DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING De kanonnengieterij van Luik De Inhuldigingsfeesten van hef Albertkanaai ALLERHANDE NIEUWS Ter gelegenheid van Kalfvaartkermis In het dagblad Le Soir lezen wij volgende mededeeling Er is sedert talrijke jaren spraak de Konink lijke kanonnengieterij, gevestigd te Luik, te verplaatsen en ze over te brengen in 't vlaam- sche land. Dit ontwerp, waarvan de studie door een militaire commissie hernomen werd, heeft zekere beroering te Luik verwekt. Een comiteit is tot stand gekomen om daar tegen protest aan te teekenen en het komt een open brief te richten tot de provincie- en ge meenteoverheden van Luik, alsook tot de hande laars en syndicaten. Dit comiteit doet gelden dat de verplaatsing der koninklijke gieterij, die 1500 arbeiders bezigt, de uitwijking van min stens 4.500 personen zal voor gevolg hebben. Anderzijds zou deze verplaatsing de verdwij ning veroorzaken van een hoofdzakelijke Luik- sche nijverheid. Het ministerie van Landsverdediging zal, denken, wij, niet nalaten deze eischen met wel willendheid te onderzoeken. Doch, zal er mid del zijn er gevolg aan te geven, gezien de ver plaatsing der kanonnengieterij ingezien werd om veiligheidsredenen in geval ons land op nieuw mocht overvallen worden Volgens dit bericht is er dus ernstig spraak de kanonnengieterij van Luik hier ergens in Vlaanderen over te brengen. Welke stad of streek daarvoor zal uitgekozen worden, weten wij nog niet, doch waarom zou, gezien men in hooger hand zinnens is de vestiging van nieuwe nijverheden hier in het Ypersche te vergemak kelijken, deze kanonnengieterij hier te Yper niet kunnen komen Hier immers zou ze uiterst goed en voordeelig gelegen zijn, gezien de vaart Yper-Yzer toelaat hier ijzerertsen en kolen uit den vreemde aan te brengen en de vaart Yper- Komen, eens ze hersteld zal zijn, ook de aan voer van kolen uit het binnenland en desnoods ook uit Frankrijk zal mogelijk maken. Wij meenen dat geen andere streek dan de onze beter gelegen is om de kanonnenfabriek te ontvangen, en dat zij ook, meer dan gelijk welk andere streek, het recht heeft er aanspraak op te maken. Deze kwestie zal, nu dat de Heer Minister Merlot binnen acht dagen naar Yper komt, met vrucht, denken wij, met hem kunnen besproken worden, zooveel te meer dat de Heer Minister Merlot van Luik is en er den toestand uitermate goed kent. Het is in 1939 dat het Albertkanaai en de haven van Luik volledig zullen voleindigd zijn en in 't vooruitzicht der inhuldiging dezer grootsche werken, welke men zinnens is met grooten luis ter te vieren, werd er te Luik van nu reeds een vereeniging zonder winstgevend doel gesticht, genaamd het Groot-Luik, ten einde het program ma der feestelijkheden, die alsdan zullen inge richt worden, op te maken. Naar verluidt heeft dit Comiteit een reeks feesten ontworpen die van Mei tot October zullen duren. Het voornaamste zal een internationale tentoonstelling der watertechniek zijn, die in een eenig kader, aan het begin zelf van het Albert kanaai, alles zal vereenigen wat het water betreft en wat men aan het water te danken heeft. Daarnevens worden er nog festivals, wedstrij den en optochten voorzien. Allerhande verma kelijkheden zullen op het water of op de boorden van het kanaal gegeven worden. Zoo heeft de feestcommissie onder meer reeds de volgende ontwerpen geschetststoet der Waalsche nijver heid en van het ambachtswezen, festival van militair muziek, reddingsoefeningen, venetiaan- sche roeiwedstrijden, folkloristisch gala, steek spelen, internationale wedstrijd voor samenzang, gymnastiekparaden, enz. Zelfs