YPERSCHE- LA REGION D'YPRES -HET Zielmissen - BIJVOEGSEL 18 JAAR, N 15 10 JULI 1937 WEKELIJKSCH OVERZICHT Vlaamsche Toeristenbond Tak leper Leest en verspreidt HET YPERSCHE Handels- en Nijverheidskamer, Yper St Jozefs Kerk der Eerw. Paters Ongeschoeide Karmelieten - Yper Sf Vincentius Genootschap Yper 18 ANNÉE, N 15— 10 JUILLET 1937 Conférence des pauvres a Ypres Processie op St Niklaas BEDANKING Zcndagrust Repos Dominical SUPPLÉMENT Terwijl de rebellen op het front van Bilbao 50 km. diep vooruitgegaan zijn op een breedte van 100 km. en daardoor het grootste gedeelte van Spanje in hunne macht hebben, ontwikkelt zich de Spaansche kwestie op een ander gebied. Men weet, zooals wij 't reeds hebben kenbaar gemaakt, dat Italië en Duitschland niet meer akkoord gaan met Engeland en Frankrijk om de bewaking der kusten te verzekeren. Heel de week werd er ge werkt, geschreven en gesproken om tot eene nieuwe overeenkomst te geraken. Ten slotte schijnt het mogelijk tot eene toenadering te ge raken. Er zou sprake zijn dat de rebellen en de Regeeringsgezinden zouden toestemmen tot het terugtrekken van al de vreemde troepen die in hunne rangen strijden. Maar om wille van zijn laatste zegepralen zou generaal Franco eischen dat men zijne legers erkenne ais oorlogvoerenden. Er is bijna niet meer aan te twijfelen of gene raal Franco zal zijne legers tot de volstrekte over winning voeren. Zijn optocht naar Santander, na de inname van Bilbao, is niet te stuiten. Ten zij nochtans dat de Regeering erin zou slagen door het gebruik van stikgassen eene overwin ning te behalen die ze met haar legers nie*. ver krijgen kan. De heer Van Zeeland is deze week in België terug gekeerd na zijne reis in de Vereenigde Staten. Men zal zich herinneren dat de heer Van Zeeland belast werd door de verschillige landen die een omkeer in de politieke en vooral de econo mische toestanden zouden wenschen. In hoever het plan dat de heer Van Zeeland opgesteld heeft reeds uitgewerkt is en in toepassing kan treden is tot nog toe niet uitgemaakt. Doch ziehier de eerste verklaringen die onze eerste minister zelf heeft kenbaar gemaaktIk ben uiterst tevre den over mijne reis naar de Vereenigde Staten, die voornamelijk den economischen toestand aan belangde, maar wij hebben met den voorzitter Roosevelt andere onderwerpen aangeraakt en ik heb in Amerika alleraangenaamste personali teiten gevonden, met breede gedachten, die zeer veel aandacht betoogden voor mijne plannen. En al deze vooraanstaande menschen kennen zeer goed onzen toestand in Europa.En hij heeft erbij gevoegd Ik kom uit de Vereenigde Staten terug met nieuw licht op de internationale zaken en met nieuwe ondervindingen Het geschil tusschen Japan en Rusland werd na enkele dagen weer bijgelegd en van beide kanten was men overeengekomen om de zaak door grondiger studie te onderzoeken en aldus te regelen. Toen iedereen echter dacht dat er niets meer te vreezen was, is er een nieuwe ge beurtenis voorgekomen die de twist over het bezit der eilanden op den Amoer stroom weer heeft doen opflikkeren. Doch gegevens ontbre ken om te kunnen uitmaken in hoeverre nieuwe verwikkelingen te vreezen zijn. En korts daarop vernemen wij dat er ook weer schermutselingen hebben plaats gehad in China tusschen Japanners en Chineezen. Wie weet of dit geen ander vuurtje is dat men aanlegt om oorlog uit te lok ken. Men heeft zich in den laatsten tijd ook wat ongerust getoond over de versterking der duit- sche vloot. Daarop heeft een duitsch dagblad voorgehouden dat het hier geen herwapening geldt maar alleen een aanpassing der duitsche vloot bij zijn rang van grootmogendheid. Deze uitbreiding der vloot zal over een tijdperk van 6 jaar loopen en zal dan nog maar uitkomen op de getalsterkte die het engelsch-duitsch akkoord toelaten. Doch ongetwijfeld wordt