DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER Le Musée de Guerre du Saillant MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING ALLERHANDE NIEUWS 5 1 BONJOUR, MONSIEUR! La Société Royale de St Sébastien d'Ypres aux fètes de Doutlens Doullens. la pittoresque petite ville sise sur les bords de l'Authie. dans le département de la Som me, a fèté dimanche dernier, 20 Juin, avec éclat et grandeur Ie 5' centenaire de sa Compagnie Privilégiee des Grands Archers de Saint Sébastien Hommage éclatant aux archers, cette fète grandiose et inoubliable. a la réussite de laquelle toute la popu lation Doullennaise a participé avec un enthousiasme sans pareil et une unanimité vraiment touchante, fut aussi une vibrante manifestation d'amitié franco-beige, dont Ypres a récolté les honneurs. Par un geste dont nous ne sa urions assez apprécier la délicatesse, c'est en effet notre antique gilde, notre Société Royale de St Sébastien plus que six-centenaire, qui fut, seule des sociétés beiges d'archers, invitée a participer aux fétes commémoratives des archers de Doullens. Conduite par son dévoué et actif président, M. R. Ommeslagh, dont nous avons fèté ici dernièrement le jubilé, la délégation de la Société Royale de St Sé bastien d'Ypres a regu a Doullens un accueil enthou siaste et des plus chaleureux, dont elle conservera un souvenir ineffagable. Dés son arrivée. vers 9 h. 30 du matin, dans la ville en fête, richement décorée et abondamment pavoisée aux couleurs frangaises et beiges, et aussi aux cou- leurs de la ville de Doullens, rouge et blanc qui par une coincidence heureuse sont aussi celles de la ville d'Ypres, notre délégation fut regue de la fagon la plus cordiale par l'aimable M. Jacques Vuylsteke, membre du comité d'organisation. Celui-ci la conduisit d'abord a l'Hötel des 4 Fils Aymon, puis au monument aux Morts de Doullens. oü M. Ommeslagh déposa, au nom de la Soc.été Royale de St Sébastien d'Ypres, une magnifique gerbe de fleurs naturelles, cravatée aux couleurs beiges. Après avoir assisté a la Messe des Archers, célébrée en plein air. devant le grand portail de l'Eglise Notre Dame, par M. le chanoine Cauet, archiprètre de Doul lens. les archers Yprois, accompagnés de M. M. Van- deburie. président, Vantieghem, secrétaire, et Devreese, porte-drapeau de la section des anciens combattants Beiges de la Somme, a Amiens, venus spécialement pour fraterniser avec eux, se rendirent a l'Hötel de ville, oil lis furent officiellement regus par M. H. Mar- gry. maire de Doullens, entouré de ses adjoints, des membres du conseil municipal, de M. Louis Desmarquet, consul de Belgique a Amiens, de M. le Comte d'Alcan- tara de Querrieu, vice-consul de Belgique, de M. de Clermont-Tonnerre. député. et d'autres notabilités de la region. C'est dans cette même salie de reception, richement meublée et décorée, qu'eut lieu, le 26 mars 1918, l'entrevue historique a Tissue de laquelle le commandement unique fut confié au Général Foch. Après les souhaits de bienvenue de M. Margry, maire, et le discours de M. le député de Clermont-Tonnerre, la musique municipale de Doullens exécuta successive- ment la Brabangonne et la Marseillaise, qui furent chaleureusement applaudies. Puis eüt lieu la remise du drapeau offert a la ville de Doullens par le Syndi- cat d'Initiative. M. le Maire remercia M. Gorillot, pré sident du Syndicat d'Initiative de Doullens et du comi té général d'organisation, pour ce don magnifique. Une excellente chorale, dirigée par M. Arthur Lenglet, fit entendre ensuite un beau chceur Qu'il vive a jamaisUn nouveau drapeau fut alors offert a la compagnie des archers de Doullens, au nom de la quelle M. René Lefroy, président, remercia en termes émusle serment de fidélité au drapeau, prêté par tous les archers, et un vin d'honneur, offert par la ville, clöturèrent cette belle cérémonie. A 12 h. 30 eut lieu, en la grande salie des fétes, le banquet