2 leggen, daar volgens de wet dergelijke beslissing uit sluitend aan de goedkeuring van den gemeenteraad dient onderworpen te worden. Deze beraadslaging van 18 Me. werd vroeger reeds aan den gemeenteraad voor gelegd. zoodat het thans onnoodig is er nog lezing van te geven. M. erbeke. Er is door de bestendige afvaardiging aah het bestuur van den Openbaren Onderstand een schrijven gericht geweest waarbij, volgens den geest der wet. de aanstelling van een deskundige de beste oplossing ware voor het bepalen van al de technische verc schten waaraan de uitvoering van dergelijk werk dient te beantwoorden. Vooraleer zulk belangrijk werk te beslissen ware de aanduiding van een expert zeker en vast de beste manier om een bestek op te maken dat alsdan als leiddraad zou dienen voor de aanbeste ding die later zou uitgeschreven worden. In zulk ge sticht immers moet de waschinrichting zoo ingericht zijn dat men er alle besmetting kan vermijden. Het is dan ook mijn voorstel dat er zou ingegaan worden op den wenk van de bestendige afvaardiging, die aanraadt voor de uitvoering van dat werk een deskundige aan te stellen. Deze zou dan op een degelijke manier het bestek kunnen opmaken dat voor de ambachtslieden, welke voor dit werk wenschen te onderschrijven, als richtings lijn zou dienen. M. Van der Merscta. Tijdens de laatste zitting werd er een misslag begaan doordat wij van gedacht waren dat wij enkel en alleen ons advies moesten geven. Volgens de wet echter is het de gemeenteraad die de werken door den Openbaren Onderstand besloten moet goed- of afkeuren. Vandaag moeten wij dus beslissen indien de beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand dient goedgekeurd ofwel verworpen te wor de:.. In de laatste zitting heb ik noch ja noch neen ge stemd, omdat ik toen in de meening verkeerde dat het de bestendige afvaardiging was die een beslissing moest nemen. De bestendige deputatie zegt nu dat het de gemeenteraad is die moet beslissen, en ik zal nu dan ook ja stemmen omdat dit werk zoo spoedig moge lijk dient uitgevoerd te worden. M. V erbeke. Hoe komt het dat er slechts een en kele aanbieding is die gansch in regel is. namelijk deze van de firma Mensch Langs welken weg heeft die firma te weet gekomen op welke basis zij hare inschrij ving moest steunen, aan welke voorwaarden zij moest beantwoorden om zoo volledig in regel te zijn, terwijl de inschrijvingen van al de andere aanbieders niet in orde zijn Ik ben geen deskundige en ik recuseer mij. Doch ook de Commissie van Openbaren Onderstand zou zich moeten recuseeren en, ingaande op het voor stel der bestendige deputatie, een deskundige moeten aanstellen. Dan zouden wij het voorgestelde werk met geYioegen kunnen stemmen. Nu echter kunnen wij dit niet. omdat-wij overtuigd zijn van de eenzijdige wer king om enkel een huis op de hoogte te stellen van al de voorwaarden onder dewelke de aanbesteding moest gebeuren, en alzoo de andere inschrijvers uit te sluiten. Men heeft het voordeel betracht van een firma tegen over dat van andere huizen wier zeer dichtstaande be langen wij ons nochtans ook ter harte moeten nemen. Indien men van eerst af een deskundige met het op maken van het bestek had moeten belasten, dan hadden de kansen voor alle inschrijvers gelijk geweest. Zijn wij t'akkoord daarover M. Van der Mersch. Ja, ik ben t'akkoord om te verklaren dat het in princiep beter had geweest een deskundige aan te stellen. Nu echter is het te laat, want dan zou de zaak nogmaals dienen onderzocht te wor den, alles ware opnieuw te herbeginnen en het werk zou daardoor nog grootelijks verachterd worden. Per soonlijk ben ik niet voor noch tegen de firma Mensch, want ik ken ze niet. Verleden keer heb ik mij tijdens de stemming over dat punt onthouden, omdat ik dacht dat de bestendige deputatie moest beslissen. Nadien heb ik de wet onderzocht en gezien dat ik