de aankomst van een eskader van onderzeeërs en van lichte een heden tot de vloot van vreemde landen behoo- rende, alsmede de aanwezigheid van militaire vliegtuigen en watervliegtuigen is van nu reeds verzekerd. Tijdens een schitterend nachtfeest op het wa ter, ter verheerlijking der Maas, zullen enkele tafereelen uit de geschiedenis van Luik weerge geven worden. Een wederlandsche tentoonstel ling van schilder- en beeldhouwkunst zal met de voorgaande feestelijkheden gepaard gaan. De sport zal ook ruimschoots haar deel hebben. Tal van congressen, handelende over alles wat de scheepvaart betreft, zullen gehouden worden. Ongetwijfeld komen nog andere feestelijkhe den deze reeds lange lijst aanvullen, want alles is nog niet bepaald vastgesteld, doch deze enkele opsomming, niettegenstaande zij nog zeer onvol ledig is, geeft reeds een klein denkbeeld van den luister dien men te Luik aan de inhuldiging van het Albertkanaai wil geven. Dit bewijst welk overwegend belang men te Luik, in de streek van den Heer Minister Merlot, aan de waterwegen hecht en welke heilzame in vloeden voor den bloei van stad en streek men ginder van het Albertkanaai verwacht. Dit be wijst ook hoezeer de Luikenaars overtuigd zijn van het overgroot nut van een kanaal. En om lucht te geven aan haar groote vreugde om de haar geschonken weldaad het Albertkanaai dat den bloei, den voorspoed en den rijkdom van Luik nog zal vermeerderen, richt de bevolking dezer stad grootsche en kostelijke feesten in die maanden lang zullen duren. Wij begrijpen haar blijdschap en keuren haar handelwijze goed, doch dat men ons dan niet meer kome zeggen dat voor Yper alleen een vaart van geen nut is. De vaart van Kortrijk naar Bossuyt heeft langs I haar boorden tal van machtige nijverheden zien ontstaan alle steden die langs een goeden en bevaarbaren waterweg gelegen zijn zien handel en nijverheid dagelijks in belangrijkheid toe nemen, en wij alleen zouden aan dezen algemee- nen regel een uitzondering maken Onzin ware het zulks nog langer te durven beweren. Daarom is het dat wij, naar het voorbeeld onzer voor zaten, met klem het herstel der ons toekomende vaart Yper-Komen blijven eischen, want dit is het eenige middel om onze stad en streek herop te helpen. YPER. Verkeersongevallen. Verleden week Don derdag, korts vóór 8 uur 's avonds, kwam de genaamde Lapersonne Joseph, van Tourcoing, per auto van de Boterstraat in de richting der Meenenstraat gereden, toen hij aan den Vijfhoek aangereden werd door een auto die van uit de Rijselstraat kwam en waarvan de bestuurder onder den invloed van den drank scheen te zijn. Deze laatste hield zijn rijtuig stil juist te midden de baan, zoodat hij het verkeer belemmerde en de aan wezige politieagent hem uitnoodigde zijn auto wat verder op de Markt te plaatsen. De autovoerder deed alsof hij aan dit verzoek ging voldoen, doch al met eens gaf hij volle gas en reed weg in de richting der Meenenstraat. Spijtig voor hem is het nummer van zijn auto gekend en zal hij weldra weten hoeveel dit hem kost alzoo de politie te verschalken. Vrijdag avond, rond 7 u., kwam M. Versavel André, vergezeld van zijne vrouw, per auto uit de Studenten straat in de Mondstraat gereden toen hij plots be merkte dat een autocamion van uit de richting der Arsenaalfabriek langs den linkerkant der Mondstraat aangereden kwam. M. Versavel. poogde nog de botsing te ontwijken door op het voorland te rijden, doch zijn voertuig werd niettemin langs achter aangereden door den camion, die door Vanstaen Arthur, van Zarren, bestuurd was. De auto van Versavel was aan het lin ker achterwiel en