Het Ypersche - 2"' Bijvoegsel - La Région d'Ypres SCHOENEN 'T GROEN HUIS Chaussures MAISON VERTE VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Herdenkingen. I ntenties. Door plaatsgebrek verschuiven wij het vervolg van ons mengelwerk tot aanstaande week. 30, Dixmudestraat, YPER. GEMEENTERAAD VAN YPER 30, Rue de Dixmude, YPRES. DE AANSTAANDE GROOTSCHE GULDENSPORENFEESTEN TE IEPER vr. - - X" 13 van 26 Juni tot 2 Juli 1937 Zaterdag 26 JuniJoannes en Paulus, David. Zondag 27 Juni: Ladislaus, Adelinus. Maandag 28 JuniIrenus, Plutarchus. Dinsdag 29 JuniPetrus en Paulus. Woensdag 30 JuniEmiliana, Lucina. Donderdag 1 JuliTheodoricus, Regina. Vrijdag 2 JuliOtto. Zaterdag 3 JuliHyacinthus, Abel. Zondag 4 JuliUlricus, Flavianus. Dinsdag 29 JuniPetrus en Paulus. Zaterdag 3 JuliVigelie. Opgang Ondergang Zaterdag 26 Juni 4 u. 50 20 u. 56 Zondag 27 Juni 4 u. 51 20 u. 56 Maandag 28 Juni 4 u. 51 20 u. 56 Dinsdag 29 Juni 4 u. 51 20 u. 56 Woensdag 30 Juni 4 u. 52 20 u. 56 Donderdag 1 Juli 4 u. 53 20 u. 56 Vrijdag 2 Juli 4 u. 53 20 u. 55 Volle Maan 23 Juni te 23 u. 59 m. Laatste Kwartier1 Juli te 14 u. 3 m. Nieuwe Maan 8 Juli te 5 u. 12 m. Eerste Kwartier15 Juli te 10 u. 36 m. Veile Maan 23 Juli te 12 u. 45 m. 26 Juni 1794 Slag van Fleurus tusschen de Oosten rijkers en de Franschen. De Franschen verslaan de Oostenrijkers definitef uit ons land, dat nu met de republiek vereenigd werd. 1911Overlijden te Antwerpen van den tooneel- leider Frans Gittens, hoofdboekbewaarder der stedelijke Boekerij. Geboren 17 December 1842. 27 Juni 1568 De hertog van Alva doet zijn intrede te Antwerpen. Het bestuurschap van Alva is nadeelig geweest voor onze voorouders. 28 Juni 1519 Karei V wordt tot keizer verheven. 29 Juni 1579 Inneming van Maastricht, door Willem van Oranje. 8000 ingezetenen kwamen om. 30 Juni 1396Geboortedag van Philip den Goede, te Dijon, in Frankrijk. Hij was slechts 23 jaar oud toen hij zijn vermoorden vader, Jan den Stoute, in de Burgondische Staten opvolgde. 1 Juli 1802Afkondiging van het Concordaat, dat o. m. een deel van het niet verkocht kerkgoed, aan de vorige bezitters terugschonk. 2 Juli 1600Slag" bij Nieuwpoort. Pas hadden de Aartshertogen Albrecht en Isabella hun inhuldigings- intrede in de Belgische steden gedaan, of de vorst moest de wapens opnemen tegen Maurits van Nassau, zoon van Willem van Oranje. Prins Maurits was met zijne vloot op Nieuwpoort afgezeild en hield er zich ver schanst. Er had een geweldigen strijd plaats. Albrecht doodt met zijn leger 9.000 vijanden, die een brug be waakten, maar daarna beging hij de onvoorzichtig heid met zijn moe gestreden soldaten Maurits' benden tegen te loopen. Hij werd volledig verslagen. Heb lief en zeg dan wat u wilt. Daden van moed en liefde bewijzen de waarde van de menschen. Beginnen is iets, maar volhouden is veel meer. Slechts bij treden klimt men de trap op. (Turksch spreekwoord). De arbeid houdt drie slechte dingen van ons ver wijderd verveling, laster en honger. (Voltaire). De domheid plaatst zich op den voorgrond om gezien te worden de levenswijsheid houdt zich op een afstand om te zien. (Nadruk Verboden). P. B. Alle slach van Laatste nieuwe modellen (O) Geniet van onze voordeelige prijzen Photo Tobls i8 het voorrecht van hen die werkelijk goed gezond zijn, niets afweten van hoofd pijn. moedeloosheid, maag-, lever- en nieren- pijn, waarvan bijna altijd verstopping de oorzaak is. Neem eiken avond een tas SABA thee. U zult gezondheid en levensgenot vinden. SABA is een mengsel van uitgezochte en gezuiverde, ontlastende, bloedzuiverende en waterafdrijvende kruiden. ^Het geneest on voorwaardelijk, zonder pijn of kramp de hardnekkigste verstopping. Wie 's avonds een tas SABA neemt, heeft 's morgens een gemakkelijke en overvloedige stoelgang en voelt zich gelukkig. en touts genees Les derniers nouveaux modèles (O) Profitez de nos PRIX AVANTAGEUX de koningin der kruiden ~e doos voor O tassen 7 fr.- De doos voor IBO tassen 10 fr. IN ALLE APOTHEKEN Staal op vraag aan LABORATORIES APPLIQUES 84bls. Veeartsenstraat. 