ELECTRiaTEI"lr Richard De Coninck DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 5 LES ANCIENNES FAMILLES Y P R O I S E S Dickebuschsteenweg, YPER Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. ONZE SCHEEPVAART (Suite) o IV La facilité de transplantation de notre époque moderne a essaimé un peu partout les anciennes souches familiales et a fait disparaitre en même temps leurs traditions et leur esprit spécial. ïl n est done pas sans intérêt, croyons-nous, d'évoquer des noms de nos grandes families yproises disparues. GRILLET. Familie frangaise, a laquelle ap- partiennent les Grillet de Serry, restés dans leur paj's d'origine et dont un membre a procréé de nombreux rejetons, ayant habité West-Roose- beke et encore représentés a Oostnieuwkerke, Iseghem, Moorslede, etc., oü ils ont été ou sont encore brasseurs, cabaretiers, charpentiers, char- rons, instituteurs, etc. Ils sont tous issus de Claude Grillet, écuyer, seigneur de Triols Wan- ckaert, d'abord lieutenant de la tierce du noble seigneur de Toursay, (mousquetaire) au service de S. E. R. Ie prince d'Orange, puis échevin des salie et chatellenie d'Ypres de 1679 a 1721, étant brasseur et marchand de vin a West-Roosebeke encore en 1722, et de Marie van Dixmude. De ceux-ci descendant entr'autresau septième de- gré, René-Charles Grillet, sacristain de la pa- roisse de Brielen, marié et ayant postérité. GUIATA (de). Familie originaire du duché de Milan dont un membre se fixa a Ypres dans la seconde moitié du XIXe siècle. Frangois de Guiata, capitaine au régiment de cavalerie du Prince de Loewestein vers 1780 etc. Reconnais sance de noblesse, 7 aoüt 1826. HANNERON. Familie fieffée venue de Bru ges a Ypres en 1503. Maitre Nicaise Hanneron, receveur de la forêt d'Houthulst en 1498, etc. Jéróme Hanneron, échevin de la ville d'Ypres en 1523 Josse Hanneron qualifié d'écuyer, bailli de la salie et chatellenie du métier ouest d'Ypres de 1550 a 1554, avoué de la ville en 1563, etc. Chevalerie, 18 mars 1636. HARCHIES (Mouton dit de). Familie Hen- nuyère, Jacques Mouton, drapier, magistrat de la ville de Tournai en 1364, fut anobli par le roi de France Charles V, en 1375. Jacques Mouton, che valier, acheta en 1440 la seigneurie de Harchies, baronnie de Hainaut, la branche représentée a Ypres, au commencement du XIXe siècle, en la personne de Louis Mouton dit de Harchies, che valier marquis de Harchies et de Wintershove, Maire de la ville d'Ypres, le 18 septembre 1800, est issu de la tige des Mouton de Harchies de Plumoison. Création de marquis, 1770. HEEDE (van den). Familie étrangère a la ville d'Ypres, ayant eu des représentants a Bruges et a Gand. Jean van den Heede qualifié d'écuyer, échevin de la ville d'Ypres en 1619, chevalerie 23 janvier 1627. HEEMS (de). Familie yproise, dont les desti- nées se sont rapidement accrues. Jean Heems, livrancier de chaises pour le compte de la ville en 1661, auteur de la familie, il était sellier a la grand'place en 1689, et qualifié d'honorable homme dans son épitaphe. Frangois Heems, ta- pissier-garnisseur, livra douze sièges en cuir rouge a la ville, 1707. Maitre Jean Heems, licencié ès- lois, échevin, 1725 Jean-Baptiste de Heems, sous- bailli de Gand, en 1736. Chevalier du Saint- Empire, (et anoblissement subsidiaire en 1706. Création de baron du Saint-Empire, 24 avril 1733. Création de baron, 21 octobre 1736 et de comte, 17 juillet 1772. HUUGHE de PEUTEVIN. Familie probable- ment originaire de Dixmude ou de Ghistelles. Jean-Baptiste Huughe, conseiller pensionnaire de la ville de Dixmude, 1658 Pierre Huughe, son fils, échevin des salie et chatellenie d'Ypres, 1670, etc. Anoblissement, 9 janvier 1821. HYNDERICK. Familie ne pouvant se rattacher a celle des Heynderickx de Furnes, malgré la généalogie, donnée par Poplimont dans la Bel- gique héraldiqueet ayant eu une branche a Bailleul. Augustin Hynderick, marchand fileur a Ypres avant 1648 Jean Hynderick, aussi mar chand fileur a Ypres, rue de Thourout, en 1689 Pierre Hynderick, valet drapier, rue des Chiens, 1689. Pierre