur werd vroe ger deze machtiging bij uitzondering verleend, doch in het vervolg moet deze machtiging iedere maal aan gevraagd worden. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Biebuyck en Jvr. Cornillie. Onthouden zich: de heeren Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Michiel. VI. Mededeelingen. 1) M. Leuridan. Ik herinner een vroegere onder vraging aangaande den macadamweg op den Verloren- hoek. Ik heb vernomen dat er sedert dien daar nog geen slag werk verricht werd. Ik ben er te meer over verbaasd, daar ik na het antwoord van den heer sche pen van openbare werken dacht dat hij daar vanaf 's anderendaags hand aan 't werk ging slaan. M. Vanderghote. De studie van den heer ingenieur De France is nog niet geëindigd. M. Delahaye. Er hebben verscheidene onderhande lingen moeten gevoerd worden met de verschillende gemeenten die elk hun deel moeten betalen. Deze week misschien nog komt dit klaar. In elk geval zal deze weg nog vóór het seizoen hersteld worden. M. Leuridan. Welk seizoen bedoelt gij M. de sche pen, het goede of het slechte. Thans is de toestand van dien weg zonder naam. M. Delahaye. Ik bedoel het seizoen van groot ver voer het beetenseizoen. M. Leuridan. Ik acteer dus uw belofte dat deze weg vóór het seizoen van vervoer zal hersteld worden. 2) M. Leuridan. Ik meen te weten dat het sche pencollege een briefje moet ontvangen hebben uitgaan de van enkele landbouwers van stad. Er heeft zich namelijk verleden Zaterdag een kleine verwikkeling voorgedaan op de botermarkt, waarbij de politie ge oordeeld heeft een drietal menschen de botermarkt te moeten doen verlaten. Er heerscht thans onder de boe ren van het Westland een beroering die haar reden heeft. Ik oordeel dat het vanwege de stad Yper, die een groot aantal landbouwers bezit, geraadzaam ware hier, in deze billijke kwestie, niet hardhandig op te treden en vraag aan het hoofd der politie op welk re glement hij zich gesteund heeft om deze personen van de markt te laten verwijderen. Onze landbouwers moe ten vanwege de natuurelementen reeds genoeg beproe vingen verduren opdat het hen zou toegelaten worden bij hun eigen stadsgenooten hun inzichten bekend te maken en voor hun belangen te ijveren. Het ging hier niet om een openbare meeting, maar alles beperkte zich tot het geven van een zeer bescheiden wenk om hun waar alleen tegen een bepaalden prijs te verkoopen. De politie heeft hier zeker overdreven door die per sonen buiten te drijven. Op welken grond steunde zij zich hiervoor M. Vanderghote. Alhoewel het een traditie is dat de burgemeester niet geïnterpelleerd worde over poli tiezaken. wil ik hier toch een korten -uitleg geven. Het incident heeft zich voorgedaan op het oogenblik dat de groote botermarkt reeds gedaan was. Op de kleine botermarkt stond alleen nog één mand en twee, drie personen wakkerden den verkooper aan niet beneden den prijs te verkoopen. De politie heeft hen aange maand kalm te blijven en gevraagd de markt te ver laten. Een artikel van het reglement betreffende de openbare markten voorziet dat daar alleen de koopers en verkoopers toegelaten worden. Het is er geen plaats om meetings te geven of te discuteeren. De politie is hier niet moeten optreden en heeft enkel gevraagd aan een drietal personen de markt te verlaten. Zij heeft aan het feit niet meer belang gehecht en er dan ook geen verder vervolg aan gegeven. Hier kan dus geen spraak zijn van een brutaal ingrijpen. M. Leuridan. Uw antwoord voldoet mij niet M. de burgemeester. Dat de markt gedaan was, was een re den te meer om die personen met rust te laten. M. Vanderghote. Neen, op dat oogenblik zijn de andere markten nog bezig en moet de politie dan ook op andere plaatsen dienst doen. M. Leuridan. De politie was daar niet noodig, ver mits het geen openbare demonstratie was, maar alleen een gesprek van man tot man. M. Vanderghote. Uw inlichtingen zijn in tegen spraak met het verslag dat mij overgemaakt werd. M. Leuridan. Ik heb de betrokken personen zelf onderhoord en er werd hier wel partijdig opgetreden. Heel het opstootje werd verwekt door eenige opkoopers van boter die getracht hebben het volk tegen de boe ren op te jouwen en tegen hen werd niet opgetreden het waren nochtans die welke moesten aangeklaagd worden. Het is een zeer delicate zaak die hiermede niet uit is. Er zal door de boeren een actie op touw gezet worden niet alleen hier, maar ook op andere markten en het mag niet zijn dat Yper deze actie kome dwars- boomen. M. Vanderghote. Er is daar ook geen kwestie van. De boeren mogen hun belangen verdedigen en hebben daar evenveel recht toe als gelijk welke andere standen der maatschappij. 