spatbord beschadigd. De genaamde Uleyn Robert, van NieuwKerke, kwam Zaterdag namiddag om 2 u., met zijn auto van uit de St6 Elisabethstraat in de Rijselstraat, toen hij daar in botsing kwam met een andere auto die van uit de richting der Groote Markt kwam en naar de Rijsel- poort reed. Deze laatste auto, gevoerd door Mael- brancke Hector, van Poperinghe, was gevolgd van een aanhangwagen die door den schok gedeeltelijk bescha digd werd. Beide geleiders kwamen er met den schrik van af. Zondag namiddag, om 4 u., gebeurde er op den hoek van het vleeschhuis nog een andere aanrijding. De autobus van M. Lust, die den dienst Yper-Roese- laere verzekert, kwam naar de Statie gereden, toen het zware voertuig op den hoek der Boomgaardstraat in botsing kwam met de auto van M. Denys Hector, van Moescroen, die uit laatstgenoemde straat gereden kwam. Hier ook bepaalde alles zich bij wat stoffelijke schade. Lastige kerel. De 57 jarige Desagher Georges, van Parijs, bevond zich hier Zaterdag laatst op de Markt waar hij, bedronken zijnde, de menschen lastig viel en het zelfs zoo ver dreef alles omver te werpen wat zich op het kraam van een vogelhandelaar bevond. De politie werd bijgeroepen en stelde een proces-verbaal op. Erge val. Ter gelegenheid der kermis en der bra derie hadden er Maandag namiddag in verschillige her bergen der Statiestraat prijskampen plaats en heerschte er daar dan ook nog wat drukte. Op zeker oogenblik is de herbergier Gryffon Emile, 55 jaar oud, terwijl hij buiten op het gaanpad de klanten aan 't bestellen was, uitgegleden en zoo ongelukkig gevallen dat hij zich den schouder brak. Hij werd dadelijk ter verzorging naar het O. L. Vrouwhospitaal overgebracht. Het oorlogsmuseum onder de vestingen. Onlangs werd een gedeelte der kazematten nabij de Rijselpoort als oorlogsmuseum ingericht en voor het publiek toe gankelijk gesteld. De Heer Gyselinck, die de uitbating van dit museum op zich genomen heeft, is er thans druk aan 't werk om steeds nieuwe zalen en gaande rijen, waarvan de gewelven gedeeltelijk ingestort zijn, vrij te maken. Over eenigen tijd ontdekte hij aldaar een geraamte waarbij eenige engelsche muntstukken gevonden werden, zoodat men veronderstelt dat het dit moet zijn van een engelsch krijgsman die daar gestorven is. De beenderen, die niet konden vereen zelvigd worden, werden verzameld en op het kerkhof begraven. Verders vond men er ook nog een 500 tal rijwielen en allerhande wisselstukken die daar opge borgen en achtergelaten waren geweest. Thans zijn reeds enkele zalen dezer kazematten, die zooals men weet tijdens den oorlog tot schuilplaats van den engelschen legerstaf dienden, volledig ontruimd en heeft de uitbater er allerhande oorlogsherinneringen in ondergebracht. Dit museum mag reeds zeer merk waardig genoemd worden en is reeds een bezoek over waard. De werken, die niet zonder eenige moeilijk heden gepaard gaan, worden ijverig voortgezet en de uitbater, die dit moeilijk werk onderneemt, verdient er allen lof voor. Dank aan hem zal Yper weldra een aantrekkelijkheid te meer bezitten, die er ook toe zal bijdragen hier nog meer bezoekers aan te lokken. GHELUWE. Wielrijder door auto aangereden. Verleden week Vrijdag, rond 5 u. namiddag, kwam de 19 jarige Ameel Roger, wonende te Passchendaele, per velo langs hier voorbijgereden om zich naar Gheluvelt te begeven. Gekomen aan de Kruiseeckestraat stak hij links af voor een aldaar stilstaande auto, toen de voer der ervan, de genaamde Nuytten Theophile, van Veurne, juist op hetzelfde oogenblik het rijtuig terug in gang zette en de baan naar Wervick insloeg. Hierdoor werd de