mij bedro gen had. Het is de gemeenteraad die moet beslissen. M. Verbeke. Ik weet bij voorbaat dat de besten dige afvaardiging ons toch den bundel zal terugzenden en verwijzen naar haar voorstel een deskundige aan te stellen. Wij kunnen dit evengoed nu aanstonds beslis sen. het ware reeds zooveel tijd bespaard. M. Vanderghote. De bundel moet naar Brugge niet gezonden worden. M. Verbeke. Het hooger bestuur heeft toch de te volgen richtlijn aangegeven. M. Vanderghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de Heeren Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Michiel. Vergracht en Van Alleynnes; neen: de Heeren Seys, Biebuyck en Ver beke onthouden zichde Heeren Lemahieu, als lid der Commissie, Delahaye en Vanderghote. M. Vanderghote. Dit voorstel is dus goedgekeurd met 6 stemmen tegen 3 en 3 onthoudingen. M. Verbeke. Gij zult ook de verantwoordelijkheid uwer beslissing mogen slikken. V. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slag en overdracht van pacht. M. Vanderghote. In zitting van 18 Juni heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraadsla ging genomen waarbij zij besluit Mevr. W'- Bekaert. landgebruikster te Brielen, te ontslaan van de pacht van 1 ha. 66 a. 32 ca. land, gelegen te Brielen sectie A Nr 41a en te Yper sectie A Nrs 519d en 536, en haar toe te laten deze pacht vanaf 1 October 1937 over te dragen aan haar schoonzoon en dochter, Gustave Stam per-Bekaert. die t'akkoord zijn met den gestelden pacht prijs van 1600 fr. 's jaars en de nog tot 1 October 1943 loopende pacht aan de bestaande voorwaarden aan vaarden. Het schepencollege stelt voor een gunstig ad vies op deze beraadslaging uit te brengen. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden. Alleen de Heer Lemahieu, lid der Commissie van Open baren Onderstand, onthoudt zich. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Woonhuis Verpachting uit ter hand. M. Vanderghote. In zitting van 15 Juni 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand haar beraadsla ging van 27 April 1937 herzien, waarbij zij besloot het woonhuis gelegen in de Bukkerstraat, Nr 3. openbaar te verpachten met ingang van 1 Juni 1937. Daar dit huis, tijdens de openbare verpachting en niettegen staande de ruchtbaarheid eraan gegeven, niet verpacht werd bij gebrek aan liefhebber, stelt de Commissie van Openbaren Onderstand nu voor dit huis. mits goedkeu ring door de hoogere overheid, uit ter hand te verpach ten aan Raymond Moniez-Sinnaeve, metser te Yper. die den gestelden pachtprijs van 1200 fr. 's jaars wil betalen en de pacht onder de algemeene voorwaarden van het lastenkohier der openbare verpachting aan vaardt Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raadsleden stemmen eenparig ja. uitgenomen de Heer schepen Lemahieu. die zich onthoudt. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Lan derijen Pachtuitbreiding Openbare verpachting. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in zitting van 15 Juni 1937 besloten haar pachter Adiel Lambert, landbouwer te Wytschaete, te ontslaan van zijn pacht van 11 ha. 57 a. 70 ca. land en weide gelegen te Wytschaete, sectie A, daar hij de vernieuwing van zijn pacht niet meer begeert. Volgens het verslag van den Heer Schmidt, zijn deze landerijen in een zeer verachterden staat. De Commissie was zin nens een deel dezer landen, namelijk 5 ha. 25 a„ te voegen bij de hofstede van Abel Bailleul, landbouwer te Wytschaete, en het overige in pacht te geven aan Henri Allerweireld. Daar deze laatste niet instemt met de gestelde voorwaarden, stelt de Commissie van Open baren Onderstand nu voor 5 ha. 25 a. landen, bekend onder kadaster Sectie A Nrs 290, 244, 289, 288, 245, 246b en 246a, te voegen bij de hofstede van Bailleu! Abel. en de overige landen, zijnde perceelen Nrs 238f, 238g. 255, 253. 