alzoo de sterkte van Duitschland te lande en ter zee zoo groot dat het Reich evenals vóór den wereldoorlog geen enke len vijand meer te duchten heeft. Rik. Speciale trein naar Brussel Op Zondag 25 Juli e. k. wordt een speciale trein ingericht naar Brussel voor het bijwonen der Vlaamsch-Nationale Zangfeesten op de Groote Markt te Brussel. Vertrek te leper rond 7 uur terug uit Brussel rond 19.15 u. Inschrijvingen worden zoo gauw mogelijk aangenomen bij den vertegenwoordiger (Cartonstraat, 16), of in het «Klein Stadhuis», Groote Markt, (liefst vóór 15 Juli e. k.) Prijs 20 frank. Motie ten voordeele van het treinverkeer Y per-Rousselare Het Bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper. in zitting van 3 Juli 1937. Aangezien de afschaffing van het spoorverkeer tus schen Yper en Rousselare in 1931-1932 als voorloopig en als een proefneming voorgesteld werd Overwegende dat de uitbating aan de verhoopte uit slagen niet heeft beantwoord 1° Op financieel gebied werden de voorziene winsten niet verwezenlijkt en werden integendeel verliezen ge boekt 2° Op het oogpunt van het reizigersvervoer geeft de huidige uitbating per autobus reden tot talrijke klach ten, hetgeen met de spooruitbating het geval niet was 3° Terwijl overal geijverd wordt tot bespoediging van het verkeer, neemt het autovervoer thans tweemaal zooveel tijd als het vroeger spoorvervoer. Aangezien aldus bewezen wordt dat de proefneming niet beantwoordt aan de verwachtingen harer inrich ters en nog min aan wat men onder den titel van mo dernisatie van het publiek vervoer begrijpt, Drukt den wensch uit een spoorautovervoer te zien inrichten op de lijn Yper-Rousselare, de autobus voor behouden blijvende voor de lokale verbindingen Vestigt de aandacht der bevoegde overheden op de belangrijkheid der klienteel aan de spoorauto verze kerd door de transitreizigers. die deze lijn in beide richtingen zouden bezigen, mits het bestuur zorgen zou voor goede aansluitingen Besluit dezen wensch over te maken aan den Heer Jaspar. minister van verkeerswezen, aan de Nationale Maatschappij der Spoorwegen en tevens aan de stads besturen van Poperinghe en Yper en aan de Heeren mandatarissen van Senaat en Kamer voor ondersteu ning. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, (get.) Ed. Toussaert. (get.) H. Vermeulen. In antwoord op een vroeger schrijven heeft de Handelskamer ook nog volgenden brief ontvan gen vanwege de Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen Brussel, den 2 Juli 1937. Mijnheer de Voorzitter, In verband met uw schrijven van 15 Maart 11. gericht aan den Heer Legiest, Handelsvertegenwoordiger te Kortrijk, hebben wij de eer U te berichten dat het later stellen van trein 3678 Komen vertrek 21.04 Yper aankomst 21.20 zoodanig dat hij te Komen de aansluiting opneme van trein TT 411 er aankomende te 21 u. 58 van Kortrijk, aanzienlijke onkosten vergt buiten verhouding met het belang van het te bedienen verkeer. Het spijt ons dus op dit punt niet te kunnen ingaan. Wat het oprichten van een schuilplaats te Brandhoek betreft, dit maakt het voorwerp uit van een samenplan voor gansch het net dat tevens rekening houdt met de belangrijkheid van ieder stopplaats. Het is niet mogelijk van nu af te voorzien wanneer de beurt van Brandhoek zal aankomen. Hoogachtend. Namens de Maatschappij Bij machtiging, (get.) Demaret. PLECHTIGE OCTAAF ter eere van O. L. Vrouw van den Berg Karmel of van het Heilig Scapulier van 11 Juli tot 18 Juli Goddelijke Diensten Zondag 11 JuliOpening van het Octaaf. 's Morgens Te 6 1/2 uur. Mis voor de Zusters Derde- Ordelihgen. Te 9 uur. Plechtige Hoogmis, waarna Pauzelijke ze gen met vollen aflaat. 's Avonds, te 5 uur Plechtig Lof. Sermoen. Goddelijk Officie en Zegen. Onder de Octaaf 's MorgensTe 6 1/2 uur, Mis voor onze Zusters Derde-Ordelingen, waarna Onderrichting. 