RAPH Tailor OORLOGSMUSEUM BERICHT AAN HET PUBLIE Opgelet EEN INDRUKWEKKENDE BECRAFENIS GOEDENDAG, MIJNHEER! VAN T IEPERSCH SAILLANT! Vereeniging vcor Vreemdelingenverkeer te Yper CONFECTIES KÖSTÜMEN en naar maat vanaf 180 frank tot 600 frank in LAATSTE SNIT en NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Botersfraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER O Donderdag voormiddag werd het stoffelijk overschot van den heer Jozef Van den Driessche, onderwijzer aan de stedelijke lagere Jongens school alhier, onder een grooten toeloop van volk ten grave geleid. De heer Van den Driessche was een uitstekende onderwijzer die aan ons onderwijs veel diensten heeft bewezen. Zijn talrijke oud-leerlingen be houden van dezen goeden meester een zacht en erkentelijk aandenken. Meester Van den Driessche was steeds bereid zijn ou^-leerlingen op alle mogelijke manieren met raad en daad bij te staan De lezers van Het Ypersche weten hoe dik wijls hij zijn pen scherpte om het belang der stad en onze bevolking in ons blad te verdedigen. Zij kennen eveneens de vaderlandsche gevoelens die hem bezielden. Langsheen den langen stoet, die het stoffelijk overblijfsel naar zijn laatste rustplaats verge zelde, stond een zeer drukke menigte, die eer biedig het lijk begroette. Op he. kerkhof werden lijkreden uitgesproken door de heeren J. Tordeur, kantonnaal schoolop ziener en G. Denaegel, bestuurder der stads- jongensschool. leper verliest een hoogstaand burger in den persoon van den heer Jozef Van den Driessche. Het Ypersche» biedt langs dezen weg aan de naastbestaanden van den overledene zijn meest innige gevoelens van rouwbeklag aan. Lijkrede van M. J. TORDEUR, kantonnaal schoolopziener Mevrouwen, Heeren, Neg geen zes maand geleden stonden we hier voor een open graf. Het gold toen een onderwijzeres, die zooveel blijken van genegenheid en hooge deugden had gegeven aan haar ambtsgenooten en twee minder jarige kinderen naliet. Heden staan we nogmaals voor een te vroeg geopenden kuil. Beide rampen slaan diepe wonden in het hart van het onderwijzerskorps. Wij willen, bij dezen laatsten groet aan dit stoffelijk overschot, tevens hulde brengen aan de nagedachtenis van een zeer verdienstelijk man. De heer Jozef Van den Driessche werd geboren te Kortrijk. den 5 October 1879, en slaagde met groot succes in het onderwijzersexamen voor de middenjury te Gent in 1900. Hij was achtereenvolgens onderwijzer in aanneembare en aangenomen scholen te Lebbeke, te Ledeberg, te Merchtem, te Hoegaerde. Gedurende den oorlog gaf hij les in een Belgische colonie te Veen- huyzen-Nunspeet. Van af 1-12-1918 gaf hij les in de verwoeste gewesten, te Vynckem-Wulveringhem. Den 1-10-1921 werd hij benoemd tot onderwijzer aan de stedelijke lagere school te leper. Onmiddellijk gaf hij er blijk van zijn opvallend pedagogisch inzicht. In 1923 werd hij door het gemeentebestuur afgevaardigd om te Dongelenberg met andere schoolhoofden de Amerikaan- sche methoden in kindervoeding en gezondheidsleer aan te leeren. Zijn opgedane ervaring strekte zijn col lega's van het kanton leper tot duurzame lessen. Wij herinneren ons nog hoe wij hem hier in 1925 mochten ontmoetenEen rijzige gestalte, een hoog gekoepeld voorhoofd, twee verstandige kijkers en den blos van gezondheid op het gelaat. Zijn taal was ernstig doch doorspekt met luimige zetten. Zijn lenige li chaamsbouw en innerlijk evenwicht, zijn wilskracht deden hem hoogschatten. Want waarlijk Mijnheer Van den Driessche was geen alledaagsche onderwijzer. Door speciale studie had hij zich o. a. opgewerkt in de handelswetenschappen die hij doceerde aan mannen van het vak. Verder had hij de disciplinen van de 4 graadklassen volkomen onder den knie. Het meester schap over de stof gaf hem ook het meesterschap over de methode. Niemand beter dan hij kon een examen voorbereiden. Zijn gezag sproot uit een uiterste vaardigheid om karakters te ontleden. Hij kon de zwakken opwekken, de trctschen te gepasten tijde vernederen. En toch bleef hij een voortreffelijke vriend voor al zijn leer lingen. Want hij was steeds opgeruimd, soms bijtend ironisch. Als een ware begenadigde, kon hij zijn taak met gemak en brio vervullen. De leerlingen, die hij ge vormd heeft, zullen steeds met groote liefde hun meester herdenken. Zelf wilsmensch, kon hij als ka- rakter-boetseerder optreden, en dit met aangeboren talent. Mijnheer