officiel. A l'heure des toasts, M. Ommeslagh remercia en termes chaleureux le comité d'organisa tion pour son aimable invitation et pour l'honneur fait aux archers de la Sté R. St Sébastien d'Ypres. Il ditentre autre que la plupart des médailles d'un des précieux colliers de la Société ont été remportées en France, ce qui prouve bien qu'Ypres, notre ville martyre, a de tout temps été un trait d'union de l'amitié franco-beige. Pour terminer, M. Ommeslagh félicita les organisateurs pour l'admirable effort qu'ils avaient accompli et, vivement applaudi, il forma les voeux pour que la com pagnie des archers de Doullens subsiste dans les siècles futurs toujours aussi florissante que maintenant. La pluie, qui a certain moment menagait de troubler la fête. avait heureusement cessé au moment oü le grand cortege du V' centenaire Doullens et ses ar chers a travers les siècles devait effectuer sa sortie. Magnifique et somptueux, ce cortège représentait en 23 groupes, étudiés et constitués avec une perfection minutieuse jusque dans les moindres détails, toute l'histoire locale de la ville de Doullens. II comptait 1000 figurants dont 65 cavaliersII parcourut les prin- cipales artères de la ville oü une foule toujours crois- sante lui fit un accueil enthousiaste. La délégation de la Société Royale de St Sébastien d'Ypres, précédée de son drapeau et de ses deux fanions datant de 1740, et accompagnée du drapeau des combattants Beiges de la Somme, obtint un grand succès. Le bijou de la présidence. le collier du Roi avec ses plaquettes ainsi que le collier avec ses 62 médailles, bijoux inestlmables de la Société, furent vivement admirés et tout le groupe fut chaleureusement applaudi tout le long du parcours. Ce magnifique cortège suscita a juste titre l'émerveille- ment général. II n'est presque pas concevable qu'une pe tite ville comme Doullens, (5600 habitants) aitpu réunir la somme nécessaire pour organiser des festivités pareil- les. Outre les groupes historiques, le cortège compre- nait encore la Fanfare des Mines de Béthune, d'in- nombrables sociétés d'archers venues de tous les coins de France, ainsi que les sociétés musicales de Beau- quesne, Beauval, Candas, Grouches-Luchuel, Naours, Pas-en-Artois et Talmas. Lc cortège terminé, la délégation Yproise fut regue en l'Hötel des 4 Fils Aymon, oü M. Bettembos, proprié- taire de l"hötel, et M. Mopty, lr adjoint, lui oflfrirent le champagne, et M. Desmarquet, consul de Belgique a Amiens, la remercia pour sa participation aux fêtes de Doullens et rendit hommage notre Familie Royale, i la Belgique et la gloire de la France. C'est bien a regret que les archers Yprois ont quitté cette bonne et si accueillante ville de Doullens, dont ils ont emporté le plus vivace souvenir. Aussi c'est de tout coeur qu'ils renouvellent encore une fois leurs remerciments sincères et émus M. le Maire de Doul lens, i la municipalité. au vaillant comité d'organisation avec son sympathique et dévoué président M. Gorillot, a la section des Anciens Combattants Beiges d'Amiens, a M. le consul Desmarquet et a M. le Comte d'Alcan- lara, vice-consul beige a Amiens, a toutes les autorités et a la Compagnie des archers de Doullens. Leurs remerciments les plus vifs vont aussi, a la population Doullennaise toute entière, dont on ne pourra jamais assez admirer la bonne entente, l'unanimité et la cor- dialité, et, en particulier a M. Bettembos, propriétaire de l'Hötel des 4 Fils AymonC'est en son hotel qu'eut lieu, le 26 Mars 1918, le banquet officiel dit du commandement uniqueNos remerciments aussi a M. Georges Oguez et a sa familie pour la réception inattendue, spontanée et si charmante regue ehez lui. A tous. un grand et bien cordial merci. Vive Doul lens et vive sa Compagnie d'Archers Un archer Yprois. ZUYDSCHOTE. Moto-ongeval. Dinsdag, rond 5 J u. namiddag, kwam de genaamde Platteeuw Mau rice, rond de 40 jaar oud, wonende in de