84bis BRUSSEL Ook te leper zal dit jaar de Guldensporenslag op een waardige wijze worden herdacht. De Ieperlingen hebben daar alle redenen toe. Im mers, 1200 hunner roemrijke voorvaderen waren naar Groeninge opgetrokken om er de rangen van het Vlaamsche leger der Klauwaarts te ver sterken. Dat de Ieperlingen stoere en beproefde krijgers waren, bewijst het feit dat 700 hunner voetboogschutters in 't zwart gekleed (Duclos) in de eerste rangen van het Groeningeleger ston den opgesteld, terwijl de 500 overblijvenden de speciale opdracht kregen, het kasteel van Heer Van Lens te bewaken, en te beletten dat de Le- liaerts die er verscholen zaten, zouden uitrukken en de Vlamingen in den rug aanvallen. Men weet dat ze zegevierend van den slag zijn teruggekeerd. Dit heuglijke feit was, voor" den oorlog, in een prachtige muurschildering van onze Hallen, voor eeuwen vastgelegd geworden. De oorlog heeft dit alles evenwel vernietigd. Dit jaar werd een lle Juli-komiteit samenge steld, dat van het Güldensporenfeest een waar dige herdenkingsdag wil maken, waaraan alle Ieperlingen zullen deelnemen. llr Juli valt dit jaar samen met een Zondag. Het lijdt geen twijfel dat de feestelijkheden, welke te dier gelegenheid ingericht zullen wor den, veel volk naar onze stad zullen lokken, en de vreemdelingen tot 's avonds laat binnen onze stadsmuren zullen houden. Want het zal een machtig schouwspel zijn. 's Morgens te 10 uur, zullen we in de St-Maar- tenskerk gaan neerknielen, zooals de strijders van 1302 voor God den knie buigden en den geze- genden Vlaamschen grond kusten alvorens den strijd aan te vangen. We zullen er bidden om zegen over ons land, en over onze stad, opdat ze weer eens worde de trotsche stede... «die konin gen deed bevenTrotsch op haar verleden, trotsch op den heldenmoed van hare voorvaderen. 's Avonds zal aan den voet van het Belfort, dat zelfde Belfort van waaruit onze strijders de wa pens hebben gehaald waarmede ze ten strijde togen, een grootsch feest plaats grijpen. En de beiaard die met jubelende tonen de terugkeeren- de soldaten verwelkomde, zal meetrillen en den lof uitbazuinen van onze helden van 1302, ter wijl het Belfort in roode schijn van bengaalsch vuur, in den donkeren nacht zal lichten, als een signaal van heropstanding. Het wordt een herdenkingsfeest dat lang in het geheugen van de Ieperlingen zal voortleven. Het 11 Juli-Komiteit. Verslag der zitting van 21 Juni 1937. De zitting wordt te 18 u. 50 geopend onder het voor zitterschap van den Heer eerste schepen Lemahieu. Zijn nog tegenwoordig de Heeren Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie. de Hee ren Seys, Biebuyck, Michiel, Vergracht. Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Lemahieu. De Heer burgemeester is veront schuldigd de zitting van heden avond niet te kunnen bijwonen, daar hij den Heer Minister Merlot moet uitgeleide deen. Processen-verbaal der zittingen van 10 en 24 Mei 1937. Deze verslagen worden, na lezing door den Heer secretaris gegeven, bij afzonderlijke stemming opvol- genlijk met algemeene stemmen goedgekeurd. II- Stadskas Proces-verbaal van nazicht 2 kwartaal. M. Lemahieu. Volgens het onderzoek der stadskas dat voor het tweede kwartaal gedaan werd, beloopen de ontvangsten voor het dienstjaar 1937 tot de som van 937.830 fr. 74. wat met het overschot van 1936 de to tale som uitmaakt van 6.361.430 fr. 45. De uitgaven voor 1936 bedragen de som van 4.422.994 fr. 51 en deze voor 1937 de som van 1.141.183 fr. 26. 't zij te zamen de som van 5.564.177 fr. 77. Dit maakt dat er een batig saldo blijft van 797.252 fr. 68. III- Openbare Onderstand Verpachting van vier huizen. M. Lemahieu. De Commissie van Openbaren On derstand heeft in haar zitting van 18 Mei 11. een beraad slaging genomen betreffende de verpachting van vier huizen gelegen in de Rijselstraat Nrs 30, 32, 34 en 36, wier pacht eindigt met 1» October aanstaande. Zii stelt voor deze huizen voor een nieuwen termijn van 3. 6, 9 jaren, ingaande met 1 October 1937, aan de hui dige pachters en aan de bestaande voorwaarden voorts te verpachten, gezien de vier pachters begeeren te blijven en met de gestelde voorwaarden t'akkoord zijn. De pacht bedraagt de som van 4000 fr. 's jaars voor het huis betrokken door M. Vanmarcke. 3000 fr. voor het huis Thoma. 