Van den Driessche bezat in groote mate de fierheid van zijn werk. Getemperd en evenwichtig, is deze hoedanigheid de zuurdeesem van groote harten en karaktermenschen. Fier, ja trots was hij op .zijn taak. Niets kon hem meer genoegen verschaffen dan het succes te vernemen van zijn leerlingen. Inwendig was hij ons uiterst dankbaar wanneer wij hem geluk wenschten met zijn succes. En van die vriendschap bewaar ik zachte herinneringen. De bedrijvigheid van den heer Van den Driessche overschreed de grenzen van zijn school. Hij diende de stedelijke belangen die hij als de zijne beschouwde. Loffelijk voorwaar deze handelwijze. Ook was zijn sociale invloed groot. Maar niet min voorbeeldig was heer Van den Driessche aN huisvader. Hij had zijn echtgenoote en zijn zoontje lief. En het zou hem een ontzaglijk leed geweest zijn om hunnen 't wille, indien hij zijn vroegtijdig ver dwijnen had moeten vermoeden. In de laatste tijden droeg heel zijn wezen de mer ken van de onverbiddelijke kwaal die hem ten grave sleurde. Ik mag hier getuigen dat zijn inzichten voi mildheid waren. Geen week geleden nog ving ik ziin zachten blik op en deze zal me. naast zijn beeld vol bloeiende gezondheid, bijblijven als herinnering aan een der meest bekwame opvoeders die ik in mijn loop baan mocht ontmoeten. Hij was een dezer menschen die hun ambt eer aan doen en bij hun verscheiden een groote leemte laten. HEBT IJ REEDS DE MUSEA IN STAD BEZOCHT Begin met het U zult zoo aangenaam verrast zijn dat gij er andere zult bezoeken Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant- ingang Boomgaardstraat. I isatekxENcK-^ir.'i^sc'i In naam van het onderwijzend personeel breng ik hier een diep bewogen groet aan zijn stoffelijk overblijf sel alsook onze innige deelneming in de smart der zijnen. De heer Van den Driessche ruste in vrede. Lijkrede van M. G. DENAEGEL, bestuurder der stadsjongenssehool. Diepbeproefde Familie, Eerwaarde Heeren, Beste Collega's, Lieve Leerlingen, Maandagmorgen bij het vernemen van de droevige tijding, het plotseling afsterven van onzen Collega, van uw onderwijzer, beste leerlingen, was het voor ons diepgrievend en pijnlijk, want aanstonds kwam Heer Joseph Van den Driessche te voorschijn in onze verbeelding en zagen we hem in het volle bewustzijn van zijn plichten als christen huisvader en als waren opvoeder. Heer Van den Driessche was de fierheid en het geluk zijner duurbare vrouw en van zijn liefhebbend kind hij dacht gedurig aan hen en voelde met hen mede. Hoort liever naar zijn eigen verzen In de rustige avondstonden, Wijl daarbuiten huilt de wind. Zit ik met mijn duurbaar vrouwtje, Bij het wiegje van ons kind 'k Voel me koning in mijn huisje. 'k Voel me sterk en blijgezind Want 'k heb 't harte van mijn vrouwtje En het lachje van ons kind. Ja, vooral zijn Joske was hem duurbaar. Pas weinige dagen vóór zijn heengaan zegde hij ons toen zijn zoontje ziek was Ik kan mijn kind niet zien lijden, kon ik de pijn van mijn jongen op mij nemen, 'k zou me gelukkig gevoelen Heer Van den Driessche was een diepvoelend wezen met een lijdend harte. Hij leed veel doch morde niet, al voelde de nauwere vriend wel aan hoe diep het hart kreunde. Alleen te midden zijn gezin en bij zijn leer lingen vergat hij zichzelf, was hij gelukkig. Als opvoeder bezat hij buiten zijn diep-christelijk geloof, een taaien werklust, een edel minnend hart dat slechts klopte voor het goede en het schoone. Zal het ons dan verwonderen dat zijn klas voor hem een lust hof was, dat zijn leerlingen in hem een vader gevon den hadden! Hoe dikwijls zijn we niet in zijn klas ge weest om het optimisme in zijn lessen te bewonderen Met zijn leerlingen sprak hij zooals Kooistra het zoo schoon zegtVan hart tot hart, van ziel tot ziel Wat hij eens dichtte over een Collega is ook toepasse lijk op hem Ge hebt gewerkt, en 't is geweten. Dat van af den eersten stond, Men in U een trouwen leider, Steeds een waren vader vond. Ge hebt geslaafd en 't is gebleken Hoe Gij zorgdet voor de jeugd Hoe Gij werktet, hoe Gij zwoegdet, Voor hun heil en voor hun vreugd Zijn groote liefde dwong tot wederliefde. Een van zijn leerlingen schreef juist na zijn overlijdenDe Meester had een gouden hart en was een man met wilskracht. Spijtig, zijn mooie spreuken, zijn zoete woorden, zullen we niet meer hooren Ook buiten zijn onderwijzarsambt wist hij zijn naaste te helpen en bij