'In het Molentje' G. Vangheluwe= Berten Kousen, Zokken Dassen (Plastrons), enz. Haiglaan. 33, Yper Tel. 417. 4 TOERISTISCHE KRONIEK b« BOCKLANDT - VELGHE Tempelstraat, 31, YPER Groote keus van Alles aan zeer genadige prijzen. LIJN VEURNE - YPER Voor uwe Betonal sluitingen en den aankoop van Stovekolen wendt U tot het Huis Lijn Yper-Kemmel-West-Nieuwkerke- Le Seau Lijnen LE SEAU-KEMMEL-YPER DIKSM UI DE-OOSTEN DE kamer, die daarna aan het woord kwam, hield een warm pleidooi ten voordeele van het herstel der vaart Yper-Komen, bewees de geringe kosten van dit herstel en de noodzakelijkheid ervan zoo men van Yper weerom de bedrijvige en bloeiende stad van voorheen wil maken. Vervolgens nam de Heer Minister Merlot het woord. Hij bedankte de overheden voor het har telijk onthaal hem voorbehouden en verzekerde dat het niet met opzet noch uit kwaden wil was zoo de regeering, die voor een groote taak stond, tot heden zoo weinig voor de streek van Yper deed. Hij beloofde thans al het mogelijke te doen om dit weer goed te maken en, om voldoening te geven aan den wensch van eenige zeer verdien stelijke personen, zegde hij het herstel der vaart Yper-Komen aan een nieuwe studie te onderwer pen en dan binnen de drie maanden, 't zij nog vóór het opmaken der aanstaande begrooting, zijne definitieve beslissing omtrent de vaart te laten kennen. In gansch zijne rede liet de Heer Minister door schijnen dat hij het herstel der vaart Yper-Ko men maar weinig genegen is en dat hij veel meer voelt voor zekere compensaties, die volgens en kelen geschikter zijn om Yper herop te helpen. Na de rede van den Heer Minister, verklaarde de Heer burgemeester de openbare zitting gehe ven en gedurende omtrent een uur beraadslaagde de raad dan samen met den Heer Minister en zijn medewerkers over de werken die hier zouden kunnen uitgevoerd worden. Naar wij vernamen werd er onder meer gesproken over het maken eener nieuwe baan van Yper naar Bruggehet maken eener darse ofwel het herstellen van een deel der vaart tusschen de kaai en den Veurne- steenweghet bouwen eener zuiveringsstatie het voltooien der Hallen het bouwen der nieuwe statie het aanleggen van een dubbele spoorlijn tusschen Yper en Komenhet volledig zuiveren van Dickebuschvijver, enz. Om 1 u. 30 werd er in het Hotel Britannique aan den Heer Minister, zijn gevolg en de ge meenteraadsleden een lunch aangeboden. Nadien bezocht de Heer Minister nog de wer ken der Hallen, Dickebuschvijver en de filtreer- statie aldaar, den spooroverweg van den Vlamer- tinghesteenweg, de brug van den Veurnesteen- weg en van den Dixmudesteenweg, vanwaar hij dan te voet langs de vaart naar de kaai wandel de. Van hier reden de autos langs de vaart tot Boesinghe, Steenstraete en Knocke. Onderweg werden drie schepen ontmoet die naar Yper vaar den en werd ook met voldoening bestatigd dat er over het tweede sas van Boesinghe een nieuw ophaalbrugje gebouwd werd, zoodat de scheep vaart aldaar niet meer zal belemmerd worden. Van Knocke werd langs den Yzer tot aan Fintele gereden om van daar langs Elzendamme, Oost- vleteren, Woesten, Elverdinghe en Brielen terug naar Yper te komen. In het lokaal der Handelskamer Hotel du Sultan had een laatste ontvangst plaats en de Heer Minister verliet de stad rond 7 u. 40 's a- vonds. Wat het gevolg van dit bezoek zal zijn is nog moeilijk te voorzien. De Heer Minister heeft be loofd de kwestie van het herstel der vaart op nieuw te doen onderzoeken en hiervoor een raad bijeen te roepen waarvan het gemeentebestuur van Yper en de Heer Vermeulen, voorzitter der Handelskamer, zullen deel maken. Van al de werken die besproken werden is nog geen enkel bepaald besloten en moeten de bevoegde inge nieurs, als gevolg van hun bezoek hier, nog eerst hun verslagen opstellen. Niettegenstaande den ongunstigen indruk, dien de Heer Minister hier gelaten heeft