249a, 254, 252, enz der sectie A, groot 6 ha. 32 a. 70 ca., openbaar te verpachten met ingang van 1 October 1937 voor een termijn van 9 naeerrvol- gende jaren. De landen gevoegd bij de hofstede Bail leul zullen door dezen in gebruik genomen worden aan 2100 fr. 's jaars voor de ifrie eerste jaren en daarna aan denzelfden prijs per hectare als de andere landerijen der hofstede. De overige landen, groot 6 ha. 32 a. 70 ca. zullen dan openbaar verpacht worden. Het schepen college stelt voor hierop een gunstig advies te willen verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als bij het voorgaande punt aangenomen. VIII. Commissie van Openbaren Onderstand Onderzoek der kas Tweede kwartaal 1937 Proces verbaal. M. Vanderghote. Volgens het proces-verbaal van onderzoek der kas, dat voor het tweede kwartaal 1937 gedaan werd, beloopen de ontvangsten de volgende sommen overschot van 1935, 124.333 fr. 93 overschot van 1936, 3.760.945 fr. 79, en ontvangen op 1937. 407.989 fr. 06. 't zij een totaal van 4.293.269 fr. 33. De uitgaven bedragen voor het jaar 1936 de som van 3.359.736 fr. 79 voor het dienstjaar 1937, 1.348.273 fr. 92 en voorloopige uitgaven 7.387 fr. 60. wat te zamen een totale uitgaaf maakt van 4.715.398 fr. 31. Er is dus een tekort van 422.128 fr. 98, wat in overeenstemming met de boekhouding bevonden werd. IX. Pennestraat Lijnrichting Zuidkant en Noordkant. M. Vanderghote. Tijdens de laatste zitting heeft de gemeenteraad het princiep goedgekeurd van het bou wen van een reeks huisjes voor behoeftige oude gezin nen en van een gesticht voor betalende ouderlingen op den grond der Kalfvaart, eigendom der Commissie van Openbaren Onderstand. De Commissie vraagt thans welke lijnrichting er moet gevolgd worden voor het bouwen dezer huisjes en van dit gesticht. Het schepen college is van gedacht de Commissie te verzoeken langs den kant der Pennestraat de noodige plaats te laten om genoemde straat tot op een breedte van 10 m. te kunnen brengen, en langs den kant der openbare wan deling de rooiingslijn van de Adjudant Masschelein- laan te volgen. Het schepencollege vraagt thans dat het den gemeenteraad zou behagen dit in princiep te aanvaarden. M. Verbeke. Ik zie. door de inlichtingen bevat in den brief van den Heer secretaris der Commissie van Openbaren Onderstand, dat er reeds een architect aan gewezen is voor het opbouwen van dit gesticht, waar van we in de laatste zitting nog maar enkel het prin ciep gestemd hebben. Wie is die architect M. Vanderghote. Dit is thans de kwestie niet. M. Verbeke. Het gaat ons wel aan, wij moeten toch met kennis van zaken kunnen beslissen. Gelief eens lezing te geven van den brief van den Openbaren Onderstand, gij zult dan zien dat er reeds een archi tect werd aangesteld. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van den brief, waarin gezegd wordt dat, op aanvraag van den Heer schepen Lemahieu, het plan der op te richten gebou wen in mededeeling gestuurd wordt en dat de bundel zich bij den Heer architect bevindt. M. Verbeke. Men aanziet ons dus als snuls die men raadpleegt zonder het noodig te achten ons in te lichten. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft vroeger aan den raad de machtiging gevraagd om een gesticht voor ouderlingen te mogen bouwen en dit werd door den gemeenteraad in prin ciep aanvaard. De Pennestraat heeft echter de noodige breedte niet en thans vraagt de Commissie van Open baren Onderstand zoo zij langs die straat mag bouwen op gansch haren eigendom. Misschien zullen er daar eenige meters grond moeten onteigend worden om de Pennestraat later op een breedte van 10 m. te kunnen brengen, en het is dus enkel die lijnrichting die thans voorgesteld wordt. M. Verbeke. De Heer voorzitter tracht behendig de vraag te ontwijken. M. Vanderghote. Neen, zie maar de dagorde. Daar is enkel spraak van de lijnrichting der Pennestraat en niet van het bouwen van een