CAFÉ DU CHATELET Route de Furnes, Brielen-lez Ypres Chez PASCAL 3 DIMANCHE PROCHAIN, 6 JUIN OUVERTURE DU (proche Ie passage a niveau du chemin de fer Ypres - Ostende). Consommations de premier ehoix - Buffet fi-oid Bare pour autos - Service soigné. Handels- en Nijverheidskamer, Yper ONZE SCHEEPVAART Bulletin du Touring Club de Belgique TOERISTISCHE KRONIEK Leening der Verwoeste Gewesten 1921 Openingsuren der Zwemkom TOUS COSTUMES MARCHAND - TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES Ten u pai* Ow«r Itlic - Den 31 Mei 1937. Aan den Heer JACOBS, Bestuurder der Buurtspoorwegen, Groep der beide Vlaanderen, Kcrtrijksche steenweg, GENT. Mijnheer, Het bestuur werd door de leden der Handels- en Nijverheidskamer belast aan de maatschappij der Buurtspoorwegen volgenden wensch over te maken. Op het Statieplein te Yper is eene wachtzaal voor reizigers en bureel voor het verzenden van stukgoed opgericht, welke alhoewel voltooid nog niet voor het publiek toegankelijk is gemaakt. Voor de talrijke reizigers die zich per autorail naar de statiën begeven door de lijnen bediend, ware het zeer aangenaam zich in de wachtzaal te kunnen ver schuilen tegen het gure weder en de warme dagen die in aantocht zijn. Voor de talrijke handelaars van de stad. die hunne koopwaren per tram of autorail verzenden, ware het een nuttige verbetering zoohaast mogelijk de diensten van verzending in de nieuwe lokalen in te richten, hetgeen hun veel moeite en tijd zou versparen. Hopende, Heer Bestuurder, dat de billijke wenschen van reizigers en handelaars met uwe gewone goedwil ligheid zullen vervuld worden, bieden wij Ued., bene vens onzen besten dank. onze gevoelens van hoog achting. Namens het Bestuur De Schrijver. De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Le bulletin N" 11 du T. C. B., paru le 1 juin dernier, est tout entier consacré a notre jolie ville d'Ypres. II en donne l'histoire jusqu'a la guerre, rapporte le técit des batailles et des bom- bardements qui la firent disparaitre, et le travail de reconstruction qui a produit l'Ypres moderne. Ce numéro est abondamment illustré. Dans son ensemble, l'article est d'une trés grande exactitude. A peine les anciens Yprois peuvent-ils, a certains détails, s'apercevoir que son rédacteur n'est pas de leur génération. II ne peut-être question de considérer eet article comme un guide complet de toutes les belles choses que renferme la ville, bien des choses n'ont pu être mentionnées. D'ailleurs dans une ville comme la nótre le travail de restitution est continuelsous peu l'ouverture du Musée Mer- ghelynck, l'accès des casemates, l'avancement progressif de la reconstruction des Halles, le placement de nouvelles oeuvres d'art, etc., aug- menteront constamment l'intérêt de la visite d'Ypres. Nul doute que cette relation du T. C. B. sur Ypres ne contribue grandement a augmenter chez tous les touristes Beiges le désir de visiter notre ville. Nous remercions cordialement son auteur M. O. Petitjean et la direction du T. C. B. o Op 7 Juni 1937 zal het juist 20 jaar geleden zijn dat zich in het zuidelijk gedeelte van den Ieper- schen Uitsprong een feit van buitengewone be- teekenis voordeed. Dien dag begon namelijk het eerste gedeelte van het groote Britsche offensief in Vlaanderen. Reeds in den loop van het jaar 1916 had de Britsche legerleiding beslist dat, zoodra de moge lijkheid er voor zich zou voordoen, de bocht door het Duitsche 'front gemaakt tusschen Wijtschate en Meesen, zou worden