'In het Molentje' Cinema Flora De Bowery Kousen, Zokken Dassen (Plastrons), enz. Tempelstraat, 31, YPER ONBEVREESDE RUITER UN CHIFFON DE PAPIER NOG EEN PAPIERVOD •1 beste middelen om den toestand aldaar te verhelpen en ik bied U tevens de verzekering van mijn bijzondere hoogachting. Voor den Eerste Minister, Het Kabinetshoofd. (get.) B de Gruben. Hierop heeft de Handelskamer het volgende geantwoord Yper. den elfden Juni 1937. Aan den Heer Baron de GRUBEN, Kabinetshoofd van den Heer van ZEELAND, Eerste Minister, BRUSSEL. Heer Kabinetshoofd, Wij hebben goed den brief van den Heer van Zee land, van 8" dezer en door Ued. onderteekend, ontvan gen deze brief betreft ons schrijven van 24 April en den open brief verschenen in Het Ypersche gericht aan de Bestuursleden van den Dienst voor Economisch Herstel, de Heeren Eerste Minister van Zeeland en Ministers De Man, Van Isacker en Jaspar. Daar de Heer van Zeeland thans zijne zoo belangrijke reis ondernomen heeft, veroorloven wij ons op uw naam te antwoorden. Wij besluiten uit bovengemelden brief dat. van al de werken door den Heer Commissaris voor de grens- arbeidersstreek ten voordeele van de herleving onzer stad en streek voorgesteld, juist dat werk uitgeschakeld werd dat hier het economisch herstel, 't is te zeggen het doel van bovengemeld comiteit. kon mogelijk maken, namelijk het herstel der vaart Yper-Komen. De Werken om den Yzer steeds op bevaarbaar peil te houden zijn zeer nuttig, maar kunnen enkel gerang schikt worden onder de werken die te allen kante uit gevoerd worden om op onze waterwegen een normale scheepvaart toe te laten, zij zijn dus niets meer dan werken van aanpassing aan de tegenwoordige nood zakelijkheden. De herbouw der Halle en van het Ypersch station, omtrent twintig jaren na den wapenstilstand, die dus sedert zeer lang had dienen uitgevoerd te zijn en waar voor hier toch zooveel vruchtelooze stappen werden aangewend, mag toch niet gerangschikt worden onder de rubriek Economisch Herstel. (1) Alle Belgen weten wat de economische bewapening van het land is het Albertkanaal zal langsheen zijne oevers nijverheden doen ontstaan en welstand schapen, de vaart van Willebroeck, veranderd in Brussel zee haven. heeft een ongehoorden voorspoed teweeg ge bracht de vaart van Terneuzen, deze van Charleroi enz... enz... hebben bewezen en bewijzen dagelijks dat de waterwegen de ware economische middelen zijn. Heer Kabinetshoofd, rond 1860, en om West-Vlaan- deren uit de geweldige crisis te redden welke volgde op de omwenteling van 1830, werden in Zuid-West- Vlaanderen drie vaarten gegravenRoeselaere-Leie, Kortrijk-Bossuyt en Yper-Komen. De uitvoering der twee eersten lukte en thans zijn Roeselaere en de an dere gemeenten en dorpen, langsheen de vaart naar de Leie. verdriedubbeld in handel, nijverheid en bevol king. Eenige weken geleden heeft men aan Zijne Ma jesteit Koning Leopold III getoond wat al nijverheid de vaart Kortrijk-Bossuyt heeft doen ontstaan. De vaart Yper-Komen mislukte toen. maar na de herstellings werken van 1910-1912, was zij volledig in orde en al leen de instorting eener brug, welke thans niet meer noodzakelijk is, belette dit kanaal voor de scheepvaart te openen. De vaar Yper-Komen, zooals de vaart Yper-Yzer en ae Yzer. diende van 1914 tot 1918 tot vesting der ver dediging en het is langs deze oevers dat de ondervin ding opgedaan werd waarmede thans het Albertkanaal als landvesting ingericht wordt. En wie weet of de geschiedenis zich niet eensdaags zal herhalen en de laatste strook van het vaderland op diezelfde plaats moeten verdedigd worden?... De Yzer en de vaart Yper-Yzer zijn thans terug hersteld, doch het Ministerie van Openbare Werken aarzelt nog voor het herstel der vaart Yper-Komen. Heer Kabinetshoofd, Gij betwist dat de eenige reden waarom het herstel der vaart Yper-Komen niet toegestaan wordt, de weigering is het Leiewater voor de spijzing der vaart te doen dienen, daar al het Leiewater zoogezegd voor de vlasroterijen