Connaissez-vous la GLACE portative Dinah de la Patisserie Robert SWEERTVAEGHER, 20, rue de Stuers, Ypres Tél. 389. LES ANCIENNES F AM I LLES YPROISES HET OPENLUCHTBAL DER HARMONIE YPRIANA Vereenigde Hofbouwliefhebbers ZWEMKRON1EK (Suite) Le lecteur ne s'étonnera guère de reconnaitre si peu de noms dans nos listes des «Maisons che- valeresques et families nobles ou anoblies De- puis les grandes families, que la possession de vastes domaines attache encore quelque peu au sol, jusqu'aux plus humbles prolétaires, un besoin de changer d'horizon, un vieil instinct nomade que la facilité des moyens de communication ressuscite soudain, arrache les hommes au milieu natal pour les importer vers des milieux nou- veaux. Une autre raison qui a probablement dé- terminé certaines grandes families a déserter notre ville, c'est l'attrait irrésistible de la capitale avec ses fêtes, ses plaisirs et ses nombreuses re lations mondaines. JOIGNY de PAMELE (de). Familie d'an- cienne noblesse, que les généalogistes font des- cendre de la maison de Blondel, fait dont le bien fondé n'a pu être vérifié. En tous cas une familie du nom de Joigny était établie a Ypres dés la seconde moitié du XIII" siècle. A cette dernière appartenaientThierry de Joigny, marchand a Ypres, 1273 Jean de Joigny, fermier de l'accise des épices et graisses, 1323, Frangois de Joigny, fermier de l'accise de la Balance aux fils, 1332, de l'accise des épices et graisses, 1355 Jean de Joigny, maitre és-arts au dit Ypres, 1461 Nico las de Joigny, échevin, 1334 Mathieu de Joigny, échevin 1423, qualifié de her (Sire) (écuyer) Jacques de Joigny de Pamele, qualifié d'écuyer, échevin en 1618. Chfevalerie, 30 septembre 1581 et 9 décembre 1588. Création de baron 5 avril 1773. Reconnaissance de titre de baron dans la première liste des riobles des Pays-Bas, publiée en 1825. KEERLE (de). Familie des environs de War- neton. Tristram de Keerle, fils de Jacques, natif de Messines, drapier a Ypres en 1501, fut l'auteur de cette familie Pierre de Keerle, son fils, aussi drapier, 1518 et 1535 Jacques de Keerle, drapier, 1561 Antoine de Keerle, notaire a Ypres 1668 a 1693, y habitant rue St Jacques en 1689. Josse de Keerle, conseiller du collége des 27 en 1578 Jean de Keerle, échevin en 1608, etc, Anoblissement 31 janvier 1645. Création de baron et extension de ce titre, 4 juillet 1778. KEINGIAERT de GHELUVELT. Familie venue au XV' siècle a Ypres de Zonnebeke, ou elle devait être en rapport d'affaires avec l'abbaye de ce lieu. Jean Keingiaert, receveur du cloitre de St" Claire d'Ypres 1469, puis de la chatellenie d'Ypres, 1472Jean Keingiaert, conseiller de la chambre de la ville d'Ypres, 1494Frangois Keingiaert, clerc de la weeserie du comptoir d'en haut de la ville d'Ypres 1503 Maitre Frangois Keingiaert, échevin 1507. Jean Keingiaert, tué au siège d'Ostende en 1604, le premier qualifié d'écuyer Charles Keingiaert, membre du col lége des Bourgeois notablesen 1672, qualifié d'écuyer dans la liste du magistrat de cette an- née, fut l'auteur de la branche existante. Recon naissance de noblesse 13 septembre 1818. KERCHOVE de CRAYENCOURT et de FAEL (van den). Guillaume van den Kerchove, fils de Testard, fieffé d'une seigneurie vicomtière en Denterghem en 1474-1476devint bourgeois d'Ypres en 1491. Chevalerie 20 octobre 1632. KERCHOVE (van den), (a la colombe). Fa rm lig venue de Fur nes et Nieuport a Ypres en 1558. Guillaume van den Kerchove, échevin de la ville d'Ypres en 1558, qualifié d'écuyer en 1571, etc. Chevalerie, 23 octobre 1640. KYNDT. Familie venue de Rubrouck, au pays de Cassel oü elle possédait des fiefs, a Ypres au commencement du XVI" siècle. Michel Kyndt, teinturier, membre du collége des 27 a Ypres en 1509, échevin en 1522 Jean Kyndt, con seiller de la chambre en 1606, qualifié le premier d'écuyer dans la liste du magistrat, etc. LANGHE de SCHEURPITTE et de VISSCHE- WALLE (de). Familie originaire de Watou oü elle était revêtue, au XVI" siècle des fonctions cje bailli ou greffier. Jacques de Langhe, bailli de Watou, 1640 Jean de Langhe, son fils, con seiller pensionnaire de Poperinghe 1650-1691 etc. Maitre Jean de Langhe, membre du collége des 27 en 1687. Guillaume de Langhe, licencié ès-lois, échevin 1752, etc. Anoblissement, 7 février 1773. LANSAEM. Trés