in zake het herstel der vaart Yper- Komen, is het geenszins uitgesloten dat hij, nu hij ter plaats zelf den toestand heeft onderzocht en door de algemeene bevlagging heeft kunnen bestatigen dat gansch Yper en gansch de streek, die er ook haar woord in te zeggen heeft, dit herstel wenschen en verwachten, tot beter ge voelens ten onzen opzichte zal komen. De Heer Minister heeft beloofd in alle onaf hankelijkheid en rechtzinnigheid een besluit te nemen en wij betrouwen erop dat hij ons in onze verwachtingen niet zal willen teleurstellen. De Handelskamer van Yper vraagt ons het vol gende bericht te willen kenbaar maken Het Bestuur bedankt hierbij al de inwoners van Komen, Houthem, Hollebeke, en Yper die door de bevlagging hunner huizen deel genomen hebben aan de vreedzame en zoo indrukwek kende betooging ten voordeele van het herstel der vaart Yper-Komen, ter gelegenheid van het bezoek van den Heer Merlot, Minister van Open bare Werken. Deze betooging heeft de eensgezindheid ge toond van gansch onze bevolking in den strijd voor de herleving onzer streek Alles op tijd en stond. Maakt u blij en gezond. Daarom, na 't eten, ei, n Tasje PACHA Chicorei. De Openbare Onderstand van de stad leper be zit groote partijen bosch in de omgeving van* de stad. Na den oorlog herplant, worden deze bos- schen stilaan werkelijk prachtig en zijn zij een sieraad van de streek. Zij omzoomen de gemeen te Zillebeke in het oosten met een prachtigen boord van op den halletoren gezien is de aan blik zoo mooi dat men er zich toe aangetrokken gevoeltook langs de zijde van den Meenen- schen steenweg is het zicht aanlokkelijk. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft reeds enkele jaren geleden aan de lanen die de verscheidene partijen bosch begrenzen namen gegeven, wat een uitstekende gedachte was. Al leen vinden wij het misschien wat te gewaagd om aan deze lanen namen te geven van menschen, die, hoe verdienstelijk zij zich ook maken voor de werking van den openbaren onderstand, toch eigenlijk niet verdienden... vereeuwigd te wor den. Wij zullen geen namen noemen, maar de wandelaar zal verbaasd opkijken wanneer hij den naam van zijn gebuur zal aantreffen op een mooi email-bord, ginder in de bosschen, vooral wetende dat zijn gebuur als lid van de Commis sie van Openbaren Onderstand werd gekozen door het politieke toevalHoe oneindig beter was dan het werk der Commissie toch wanneer zij de oude bosch-namen weerom in eere her stelde Wij lazen er met genoegen Klein Note laarbosch, Groot Notelaarbosch, Eikenbosch, Hoo- gendorpbosch, e. a. Om nu weer op het eerste punt terug te ko men waren er dan geen namen van planten, van boomen, van bloemen genoeg om aan de lanen te geven En namen van Iepersche grootheden, van geleerden uit de stad, van historische figuren, van letterkundigen die de schoonheid van het bosch hebben bezongen, van schilders die schit terende boschtafereelen hebben uitgebeeld De vraag stellen is ze oplossenWij hopen dat het niet te laat weze om hier of daar nog iets te wij zigen, en indien er dan enkelen, den tol moeten betalen, wel dat het dan zoo weze. In alle geval, vele der huidige namen zullen een spotlachje doen verschijnen bij de echte natuurvrienden die af en toe de mooie bosschen van Zillebeke gaan bezoeken. Te Versailles, in het kasteel van den Zonne koning Lodewijk XIV, staat in de kapel een be roemd orgel uit 1710. Dit orgel had vroeger ver scheidene restauraties ondergaan, niet altijd gelukkig echter. Thans slaat de dienst van de Historische gebouwen van Frankrijk de laatste hand aan de herstelling van het orgel in zijn oorspronkelijken toestand. Bij de 21 verschil lende spelen worden er echter nog 18 nieuwe bijgevoegd. De groote tentoonstelling Scheppend Volk te Dusseldorf, werd in de vijf eerste dagen na haar opening bezocht door ruim 250.000 personen. Hieronder