van het Kortrijksche moet beschikbaar blijven.Maar waarom werd dan aan den Heer Ingenieur, belast met de ontwerpen tot herstel op te maken, de taak opge legd nu een vaart te voorzien zonder spijzing met Leie water, terwijl de vaart van Bossuyt met Scheldewater. de vaart van Roeselaere met Leiewater en al de vroe gere ontwerpen der vaart van Komen steeds de spijzing met Leiewater voorzagen en dat, ten getuige ervan, de aanvoerriool nog gedeeltelijk te zien is... Wij begrijpen dat, na de pleidooien van Den Haag het verworven recht van Yper op de spijzing der vaart Yper-Komen met Leiewater zonderling toegenomen heeft... En, Heer Kabinetshoofd, het is juist die verplichting de vaart Yper-Komen niet meer te spijzen met Leie water, die oorzaak is dat de ontwerpen van den aan- gestelden Ingenieur tweemaal, om niet te zeggen drie maal, zoo duur komen dan het eigenlijk herstel zooals de vaart vóór den oorlog bestond, zooals zij past op de scheepvaart in de Leie en de Yzerkommen, zooals onze bevolking de vaart gekend heeft en begeert terug te zien. Wanneer men aftrekt hetgeen de Staat, voor de uit- (ll Nota der Redactie: Werken van Economisch Her stel zijn bijvoorbeeld het teruggeven der Rijschool, die Brasschaet van een dorp van 7000 in een stad van meer dan 20.000 inwoners herschapen heeftde teruggave van het Instituut van Meessen, waar door deze be- rooving de bevolking op de helft gevallen ishet her stel der Weldadigheidsschool die vóór den oorlog buiten de Meenenpoort hier een geheel nieuwe stadswijk deed ontstaanhet oprichten van het vliegplein te Wevel- ghemal de nieuwe garnizoenen der Kempen, enz. enz. by BOCKLANDT - VELGHE rechtover den tweeden boom Groote keus van Alles aan zeer genadige pryzen. Groote Markt, Yper VANAF VRIJDAG 18 JUNI WALLACE BEERY Jackie COOPER. George RAFT in Uwe favorietTOM TYLER in Bij missing staat deze week op de prospectussen vermeld kinde ren toegelaten, het moest zijn kinderen NIET toegelaten Men zal beginnen met den PATHÊ - JOURNAL. in* vota wa—nywi; wjjisara voering van dit voor onze streek zoo belangrijk werk, aan werkloozensteun zal besparen, dan komt men tot een ongehoord geringe som, in vergelijking met de kosten der nieuwe werken uitgevoerd in de gedeelten van het land die door den oorlog niet verwoest werden. En wanneer men dan overweegt al wat Yper en de streek in den oorlog verloren hebben en alles waarvan we na den oorlog beroofd werden, hiervan werd de lange en pijnlijke reeks in den open brief van «Het Ypersche» van 24 April gegeven, dan voelen wij allen hoe misplaatst het is van hooger hand ons het herstel der vaart Yper-Komen te betwisten. En men vraagt zich af welk belang België kan hebben hier een oorlogswonde te laten voort bloeden en verkankeren en of het voor de faam en den voorspoed van het Vaderland niet duizendmaal beter ware onze gemar telde streek ook de kans te geven aan den algemeenen bloei deel te nemen, kans voor wier verwezenlijking zoovele van onze vroegere geslachten en besturen ge ijverd hebben... en die ons nu zou geweigerd worden?... Wij vernemen met genoegen dat de Heer Commis saris van den Dienst voor Economisch Herstel voor het grensarbeidersgebied op dit oogenblik de mogelijkheid bestudeert om bepaalde nijverheidstakken in het Yper sche te zien vestigen. Wij hebben ook vroeger deel ge nomen aan dergelijke onderhandelingen en zagen met spijt dat, bij gebrek aan goede waterverbindingen hier. bij voorbeeld, de suikerfabriek zich te Veurne ging vestigen, dat over enkele jaren nijverheden uit Verviers zich hier om dezelfde reden niet gevestigd hebben. Heer Kabinetshoofd, wij verwachten Maandag 21 Juni het bezoek van den Heer Minister Merlot, en ge heel onze bevolking hoopt dat hij ons de belofte van het hertel der vaart Yper-Komen zal medebrengen. Mocht dit waar zijn, dan zien wij in de nabije toe komst het oogenblik naderen waarop de Heer Commis saris van het Grensarbeidersgebied de nijverheden zal ontdekt hebben die ons