wielrijder door de auto gevat en ten gronde ge worpen. Ameel werd met verwondingen aan knieën en handen opgenomen en kloeg daarbij nog van in wendige pijnen. Zijn rijwiel was erg beschadigd. Auto-ongeval. De autocamion der firma Vanden- abeele André, van Yper, kwam in den nacht van Zater dag op Zondag, rond 23 u., langs de groote baan ge reden, toen de wielen opeens over de baan slibberden met het gevolg dat het voertuig omsloeg. Op hetzelfde oogenblik werd de camion langs achter aangereden door de auto van Deleu Victor, van Poperinghe. Le- poutre Gabriel, de geleider van den camion, werd aan het hoofd gekwetst. Beide voertuigen waren beschadigd. LOCRE. Erge aanrijding. Noppe Maurice, van. Westouter, kwam Zondag namiddag, rond 4 uur, in ge zelschap zijner echtgenoote. de 49 jarige Ghesquiere Martha, per moto naar Locre gereden. Onderweg wer den zij door een auto aangereden en met geweld ten- gronde geslingerd. Beide motorijders werden erg ge kwetst opgenomen en in allerijl naar het hospitaal van. Yper overgebracht, waar de vrouw, die een zware sche delbreuk had opgeloopen, in den nacht van Zondag op Maandag bezweken is. Ook de man had een schedel breuk en was daarbij nog aan het been gekwetst, doch men hoopt hem te kunnen redden. KEMHEL. Spijtig ongeval. De maalder Turpin wilde Dinsdag morgen, rond 7 u., na zijn autocamion, geladen te hebben, een manoeuver uitvoeren om daar na des te gemakkelijker de poort van zijn werkhuis uit te rijden. Juist op het oogenblik dat hij met dit doel een weinig achteruit reed, kwam zijn vrouw, de 35 jarige Bossaert Fanny, buiten zijn weet, langs achter den camion gegaan en werd aizoo jammerlijk tusschen het achterberd van den camion en den muur gegrepen- Op het hulpgeroep der ongelukkige, snelde de ver schrikte man dadelijk toe en bevrijde zijne echtgenoote die deerlijk gekwetst scheen. Een bijgeroepen genees heer deed het slachtoffer dadelijk naar het O. L. Vrouw hospitaal van Yper overbrengen waar men ernstige in wendige kneuzingen vaststelde die het leven der vrouw in gevaar brengen. ZUIDSCHOTE. Aan de beterhand. Met genoe gen vernemen we dat de wielrijder Germain Vanhullé- busch, die te Yper tijdens den velokoers van Maan dag 11. in botsing kwam met de auto gestuurd door Heer Engel Pecceu, eveneens van Zuidschote, aan de beter hand is. Tegenstrijdig met de in omloop gebrachte ge ruchten werd G. Vanhullebusch niet naar het hospitaal maar wel denzelfden avond naar zijn huis gebracht. Ongeval. Dinsdag avond kwamen paardenhande laars bij Heer Omer Decorte, om er een achttienmaan- der in de weide na te zien. Na het dier bezichtigd te hebben werd het weer vrij gelaten, doch zooals het met- veel paarden gebeurt, smeet het de pooten in de lucht en trof alzoo den Heer O. Decorte in volle gelaat. Daar deze laatste overal in het aangezicht bloedde, werd aanstonds een dokter bijgeroepen, die den toestand van den gekwetste als zeer zorgwekkend aanzag en hem naar het hospitaal te Yper deed overbrengen. Op dit oogenblik echter is alle gevaar geweken en alles laat verhopen dat de Heer Decorte spoedig van zijn hoefslag zal hersteld zijn. STAD YPER OP ZONDAG 13 JUNI 1937 Te 3 uiy, SCHIETING met karabijn Flobert 150 fr. prijzen. Te 5 uur, GROOTE VELOKOERS voor beginnelingen, Omloop van de Kalfvaart50 km., 600 fr. prijzen en premiën. Te 7 uur, in de herbergen der wijk, prijskampen op, den RUSSISCHEN BILJART. MAANDAG 14 JUNI, te 7 uur Velokoers voor jongelingen onder de 17 jaar, 25 km. 120 fr. prijzen. Daarna allerhande vermakelijkheden in de herber gen der wijk.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 12