gesticht. Bij haar brief van 30 Juni vraagt de Commissie zoo er mag gebouwd worden op de uiterste grens der Pennestraat. Wanneer de raad zegt dat de Openbare Onderstand mag bouwen op de uiterste palen van zijn eigendom, zal het later dan onmogelijk zijn de Pennestraat tot op 10 m. te verbreeden. Thans stellen wij voor daar den noodigen afstand te laten om de Pennestraat later op 10 m. breedte te kunnen brengen. De eenige vraag die nu dus gesteld wordt is te weten zoo de gemeenteraad daar mede instemt. Indien nu een architect bezig is met het plan der nieuwe gebouwen op te maken, is dit voor het oogenblik onze zaak niet. M. Verbeke. De vraag die ik stelde was om te we ten zoo er nu reeds, over het hoofd heen van den ge meenteraad, een architect belast werd met de uitvoe ring van werken die nog maar enkel in princiep zijn goedgekeurd geweest. M. Vanderghote. Zijn er geen andere bemerkingen? Het schepencollege stelt dan voor aan den Openbaren Onderstand voor te stellen langs den kant der Penne straat de noodige ruimte te laten om deze straat later op 10 m. te kunnen brengen en langs de openbare wan deling dezelfde rooilijn van de Masscheleinlaan te volgen. Dit voorstel wordt goegekeurd. De Heeren Lemahieu en Verbeke onthouden zich. X. Slachthuis Woning Vergrooting. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen van Openbare Werken om verslag over dit punt uit te brengen. M. Delahaye. Het schepencollege stelt voor enkele vergrootingswerken uit te voeren aan het huis van den bestuurder van het slachthuis. Deze werken bestaan in het bouwen van een zijkamer en oen bureel op het gelijkvloers, dan nog van twee slaapkamers en in het vergrooten van den kelder. Het plan dezer werken werd opgemaakt volgens den bouwtrant van de bestaande gebouwen en het werk wordt geschat op de globale som van 49.312 fr. 23, daarin niet begrepen de kosten van opdoen, iets wat door den Heer bestuurder zelf zal gedaan worden. Wij zijn ter plaats gaan zien en hebben er bestatigd dat het voor een bestuurder met een groote familie onmogelijk is dit huis te bewonen. Wij hebben dan den Heer stadsbouwmeester gelast met het opmaken van een plan der noodige vergrootings werken en het is dit plan dat wij nu aan uwe goedxeu- ring onderwerpen, om alzoo de aanbesteding voor die werken te kunnen uitschrijven. M. Van Alleynnes. Er is tot hiertoe aan den ge meenteraad nog nooit gevraagd geweest dit huis te mo gen vergrooten, en nu al met eens komt "men voor den dag met een voorstel de woning van het slachthuis te vergrooten. Gezien het belang van die werken, die de voitooiingswerken inbegrepen wel een uitgave van 60 a 70.000 fr. zuilen vergen, had men toch eerst den gemeenteraad erover moeten raadplegen, te meer dat het een uitgave betreft die voor de stad geen centiem intresten zal opbrengen, gezien er voor dit huis geen pacht betaald wordt. M. Delahaye. In den gemeenteraad werd dit werk nog niet voorgesteld, maar in de Commissie der werken werd het reeds viermaal besproken. Daar alle partijen van den gemeenteraad in die Commissie vertegenwoor digd zijn en met het voorstel instemden, hebben wij het niet noodig geacht het vroeger aan den gemeente raad zelf voor te leggen. M. Vergraeht. Ik heb van die vraag nog nooit ge hoord en zij werd nog in de Commissie der werken niet besproken, ten minste niet wanneer ik er aanwezig was. M. Vanderghote. Willen wij dit punt uitstellen om de raadsleden toe te laten eens ter plaats te gaan Ik denk wel dat iedereen alsdan zal t'akkoord zijn over de noodzakelijkheid die werken uit te voeren. Volgens mij ware het best ter plaats zelf de degelijkheid van het gedane voorstel te gaan onderzoeken. M. Van Alleynnes. Ik vraag enkel dat men in 't vervolg, indien er nog zulke werken te beslissen zijn, ten minste den raad erover zou spreken en niet meer afkomen met afgedane zaken noch wanneer het