Hynderick, conseiller des 27 en 1710 Jean Hynderick, conseiller pensionnaire des salie et chatellenie d'Ypres- en 1747. Anoblissement des deux branches, 9 mai 1781. Chevalerie héré ditaire pour la branche ainée (éteinte) 3 mars 1789. Reconnaissance de noblesse, augmentation d'armoiries et concession du titre de chevalier pour l'auteur des branches actuelles, 15 mars 1829. Autorisation pour les descendants de feu le chevalier Emile Hynderick - Gilbert de porter le nom de Hynderick, de Theulegoet, par ar. r. du 24 juin 1895. IMMELOOT. Familie arrivée de Neuve-Eglise a Ypres dans la seconde moitié du XV siècle. Nicolas Immeloot, teinturier en bleu, 1497 Pierre Tmmeloot, fournisseur a la ville de meneaux en pierre de Brabant en 1530. Pierre Immeloot, éche- Zaterdag laatst, 19" dezer, vierden de echtgenooten Polydoor Dehaene-Coffyn Marie, beiden geboortig van Yper en onderscheidenlijk 72 en 73 jaar oud. hun gou den bruiloft. Zooals wij het verleden week, bij het aankondigen van dit blijde feest, reeds zegden, stapten Pol en Marie hier te Yper in het huwelijksbootje den 18 Juni 1887, en hadden elf kin deren, waarvan een, namelijk M. Charles Dehaene-Van Campo, hier in 1915 het slachtoffer der beschie ting van Yper werd. De tien nog in leven zijnde kinderen, vier knech ten en zes meisjes, zijn thans allen ook reeds getrouwd en de familie is voor het oogenblik reeds met 20 kleinkinderen en een achterklein kind vermeerderd. Polydoor Dehaene oefende vóór den oorlog het beroep van schoen maker uit en trachtte, voor het grootbrengen van zijn talrijk gezin, zich nog een kleine bijverdienste te maken door het ambt van kerk wachter in St Pieterskerk waar te nemen. Bijna 30 jaar lang heeft hij dit ambt uitgeoefend en hij was hier dan ook in den wandel beter gekend onder den naam van Pol de suisse De Bukkerstraat, waar de feestvierende echtelingen nu het huis Nr 29 bewonen, was Zaterdag ter gelegen heid van hun gouden bruiloft mooi bevlagd en hun huis zelf was lieflijk met groen en bloemen versierd, met daar te midden in, boven de ingangsdeur, het opschrift Hulde aan onze jubilarissenRechtover het huis waren veelkleurige guirlandes en festoenen over de straat gespannen, wat als een soort praalboog vormde. Deze versiering, door de geburen aangebracht, be wijst hoe de doorbrave en voorbeeldige ouderlingen daar in dit stil en rustig kwartier, achter St Pieters kerk gelegen, de achting en genegenheid van allen weg dragen. Om 9 u. trokken de jubilarissen die er beiden nog goed en frisch uitzien, in open rijtuig en voorafgegaan door een aantal autos waarin hunne kinderen en klein kinderen hadden plaats genomen, naar hunne parochie kerk, St Pieters, waar zij, als inzet van het heuglijk feest, een plechtige mis van dankzegging bijwoonden. In het kerkportaal werden zij opgewacht door E. H. Pastoor Bonte die hen in hartelijke bewoordingen ver welkomde en gelukwenschte en aan Pol, als belooning voor zijne meer dan 25 jaar diénst als kerkwachter van St Pieters, het nijverheidseereteeken van 2e klas, hem bij Koninklijk Besluit van 8 April 1937, op de borst vestte. In zijne korte aanspraak en vooraleer de jubi larissen naar de hen voorbehouden plaatsen in het hoogkoor te leiden, zegde de E. H. Pastoor, zich in 't bijzonder tot Pol wendende, onder meer het volgende: Gij hebt zoo dikwijls den pastoor afgehaald, en nu is het de pastoor die u komt--afhalen Veel vrienden en geburen woonden het H. Misoffer bij en na de kerkelijke plechtigheid, die met den schoo- nen lofzang Te Deum besloten werd, werden de ge lukkige ouder.ingen stralend van vreugde, door hun De Jubilarissen Polydoor DEHAENE-COFFYN Marie kinderen, kleinkinderen en vrienden met bloemen over laden en ontvingen ze de hartelijkste gelukwenschen van al de aanwezigen. Na een paar foto's van de schoone groep genomen te hebben, werden de feestvierenden verder naar het stadhuis gevoerd, waar zij in de bovenzaal officieel door den Heer schepen Lemahieu ontvangen werden. De Heer schepen gaf eerst lezing, die rechtstaande aanhoord werd, van den brief van