Kauwekijn- straat te Yper, per moto aangereden op de baan Dix- mude-Yper. Aan Steenstraat brug moet de motorijder zich gerecht en een of ander verkeerde beweging ge daan hebben, want op zeker oogenblik sloeg de moto om, terwijl de motorijder langs den grond werd ge slingerd. Spoedig daagde hulp op. De ongelukkige lag te baden in het bloed, zwaar gewond aan het hoofd en de rechterzijde, de kleederen gescheurd, de moto beschadigd. Aanstonds werden priester, heeren dok ters en rijkswacht opgebeld. Eerw. Heer Pastoor van Zuydschote, vergezeld van Heer onderpastoor van Reninghe. diende den gekwetste het H. Oliesel toe. Dokter Cousin van Yper gaf hem de eerste zorgen ter plaats, waarna het slachtoffer ten spoedigste naar het hospitaal van Yper werd overgebracht. De toestand van den gekwetste, die een zware schedelbreuk had opgeloopen en die nog steeds in bezwijming was, werd er als zeer erg aanzien. POELCAPELLE. Verkeersongeval. Zaterdag laatst, 19° dezer, rond 7 u. 's avonds, kwam Vande- kerckhove Augustin, verzekeringsagent te Yper, per auto langs de groote baan terug naar Yper gereden. Gekomen aan een draai der baan, rechtover de hof stede Devreese, kwam daar een andere auto, gevoerd door Coppieters Benoit, insgelijks van Yper, in nog al groote snelheid van uit de tegenovergestelde richting aangehold. Daar deze laatste den draai nog al kort nam en zoo te veel zijn linkerkant hield, trok Vande- kerckhove, ten einde een aanrijding met de andere auto te vermijden, zijn stuur geheel naar rechts over met het gevolg dat hij tegen een boom langs den kant der baan reed. Vandekerckhove werd gelukkiglijk, dank aan zijn matige snelheid en ook aan het securitglas, niet gekwetst, doch zijn rijtuig was nog al erg be schadigd. GHELUVELT. Pijnlijk geval. De 13 jarige Sa- myn Georges, van Wevelghem, was Zondag morgen sa men met zijn vader per tandemfiets uitgereden met het doel eens een mooi uitstapje te doen. Gekomen te Ghe- luvelt dorp, viel het knaapje plots ten gronde waar het bewusteloos bleef liggen. De vader nam den jongen dadelijk op en droeg hem een nabijgelegen herberg binnen, waar de bijgeroepen geneesheer vaststelde dat de knaap aan hartverlamming bezweken was. Maan dag morgen werd het lijk van het arme knaapje naar de ouderlijke woning overgebracht. WERVÏCK. - Drie gekwetsten langs de baan. - Zon dag nacht werden er langs de baan Meenen-Wervick drie gekwetste jongelingen aangetroffen. Een dezer, de 17 jarige Breyne Leopold, wonende te Wervick, Hel lestraat, had een erge schedelbreuk en was over gansch het lichaam gekneusd. Zijn vrienden, Debceuf Daniel en zekere Dewilde, wonende in de Becelaerestraat. waren minder erg gesteld, doch hadden ook verschei dene wonden en kneuzingen opgeloopen. Volgens de verklaringen van Debceuf waren zij 's na middags naar de kermis van Gheluwe getrokken en 's avonds om 11 u. namen zij de autobus van Bruneel, van Komen, om terug huiswaarts te keeren. Dewilde. Breyne en Debceuf bleven buiten op de voettrede staan, terwijl een vierde langs de andere zijde aan de auto bus hing. Deze laatste werd niet opgemerkt en dan ook niet verontrust, doch de drie anderen zouden door den autobusontvanger van de voettrede gestampt zijn geworden. Dewilde viel op de knieën en liep kwetsu ren op evenals Debceuf die over gansch het lichaam gekneusd was, terwijl Breyne zich in zijn val den schedel kloof en bewusteloos bleef liggen. De autobus reed door tot aan de gewone standplaats en keerde dan terug om den gekwetsten Breyne. die nog steeds geen teeken van leven gaf, te halen. Een bijge roepen geneesheer deed het slachtoffer, na onderzoek naar het gasthuis overbrengen, alwaar hij Dinsdag laatst nog immer in doodslaap lag. De autobusontvanger van zijn kant beweert dat De wilde, bij het openen der deur om hen binnen te laten, van de voortrijdende autobus gevallen is en dat de twee anderen er dan afgesprongen zijn. De rijkswacht heeft in