ancienne familie yproise de noblesse communale. Pierre Lansaem, meunier a Ypres, bourgeois de cette ville en 1275. Her (Sire) Pierre Lansaem, échevin d'Ypres 1442, avoué 1466HerGuillaume Lansaem, éche vin, 1472 HerLansaem, le jeune, échevin, 1473 Her Nicolas Lansaem, avoué, 1501Nico las Lansaem, bailli des salie et chatellenie d'Ypres en 1494 Josse Lansaem, bailli de la même juri- diction, 1504 a 1529. Josse Lansaem, conseiller de la chambre, qualifié d'écuyer, 1575 etc. LAUMOSNIER. Cette maison d'ancienne noblesse, dont il se trouve des généalogies dans La Chesnaye des Bois et Le Carpentier, comptait des représentants dans nos parages, d'après une généalogie manuscrite, dressée au XVIII' siècle par le curé Ameloot... (A suivre). SERPY. MAATSCHAPPIJ DE OUDE van het Arrondissement Yper Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. Landbouw, Bijen, Neerhof Gesticht in 1894 De talrijke leden van den zoo bloeieden Mu- ziekkring Ypriana waren niet weinig aangenaam verrast toen ze, over enkele dagen, een uitnoo- diging ontvingen om een openluchtbal, gegeven in de weide der Handboogmaatschappij van Yper- Hoekje, bij te wonen. Velen meenden reeds dat het tweede bal, dat de Harmonie Ypriana gedu rende het winterseizoen jaarlijks aan haar trou we leden biedt ,doch dat dit jaar tengevolge van een samenloop van omstandigheden op den ge stelden tijd niet kon gegeven worden, bepaald uitgesteld en vergeten was. De wakkere bestuurs leden van Ypriana, met den sympathieken voor zitter, Heer Aimé Gruwez, aan het hoofd, dach ten er evenwel anders over en bereidden in stilte, na de zoovele prachtige feesten waarop zij ons reeds vergastten, een nieuwe en alleraangenaam ste verrassing voor. Zeggen we rechtuit dat dit eerste openlucht bal van Zondag laatst, 27 Juni, door het mooi weder begunstigd, in den smaak van al de leden gevallen is en dan ook een grooten en welver dienden bijval oogstte. Er was ook geen moeite gespaard geworden om dit feest te doen lukken en het park, waar het bal plaats greep, zoo aan trekkelijk en gezellig mogelijk te maken. Een groote ruimte, met een houten bevloering belegd die door den uitbater van Lapiere'S zaal voor de omstandigheid welwillend geleend was gewor den, was voor de dansers voorbehouden die, hoe talrijk zij ook waren, er vrij en ongehinderd naar hartelust konden ronddraaien en even gemak kelijk dansten als op het parket der best inge richte danszaal. Talrijke masten met wimpels versierd en met veelkleurige lampen behangen omzoomden dit park en daarrond waren stoelen en tafels in overvloed aangebracht, zoodat de dansers nu en dan wat konden uitrusten en de kijklustigen zich op hun gemak aan de lekkere dranken van Yper-Hoekje te goed konden doen. Het puik orkest had op een speciaal opge- timmerde tribune plaats genomen en, onder de leiding van den sous-chef, M. Georges van Egroo, voerde het onvermoeibaar, gedurende meer dan vier uren, de mooiste danswijsjes van zijn reper torium uit. Tijdens het bal werden ondertusschen eenige vuurpijlen afgeschoten en ook bengaalsch vuur aangestoken, hetgeen wat afwisseling aan het feest gaf. Zooals altijd waren het nog eens de ouderen die, bij den aanvang van het bal, het voorbeeld moesten geven. Spoedig echter kwam er ook be weging onder de jongeren en de joviale voor zitter moest het geen tweemaal zeggen dat het geen muziekherhaling maar wel een bal was. De danslustige koppeltjes groeiden gedurig aan en alhoewel de koelte van den avond zich stil aan meer en meer deed gevoelen, vermocht ze het niet de er heerschende geestdrift te vermin deren. Toen, een weinig na 11 uur, het eindsi gnaal gegeven werd, keken velen verrast op dat de uren zoo snel vervlogen waren. Het was een uiterst aangenamen avond waar aan al de deelnemers veel deugd en plezier be leefd hebben. Voor de oudere Yperlingen was dit openluchtbal een zoete herinnering aan lang ver vlogen dagen toen ze in Schaeve's park (1) de bals van de Concorde gingen bijwonen, en voor de jongeren is het een der aangenaamste feesten geweest die ze hier ooit mochten beleven. Het ijverig bestuur der Harmonie Ypriana dient om zijn gelukkig initiatief, waarbij een der oude Ypersche gebruiken terug in eere hersteld werd, van harte gefeliciteerd en we verhopen dat het ons nog meerdere malen op dergelijk