rechtgetrokken. Eigen lijk was dit slechts de eerste phase van een grooter plan dat de verruiming van den Ieper- schen uitsprong en mogelijks ook de doorbraak in de richting van Zeebrugge voor doel had. De voorbereiding van deze grootsche onderne ming werd reeds sedert maanden in stilte voorbe reid ergens aan den Scherpenberg, was in lood sen van het Britsche leger een maquette opge maakt van verscheidene meters lengte waarop een stuk front was uitgebeeld loopend van St- Elooi tot Meesen, en dat de afbeelding was van alles wat er op dat front nog aanwezig was van ruines, stukgeschoten boomen, onderstanden, enz. Hierop bestudeerde de legerleiding het plan van den aanval. Sedert het begin van het jaar was men reéds begonnen met de diepmijnen uit te graven in de richting van het Duitsche front 22 in aantal. Op 7 Juni zou de aanval plaats hebben in ver band met de zichtbaarheid 's morgens werd het nul uur l'heure H bepaald op 3.10 u. Reeds vroeger, op 3 Juni nl., werd nagegaan welke deze zichtbaarheid was te 2.45 u. kon men een man onderscheiden op 75 yards (67.5 m.), te 2.30 u. konden de obusputten moeilijk onder scheiden worden, te 3.15 u. konden de onregelma tigheden van den grond gemakkelijk worden ge zien, enz. Van daar de keuze op 3.10 u. 's morgens. Op dat oogenblik ontploften dan ook 18 dezer mijnen te zamen 15 seconden later de 19*. De 3 andere, in de richting van het Ploegsteert-bosch werden voorbehouden als reserve, voor het geval van een tegenoffensief dat men uit die richting ver wachtte. Zij zouden nooit ontploffen, omdat het Duitsche offensief aldaar niet doorging. De staf van het Britsche leger, behalve Lord Plumer, die de algemeene leiding had, begaf zich dien morgen naar Kassei en woonde aldaar op den berg het schouwspel der ontploffing der mijnen bij. Het is hier niet mogelijk den indruk te be schrijven der ontploffing dezer mijnen, maar men kan er zich toch een kleine gedachte over vormen als men weet dat zij 957.000 pond ontploffings- stoffen bevatten ongeveer 48 wagons van 10.000 kilos Het resultaat was dan ook vernietigend De Duitsche lijnen werden door de vereenigde Australische, Nieuw-Zeelandsche, Iersche en Brit sche troepen ingenomen. Op den noen van 7 Juni waren Wijtschate en Meesen in de handen der Britten, te middernacht stonden zij voor Holle- beke, was de Oosttaverne reeds lang gevallen, en was het gedeelte van den steenweg naar Waasten tot aan de 4 Koningen in hunne handen. Onveranderd bleef nu de stand in dit gebied tot op 31 Juli van het zelfde jaar toen de groote ruk naar het oosten begon, vooruitgang die eindigde te Passchendale op 6 November, dag dat deze gemeente werd ingenomen. Wat er aan deze geweldige gebeurtenis na 20 jaar nog herinnert In de eerste plaats de 19 mijntrechters van Wijtschate en St Elooi, waar van een althans zeker zal bewaard worden de Spanbroekmolen-Crater, tusschen Wijtschate en Kemmel. De plaats ontbreekt ons echter om hier over meer te vertellen afmetingen zal de toerist bij een bezoek aldaar vinden op den door de Talbot Housebij den ingang aangebrachten steen. De andere liggen hier en daar tusschen de landerijen verspreid. En gedenkteekens Te Meesen het mooie Mo nument der Nieuw-Zeelanders, te Wijtschate, op den weg naar Kemmel, vlak naast een Britsch kerkhof, een Iersch Gedenkteeken, en ten laatste, op den steenweg Ieper-Waasten, aan de «Sterkte» het monumentje voor de 19p Iersche Divisie. Het leek ons wel belangrijk genoeg om in onze kroniek over