gelukwenschen door Zijne Majesteit den Koning aan de jubilarissen gericht en waarbij Zijne Majesteit verklaart te deelen in de gevoelens van genegenheid die de bevolking van Yper tegenover de gevierden bezielt. Bij de gelukwenschen van Zijne Majesteit voegde de Heer schepen ook deze der stad, en wenschte hen nog vele jaren in gezondheid en geluk, omringd van de genegenheid en liefde hunner schoone familie, te mogen doorbrengen. Vervolgens overhandigde de Heer schepen hen het geschenk, dat de Koning vóór hen had laten geworden, en zegde ge lukkig te zijn hen daarbij ook nog een geschenk van wege de stad te mogen aanbieden. De Heer schepen sloot zijne rede met de jubilarissen veel geluk en nog lange jaren goede gezondheid toe te wenschen en aan de kinderen wenschte hij het schoone voorbeeld hunner ouders na te volgen. Nadien werd lezing gegeven der huwelijksakte van 18 Juni 1887 en ten slotte werd nog een lekker glas op de gezondheid der jubilarissen geledigd. Vervolgens werd dit heuglijk feest op de vroolijkste wijze in familiekring gevierd en 's avonds laat klonk het nog steeds vanLeve Pol en Marie Op onze beurt wenschen we hen van harte proficiat en nog lange jaren. vin de la ville d'Ypres-en 1513. Olivier Immeloot, conseiller des 27 ent 1566, lé'premier qualifié d'écuyer dans la liste du magistratChevalerie 23 décembre 1642. IWEINS. Familie ancienne ayant pour auteur, tout porte a le croire, Frangois Iweins, venu de Bailleul a Ypres en 1509. Frangois Iweins, drapier 1514, échevin de la ville d'Ypres, 1522Georges Iweins, son fils, drapier, 1525. Frangois Iweins, fils de Georges, (besanter), 1586. L'auteur des deux branches actuelles, Adrien Iweins, époux de Marie de Maerle et Jean Iweins, époux de Jacqueline van de Velde, tanneurs a Ypres, pa- roisse St Martin, nouveau marché au bois, en 1689, firent enregistrer leurs armes dans l'Armo- rial général de d'Hozier en 1696. Martin Iweins, valet tanneur, rue de Boesinghe et Nicolas Iweins, tanneur, rue de Thourout, en 1689. Nicolas Iweins, Membre du collége des Bourgeois notables en 1665 et Adrien Iweins, membre du même collége en 1695. Branche ainée (Iweins d'Eeckhoutte). Pierre Iweins, seigneur d'Eeckhoutte et de Wyart, li cencié ès-lois, échevin d'Ypres en 1776. Conces sion de noblesse et décoration d'armoiries, le 26 aoüt 1861, pour Henri Iweins, juge d'instruction, né a Ypres le 18 mai 1818, fils de Joseph, négo- ciant en denrées coloniales, et liqueurs et de Sophie Cailliau, (fille de Jean Cailliau, négociant) et auteur par sa femme, Pauline Fonteyn, de Henri Iweins d'Eeckhoutte, écuyer a Ypres, mem bre de la Chambre des représentants, qui obtint l'autorisation de porter ce nom par ar. r. du 15 juin 1885. Branche cadette. Frangois Iweins, conseiller pensionnaire de la ville en 1758. Anoblissement, 1 septembre 1793. Reconnaissance de noblesse, 26 aoüt 1884 et 30 juin 1885. (A suivre). SERPY. ALGEMEENE AANNEMING VAN ALLE WERKEN ALSOOK VAN ALLE HERSTELLINGEN 162 Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Binnengevaren Maandag 21 Juni 1937, de Louise (schipper Troch) met 100 ton graan voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper; de Elza(schipper Vancauwenberghe) met 40 ton beurtgoed voor verscheidenen. Dinsdag 22. de Mehaigne (schipper Peleman) met 163 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper de Stilla Juvans». (schipper Floryn). van de beurt «Met Zorg», met 45 ton beurtgoed voor verscheidenende Maria- Alphons», (schipper Robbeyns) met 70 ton graan voor M. Hollebeke. leper. Weggevaren Vrijdag 18 Juni 1937, de 't Nieuw leper (schipper Vanden Bossche) met 30 ton graan, verzonden door M. Vandeputte, leper. Zaterdag 19, de Honorine(schipper Roelandt) met 10 ton graan, verzonden door M. Vandeputte. leper. Donderdag 24. de Elza (schipper Vancauwenber ghe) met 25 ton beurtgoed voor verscheidenende j «Stilla Juvans», (schipper Floryn), van de beurt «Met Zorg», met 7 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogte: toestand normaal.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5