3000 fr. voor het huis Devos en ook 3000 fr. voor het huis Claeys. Indien er geen bemerkingen te maken zijn. stel ik voor hierop een gunstig advies te willen uitbrengen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Lemahieu die zich als lid der Commissie van Openbaren Onderstand onthoudt. IV. Openbare Onderstand Aankoop van grond. M. Lemahieu. Wij hebben een brief ontvangen vanwege de Commissie van Openbaren Onderstand, waarbij zij ons een beraadslaging, door haar genomen den 1° Juni 1937, in dubbel exemplaar voor advies overmaakt. Deze beraadslaging betreft den aankoop uit ter hand jegens den Belgischen Staat van een lang werpige strook grond, groot 22 a. 25 ca., gelegen te Boesinghe, sectie B, palende aan de hofstede gebruikt door Soete Cyriel, en zijnde de grond gelegen boven de overwelfde Zwaanhofbeek. Deze grond paalt aan den eigendom der Commissie van Openbaren Onder stand en de hofstede Soete te Boesinghe. De stad heeft vroeger de gelegenheid gehad dezen grond over te ne men, doch gezien de dienstbaarheid die op dezen grond bestaat, daar de beek van tijd tot tijd eens moet onderzocht worden, heeft de stad geoordeeld dat zij bij dezen aankoop geen voordeel had. Nu heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten, onder voorbehoud van goedkeuring door de hoogere overheid, dezen grond aan te koopen aan den prijs van circa 10.000 fr. de hectare of 1 fr. per vierkanten meter en de kosten. Deze aankoop is voordeelig voor de Com missie van Openbaren Onderstand, gezien die grond aan haar hofstede paalt, en het schepencollege stelt dan ook voor een gunstig advies hierover te willen uit brengen. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden. Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich nog maals. V. Openbare Onderstand Bouwen van een reeks huisjes voor behoeftige oude gezinnen en van een ge sticht voor betalende ouderlingen. M. Lemahieu. Aan al de raadsleden werd het ver slag der Commissie van Openbaren Onderstand gezonden dat door den Heer Missiaen opgesteld werd. zoodat het dus onnoodig is er nog lezing van te geven, gezien iedereen het ontvangen heeft. Ik denk dat het voor deelig ware dit voorstel van den Openbaren Onder stand, voor het bouwen van een reeks huisjes voor be hoeftige oude gezinnen en van een gesticht voor beta lende ouderlingen, in princiep te aanvaarden, omdat dergelijk gesticht hier te Yper gewenscht is, dat de lasten ervan voor den Openbaren Onderstand niet zwaar zullen vallen en dat zulks ook geen groote on kosten zal veroorzaken die het evenwicht der begroo ting zouden kunnen benadeeligen. In dit gesticht zullen er 50 kamers zijn voor ouderlingen aan 20 fr. daags, wat 1000 fr. daags of 365.000 fr. 's jaars uitmaakt in de veronderstelling dat alle kamers bezet zijn. Benevens dit zullen er ook nog 5 kamers voor twee personen zijn aan 30 fr. daags, 't zij 150 fr. per dag of 54.750 fr. 's jaars. Dit maakt samen een voorzien inkomen uit van 419.750 fr.. in geval natuurlijk alle kamers bezet zijn. De voorziene lasten en uitgaven worden geschat op de som van 277.000 fr. 's jaars, zoodat er volgens de be rekeningen een jaarlijksch batig slot van 142.750 fr. zou overblijven, indien alle kamers verpacht zijn, wat waar schijnlijk vanaf het eerste jaar het geval niet zal zijn. In de andere gestichten, waar thans ouderlingen opge nomen worden, zooals St Jozefsgesticht en het klooster der Zwarte Zusters, zijn er steeds kamers te kort. zoo dat het gesticht, dat de Commissie van Openbaren On derstand voorstelt op te richten, aan een noodzakelijk heid beantwoordt. Voor den Openbaren Onderstand zal het bouwen en onderhouden van dit gesticht geen be zwaar zijn voor het in orde brengen der begrooting en er moet ook niet gevreesd worden dat de stad zal verplicht worden hierin tusschen te komen, gezien dit gesticht eerder bate dan schade zal laten. Ten an dere, de Commissie van Openbaren Onderstand zou toch verplicht worden huizen en eetzalen voor behoef tige ouderlingen te bouwen zooals zij dit hier vóór den oorlog bezat. Zij moet dus bouwen en een personeel aanstellen voor het bereiden der eetmalen, zooals dit vóór den oorlog gedaan werd in het Begijnhof. Het schepencollege is van oordeel dit voorstel nu in princiep

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9