3) M. Michiel. Ik heb van bewoners van de Kaai- West klachten ontvangen dat hun rioolwater daar niet weg kan. Ware er geen middel dit water af te leiden. M. Delahaye. Het is niet mogelijk dit vuil water in de kaai af te leiden. Bij hoog water loopt het water van uit de vaart in de riolen. Nu staat het peil van het water in de kaai, tengevolge der laatste regens, bij zonder hoog. M. Lemahieu. Er wordt door de scheepvaart ge vraagd steeds het water zoo hoog mogelijk te houden ten einde met volle vrachten tot aan de kaai te kun nen komen. Dank aan de vele regens staat het water nu heel hoog, het kan zelfs niet meer hooger. De riolen die daar nochtans bijzonder hoog liggen loopen nog vol water. Ik ben zeker dat bijvoorbeeld in het maga zijn van M. Vergracht hetzelfde geval zich voordoet. WISSELAGENT CORRESPONDENT BIJ DE BEURS VAN BRUSSEL Meenenstraat,. 31, YPER Telefoon 144 Wettelijke borgsom neergelegd bij de Nationale Bank van België Doch iedereen vraagt het water zoo hoog mogelijk te houden. De huizen aan de kaai werden voor het meerendeel vroeger gebouwd en volgens den grond en het waterpeil van toen. Doch nu staat het water veel hooger en zoo komt het dat de riolen vol loopen. Om deze af te leiden ware het echter noodig het peil van het water met 1 m. te verlagen en deze maatregel zou heel zeker door de scheepvaart slecht gezien zijn. 4) M. Michiel. Ik heb verleden jaar hier de bemer king gemaakt dat er visschers zijn die op verboden plaatsen visschen. Ik heb alsdan geen plaats willen noemen omdat ik oordeelde dat het de taak der politie was deze op te sporen. Daar het feit zich opnieuw voordoet zal ik ditmaal zeggen waar dit gebeurt. Er werden namelijk herhaaldelijk menschen opgemerkt die aan het visschen waren achter de zwemkom. En het betrof dan nog personen die waarschijnlijk niet in het bezit zijn van een permisom te visschen. Het is dan ook met reden dat de andere visschers die dit opmerken tegen deze bevoorrechte personen op komen. M. Vanderghote. Wij zullen dit laten onderzoeken. 5l M. Coutelle. Wanneer zullen de voorlanden nu aangelegd worden op de Kalfvaart. M. Vanderghote. De heer bouwmeester Gits is aan het opmaken der plannen. Ik denk dat de bundel vol- iedig zal kunnen gereed zijn tegen de aanstaande ver gadering. M. Delahaye. De heer Gits heeft thans veel werk., met het opmaken der plannen voor het herstellen der vestingsmuren. M. Coutelle. Dit betreft hier de voetgangers en hier is toeh meer haast bij dan voor de vestingsmuren die toch al zoolang in dezen toestand zijn. 6) M. Michiel. Heeft de heer burgemeester, be treffende de kwestie der statie, geen brief ontvangen sedert de laatste vergadering M. Vanderghote. Inderdaad hebben wij een schrij ven ontvangen vanwege de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, waarbij zij zich houdt aan haar vroeger voorstel, namelijk een statie te bouwen van 1.200.000 frank mits tusschenkomst van de stad voor 50 Wij hebben thans gevraagd ons de schatting der waarde 1914 voor te leggen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 20 geheven. De Voorzitter, bestuursleden en bestuurders der sa menwerkende zuivelfabrieken van West-Vlaanderen, aldus vertegenwoordigende de zuivelbelangen van dui- zende boeren, in buitengewone algemeene vergadering bijeengekomen te Yper, op 19 Mei 1937, beslissen vol gende motie bekend te maken Zij verklaren, na vakkundig grondig onderzoek der toestanden van productie en afzet van boter, als ma tigen kostprijs voor een goed veebedrijf 24 fr, per kgr. gemiddeld over 't jaar vooruit te zétten, tegenover een verkoopprijs die sedert maanden merkelijk lager staat en voor voldoende compensatie zeer hooge noteeringen zou vergen in de toekomst ;(J^ij beslissen a) de motie van M. Mullie. goedgekeurd op de alge meene vergadering van den Boeréhbond op 2" Sink sendag, voor het deel zuivel,':Volledig hij te treden en te steunen; .iij,d;/- -.ic-iu b) daarenbovente vg^wijzpa naar de mogelijkheid meer botervet en melk weg te werken uit de boter- fabricatie door onmiddellijke vérhooging van de hoe veelheid voort te brengén cóndéns en poeder; c) tusschenkomst tevragen voor de ordening van een aangepaste reclame voor natuurboter d) aan te dringen dat eindelijk het gansche zuivel- programma opgemaakt op het zuivelcongres van Brus sel, op 24 November 1936. ernstig voor verwezenlijking zou worden aangepakt. Boven dit alles zijn de aanwezigen van meening dat voor zbovér Zij zich beperken tot verdediging van ra- tioneele veehouderijen en hi]i pèil staande zuivelfa brieken ze dan ookdoen, het aan de verantwoor delijke perspnen is ;voor gezonde toestanden te zorgen. Deze die over macht en middelen beschikken om de eeOHomie te béheerscheft'k'unnêh en moéten ze leiden. De aanwezigen beslissen waakzaam toe te zien en met alle gepaste middelen te ageeren om voldoening te be- fcoliïen. r, pa "!lAAn déze nVotie zal tóïëêÖe pübjicafoe gegeven worden. Wariiënk'diïft1Vla'aihSclièn Zuivelbond,^' De Voorzitter, C. DELALEAU. «iv9fioy .1 Méikerijbèstütrrdér; PopeHrighèi' fn-iu.r.'H.w.iin-H i i'ii -Ld ik kan het niet verzwijgen, Lfisi Al moéSt fic slagen krijgen .9T91 Ciëhorei PACHA is een vriendin --/jonC'Vah ons kroostrijk Huisgezin!

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3