passen, en waarop dan, dank aan het herstel der vaart Yper-Komen, onze streek de economische uitrusting zal bezitten om die nijver heden te ontvangen en te doen bloeien. Dan zal de dag naderen waarop, alswanneer Zijne Majesteit Leopold III den wensch zal uitdrukken op nieuw de grensarbeidersstreek van West-Vlaanderen te bezoeken, men niet meer beschaamd zal moeten zijn ook onze economisch herwordende streek aan Zijne Majesteit te toonen. Wij hopen, dat ons schrijven zal medehelpen om eindelijk, in de hooge sferen van het Land, de gevoe lens te doen heerschen, welke onze gemartelde stad en streek verdienen, en wij bieden Ued., Heer Kabinets hoofd. de verzekering onzer beste gevoelens aan. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, (get.) Ed. Toussaert. (get.) H. Vermeulen. Nous reproduisons ci-dessous, tout en respec- tant l'orthographe et le style de l'époque, un édit de Marie-Thérèse d'Autriche, par lequel l'Impé- ratrice établit a perpétuité l'Institution Royale, d'abord appelée Fondation Royale, dans l'an- cienne abbaye de Messines MARIE-THÉRÈSE, par la grace de Dieu Impératrice Douairière des Ro- mains, Reine de Hongrie, de Bohème, de Dalmatie, de Croatie, d'Esclavonie, de Galicz, de Lodomerie, etc. Archiduchesse d'Autriche, Duchesse de Bourgogne, de Lothier, de Brabant, de Limbourg, de Luxembourg, de Gueldres, de Milan, de Styrie, de Carinthie, de Carniole, de Mantoue, de Parme et Plaisance, de Guas- talle, de Wirtemberg, de la Haute et Basse Silésie, d'Osviecz et Zator, etc. Grande Princesse de Transilvanie, Princesse de Souabe, Marquise du St Empire Romain, de Eourgovie, de Moravie, de la Haute et Basse Lusace, Comtesse de Habsbourg, de Flandres, d'Artois, de Tirol, de Hainaut, de Namur, de Ferrete, de Frybourg, de Gorice et de Grandisca, Landtgrave d'Alsace, Dame de la Marche d'Esclavonie, du Port-Naon, de Salins et de Malines. Duchesse de Lorraine et de BarGrande Duchesse de Toscane. A tous ceux qui ces présentes verront, Salut. Voulant faire ressentir a toutes les classes de Nos sujets nécessiteux, les effets de Notre attention particu- lière a chercher les moiens de soulager leur sort, et faisant attention a ce qui dans Nos Provinces Belgiques, la Charité de Nos sujets a pourvu par plusieurs fonda- tions aux secours des pauvres de condition civile, tan dis qu'il n'y existe que peu ou point d'établissements pour ceux qui sont de condition militaire, si l'on en excepte les soldats invalides Nous avons résolu de faire une fondation perma nente pour les enfants et veuves des soldats de nos troupes. Et comme l'Abbaye de Messines, en Notre Province et Comté de Flandres, fondée par Nos Prédécesseurs, ne scauroit subsister dans sa forme actuelle, Nous avons jugé qu'il étoit convenable, pour conserver, autant que faire se peut, cette Fondation Religieuse, et la rendre en même temps également utile a la Re ligion et a 1 État, de la faire servir a l'ceuvre pie, que Nous Nous proposons, par un changement dans les j voeux, la regie et les occupations des Religieuses A cet effet, Nous avons, de l'avis de Notre trés cher et trés aimé Beaufrère et Cousin, le Sérénissime Due Charles-Alexandre de Lorraine et de Bar. Administra teur de la Grande Maitrise en Prusse, Grand Maitre de l'Ordre Teutonique en Allemagne et Italië, Notre Lieu tenant Gouverneur et Capitaine Général des Pays- Bas. et ouï Notre Chancelier de Cour et d'État, IIIWHItlHHIWXIllWIMIdUWHIIIIIWftKWHHII établi et érigé, établissons et érigeons a perpétuité, par les présentes, dans l'Abbaye de Messines, en Notre dite Province de Flandres, une fondation pour les en- fans et pour les veuves des soldats de Nos troupes, dans la forme et manière suivantes. (Suit un Règlement en 35 articles, relatif a l'ad- mission et a l'éducation des enfants des soldats. a l'Administration et la Direction de l'établissement, et au secours qui pourra être accordé aux veuves dans certaines conditions). Voulons que les présentes soient enregistrées et