Het Ypersche - 2"" Bijvoegsel - La Région d'Ypres SCHOENEN 'T GROEN HUIS Chaussures MAISON VERTE E LE CT R S Cl TE I Richard De Coninck VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Herdenkingen. Intenties. Laatste nieuwe modellen 30, Dixmudestraat, YPER. Geniet van onze voordeelige prijzen en ton» genre» Les derniers nouveaux modèles 30, Rue de Dixmude, YPRES. Profitez de nos PRIX AVANTAGEUX Inhuldiging dei* Gedenkplaat ter nagedachtenis -vnn Hlgr de Brouwer Dickebuschsreenweg, 162 YPER ut - - M" IV Opgang u. 48 u. 49 u. 49 u. 49 u. 49 u. 49 u. 50 Ondergang 20 u. 55 20 u. 56 20 u. 56 20 u. 56 20 u. 56 20 u. 56 20 u. 56 19 tot 25 Juni 1937 Zaterdag 19 Juni Gervasius en Protasius. 1 Zondag 20 Juni Silverius, Florentina, Ida. Maandag 21 JuniAloysius. Dinsdag 22 Juni Paulinus. Woensdag 23 Juni Ediltrudis, Agrippina, Felix. Donderdag 24 Juni Joannes-Bapt., Iwan. Vrijdag 25 Juni Prosper, Eligius, Bertha. Zaterdag 26 Juni: Joannes en Paulus, David. Zondag 27 Juni Ladislaus. Adelinus. Maandag 21 Juni De Zomer begint. Zaterdag 19 Juni Zondag 20 Juni: Maandag 21 Juni Dinsdag 22 Juni Woensdag 23 Juni: Donderdag 24 Juni Vrijdag 25 Juni Volle Maan 23 Juni te 23 u. 59 m. Laatste Kwartier 1 Juli te 14 u. 3 m. Nieuwe Maan 8 Juli te 5 u. 12 m. Eerste Kwartier 15 Juli te 10 u. 36 m. Volle Maan 23 Juli te 13 u. 45 m. 19 Juni 1340 De slag voor Sluis. In 1339 maakt Jacob van Artevelde een verbond met Engeland tegen Frankrijk, en brengt een leger van 60.000 man te been. Zoodra Philip van Valois dit verneemt komt hij met een vloot van 120 oorlogsschepen, bemand door 40.000 krijgers, naar Sluis afgevaren. Doch deze vloot-wordt door de Engelschen met de Vlamingen vereenigd, heele- maal vernietigd. 20 Juni 1814 Conventie van Londen. Na den troon afstand van Napoleon en zijn afreis naar het eiland Elbe, besloten de vereenigde Mogendheden op de Con ventie van Londen, de vereeniging van België met Holland. Deze vereeniging werd den 16 December te Weenen bekrachtigd, en aldaar stelde de vergadering der afgevaardigden der groote Mogendheden de grenzen van het nieuw koninkrijk vast. 21 Juni 1325Gevangenneming van Lodewijk van Nevers te Kortrijk. 1846 Troonbestijging van Pius IX, die gedurende 32 jaar dén zetel van Sint Pieter zou innemen. 22 Juni 1478Geboorte van Philip van Burgondië, bijgenaamd de schoone, zoon van Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Burgondië. Daardoor werd Maria's recht op Burgondië opnieuw erkend en be vestigd. 23 Juni 1879 De zoon van Napoleon III, in kolonialen dienst van Engeland, wordt door de Zoeloe's gedood. 1900Eerste Vlaamsch rechtskundig congres te Antwerpen. 24 Juni 1525Dien dag werd te Pavië, in Italië, een veldslag geleverd tusschen Frans I, koning van Frank rijk, en de legerbenden van Keizer Karei. Oorzaak Afgunst der Franschen- over de steeds rijzende macht van Keizer Karei. De Belgen namen een ruim deel aan dezen veldtocht en bleven met de Spanjaards meester van het strijdperk. 25 Juni 1898De Vlaamsche Muziekschool te Ant werpen, na jarenlangen strijd door Peter Benoit, wordt eindelijk tot. Koninklijk Vlaamsch Conservatorium verheven. De wil is onze grootste kracht.. Het is het laterdat zooveel energie heeft in slaap gesust en zooveel werkkracht heeft verlamd. Met geweld kan men paleizen verwoesten, maar zelfs geen varkensstal opbouwen. De liefde wondt niet, of zij lijdt zelve mee. Denken wat waar, voelen wat schoon en willen wat goed is. (Plato). Levensernst is het einde van onze kindsheid. (Nadruk Verboden). P. B. Alle slach van (O) (O) Oud Deken van V|>ei-. Door toedoen der Familie de Brouwer werd in onze St Maartenskathedraal een gedenkteeken