deze merkwaardige gebeurtenis, enkele bijzonderheden mede te deelen. Ten gevolge van dit feit dat in Engeland nochtans hevige tegenspraak uitlokte werd generaal Plumer, geen onbekende meer in leper, in den adelstand vérheven met den titel van Viscount Plumer of Messines. Zijn overblijfsels werden bijgezet in de «Warriors' Chapel in de Westminster Abbey. (Verboden nadruk). Reysiger. r f Wijn is goed en bier is lekker, Maar de beste levenswekker 'k Zeg het, en 't is "géén gevlei; -.BBift;dgwPACpA,QhicP1;ei. Binnengevaren Donderdag 27 Mei 1937, de Elza (schipper Van- cauwenberghe) met 70 ton beurtgoed voor verschei- denen. Vrijdag 28. de «Maria», (schipper Van den Bossche) met 110 ton graan voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper de Perle (schipper Van Osselaere) met 120 ton graan voor M. Vandeputte, leper de Honorine (schipper Roelandt) met 195 ton graan voor M. Van deputte. leper. Zaterdag 29, de Georgette (schipper Van Opstal) met 83 ton graan voor M. Hollebeke, leper. Maandag 31, de Edmond(schipper Struyf) met 145 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Woensdag 2 Juni 1937, de Mehayne(schipper Peleman) met 137 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Donderdag 3, de Marie (schipper Vanden Bossche) met 101 ton graan voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper. Weggevaren Vrijdag 28 Mei 1937. de Elza (schipper Vancau- wenberghe) met 40 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 29, de Caliepso(schipper Dewit) met 74 ton oud ijzer, verzonden door Weduwe Vandamme, leper. Waterhoogtebenedenpand 2.85 m., toegelaten te varen 1.57 m. 132 TREKKING Dinsdag voormiddag, had, in de Nationale Bank van Brussel, de 132* trekking van de leening der Verwoeste Gewesten 1921 plaats. Een lot van 250.000 fr. werd gewonnen door R. 20.733 Nr 19. Een lot van 100.000 fr. werd gewonnen door R. 186.228 Nr 8. 3 loten van 50.000 fr., gewonnen onderscheiden lijk door de reeksen 58.825 Nr 19 20.733 Nr 12 106.635 Nr 18. Zijn uitkeerbaar aan pari de nummers van R. 189.139, evenals de obligaties van voornoemde reeksen. De zwemkom is open tusschen 15 Mei en 15 September, van 7 tot 13 uur en van 15 uur tot zonsondergang. De baden zijn gemengd, t.t.z. dat mannen en vrouwen tegelijkertijd toegelaten worden, uit genomen op de hiernavolgende voorbehouden uren Maandag 9 tot 10 j u. Weezenschool. 10 i tot 11 u. Stadsjongensschool. Dinsdag9 f tot 10 u. Memorial School. 19 uur tot zonsondergangYpres Swimming Club. Woensdag10 i tot 11 u. St Vincentiuscollege. 15 tot 16 u. Dames alleen en meisjes Middelbare School. Donderdag9 tot 11 u. Middelbare School (jongens). 19 u. tot zonsondergangYpres Swimming Club. Vrijdag10 k tot 11 u. Beroepschool. Zaterdagvanaf 15 u. Mannen alleen (ver minderde ingangsprijs 0,50 fr.) Zondag7 tot 10 u. Mannen alleen (vermin derde ingangsprijs 0,50 fr.). De baders zijn verplicht hun kabien te ont ruimen een half uur na hun inbezitneming. De ingangsprijs is bepaald op 1.50 fr. School kinderen in groep onder toezicht van leeraar of bewaker betalen slechts 0,50 fr. 's Zaterdags vanaf 15 uur en 's Zondags van 7 tot 10 uur verminderde ingangsprijs van 0.50 fr. (Mannen alleen toegelaten). Persoonlijke abonnementskaarten 40 fr. voor het badseizoen. Abonnementskaart voor schoolkinderen 20 fr. voor het tijdstip van het schoolverlof. Familiekaarten 120 fr. voor het badseizoen. La maison enseigne gratuitement a tous les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3