's Avonds Te 5 uur, Goddelijk Officie. Te 7 1/2 uur. Lof en Sermoen. Vrijdag 16 JuliFeestdag van O. L. Vrouw van den Berg Karmel. 's Morgens Te 6 1/2 uur. Mis met Offerande voor de Zusters Derde-Ordelingen. waarna Onderrichting. Te 9 uur. Zeer Plechtige Hoogmis voor de Broeders Derde- Ordelingen. 's AvondsTe 5 uur, Goddelijk Officie. Te 7 1/2 uur, Zeer Plechtig Lof. waarna Sermoen. Zaterdag 17 Juli: 's Morgens: Te 6 1/2 uur. Gezon gene Mis ter eere van O. L. Vrouw van het H. Scapu lier, voor de Zusters Derde-Ordelingen, waarna Onder richting. 's Avonds Te 6 u.. Lof en Salve Regina Zondag 18 Juli aanstaande zal in al de parochieker ken, onder het Heilig Misoffer, de Jaarlijksche Omha ling gedaan worden ten voordeele van het verdienste lijk liefdewerk van St Vincentius a Paulo die onder de noodlijdende huisgezinnen der stad Yper, deze ontdekt en bezoekt, waar inzonderlijk onbekende nooden die nen verzacht en geholpen. Onze stadgenooten zullen eraan houden door eene milde aalmoes dit Ypersch werk van christene lief dadigheid te steunen. Dimanche 18 Juillet prochain, les Messieurs de la Conférence de St Vincent de Paul feront la Quète An- nuelle dans nos églises paroissiales, aux messes domi- nicales, au profit des families nécessiteuses visitées et particulièrement des pauvres honteux. Nous recommandons a la générosité de nos conci- toyens cette belle oeuvre de Charité Chrétienne. o De jaarlijksche processie zal uitgaan op Zondag 11 Juli, te 4 u., langs de Stuers-, Tempel- en Statiestraten Dickebuschsteenweg, Capucienenstraat, Poperinghe- steenweg, Capronstraat, Maloulaan en de Stuersstraat. Op den doortocht worden de bewoners uitgenoodigd hun huizen te bevlaggen en licht te aansteken ter eere van het H. Sacrament. O Mevrouw Cyrillé Vandamme, geboren Hélène Grou- set Heer en Mevrouw Remi Sergier-Vandamme Heer en Mevrouw Camille Vandamme-Debreuck Heer en Mevrouw Jules Dewitte-Vandamme Mejuffer Julia Vandamme Mejuffer Irma Vandamme Heer Apotheker Joseph .Vandamme Mejuffer Célina Vandamme Heer Robert en Mejuffer Edith Dewitte De familie Vandamme-Verhaeghe De familie Grouset-Vandermarliere, danken vrienden en kennissen voor de blijken van ge negenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonvader, groot vader, broeder, oom en bloedverwant, Heer CYRIEL-CAMILLE VANDAMME en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. O Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juli, om 7 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Henri LAUWERS zoon van Marcel en Rachel VAN EENAEME. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juli, om 8 i uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Georges DE BECK Echtgenoot van Vrouw Arnoldine BELLEFROID. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juli, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer René COENE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juli, om 10 uur. in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Ludovica BENOOT Echtgenoote van Heer Jules VANRAES. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Juli, om 11 uur, in Sint- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Camille VANDEN BERGHE en zoon Georges. De familiën Nevejans Leon en Bollingier Jos. noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIEL MIS die zal gezongen worden op Zondag 18 Juli, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelie ten, tot zielelafenis van hunne moeder Mevrouw Felicie GRUWIER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 Juli, om 11 i uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Louise VER ELST Echtgenoote van Heer Emile PLANCQUEEL. (O) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 11 Juli Dimanche 11 Juillet

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 11