te staan. Zijn vrije tijd offerde hij graag den Heer en zijn minderbedeelden, veel avonden ging hij het orgel bespelen in Belle's Gods huis. Zijn goede vrouw zegde ons Maandagmorgen Hij heeft Zondag toch zoo schoon gezongen in 't lof, 't was of hij wist dat het zijn laatste zanggebed zou zijn Hoeveel verzoekschriften heeft hij niet opgemaakt Hoeveel passende verzen maakte hij niet voor aller hande gelegenheden, openbare en familiefeesten Goede Meester, wij, uw collega's zullen U niet vergeten. En gij mijn leerlingen, gedenkt de goede lessen, de heil zame vermaningen, de zoo mooie voorbeelden van uw teergeliefden Meester. Hij toonde U den rechten weg, hij wees U uw christelijke plichten. Meester, Waardig hebt Gij U gekweten Van uw taak met lof en eer. (J. v. d. D.) Dank, hulde en dank voor uw loffelijk pogen en streven. Uw heerlijke belooning weze U overvloedig toegemeten door Hem die ons leerde dat zij, die er velen in de gerechtigheid onderwezen hebben, in de eeuwigheid zullen schitteren als sterren. We sturen U een laatste vaarwel toe, maar tevens zeggen we U tot weerziens hierboven. En we eindigen met de woorden van den grooten Gezelle Rust in vrede, rust in vrede, U nog eens vaarwel gezeid, eer ik weg en thuiswaarts trede, rust... tot in der eeuwigheid». Reglement van den Fotowedstrijd ingericht door de Ypersche V. V. V. Artikei 1. De Ypersche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer richt een fotowedstrijd in. Deze foto's moeten dienen tot illustratie van propagandadrukwerk uit te geven door de V. V. V., alsook tot illustratie van artikels te schrijven door binnen- en buitenlandsche journalisten over leper en de omgeving. Zij zullen der halve kunstwaarde moeten bezitten en aan zekere toeristische voorwaarden moeten voldoen. Artikel 2. Alleen foto's welke klaar zijn, een artis tiek karakter bezitten, onuitgegeven zijn, zullen toe gelaten worden tot den wedstrijd. Onderwerpen welke reeds vroeger op prentkaarten werden behandeld zul len geweigerd worden. Artikel 3. Voorbeelden van Onderwerpen zijn a) Artistieke gebouwen uit Yper, alsook deelen dezer gebouwen. b) Gedenkteekens uit de Ypersche omgeving. c) Oorlogskerkhoven Engelsche, Duitsche, Fransche, Belgische. d) De vijvers van Dikkebusch en Zillebeke. e) Andere oorlogsherinneringen: Onderstanden, mijn- trechters, loopgrachten. f) Zichten' uit de Westvlaamsche Bergen. Artikel 4. Elk deelnemer mag zooveel foto's in zenden als hij wil. Artikel 5. - De foto's zullen ten minste het formaat 6x9 hebben en ten hoogste 13x18 zij zullen op glanzend papier zijn afgedrukt. Zoowel contactafdrukken als vergrootingen zijn toe gelaten. Artikel 6. De selectie zal geschieden door een jury aangesteld door de V. V. V. Deze behoudt zich het recht voor de onbekroonde foto's te behouden mits aankoop van het cliché, ten prijs van 20 Fr. Artikel 7. Een som van 500 fr. is beschikbaar. Er zullen 8 prijzen worden verleend a) een eerste prijs van 150 fr. b) een tweede prijs van 100 fr. c) een derde prijs van 75 fr. d) twee vierde prijzen van 50 fr. elk. e) drie vijfde prijzen van 25 fr. elk. Artikel 8. Bij onvoldoende deelneming is de jury vrij sommige prijzen niet toe te kennen. Artikel 9. De foto's zullen onder gesloten omslag, uiterlijk op 15 September ingezonden worden aan de «Ypersche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer», Stadhuis Yper. Zij zullen ingediend worden onder een kenspreuk, deze kenspreuk zal herhaald worden op een tweeden omslag welke bij de foto's dient gevoegd en waarin naam, voornaam, bediening en adres van den deelnemer zuilen steken. Elke ingezonden foto zal duidelijk het onderwerp moeten vermelden. Artikel 10. De bekroonde mededingers zullen per soonlijk verwittigd worden. De onbekroonde foto's zullen alleen teruggezonden worden als de mededingers het aanvragen bij hunne inzending. Wij verzoeken de personen welke bij gelegenheid als gids voor Yper en de omstreken zouden kunnen dienst doen zich aan te melden bij de V. V. V. der Stad Yper, Inlichtingsbureau Stadhuis waar zij kunnen vernemen in welke voorwaarden zij dezen zomer als gids zouden kunnen optreden. «ar».**»»»»® f* Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. «MMMMWlll Wacht niet tot den opslag, geniet nog van de oude prijzen voor de laatste modellen en nieuwigheden. Op aanvraag kotqen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4