plan reeds opgemaakt is. M. Vanderghote. Wij zullen dit punt tot een vol gende zitting verdagen, en het plan der uit te voeren werken zal ter inzage van de raadsleden bij den Heer secretaris berusten. Zijn wij daarmede t'akkoord Al de raadsleden stemmen met deze zienswijze in. XI. Dickebuschsteenweg Uitbreiding van het rioolnet. M. Delahaye. Er werd verleden jaar hier in den gemeenteraad besloten de rioleering, die langs den Dickebuschsteenweg bestond, te verlengen tot op 150 m. van De tien Geboden en ze rechts en links van den Dickebuschsteenweg uit te breiden ten einde ook de aansluiting toe te laten der gebouwen die reeds bij de waterleiding zijn aangesloten. Het tweede werk be stond in het leggen der rioleering rechts en links in de Capucienenstraat, en het derde werk -in het leggen der rioleering in de Kafferwijk tot aan het huis Depuydt. Deze werken hebben de som van 27.900 fr. 18 gekost en zijn uitgevoerd geworden door den aannemer Mahieu die ook de verbeteringswerken van den Dickebusch steenweg gedaan heeft. Thans vragen wij dat de ge meenteraad deze werken zou willen goedkeuren, opdat' wij op de gedane uitgaven de toelagen van Staat en provincie zouden kunnen krijgen. M. Seys. Zult gij hiervoor toelagen kunnen beko men Ik meende dat men volgens een vroeger schrijven alleen toelagen kon bekomen voor werken die in open bare aanbesteding waren uitgegeven. M. Vanderghote. De toelagen zullen ons thans hiervoor ook verleend worden. Ik stel dan voor de uit gevoerde werken goed te keuren. De raadsleden stemmen eenparig ja. XII. Besteeniging van voetpaden Zonnebekesteen- weg (IT- deel) Bruggesteenweg Kalfvaart Dickebuschsteenweg (1® deel) Lastenboek Meting- staat Plannen. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring van het lastenboek, den metingstaat en de plannen der werken van besteeniging van voetpaden die in volgende straten zullen uitgevoerd wordenZonnebekesteenweg, Noordkant, tot enkele meters over de Drie Zottenstraat; Kalfvaart en Bruggesteenweg langs de twee zijden op een breedte van 2 m., en Dickebuschsteenweg op de volle breedte. Volgens schatting bedragen de voor ziene uitgaven de som van 62.052 fr. 50 voor den Zonne bekesteenweg, 53.320 fr. 96 voor den Bruggesteenweg en 32.835 fr. 41 voor den Dickebuschsteenweg. Voor de voorlanden van de Kalfvaart kon het door den Heer voorzitter uitgesproken cijfer onmogelijk ver staan worden. M. Van Alleynnes. Welke subsidiën zult gij hier voor vanwege de openbare besturen ontvangen M. Vanderghote. In alle geval 25 van den Orec. Het overige zal als verhaalbelasting teruggevorderd worden. M. Van Alleynnes. Dit maakt een gezamenlijke uitgaaf van 190.000 fr. M. Vanderghote. Iedereen klaagt steeds dat er geen voorlanden zijn langs de buitenwijken van stad. M. Van Alleynnes. Hoeveel zal de stad zelf in deze uitgaaf betalen M. Vanderghote. Niets. Ik vraag thans het gedane voorstel te willen stemmen. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. XIII. Stadsbegrooting voor het jaar 1937 Wijzi gingen. M. Vanderghote. De stadsbegrootlng voor het jaar 1937 werd ons door het provinciaal bestuur van Brugge teruggezonden met enkele opmerkingen aangaande som mige posten, en namelijk betrekkelijk de Staatsbe lastingen waarvan wij, volgens de inlichtingen die ons door het Bestuur der Belastingen werden overgemaakt, alleen de netto opbrengst in de begrooting geschreven hadden. Thans dienen wij de bruto ontvangst in reke ning te brengen in plaats van de netto opbrengst. Nu dat de begrooting ons teruggezonden werd om ze in dezen zin te wijzigen, hebben wij van die gelegenheid gebruik gemaakt om ook nog andere cijfers, die ons nu sedert het opmaken der begrooting nader bekend zijn. te veranderen. Werden alzoo onder meer gewij zigd de artikels betreffende het aandeel in het gemeen-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2