geplaatst ter nagedachtenis van Mgr de Brouwer, ■die den 11 Oogst 1897 tot pastoor-deken van Yper aangesteld werd en dit ambt bleef waarnemen tot hij, in 1915, door den Paus tot de waardigheid van Apostolisch Afgevaardigde met bisschoppe lijke rechtsmacht voor het niet bezette gedeelte van België verheven werd. Na den oorlog, name lijk den 18 December 1918, nam Mgr de Brouwer door orgel en snaarinstrument, zich liet hooren. Na het Evangelie beklom Z. E. Heer Deken Vermaut den kansel en sprak er, beurtelings in 't vlaamsch en in 't fransch, in de volgende ver hevene bewoordingen den lof uit van wijlen Mgr de Brouwer Monseigneur, Hoogeerwaarde Heer, Hoogeerwaarde Vader Abt, Zeer Eerwaarde Heeren, Dierbare Christenen, Heer advokaat Jacques de Brouwer spreekt zijn dankrede uit. ontslag en trok zich terug te Maredsous, in de nabijheid van de Benedictijnerabdij, waar hij, den 7 April 1927, in den gezegenden ouderdom van 81 jaar, zachtjes in den Heer ontsliep. Het prachtig grafmonument, in Renaissance stijl, is het werk van M. Jules Coomans, eere stadsbouwmeester van Yper, en van den Gent- schen kunstbeeldhouweE A. De Beule. Het is aangebracht tegen den achtermuur van de mid- denbeuk van St Maartens, nevens de vontkapel, en bestaat uit twee bronzen draagbeelden, ver beeldende het Geloof en de Hoop, die een kroon werk in gepolijst zwart marmer schragen waarin te midden een heerlijk bronzen paneel, in half verheven beeldhouwwerk, Mgr de Brouwer ver beeldt, geknield aan den voet van het kruis, onder de bescherming van St Franciscus van Sales, zijn patroon. Links van het kruis ziet men de maagd van Yper, geknield, en weenende vrou wen die bidden voor hun martelaarstad, waar van men het panorama met de brandende Kathe draal, Belfort en Hallen op het achterplan ont waart. De plechtige inhuldiging van dit gedenkteeken had Zondag laatst, 13 Juni, plaats na afloop der H. Mis van 11 u. 30, welke tot zielelafenis van wijlen Mgr. de Brouwer werd opgedragen. Voor den aanvang van het H. Misoffer, dat door E. H. Lamerant opgedragen werd, begaf de Z. E. H. Deken, omringd der gansche geestelijkheid van stad, zich naar het groot portaal waar hij Mgr Colle, aalmoezenier aan het Koninklijk Hof en vertegenwoordiger van H. M. Koningin Eli sabeth, bij zijne aankomst verwelkomde en hem tot in het hoogkoor leidde. Daar namen ook nog plaats Z. E. H. Vicaris-Generaal Kanunnik Van- dermeersch, afgevaardigde van Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge de Hoogeerwaarde Vader Abt Golenvaux, der abdij van Maredsous, en tal rijke andere geestelijken. Vooraan in het middenkoor bemerkten wij de Heeren Matton, voorzitter der Rechtbank van ln Aanleg Van Thorenburg, procureur des Ko- ningsVanderghote, burgemeester van Yper Lemahieu en Delahaye, schepenen Jvr. Cornillie en de Heeren Biebuyck en Seys, gemeenteraads leden Versailles, secretaris de Heeren J. An tony, M. Cocle, Dr Dochy en A. Donck, leden van St Maartens kerkraad verders een groot aantal familieleden van Mgr de Brouwer, alsook Jvr. Keingiaert de Gheluvelt, burgemeester van Gheluveltde Heeren Felix Struye de Swielande, oud-senator R. Bouquet, voorzitter der Commis sie van Openbaren Onderstand van Yper; H. Ver meulen, voorzitter der Handelskamer van Yper Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana; Dr H. Brutsaert, gewezen volksvertegenwoordi ger, en meer andere vooraanstaande personen. Benevens een afvaardiging der leerlingen van het St Vincents College en der pensionaten van de Rousbrugge Damen en der H. Familie, en de Ypersche Scouts die tijdens de 'plechtigheid den ordedienst verzekerden, woonden de geloo- vigen in buitengewoon groot