bevonden zich zeer veel buitenlanders, in het bijzonder Belgen, Nederlanders en Fran- schen. Te Brussel waar tot nog toe verscheidene Fran- sche bureau's bestonden welke zich bezig hielden met de propaganda in ons land, is thans een nieuw bureau geopend onder den naam «France». Het omvat de diensten van het Fransche Bureau voor Toerisme, die der Fransche Spoorwegen en die der Fransche Scheepvaartlijnen. Het ver schaft alle mogelijke inlichtingen over het toe risme in Frankrijk. Het is gevestigd A. Max-laan, 25-27-29 te Brussel. De Nationale Maatschappij voor Belgische Spoorwegen heeft hare nieuwe affiches uitge geven voor de rondritten per autocar. Op de affi che voor den rondrit door West-Vlaanderen staat een zeer typische mooie teekening, een Vlaamsch landschap voorstellend. Op den achtergrond ste ken twee torens de lucht in St Maartenskerk en de Belforttoren van leper Reysiger. rechtover den tweeden boom Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen 53, Kortrijksche Steenweg, Gent. Verandering aan de uurtabel van 22 Mei 1937. Te beginnen met 4 Juli tot en met 12 September 1937 wordt trein N» 17 Veurne V 19.40 Yper A. 21.04, 20 minuten verlaat met aansluiting van den bloktrein 499 uit Brussel die rijdt op weekdagen vanaf 10 Juli tot en met 2 September 1937. Houdt stil aan de tusschenstatiën. Brussel Zuid V Veurne St. A Veurne St. V Wulveringem Vinkem Nieuwe Herberg Alveringem Fortem Loo Statie Pollinkhove Hoogstade Linde Elsendamme Oost-Vleteren Woesten Elverdinge Brielen Yper Statie A 18.25 19.56 20.00 20.11 20.15 20.20 20.24 20.32 20.36 20.40 20.43 20.51 21.00 21.04 21.09 21.19 Beste kwaliteit Genadige prijzen Spoedige bediening Veranderingen aan de Uurtabel vanaf 4 Juli 1937 Trein N» 11 vertrekkende uit Yper te 9.41 u. wordt 11 minuten vervroegd (gewone uurtabel op Zaterdag of marktdag te Yper). Trein N° 12 (niet Zaterdags) zal vertrekken uit Le Seau te 10.12 u. Trein N° 23 vertrekkende uit Yper te 15.55 u. wordt 13 minuten vervroegd. Trein N° 26 zal vertrekken uit Le Seau te 16.23 u. (Zie hieronderstaande uurtabel). Treinen N°» 11 23 x Yper Statie V. 9.30 15.42 Voormezeele Dorp 9.41 15.52 Kemmel Dorp 9.50 16.01 Dranouter weg naar Wulvergem 9.55 16.06 West Nieuwkerke 10.02 16.13 Le Seau A. 10.09 16.20 Naar Rijssel 10.43 Treinen N°« 12 26 Aankomst uit Rijssel 9.45 15.45 Le Seau D. 10.12 16.23 West Nieuwkerke 10.20 16.31 Dranouter weg naar Wulvergem 10.27 16.38 Kemmel Dorp 10.31 16.43 Voormezeele Dorp 10.40 16.52 Yper Statie A. v 10.50 17.03 x Niet Zaterdags of marktdag. Niet Zaterdags tusschen Le Seau en Kemmel. Stilstand aan de Tusschenstatiën. Voor de andere treinen Zie uurtabel van 22-5-37. Het Bestuur. Een bijzondere half-rechtstreeksche Spoor-Autodienst zal ingericht worden op 14 en 21 Juli alsook op al de Zondagen vanaf 4 Juli tot en met 12 September 1937 tusschen Le Seau-Yper-Oostende en omgekeerd, aan 50 Prijsvermindering, met volgende uurtabel Heen Prijs heen en terug Le Seau V. 6.46 Fr. 19.00 West-Nieuwkerke 6.54 18.00 Dranouter 7.00 17.50 Kemmel 7.05 17.00 Vierstraat 7.09 16.50 Voormezeele 7.13 15.50 Yper Statie A. 7.23 14.50 Yper V. 7.26 Elverdinge 7.40 13.50 Merkem 7.55 11.00 Woumen Statie 8.05 9.50 Diksmuide 8.15 8.50 Oostende Petit Paris 8.55 Oostende Statie A. 9.00 Terug Oostende Statie V. 19.00 Oostende Petit Paris 19.05 Keiem 19.40 Diksmuide 19.50 Woumen Dorp 20.02 Merkem 20.12 Elverdinghe 20.27 Yper Statie A20.40 Yper Statie V20.41 Voormezeele 20.53 Kemmel Vierstraat 20.58 Kemmel Dorp 21.02 Dranouter 21.07 West-Nieuwkerke 21.14 Le Seau A21.20 BELANGRIJK. De trein rijdt door vanaf Le Seau tot Oostende toe en men moet dus niet van rijtuig ver anderen. Voor bijzondere treinen voorbehouden aan Maat schappijen bede zich te wenden tot het bestuur, 53, Kortrijksche Steenweg, Gent.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4