en- térinées en Notre Conseil des Finances, en Notre Chambre des .Comptes, et ailleurs oü il pourra appar- tenir, dans l'an de leur date, et qu'au surplus elles soient présentées dans le même terme a Notre Con- seiller fiscal en Flandres Chargeons Son Altesse Royale, et donnons en man dement a nos trés chers, chers et féaux, ceux de Notre Conseil d'État, Chef et Présidens et gens de Nos Privé et Grand Conseils, Présidens et gens de Notre Con seil en Flandres. et a tous autres Nos officiers, justi- ciers et sujets que ce peut toucher et regarder, de faire et laisser pleinement, paisiblement et perpétuel- lement jouir cette fondation de cette Notre présente grace, octroy et erection, le tout sur le pied et aux con ditions que dessus, sans lui faire, mettre ou donner, ni souffrir être fait, mis ou donner a présent ni a l'ave- nir, aucun trouble ou empêchement au contraire, non- obstant les ordonnances et placards émanés a ce sujet, auxquels Nous dérogeons pour ce cas seulement, les laissant pour le reste dans leur pleine force et vi- gueur. Car ainsi Nous plait-il. En témoignage de quoi Nous avons signé les présen tes, et Nous y avons fait mettre Notre grand scel. Donné a Vienne le 30 d'Aoüt, l'an de grace mil sept cent soixante-seize, et de Nos Règnes le trente sixième. Paraphé K. R. Vdi. (signé) MARIE-THÉRÈSE. Par l'Impératrice et Reine, (signé) A. G. DE LEDERER. Cet édit fut confirmé par la suite sous les ré gimes frangais et hollandais, ainsi que par notre roi Léopold I, et malgré cela le gouvernement beige de 1918 a cru pouvoir enlever a notre re gion cette Institution Royale de Messines et la transférer a Lede. Ce déplacement, qui constitue un appauvrisse- ment du patrimoine de notre région, est done illégal comme l'est aussi l'emploi a Lede des revenus de l'ancienne abbaye de Messines, prove- nant d'environ 1300 hectares de terres situées dans notre arrondissement. Telkens wij spreken over hetgeen waarvan Yper sedert den oorlog beroofd werd, laten wij niet na de Weldadigheidsschool te vernoemen. Dat wij op dit gesticht recht hebben en dat het niet zonder reden is dat wij het niet herbouwen dezer inrichting als een berooving betitelen, blijkt uit het Koninklijk Besluit van 28 Juli 1894, dat wij hier thans volledig overdrukken. MINISTERIE VAN JUSTITIE EN MINISTERIE VAN FINANCIËN. BURGERLIJKE GODSHUIZEN. LEGAAT OVEREENKOMST. 1 Algemeen Bestuur 3P Afd. n1' 24200b. Wij, LEOPOLD II, KONING DER BELGEN. Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden, Heil. Gezien Onze Besluiten van 21 December 1892, («Staatsbladvan 1892, nr 360) en 27 Januari 1893 («Staatsblad van 1893, n1' 31), aan de besturende com missie der Burgerlijke Godshuizen van Yper machti ging verleenende tot aanvaarding. mits aftrekking eener waarde van tv/ee millioen, van het algemeen legaat dat haar gedaan wordt door den Hr Karei GODTSCHALCK, eigenaar te Zillebeke, en houdende dat later zal beslist worden over de aanvaarding dier waarde van twee millioen. terzelfder tijd als over de vorderingen door de wettelijke erfgenamen van den overledene ingediend Gezien bedoelde vorderingen in dato 3 Juli en 6 Oktober 1892 Gezien den brief van 18 September 1893, waarbij de lasthebbers der wettelijke erfgenamen van den erf- maker aan de besturende commissie der Burgerlijke Godshuizen van Yper de volgende voorstellen tot over eenkomst doen «1° De twee millioenen waarover de Regeering niet heeft beslist, zullen tusschen de Burgerlijke Godshuizen van Yper, de erfgenamen en den Staat volgender wijze verdeeld worden De erfgenamen zullen de som van frank 1.700.000 ontvangen op dewelke zij onmiddellijk, ten bate van den Belgischen Staat, afstand doen in dezer voege dat hun een zuiver bedrag van een millioen zal over blijven de overige 300.000 fr. zullen het eigendom der Godshuizen worden 2" Het aan den Staat afgestaan deel zal dienen om te Yper eene school van weldadigheid te stichten on-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2