die zaak een streng onderzoek ingesteld en onderhoorde reeds verscheidene personen. Het slachtoffer Breyne is Woensdag avond overleden zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. Gestolen velo teruggevonden. Bij zekeren V.. wo nende Leegeweg, werden Maandag morgen door de po litie drie rijwielen weggehaald, waaronder een dames- velo die den Dinsdag der vorige week te Meenen was gestolen geweest. Men veronderstelt dat de twee an dere fietsen insgelijks van diefstal voortkomen. Het onderzoek wordt voortgezet. ZILLEBEKE. Aanrijding. De genaamde Denys René. van Reckem. kwam Zondag namiddag, rond 5 u., per moto van uit de richting van Yper langs de groote baan naar Meenen gereden, in gezelschap van Kerck- hove Marie, van Moesereen, die op de duozitting had plaats genomen. Op zeker oogenblik kwam de moto in botsing met de auto van Em. Vanneste, wonende te Moescroen. Beide motorijders stuikten zwaar ten gron de en liepen verschillige erge verwondingen op. GHELUWE. Messengevecht. In de herberg De Koelenbergontstond er Maandag avond, rond 22 u. 30, een woordentwist tusschen Clement Ghesquiere, fa briekwerker, van Gheluwe, en den 26 jarigen Arsène Nuyttens, van Zonnebeke. Op zeker oogenblik verliet Ghesquiere de herberg, doch toen wat later Nuyttens op zijn beurt de herberg verliet werd hij buiten op straat plots aangevallen door Ghesquiere, die hem twee mes steken in den rug toebracht. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwamen eenige personen dadelijk naar buiten gesneld en droegen den gekwetste de herberg binnen. De ontboden geneesheer oordeelde den toe stand van Nuyttens uiterst erg, daar de messteken, on der het schouderblad toegebracht, de longen hadden geraakt. Het slachtoffer werd dan ook in allerijl naar een heelkundig gesticht te Meenen overgebracht, waar men thans, zoo er zich geen verwikkelingen voordoen, hoopt hem te kunnen redden. De politie, die verwittigd werd, kwam spoedig ter plaats het eerste onderzoek instellen en weinige oogen- blikken nadien was Ghesquiere, die de vlucht had genomen, reeds aangehouden. Men veronderstelt dat hij, na de herberg verlaten te hebben, eerst naar huis ging om er een mes te halen en dan Nuyttens is ko men afwachten. Het wapen der misdaad werd echter nog niet teruggevonden. Ghesquiere, die langdurig onderhoord werd, loochent de hem ten laste gelegde feiten en beweert dat hij de messteken niet heeft toe gebracht. Hij werd niettemin in het gevang te Kortrijk opgesloten. Doodelijke val. De genaamde Seynaeve Maurice, 47 jaar oud, die op logement was in de herberg van Six Julien te Gheluwe, werd er Maandag morgen dood in den kelder aangetroffen. Men vermoedt dat Seynaeve den Zondag avond nog naar den kelder zal willen gaan hebben, doch tengevolge van een misstap van de trap pen viel en er aan de gevolgen der opgeloopen sche delbreuk bezweek. Maandag namiddag stapte het par ket ter plaats af om het noodige onderzoek te doen.. De lijkschouwing had Dinsdag namiddag plaats en wees uit dat de dood toe te schrijven is aan schedelbreuk en dat het slachtoffer tijdens zijn val in den kelder in be dronken toestand was. MARKTEN MARCHES Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kU. Rogge id. Seigle id. Haver id. Avoine id. Aardappelen 100 k. Pommes de Terre Boter de kilogram Beurre le kilo Eierc-n het stuk CEufs la pièce Hoppe de 50 kilogr. Houblons les 50 kil. 3 - 142,50 134/0 120.CO 62,50 20,50 0 37 t 3 O sz 143,50 134,00 5 3 cn g CM OC «x 140,00 130,00 3 1) CO CM M 3 B -- 3 U Q. O O. 129, CO 125,00 42 50 20,50 0 42 1937 62,50 20,00 0,37 140,00 139,00 126,50 37,50 20.50 0,40 koopers verkoopers 144,00- 140,00 125,00 75,00 20,50 0,42 525 540 AVEZ-VOUS VISITÉ LES MUSÉES EN VILLE Commencez par vous serez si agréablement surpris que vous désirerez en visiter d'autres Le Musée de Guerre du Saillant d'Ypres entrée Rue du Verger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 16