getal de H. Mis bij, tijdens dewelke het St Maartenskoor, begeleid De plechtigheid die ons hier bijeenbrengt is veel meer dan een vluchtig voorbijgaande huldeblijk aan de nagedachtenis van een groot en verdienstelijk man. Er zijn gedenkteekens die worden opgericht om groote dooden uit de greep der vergetelheid te redden. Er z:jn ook andere, die als de belichaming zijn van immer voortlevende gevoelens van liefde en erkente lijkheid. Van zulke voortlevende gevoelens, dierbare geloo- vigen, getuigt uwe overtalrijke aanwezigheid met dui zenden verkondigt gij hier de verheven beteekenis van deze plechtigheid. Mgr. deken de Brouwer krijgt vandaag in deze heer lijke kathedraal zijn heerlijk gedenkteeken. Maar on vergankelijker dan marmer en brons dere peren- niusleeft zijne gedachtenis in het hart van de dankbare Ypersche bevolking, straalt zijn levensbeeld in de roemrijke annalen van deze martelaarsstad, is zijne verschijning vergroeid met onze kathedraal, de neergeschotene. waar alles zoo sprekend herinnerde aan zijne priesterlijke offervaardigheid, zijn toewij ding voor de zielen, zijn fijnen kunstsmaak en konink lijke vrijgevigheid. Goddank, herrezen is de oude, eer biedwaardige kathedraalen op deze muren zouden we terecht mogen schrijven Si monumentum quaeris, circumspice het heele gebouw is een gedenkteeken aan zijne nagedachtenis. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze hulde blijk van het dankbare Yper aan zijn verdienstelijken deken, buiten deze stadsmuren instemming heeft ge vonden en een spontane deelname in de hoogste en meest gezaghebbende kringen. Aan hare Majesteit Koningin Elisabeth heeft het behaagd zich met vrome genegenheid te herinneren al het goede dat Mgr de Brouwer verwezenlijkt heeft in het onbezette België heel bijzonder is zij indachtig ge weest dien zonnigen dag voor een moederhart, den dag waarop de lieve prinses Marie-José haar Plechtige Communie alsook de'genade van het H. Vormsel ont ving, uit zijne hand, in een schamel kapelletje achter het front, te Wulveringhem. Met vreugde en eerbied begroeten wij hier den vertegenwoordiger van Hare Majesteit, den Hoogeerwaarden Aalmoezenier van het Koninklijk huis, Monseigneur Colle. Des te meer, Monseigneur, vereert ons uwe aanwezigheid daar gij, als priester van het Bisdom Brugge en deelgenoot van de oorlogsballingschap van Mgr de Brouwer, onzen ijvervollen deken van dichtbij hebt leeren kennen en waardeeren. Met bijzonderen dank begroeten wij nog Z. E. Heer Kanunnik Vandermeersch, vertegenwoordiger van Z. Excellentie Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. Onze doorluchtige Kerkvoogd wil door dit gebaar hulde brengen aan den priester die is geweest een glorie voor zijn diocees en die, gedurende de critische oor logsjaren, met zooveel tact en wijsheid, de bisschop pelijke rechtsmacht gedeeld heeft met den eigen Bis schop van Brugge. Het zal wel overbodig zijn, dierbare geloovigen, hier opnieuw den verdienstelijken levensloop van uwen oud-deken te schetsen. Met veel belangstelling hebt gij die levensschets gelezen in Yper's parochieblad, de Tuinklokke Laat mij toe de korte oogenblikken die mij zijn gegund beter te besteden en even te wijzen op zekere hooge gaven van zijn edel gemoed. Heer, ik heb den luister van Uw huis bemind Deken de Brouwer was een hartstochtelijk minnaar van kerkelijke kunst en kerkelijke oudheid met een angstvallige zorg heeft hij gewaakt over den heer lijken tempel die aan zijn zorg was toevertrouwd, over zijn tallooze, kostbare kunstschatten, over de ALGEMEENE AANNEMING VAN ALLE WERKEN ALSOOK VAN ALLE HERSTELLINGEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9