feest zal uitnoodigen. Onzen dank gaat ook aan den Heer Van Egroo, aan zijn goede muzikanten en aan de eigenaars van Yper-Hoekje voor al de moeite die zij zich gegeven hebben om ons zoo een aangenamen avond te verschaffen. (1) Schaeve is de verkorting van Verschaeve. eige naar van een mooien lusthof langs den Meenensteen- weg. op de plaats waar thans het waterkasteel ge bouwd staat. Het is in dezen lusthof dat de Ypersche maatschappij Concordehaar zomerbals gaf en we kelijks ook. zoolang hier militaire muzieken te Yper waren, concerten inrichtte. Verslag der Algemeene Vergadering van 6 Juni 1937 De algemeene vergadering wordt te 15 uur ge opend onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbeselaere, voorzitter. De schrijver geeft le zing van het verslag der vergadering van 2 Mei 11. Dit verslag wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer Voorzitter vraagt eenigen uitleg aan de leden nopens de werking van Mijnheer Ameel, aangaande het besproeien der fruitboomen tegen de insecten. Verschillende leden drukken hunne algeheele voldoening uit over den uitslag dezer bewerking. Vervolgens laten 28 leden zich inschrijven voor de reis naar Gentbrugge, waar een vlaggenstoet ingericht wordt. Een nieuw lid wordt voorgesteld, te weten Heer Secat, voorgesteld door den heer Widock. Dit nieuw lid wordt met algemeene stemmen aan genomen. Aangezien de heer Staatsvoordrachtgever door onvoorziene oorzaak afwezig is, wordt de voor dracht uitgesteld tot de maand September. Verder gaat de schrijver over tot het opmaken van de lijst der leden die aan den prijskamp voor hofbezoeken wenschen deel te nemen. Deze bezoeken zullen binst de maand Juli gedaan wor den. Worden als juryleden aangeduidH.H. Bal- duck, Sinaeve, Vanacker, en M. Lamps, secreta ris. Deze heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking. H. Vanbeselaere behaalt 3 p.H. Beyens 9 p.H. Ameel 2 p. H. Pieters 3 p. H. Wousen 2 p., en H. Lamps 1 punt. Een schoone tombola, geschonken door A. Ver- savel, secretaris, alsook eenige aanbrengsten wor den vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. De heer Vanbeselaere, voorzitter, bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten en de algemeene vergadering wordt te 17 uur gesloten. Op Zondag 4 Juli 1937 Algemeene Vergadering en Tentoonstelling DAGORDE 1. Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. 2. Mededeelingen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht. 5. Beoordeeling der aanbrengsten. 6 Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, A. Versa vel. V. Vanbeselaere. De Belgische Polokampioenschappen EindelijkToch is het eens gelukt de C. N. Brussel op zijn veste te geven Dit krachttoertje werd klaar gespeeld door de Antwerpsche Z. C. die het anders allesbehalve regelmatig doet. De Gentsche Z. V. schijijt het ook op de tweede plaats gemunt te hebben, want met 3-0, moest de Nage St Gilles de vlag strijken voor de mannen van Frank Matthys. Uitslagen der laatste week Brussels S. C. R. S. C. Mechelen 173 Ghent S. C. Brussels S. C. 76 Gentsche Z. V. Nage St Gilles 30 Antwerpsche Z. C. Nage St Gilles 31 Racing Mechelen Gentsche Z. V. 17 Antwerpsche Z. C. C. N. Brussel 21 Rangschikking 1)C. N. Brussel 10 9 1 0 60—14 18 2) Nage St Gilles 10 7 3 0 37—27 14 3) Gentsche Z. V. 9 5 2 2 35—18 12 4) Antwerpsche Z. C. 10 6 4 0 35—25 12 5) Ghent S. C. 12 5 5 2 54—42 12 6) Brussels S. C. 11 4 6 1 49—57 9 7) Verviers Natation 10 2 6 2 2345 6 8) Racing Mechelen 12 0 11 1 15—83 1 Een nieuw rekord voor de Dames van Ostend S. C. Het kampioenschap van België der 200 m. schoolslag Dames, was een nieuwe gelegenheid voor de Oostend- sche Mej. Vande Kerkhove, om het Belgisch Rekord neer te halen. Met meer dan 5 sec. wist zij het bestaan de rekord. op naam van Mej. Guillaume. (Namur N.) te kloppen, den prachttijd verwezenlijkend van 3 min. 9 sec. wat een internationale prestatie daarstelt. BRAVO YPRES S. C. Dat we naar St Eloois-Vijve gingen, met kansen op een tweede plaats, durfde niemand betwisten, maar dat Y. S. C. kans had de overwinning in de wacht te slepen, durfden zelfs de hardste supporters niet voor zien. En tochToch is dit gebeurd Voor de tweede maal dit seizoen, dat we deelnemen aan een zwem- >i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5